Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    29-06-2022
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλησπέρα σε όλους, πριν γράψω οτιδήποτε επισημαίνω οτι έχω μηδαμινές γνώσεις πάνω στα θέματα αυτά και απλά ψάχνω κάποιες απόψεις.

    Έχω μια 200άρα γραμμή απο τον Αύγουστο του 20'. Δεν κλείδωνε ποτέ στα 200 αλλά περίπου στα 150, ΟΚ δεν με πείραξε το upload που χρειαζόμουν για τη δουλειά μου έπιανε 22 και με εξυπηρέτησε. Καμία διακοπή, σταθερότατη γραμμή πάνω σε powerline Τον τελευταίο καιρό (3-4 μήνες) είχα παρατηρήσει οτι ίσως κάνει 1 διακοπή την εβδομάδα έχοντας το Speedport Plus. Εδώ και ένα μήνα άρχισαν όμως οι διακοπές να είναι συχνές (2-3 φορές την ημέρα). Παίρνω τηλ και μου κάνουν αναβάθμιση με το Speedport Smart μαζί με το mesh. Τα περνάω και οι διακοπες επιμένουν... Έβγαλα και τα powerline μήπως ήταν ο λόγος που ΄γινόντουσαν οι διακοπές και έβαλα το mesh που μου έδωσαν με το smart για να έχω ίντερνετ και στον μέσα υπολογιστή.

    Έρχεται τεχνικός και μου λέει υπάρχει θέμα εσωτερικής καλωδίωσης, φέρνουμε ηλεκτρολόγο - τεχνικό του ΟΤΕ με (με χρέωση, Home Connect) και βλέπει πολλά errors και βραχυκυκλώματα και απέδωσε εκεί τις διακοπές. Η γραμμή της πολυκατοικίας επίσης κανένα πρόβλημα ενώ γενικά η πολυκατοικία μου είναι του 2011. Να σημειωθεί οτι το ρούτερ μου είναι σε δωμάτιο του σπιτιού και όχι στην κεντρική πρίζα και ο τεχνικός έκανα απομόνωση πρίζας να έρχεται κατευθείαν στο δωμάτιο (αν το λέω σωστά). Η γραμμή απο 150-160 πλέον κλειδώνει στα 220 και λέω τέλεια. Έλα όμως που οι διακοπές στο ίδιο μοτίβο και να μου προκαλούν πάρα πολλά προβλήματα, συνήθως μετά απο τη διακοπή η σύνδεση κλειδώνει στα 180 και μετά απο ώρες πάει πίσω στα 220.

    Ξανακαλώ στο 13788 και δηλώνω τη βλάβη και σήμερα με πήρε ο τεχνικός που είχε δει τη σύνδεση την πρώτη φορά και μου είπε ξανά πως απο πλευράς μου δεν δείχνει τίποτα που να έχει πρόβλημα ειδικά μετά απο την έλευση του ηλεκτρολόγου που έφτιαξε τα βραχυκυκλώματα και μάλιστα πήγε ο ίδιος και άλλαξε πόρτα και ξανα πέρασε τη γραμμή μου σε περίπτωση που υπάρχει βλάβη απο πλευράς τους.

    Απο τότε που μίλησα μαζί του το μεσημέρι είχα 2 διακοπες και καμία απολύτως διαφορά πριν απο όλη τη διαδικασία, ο τεχνικός επέμεινε οτι δεν δείχνει να υπάρχει κανένα θέμα και στις 2 πλευρές και ο άνθρωπος δε φαινόταν οτι βαριέται να με εξυπηρετήσει ήταν ευγενέστατος, ο ηλεκτρολόγος μου πρότεινε να μεταφέρουμε το ρούτερ στην κεντρική πρίζα να δούμε μήπως το πρόβλημα προέρχεται απο τη γραμμή που φέρνει η πολυκατοικία στο σπίτι ή απο τη γραμμή την κεντρική στο δωμάτιο μου. Γενικά έχω απηυδήσει με αυτό το ζήτημα και το ίντερνετ είναι απαραίτητο για τη δουλεια και καταφεύγω σε hotspot λύσεις με το κινητό για να είμαι καλυμμένος σε δύσκολες ώρες...

    Έχοντας εμπειρία με διάφορα περιστατικά εδώ, υπάρχει κάτι που θα μπορούσατε να μου προτείνετε να κάνω; Οι διακοπές είναι 1-4 την ημέρα (συνήθως 2-3) και πραγματικά δεν υπάρχει καμία συνοχή που να μπορέσω να την αποδώσω κάπου δυστυχώς. Το μόνο που σκέφτηκα είναι να δοκιμάσω το ρούτερ της fritzbox (7590). Αν το αγοράσω αυτό, θα δουλέψει το mesh του ΟΤΕ η θέλω κάποιο άλλο;

    Αλλα πρίν δώσω τόσα χρήματα είπα να εξαντλήσω κάθε πιθανότητα στο φορουμ. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο όποιος δεν βαρεθεί να το διαβάσει. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fsafasfsafsa.png 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  18,3 KB 
ID: 239085
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pashger41 : 29-06-22 στις 00:48.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Θα σου ελεγα να μην το κανεις,αφου και εγω τα ιδια προβληματα ειχα και εξακολουθω να εχω ,οποτε αγορασα το fritz και τιποτα δεν αλλαξε.
    Αυριο ομως που θα ζητησω διακοπη συνδεσης σε 3 γραμμες σταθερης που εχω,θελω να δω τι θα μου πουν.
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

  3. #3
    Εγγραφή
    19-01-2010
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Path Level
    Fastpath
    Πάνω κάτω το ίδιο συμβαίνει και με εμένα εδώ και λίγες εβδομάδες. Κάποιες στιγμές 2-3 φορές την ημέρα υπάρχει διακοπή, παγώνει το Internet και παρατήρησα ότι πέφτει ξαφνικά η ταχύτητα στο ρούτερ (Speedport Plus) απο 219mbps βαθμιαία σε 190,180 με ταυτόχρονα πολλά crc errors.Μετά επανέρχετε σταδιακά. Έχω απομονώσει τις υπόλοιπες πρίζες αρκετό καιρό πριν,μέχρι τώρα δεν υπήρχε το παραμικρό πρόβλημα, και η σύνδεση μάζευε 50 -100 crc με το ρούτερ να είναι ανοικτό για 40-50 ημέρες.
    Έχω συμβιβαστεί με αυτό καθώς υπάρχουν και χειρότερα.Νομίζω ότι θα λυθεί απο την Cosmote,γιατί δεν υπήρχε εδώ και 1 χρόνο,συμβαίνει πρόσφατα,και δεν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω απο την πλευρά μου.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-06-2022
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pipis71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάνω κάτω το ίδιο συμβαίνει και με εμένα εδώ και λίγες εβδομάδες. Κάποιες στιγμές 2-3 φορές την ημέρα υπάρχει διακοπή, παγώνει το Internet και παρατήρησα ότι πέφτει ξαφνικά η ταχύτητα στο ρούτερ (Speedport Plus) απο 219mbps βαθμιαία σε 190,180 με ταυτόχρονα πολλά crc errors.Μετά επανέρχετε σταδιακά. Έχω απομονώσει τις υπόλοιπες πρίζες αρκετό καιρό πριν,μέχρι τώρα δεν υπήρχε το παραμικρό πρόβλημα, και η σύνδεση μάζευε 50 -100 crc με το ρούτερ να είναι ανοικτό για 40-50 ημέρες.
    Έχω συμβιβαστεί με αυτό καθώς υπάρχουν και χειρότερα.Νομίζω ότι θα λυθεί απο την Cosmote,γιατί δεν υπήρχε εδώ και 1 χρόνο,συμβαίνει πρόσφατα,και δεν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω απο την πλευρά μου.
    Ακριβώς το ίδιο. Οι διαφορές μας είναι οτι μαζεύω 0 errors. Το θέμα είναι οτι υπάρχουν στιγμές λόγω δουλειάς που δεν μπορώ να έχω διακοπή οπότε βάζω το κινητό και βολεύομαι. Σε ποια περιοχή μένεις αν επιτρέπεται; Είμαι Καλλιθέα/Ταύρο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pashger41 : 30-06-22 στις 12:12.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά οι καμπίνες σας είναι ΟΤΕ;

  6. #6
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pipis71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάνω κάτω το ίδιο συμβαίνει και με εμένα εδώ και λίγες εβδομάδες. Κάποιες στιγμές 2-3 φορές την ημέρα υπάρχει διακοπή, παγώνει το Internet και παρατήρησα ότι πέφτει ξαφνικά η ταχύτητα στο ρούτερ (Speedport Plus) απο 219mbps βαθμιαία σε 190,180 με ταυτόχρονα πολλά crc errors.Μετά επανέρχετε σταδιακά. Έχω απομονώσει τις υπόλοιπες πρίζες αρκετό καιρό πριν,μέχρι τώρα δεν υπήρχε το παραμικρό πρόβλημα, και η σύνδεση μάζευε 50 -100 crc με το ρούτερ να είναι ανοικτό για 40-50 ημέρες.
    Έχω συμβιβαστεί με αυτό καθώς υπάρχουν και χειρότερα.Νομίζω ότι θα λυθεί απο την Cosmote,γιατί δεν υπήρχε εδώ και 1 χρόνο,συμβαίνει πρόσφατα,και δεν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω απο την πλευρά μου.
    Μακαρι και εμενα να ηταν ετσι.Εγω συγχρονιζα στα 170,οκ ετσι ηταν η περιοχη μου και τωρα ειμαι στα 80!! με μηδεν λαθη.Εχει δηλωσει βλαβη εδω και μια εβδομαδα και ουδεις ασχολειται.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά οι καμπίνες σας είναι ΟΤΕ;
    Εμενα ναι
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

  7. #7
    Εγγραφή
    29-06-2022
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά οι καμπίνες σας είναι ΟΤΕ;
    Τι σημασία έχει κ πως το μαθαίνουμε;

  8. #8
    Εγγραφή
    19-01-2010
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Path Level
    Fastpath
    Ναι είναι ΟΤΕ στην Κατερίνη

  9. #9
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pipis71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι είναι ΟΤΕ στην Κατερίνη
    Πιθανόν το πρόβλημα να βρίσκεται στο Dslam δλδ ασυμβατότητα, είτε ανάμεσα στις κάρτες είτε στο firmware του dslam.
    Άν είχατε κάποιο AVM θα βοηθούσε στο troubleshoot....

    - - - Updated - - -

    Οι κάρτες οι μισές είναι Alcatel κι οι άλλες μισές Huawei..
    Κι υπάρχει μεγάλο Ιστορικό με αυτές...

  10. #10
    Εγγραφή
    29-06-2022
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιθανόν το πρόβλημα να βρίσκεται στο Dslam δλδ ασυμβατότητα, είτε ανάμεσα στις κάρτες είτε στο firmware του dslam.
    Άν είχατε κάποιο AVM θα βοηθούσε στο troubleshoot....

    - - - Updated - - -

    Οι κάρτες οι μισές είναι Alcatel κι οι άλλες μισές Huawei..
    Κι υπάρχει μεγάλο Ιστορικό με αυτές...
    Προσωπικά, θα πάρω το 7590 ΑΧ την επόμενη εβδομάδα και θα ενημερώσω και τον φίλο που έχει παρόμοιο θέμα αν βελτιώνεται η κατάσταση ή αν το troubleshoot κάνει κάτι; Θα μπορούσες να με καθοδηγήσεις με τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω;

    Χτες μέχρι τις 4 το μεσημέρι είχα 2 αποσυνδέσεις, τώρα είμαι αισίως στις 19 ωρες χωρίς διακοπή..

  11. #11
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα σου βγάλει κάποια στοιχεία πχ Dslam:broadcom,...
    Θα τα κάνεις screenshot κι θα τα ανεβάσεις εδώ...

  12. #12
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Τις τελευταίες βδομάδες έχω το ίδιο έως πολύ χειρότερο πράγμα σε 200άρα upgraded σε γραμμή μου στην Πιερία και σε καμπίνα ΟΤΕ.
    Και όχι δεν μιλάμε για 2-3 διακοπές, αλλά για 10-20 έως και 30.
    Ξεκίνησαν τα θέματα από όταν είχα το Plus. Μου έστειλαν το Smart όπου είχα τον καλύτερο συγχρονισμό αλλά από αποσυνδέσεις τα ίδια και χειρότερα. Σήμερα το πρωί μου έφεραν το Η1600 αφού έχω πάρει άπειρες φορές τηλέφωνο (επιχείρηση). Είναι σε bridge mode.
    Αυτό που παρατηρώ με το H1600 δεν έχει καμία λογική. Το ιντερνετ "κόβεται" για πχ 2-3 λεπτά, αλλά το ρούτερ δεν κάνει ξανά συγχρονισμό, δεν δείχνει ότι έχασε ποτέ τον συγχρονισμό, απλά μετά από αυτήν την διακοπή βλέπω μεταβολή στην ταχύτητα (π.χ. από 197 στα 162), άυξηση των CRC αλλά η pppoe δεν πέφτει.
    Σίγουρα μέχρι στιγμής με το Η1600 έχω τα λιγότερα προβλήματα, με τα περισσότερα να είναι με το Smart, όπου ενώ η σύνδεση φαινόταν connected και ο συγχρονισμός καλός, δεν ανταποκρινότανε καθόλου (άνοιγε πχ μόνο google) σαν να έχεις PSTN 56k. Αυτές τις ώρες που συνέβαινε αυτό (συνήθως βράδυ) το smokeping που έχω σε σερβερ στη Λάρισα, έκανε πινγκ κανονικά και έπαιρνε απάντηση με 1600ms round trip.
    Μάλλον κάτι παίζει πιο γενικό λοιπόν.

  13. #13
    Εγγραφή
    29-06-2022
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου βγάλει κάποια στοιχεία πχ Dslam:broadcom,...
    Θα τα κάνεις screenshot κι θα τα ανεβάσεις εδώ...
    Καλησπέρα, μόλις παρέλαβα το 7590 ΑΧ, το έβαλα ολα οκ αλλά έκανε μια διακοπή όπως πάντα, στο line settings έβαλα maximum reliability αντί για performance μπας και αλλάξει κάτι και είδα κλείδωσε στα 215 αντί για τα 220. Όπως και με το speedport όταν πέφτει η γραμμή συγχρονίζει στα 185, μετά πάει στα 220 και μετά περιμένουμε το disconnect.. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_7407.jpg 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  139,8 KB 
ID: 239258

    - - - Updated - - -

    Συνημμένο Αρχείο 239261Συνημμένο Αρχείο 239262

    Η διακοπή έγινε στις 10:40 το πρωί. (Ως συνήθως)

  14. #14
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Εμενα το speedsport δεν συγχρονίζει καν.Ακυρωσα τη σύνδεση γιατί άκρη δεν έβγαινε αφου δεν μπορούσα ούτε να δουλέψω remote .Έιχα συμβόλαιο με απεριοριστα ,έβαλα ένα Chateau router και έχω καλύτερα στατιστικά και ποιότητα γραμμής από τη σταθερή.
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

  15. #15
    Εγγραφή
    29-06-2022
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Και με το max stability το ίδιο μου κάνει... Ξανά στο τηλέφωνο τραβάω.. Υπάρχει κάτι που μπορώ να τους πω να τσεκάρουν απο την πλευρά τους πιο συγκεκριμενο μπας κ βρουν κάτι;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας