Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου:
    Οι καταναλωτές χρειάζονται οικονομικά κίνητρα για να πουλήσουν τα smartphones που δεν χρησιμοποιούν
    Ταυτόχρονα, χρειάζονται μια διαδικασία πώλησης που είναι γρήγορη, εύκολη και ασφαλής


    Διστακτικοί εμφανίζονται οι Έλληνες καταναλωτές στο να «αποχωριστούν» smartphones που δεν χρησιμοποιούν πια, με το 83% των ερωτηθέντων να δηλώνει πως όταν δεν χρησιμοποιεί πλέον ένα smartphone, το αφήνει ξεχασμένο στο σπίτι, καταγράφει η Έρευνα «Κυκλική Οικονομία και Χρήση Smartphones» που εκπόνησε πανελλαδικά σε δείγμα περίπου 1.400 Ελλήνων καταναλωτών, ηλικίας 18-60 ετών, το Εργαστήριο Ηλεκτρονικού Εμπορίου (ELTRUN) του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών για λογαριασμό της Pandas στα τέλη του 2021. Ταυτόχρονα, αυξητικές τάσεις παρουσιάζει το ποσοστό των Ελλήνων καταναλωτών που φαίνεται πρόθυμο να πραγματοποιήσει στο μέλλον αγορά μεταχειρισμένων smartphones.

    Συχνότητα αγοράς νέου smartphone
    Σύμφωνα με τα στοιχεία της έρευνας, τα τελευταία χρόνια οι καταναλωτές ανεξαρτήτως ηλικίας, φαίνεται πως αλλάζουν συχνά smartphones, με μέσο όρο περίπου 1 συσκευή ανά 1,6 έτη. Και όσο αυξάνεται η συχνότητα αντικατάστασης των smartphones με νεότερα μοντέλα, τόσο αυξάνονται τα λειτουργικά smartphone που μένουν αναξιοποίητα σε κάθε σπίτι. Σύμφωνα με τα ευρήματα της έρευνας, 4 στα 10 νοικοκυριά έχουν περισσότερα smartphones από τα μέλη που αποτελούνται, ενώ αξιοσημείωτο είναι ότι 7 στα 10 νοικοκυριά που αποτελούνται από 1 έως 2 άτομα, φαίνεται να έχουν 3 ή περισσότερα λειτουργικά smartphones στην κατοχή τους.

    Λόγοι που οδηγούν τους καταναλωτές στην αγορά smartphone
    Ως προς την κύρια αφορμή που οδηγεί τους καταναλωτές στην αγορά ενός νέου smartphone, 8 στους 10 (83%) δήλωσαν ότι το κάνουν όταν υπάρχει σημαντική βλάβη ή φθορά στη συσκευή τους, που απαιτεί υψηλό κόστος επισκευής. Παράλληλα, 6 στους 10 (60%) δήλωσαν ότι προχωρούν σε αγορά νέου smartphone, όταν τα χαρακτηριστικά της υπάρχουσας συσκευής δεν καλύπτουν πλέον τις καθημερινές τους ανάγκες.

    Ταυτόχρονα, ενώ το 15% καταναλωτών αναφέρει πως έχει ήδη αγοράσει μεταχειρισμένο smartphone, το διπλάσιο ποσοστό – 30% των καταναλωτών, δήλωσε ενδιαφέρον στο να αγοράσει στο μέλλον μεταχειρισμένη συσκευή, γεγονός που αναδεικνύει την προοπτική ανάπτυξης που παρουσιάζει η εν λόγω αγορά σε παγκόσμιο επίπεδο.

    Γιατί δεν αξιοποιούν οι καταναλωτές το παλιό τους smartphone, μετά την αγορά νέου;
    Οι καταναλωτές αποφασίζουν να κρατήσουν το παλιό τους smartphone ως backup συσκευή που ενδεχομένως θα αξιοποιηθεί κάποια στιγμή στο μέλλον από τους ίδιους (28%) ή από συγγενικά/φιλικά πρόσωπα (32%). Επιπλέον, ένα σημαντικό ποσοστό της τάξης του 25% ανέφερε και το συναισθηματικό δέσιμο ως βασικό λόγο για να κρατήσει την παλιά του συσκευή. Όμως, ένα 15% απάντησε πως δε γνωρίζει καν εναλλακτικούς τρόπους αξιοποίησης παλιών συσκευών.

    Πώληση smartphone και Κυκλική Οικονομία
    Σύμφωνα με τα ευρήματα της έρευνας, το 88% των καταναλωτών θα αντάλλαζε το παλιό του smartphone για εκπτωτικό voucher, μέσω του οποίου θα μπορούσε να αγοράσει το καινούριο σε καλύτερη τιμή, ενώ ένα 75% δήλωσε ότι θα επιθυμούσε να λάβει το μέγιστο χρηματικό αντίτιμο. Παράλληλα, φαίνεται πως η εκπαίδευση των καταναλωτών και η διευκόλυνση της διαδικασίας που αφορά στην πώληση μεταχειρισμένων smartphones είναι εξαιρετικά σημαντική, καθώς 7 στους 10 αναφέρουν πως μια απλή, γρήγορη, και ασφαλής διαδικασία είναι οι βασικές προϋποθέσεις για να προχωρήσουν στην πώληση ενός smartphone.

    Τέλος, αξίζει να αναφερθεί ότι εξίσου σημαντική με την παροχή κινήτρων είναι και η εκπαίδευση των καταναλωτών στην έννοια και την αξία της κυκλικής οικονομίας, καθώς σύμφωνα με τα αποτελέσματα της έρευνας, ένα σημαντικό ποσοστό της τάξης του 39% δηλώνει πως δεν είναι εξοικειωμένο με το συγκεκριμένο όρο.

    Ο Φάνης Κουτουβέλης, Ιδρυτής και CEO της Pandas ανέφερε σχετικά: «Κάθε smartphone έχει αξία ακόμα και όταν πάψει να αξιοποιείται από τον χρήστη. Σκοπός της Pandas μέσω των trade-in προγραμμάτων που σχεδιάζει και υλοποιεί, είναι να επεκτείνει τον κύκλο ζωής κάθε smartphone που παραμένει αναξιοποίητο, προσφέροντας άμεσο όφελος στον ίδιο τον χρήστη, στις συνεργαζόμενες εταιρείες, αλλά και στον πλανήτη μας.»

    H Pandas (πρώην Green Panda) ξεκίνησε τη λειτουργία της το 2020 ως re-commerce start-up και δίνει τη δυνατότητα σε όσους επιθυμούν να επιστρέψουν το smartphone τους, με άμεσο όφελος για τους ίδιους, κάνοντας παράλληλα καλό στον πλανήτη. Για να το πετύχει αυτό, η εταιρεία διαθέτει την υπηρεσία trade-in at store, μέσω της οποίας ο εκάστοτε καταναλωτής επισκέπτεται ένα από τα συνεργαζόμενα καταστήματα για να ανταλλάξει το κινητό του και να λάβει εκπτωτικό voucher στη στιγμή. Παράλληλα παρέχει την υπηρεσία trade-in at home, μέσω της οποίας το Pandas scooter πηγαίνει στον χώρο του εκάστοτε ενδιαφερόμενου, για άμεση αξιολόγηση και αγορά του smartphone του.

    Μετά την πρόσφατη ολοκλήρωση του rebranding της εταιρείας, στο επόμενο διάστημα η Pandas αναμένεται να εστιάσει στην επίτευξη περαιτέρω συνεργασιών σε Ελλάδα και εξωτερικό. Αξίζει να σημειωθεί ότι από το 2020 μέχρι και σήμερα, μέσω των trade-in προγραμμάτων που υλοποιεί σε συνεργασία με κορυφαίους retailers της Ελληνικής αγοράς, όπως iStorm, Πλαίσιο, Xiaomi Store, Wind, you.gr αλλά και με την ΑΒ Βασιλόπουλος, έχουν επιστραφεί συνολικά πάνω από 15.000 smartphones, τα οποία αντιστοιχούν σε 900.000+ κιλά λιγότερων εκπομπών CO2 για τον πλανήτη και πάνω από 1 εκατ. ευρώ έχουν διατεθεί από την Pandas ως οικονομικό όφελος σε χρήστες για την πώληση των συσκευών τους.


  2. #2
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.417
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχω εδώ ένα ωραίο κινητάκι που χρησιμοποιώ σαν 2o και θα πάει σύντομα για αλλαγή..
    ένα SONY XA 1 Ultra σε πολύ καλή κατάσταση.. (το έχω σε κανονική δερμάτινη θήκη πορτοφόλι) και θέλουν να τους το δώσω για 30 ευρώ!
    https://www.gsmarena.com/sony_xperia_xa1_ultra-8595.php

    Εεε όχι.. δεν σας το δίνω για 30 ευρώ κύριοι !!
    Θα το κρατήσω για BackUp + συναισθηματικό δέσιμο..

    * Ξέρετε πόσες Super φωτογραφίες έβγαλε το κινητάκι για το ADSLgr ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 29-06-22 στις 18:35.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

  3. #3
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.232
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    νομίζω η βασική αιτία που δεν το δίνει κάποιος είναι ότι θέλουν να του το πάρουν στο "τζάμπα". Απλά δεν τους συνέφερε αυτη η πτυχή της απάντησης στο ερωτηματολόγιο τους γιατι κι αυτοι στο τζάμπα το θέλουν όπως λέει και ο iris07

  4. #4
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.417
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και τώρα που πέρασα σε Samsung, σίγουρα θα τα κρατήσω περισσότερο αφού θα πάρουν αρκετά Update για χρόνια..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

  5. #5
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Αν κάποιος αλλάζει κάθε χρόνο πιστεύω οτι το πουλάει γιατί αξίζει τον κόπο. Εγώ το προηγούμενο το χρησιμοποιούσα 5,5 χρόνια και παρόλο που η μπαταρία είναι ακόμα καλή (ή μάλλον ήταν όταν σταμάτησα να το χρησιμοποιώ) δε νομίζω να είχε πλέον αξία που να με κάνει να ασχοληθώ με πώληση. Συν φυσικά το συναισθηματικό δέσιμο μετά απο τόσο καιρό. Γενικά όλα τα τηλέφωνα που είχα απο το τέλος του 90 μέχρι σήμερα τα έχω ακόμα. Δεν ήταν άλλωστε και τόσα πολλά.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάποιος αλλάζει κάθε χρόνο πιστεύω οτι το πουλάει γιατί αξίζει τον κόπο. Εγώ το προηγούμενο το χρησιμοποιούσα 5,5 χρόνια και παρόλο που η μπαταρία είναι ακόμα καλή (ή μάλλον ήταν όταν σταμάτησα να το χρησιμοποιώ) δε νομίζω να είχε πλέον αξία που να με κάνει να ασχοληθώ με πώληση. Συν φυσικά το συναισθηματικό δέσιμο μετά απο τόσο καιρό. Γενικά όλα τα τηλέφωνα που είχα απο το τέλος του 90 μέχρι σήμερα τα έχω ακόμα. Δεν ήταν ενα άλλωστε και τόσα πολλά.
    Εγώ έχω ένα Galaxy A32 4G . Αν δεν φτάσει 3 χρόνια με συντήρηση δηλαδή αλλαγή μπαταρίας κλπ δεν το πουλάω. Το πολύ πολύ να το βάλω στο συρτάρι να το έχω εφεδρικό.
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  7. #7
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.512
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Εκπτωτικό voucher?
    Ούτε καν 30 ευρώ στο χέρι;
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.616
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με τα στοιχεία της έρευνας, τα τελευταία χρόνια οι καταναλωτές ανεξαρτήτως ηλικίας, φαίνεται πως αλλάζουν συχνά smartphones, με μέσο όρο περίπου 1 συσκευή ανά 1,6 έτη.
    Συγγνώμη, είναι δυνατόν αυτό το νούμερο να ισχύει; Μόλις 1.6 χρόνια μέσο όρο; Αν ναι, είναι τραγικό νούμερο. Πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί να αλλάζει κάποιος κινητό τόσο συχνά. Με εξαίρεση ένα άτομο που ξέρω που αγοράζει το νέο iPhone μόλις βγει (δεν ξέρει τι να κάνει τα λεφτά του το παλικάρι, οπότε είναι άλλο επίπεδο), όλοι όσοι ξέρω κρατάνε το smartphone τους για χρόνια!

  9. #9
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη, είναι δυνατόν αυτό το νούμερο να ισχύει; Μόλις 1.6 χρόνια μέσο όρο; Αν ναι, είναι τραγικό νούμερο. Πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί να αλλάζει κάποιος κινητό τόσο συχνά. Με εξαίρεση ένα άτομο που ξέρω που αγοράζει το νέο iPhone μόλις βγει (δεν ξέρει τι να κάνει τα λεφτά του το παλικάρι, οπότε είναι άλλο επίπεδο), όλοι όσοι ξέρω κρατάνε το smartphone τους για χρόνια!
    Θυμάσαι 2016 με 2018 που βγαίναν συσκευές από τις γνωστές εταιρείες τις μεγάλες προ huawei που είτε μπλοκάρει το Android είτε ήταν πολύ βαρύ για τα τότε δεδομένα? Λογικά κάτι θα είχες παρατηρήσει. Τότε ναι μην σας πω ανά χρόνο άλλαζαν τηλέφωνα γιατί αχρηστεύτηκε η ποιότητα τους. Μετά συμμαζευτηκαν τα πράγματα με Android 7 και 8. Τώρα με xiaomi αλλάζεις ανά 3 χρόνια σίγουρα, με samsung αν αλλάζεις μπαταρία πάλι βγάζεις 2μιση 3 χρόνια. Νομίζω ότι αυτά τα νούμερα ίσχυαν παλαιότερα πλέον έχει επανέλθει η ποιότητα των υλικών στα τηλέφωνα. Τουλάχιστον αυτό βλέπω
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  10. #10
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη, είναι δυνατόν αυτό το νούμερο να ισχύει; Μόλις 1.6 χρόνια μέσο όρο; Αν ναι, είναι τραγικό νούμερο. Πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί να αλλάζει κάποιος κινητό τόσο συχνά. Με εξαίρεση ένα άτομο που ξέρω που αγοράζει το νέο iPhone μόλις βγει (δεν ξέρει τι να κάνει τα λεφτά του το παλικάρι, οπότε είναι άλλο επίπεδο), όλοι όσοι ξέρω κρατάνε το smartphone τους για χρόνια!
    Οι σεκιουριτάδες στη δουλειά, που - μην ακουστεί υπεροπτικό - πληρώνονται λιγότερα από εμένα, αλλάζουν περιέργως συχνότερα κινητό
    από εμένα και σίγουρα έχουν καλύτερο κινητό (έχω ένα Redmi 6 που αντέχει μια χαρά, και φανταστείτε προγραμματίζω android).
    Αν δεν ανακοινωθούν οι ειδικές παράμετροι της έρευνας (ηλικίες, εισοδήματα κλπ) δεν έχουν νόημα οι αριθμοί της.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  11. #11
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.123
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Προσωπικα το πουλάω στα 2 χρονια και χαμηλή τιμή, φεύγει αμέσως, και αγοράζω καινούργιο (iPhone Apple)
    τωρα οσοι τα κρατάνε προφανώς είναι ΜΠΑΚΑΤΕΛΕΣ android των 100 ευρώ αρχική τιμή που ούτε 10 ευρώ δεν θα πιάσουν
    Ας τα πάνε για ανακύκλωση
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D_J_V Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικα το πουλάω στα 2 χρονια και χαμηλή τιμή, φεύγει αμέσως, και αγοράζω καινούργιο (iPhone Apple)
    τωρα οσοι τα κρατάνε προφανώς είναι ΜΠΑΚΑΤΕΛΕΣ android των 100 ευρώ αρχική τιμή που ούτε 10 ευρώ δεν θα πιάσουν
    Ας τα πάνε για ανακύκλωση
    Εγω έχω κρατήσει κάτι νοκια 3110, 5110 και 6110 για άμυνα αν χρειαστεί

  13. #13
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.417
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Pandas: Νέος κύκλος χρηματοδότησης για την ελληνική startup
    https://www.euro2day.gr/news/enterpr...-ellhnikh.html

    Τα πουλάνε λέει μετά κυρίως στην Αφρική!
    .. ποια κινητά παραδίδουν οι Έλληνες χρήστες αποκάλυψε ότι στις πρώτες 6-7 θέσεις είναι μοντέλα iphone.


    .....

    Κατ' αρχάς ένα καλό/ακριβό κινητό που μπορείς να το κρατήσεις σε καλή κατάσταση αντέχει 3-4 χρόνια εάν παίρνει και όλα τα Update.

    Εάν είσαι τώρα "Power User" και μπορείς να αλλάζεις κινητό κάθε 1-2 χρόνια μάλλον συμφέρει να το δώσεις το συντομότερο για καλύτερη τιμή,
    πριν βγει 2η νέα έκδοση του.

    Σίγουρα πιστεύω όταν το πουλάς μόνος σου μπορείς να πετύχεις καλύτερη τιμή.

    Στο δικό μου παράδειγμα, για ένα κινητό που γενικά δουλεύει καλά, η μπαταρία του κρατάει ακόμη καλά, και σηκώνει ακόμη τις περισσότερες εφαρμογές,
    σίγουρα δεν αξίζει να το δώσεις για 30 ευρώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω έχω κρατήσει κάτι νοκια 3110, 5110 και 6110 για άμυνα αν χρειαστεί
    Αφού το είπες και εσύ να το πω και εγώ..

    Και εγώ έχω στο συρτάρι όλα τα παλιά κινητά που είχα!
    αλλά είναι γενικότερο το θέμα με μένα..
    δεν μου αρέσει να πετάω ηλεκτρονικά..

    Που να δείτε το hardware που έχω από παλιά PC, κτλ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 30-06-22 στις 11:44.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2

  14. #14
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.203
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχω στο συρτάρι μου το Nexus 5x που είχα παλιά..
    Τώρα κοντά που θα μου ζητήσει ο μεγάλος κινητό, μια χαρά θα του κάτσει για κανα χρόνο τουλάχιστον. Σίγουρα αξίζει περισσότερο από €30 για αυτό που το θέλω..2GB Ram έχει, 32GB χώρο και android 8.1. Φυσικά θα τσινήσει, αλλά ξυδάκι..

    Για παιχνίδια αν θέλει έχει το τάμπλετ, το κινητό είναι για να μας βρίσκει και να τον βρίσκουμε..
    Και εγώ προσωπικά έχω ακόμη το Galaxy s9. Ακόμα θέμα δεν έχω κανένα, αλλά το σκέφτομαι για αλλαγή μιας και έχει περάσει την 3ετία. Το μόνο "πρόβλημα" που έχει είναι ότι η μπαταρία δεν κρατάει όσο παλιά, αλλά χ€στηκα κιόλας για την ώρα...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q1 update: Q1 θα είναι, για έτος δεν ξερω...

  15. #15
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.433
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη, είναι δυνατόν αυτό το νούμερο να ισχύει; Μόλις 1.6 χρόνια μέσο όρο; Αν ναι, είναι τραγικό νούμερο. Πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί να αλλάζει κάποιος κινητό τόσο συχνά. Με εξαίρεση ένα άτομο που ξέρω που αγοράζει το νέο iPhone μόλις βγει (δεν ξέρει τι να κάνει τα λεφτά του το παλικάρι, οπότε είναι άλλο επίπεδο), όλοι όσοι ξέρω κρατάνε το smartphone τους για χρόνια!
    Όσοι παίρνουν midrange android των 200-250€, παραπάνω απο 2 χρόνια δεν τα κρατάνε, πιστεύω.

    Αυτός που θα πάρει iphone, ναι, μπορεί να το κρατήσει και 5 χρόνια, λόγω των updates που δίνει η apple.

    Γενικώς, είναι προτιμότερο να πουλάς μία συσκευή μετά απο 2-3 χρόνια και να παίρνεις μία νέα, παρά να την κρατάς για χρόνια.

    Κρατώντας μία συσκευή για πολλά χρόνια, το μόνο που καταφέρνεις είναι να χάσεις όλη την μεταπωλητική της αξία και να καταλήξει ξεχασμένη σε κανά συρτάρι.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας