Καλημέρα σε όλους!
Το κόβω λίγο δύσκολο να έχουν πολλοί εδώ μέσα τέτοιο (μην πω και κανένας..) αλλά να ρωτήσω πάραυτα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις..
Έχω λοιπόν, από τις αρχές του '10, αν θυμάμαι καλά, ένα PopcornHour C-200. Ένα λινκ για να πάρει μια ιδέα κάποιος που θέλει..
Το συγκεκριμένο έχει "θεωρητικά" 1000άρι δίκτυο, έχει εσωτερική υποδοχή για usb και δυνατότητα για 2 sata συσκευές..
Μπορείς δηλαδή στο tray που έχει μπροστά να βάλεις bluray player και εσωτερικά να του βάλεις ένα σκληρό δίσκο.
Αυτά σαν γενική περιγραφή. Εγώ είχα αγοράσει ένα 5,25" tray και είχα βάλει έναν 3μισάρη δίσκο.
Εδώ και κάμποσο καιρό, λοιπόν, ο δίσκος είχε πεθάνει, απλά δεν το ήξερε ακόμη... . Μιλάμε μια 500 uncorrectable και 200+ pending sectors (μιλάμε για 100000 power on hours στο SMART, αν θυμάμαι καλά..
Αποφάσισα λοιπόν το Σ/Κ να αλλάξω το δίσκο..
Αφού θυμήθηκα πως και τι μετά από τόσα χρόνια, έγινε η δουλειά, αντέγραψα και τα αρχεία από τον παλιό στον καινούριο δίσκο και όλα ΟΚ..
Το θέμα μου είναι ότι κάνω mount το δίσκο του μέσω NFS και το copy των αρχείων είναι με ρυθμό 5MB/sec
Με τον προηγούμενο δίσκο που άρχισε και πήγαινε και πιο αργά, έκανα τουλάχιστον με 8MB/s
Θα μου πεις σιγά τη διαφορά, τάφος είναι και στις 2 περιπτώσεις, αλλά στην πράξη για κάτι μεγάλο, μιλάμε για σχεδον διπλό χρόνο, οπότε έχει όντως διαφορά..
Μέσω samba το copy είναι στα 10MB/s
Εν τω μεταξύ το δίκτυο είναι μεν 1000άρι, αλλά είδα στις ρυθμίσεις πως το είχα ρυθμισμένο σε 10/100.
Το άλλαξα σε 1000 και την επόμενη που πήγα να κάνω ένα copy κόλλησε το σύμπαν... μιλάμε για τρομερά αργή απόκριση, ping στα 1500ms και ταχύτητα 200KB/s.. E, εκεί θυμήθηκα γιατί το είχα ορίσει σε 10/100 το δίκτυο πριν χρόνια.
Οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να περιοριστώ στις ταχύτητες του 100αριού δικτύου, το πρόβλημα όμως είναι ότι στην πράξη μέσω samba μόνο πλησιάζω τα όρια του 100αριού, ενώ με NFS έχω τα μισά..
Υπάρχει λοιπόν περίπτωση να έχει κανείς από εδώ μέσα κανα τέτοιο, να μου πει τι ταχύτητες πιάνει αντίστοιχα; Και αν έχει θέμα με τη ρύθμιση του δικτύου σε 1000άρι, όπως έχω εγώ;
Να προσθέσω πως φυσικά δεν υποστηρίζεται πλέον και έχω το τελευταίο firmware που είναι από το 2014..

- - - Updated - - -

Λοιπόν, επειδή όπως υποψιάστηκα δεν το κόβω να έχει τέτοιο κανένας.. ..
Τελικά έλυσα το πρόβλημά μου με άλλο τρόπο..
Εφόσον είχα δει ότι μέσω CIFS οι ταχύτητες ήταν αποδεκτές, άλλαξα τα σκριπτ και αντί να κάνουν mount nfs τα έβαλα να κάνουν mount cifs και οι ταχύτητες τώρα είναι 10MB/s
To επόμενο που θέλω να δοκιμάσω είναι να σταματήσω τον NFS server που τρέχει το μηχανάκι και να δοκιμάσω να δω αν θα δουλεύει σωστά έτσι και ξαναβάλω την κάρτα σε auto αντί για 10/100 μόνο, μην τυχόν και τα όλα κολλήματα προέρχονταν από τον NFS server του (που μακάρι, αλλά δεν το νομίζω.. )