Σελ. 4 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 23456914 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 295
  1. #46
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγω θελω και στομαχι και κολον αλλα κανενας π@στης δε τη γραφει . Βασικα δεν υπαρχει γιατρος

  2. #47
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι προφανης ο λογος? Δεν υπαρχουν λεφτα για πεταμα.. ( και το ξαναλεω, το να ειναι ολοι οι γιατροι χωρις να πληρωνεις τιποτε γινεται αντικειμενο εκμεταλλευσης.) Οπως ακριβως ηταν και το συστημα της ανεξελέγτκης συνταγογραφησης. Βρεθηκαν πηγαδια γεματα με φαρμακα., και ανδρες τιγκα στα αντισυλληπτικα. Τι να λεμε.

    Κρατικη υγεια, ναι φυσικα. Ελεγχομενη, αποδοτικη και στοχευμενη και οχι για ψυλλου πηδημα. Και προληπτικη επισης. Με προγραμμα.
    Ας πουμε οτι η καταγραφη και το μοιρασμα σε γιατρους θα μπορουσε να ειναι μια αποπειρα εφαρμογης προληπτικης ιατρικης στο πληθυσμο.
    Ποσοι απο σας κανετε μετα τα 40 αιματολογικο check up? Κολονοσκοπηση? PSA? Πρεπει? Ναι φυσικα.
    Μπορει τα μπας-κλας γιατρουδακια που γραφονται για προσωπικοι γιατροι να μην ειναι για πολλα πολλα, αλλα ενα προληπτικο θα τον κανουν

    Τωρα αν βγει η εφαρμογη e-colon και μοιραζει δωρεαν voucher για διακοπες σε οσους κανουν προληπτικα κολονοσκόπηση, τι θα εχουμε να πουμε για τους κυβερνωντες? Οτι αυτα ειναι προετοιμασια για τα μετρα που ερχονται?

    Just saying :P
    Ισραήλ, έχουν εδώ και κοντά στη δεκαετία σύστημα από την microsoft που μέσα σε όλα κάνει predictive analytics στον χώρο της υγείας (προφανώς οι ασφαλισμένοι έχουν δώσει τα ικανά στοιχεία. Τα αποτελέσματα των εξετάσεων ανεβαίνουν στο σύστημα κλπ κλπ τρόποι υπαρχοθν).
    Case in point οι ασφαλισμένοι λαμβάνουν άνα διαστήματα σχετικές επικοινωνίες για το πότε πρέπει να κάνουν test κόπωσης, κολωνοσκοπησης , κλπ κλπ και φυσικά δεν είναι κάτι υποχρεωτικό αλλά εκτός από το ότι γίνεται track η ανταπόκριση, σε κάθε περίπτωση όλο αυτό δημιουργεί περιστολή κόστους στο τομέα της υγείας.

    Κάθε σύγκριση με αυτά που συζητάμε....και ξαναλέω, αυτά που μόλις είπα είναι προ δεκαετίας.

  3. #48
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ετσι ειναι. Επειδη ειπε καποιος να αποκτησουμε το πανευρωπαικο συστημα του προσωπικου γιατρου, δεν σημαινει οτι αυτο θα λυσει και ολα τα διαχρονικα προβληματα της υγειας.
    Ας πουμε οτι ειναι ενα βημα προς τη σωστη κατευθυνση. Οχι ιδιαιτερα σημαντικο αλλά πέρα απο ενα registration δεν βλεπω να ενοχλει σε τιποτε. Αν στη πορεια προσφερει και κατι, κερδος ειναι.
    Οσο αυτο δεν γινεται με αριστεροφασιστικη λογικη της εξισωσης προς τα κατω (ολοι υποχρεωτικα σε οτι γιατρουδακι σας ελαχε, γιατι ετσι αντιλαμβανομαστε την κοινωνικη δικαιοσυνη) ολα καλα.

    Τα επιχειρηματα του τυπου μα θα πρεπει να αποκτησει κινητο ο 85 χρονος ειναι φαιδρα. Ειτε εφαρμοζεις συστημα για ολους ειτε οχι. Αν ο 85 χρονος τα εχει 400 τοτε εχει και κινητο.
    Αλλιως εχει καποιον που τον υποστηριζει. πχ στην ηλεκτρονικη συνταγογραφηση. Η αλλη επιλογη ειναι να μην κανουμε τιποτε.

    Το κινητο και το internet ειναι βασικα αγαθα, οπως το ρευμα και το νερο. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να παρεχονται σε ολους ως δυνατοτητα, οχι ομως και δωρεαν. Και εφοσον παρέχονται με τετοιο λογικη, καπου η χρηση τους γινεται και απαιτητή. Αλλιως σπηλιες...

  4. #49
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Προσπαθώ να κάνω αίτηση εγγραφής σε οικογενειακό ιατρο από το e-syntagografisi,συνδέομαι με κωδικούς taxisnet,κάνω επιβεβαίωση στοιχειων,μου στέλνει ένα sms με κωδικό,τον βάζω και με ανακατευθύνει στο ehealth gov,το οποίο δεν κάνει τίποτα,απλά εμφάνιζει κενή άσπρη σελίδα.Μετά μπήκα απευθείας στο ehealth gov,έβαλα το ΑΜΚΑ,αλλά τα πεδία για επιλογή δημου και πόλης είναι ανενεργά,δεν μπορώ να επιλέξω τπτ.

    Edit: [ Edit,το εκανα τελικα επιτυχως να εγγραφω σε προσωπικο ιατρο,ηταν ελλειπη τα ατομικα στοιχεια που αφορουσαν δημο,πολη,τκ,τα συμπληρωσα και μου εδωσε την επιλογη να επιλεξω ιατρο παροτι η λιστα ειναι μικρη. ]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DOU : 22-08-22 στις 12:58.

  5. #50
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ να κάνω αίτηση εγγραφής σε οικογενειακό ιατρο από το e-syntagografisi,συνδέομαι με κωδικούς taxisnet,κάνω επιβεβαίωση στοιχειων,μου στέλνει ένα sms με κωδικό,τον βάζω και με ανακατευθύνει στο ehealth gov,το οποίο δεν κάνει τίποτα,απλά εμφάνιζει κενή άσπρη σελίδα.Μετά μπήκα απευθείας στο ehealth gov,έβαλα το ΑΜΚΑ,αλλά τα πεδία για επιλογή δημου και πόλης είναι ανενεργά,δεν μπορώ να επιλέξω τπτ.

    Edit: [ Edit,το εκανα τελικα επιτυχως να εγγραφω σε προσωπικο ιατρο,ηταν ελλειπη τα ατομικα στοιχεια που αφορουσαν δημο,πολη,τκ,τα συμπληρωσα και μου εδωσε την επιλογη να επιλεξω ιατρο παροτι η λιστα ειναι μικρη. ]
    Νότια Αττική (στη περιοχή μου) δεν υπάρχει διαθέσιμος ... άψογα.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  6. #51
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νότια Αττική (στη περιοχή μου) δεν υπάρχει διαθέσιμος ... άψογα.
    Δοκιμασε να αλλάξεις στα ατομικά στοιχεία την περιοχή (δήμος/πόλη)

  7. #52
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Για τις δύο περιφέρειες Αττικής και Νοτίου Αιγαίου οι εγγραφές των πολιτών θα ξεκινήσουν την 01/09/2022 και οι εγγραφές των ιατρών παρατείνονται μόνο για αυτές τις δύο περιοχές έως τις 31/08/2022.

    Αψογα.

    https://government.gov.gr/apo-1i-avg...sopiko-giatro/ στο τελος.

  8. #53
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασε να αλλάξεις στα ατομικά στοιχεία την περιοχή (δήμος/πόλη)
    Δεν άλλαζαν.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  9. #54
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν άλλαζαν.
    Σίγουρα αλλάζουν, πρέπει όμως να πας στην καρτέλα ατομικά στοιχεία και όχι εκεί που κάνεις την αίτηση για τον γιατρό


    Αλλά μάλλον έχει να κάνει με το ότι δεν είναι ακόμα διαθέσιμο στην Αττική

  10. #55
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Έχω κάποιες απορίες..
    Σε περίπτωση που κάνω μια εγγραφή σε κάποιο προσωπικό ιατρό, μπορώ να τον αλλάξω αν θελήσω άμεσα, ή πρέπει να περιμένω κάποιο χρονικό διάστημα; Υπάρχει μια πιθανότητα να μετακομίσω..
    Σε περίπτωση που επιλέξω κάποιον γιατρό, πρέπει να κάνω κάτι άλλο μετά; Κάτι ακούστηκε πως πρέπει να πάω από εκεί για να με δεχθεί και ο ίδιος; (στην περίπτωση που ισχύει αυτό, πληρώνω και επίσκεψη
    Είναι υποχρεωτικό να διαλέξω προσωπικό γιατρό;
    Σε περίπτωση που δε διαλέξω, γίνεται τίποτα; Ή αντίστοιχα, στην περίπτωση που διαλέξω κάποιον, και για κάποιο λόγο δε μου αρέσει, μπορώ μετά να πηγαίνω όπου θέλω ή θα υπάρχει πρόβλημα;

  11. #56
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ο λόγος που πήγε πίσω (το είχαν εξαγγείλει κάτι χρόνια τώρα) είναι η χαμηλή συμμετοχή των γιατρών. Για τον ίδιο λόγο καθυστέρησαν για Αττική και Νότιο Αιγαίο. Δεν ξέρω τι θα προλάβει να αλλάξει μέσα σε ένα μήνα. Προβλέπω να δίνουν άλλον ένα μήνα παράταση και κάποια στιγμή να εξαιρέσει σε όσες περιοχές δεν έχουν Χ γιατρούς ανά 1000 κατοίκους από τα πέναλτυ σε συμμετοχή εργαζομένου και προτεραιότητες. Εκτός και αλλάξει ο Υπουργός και βάλουν κάποιον να είναι στο ελάχιστο σχετικός με το αντικείμενο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω κάποιες απορίες..
    Είναι απαντημένα όλα όσα θέτεις νομίζω. Δες π.χ. εδώ και αν κάτι δεν το βρεις ξαναρώτα πιο συγκεκριμένα.
    hnesne

  12. #57
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω κάποιες απορίες..
    Σε περίπτωση που κάνω μια εγγραφή σε κάποιο προσωπικό ιατρό, μπορώ να τον αλλάξω αν θελήσω άμεσα, ή πρέπει να περιμένω κάποιο χρονικό διάστημα; Υπάρχει μια πιθανότητα να μετακομίσω..
    Σε περίπτωση που επιλέξω κάποιον γιατρό, πρέπει να κάνω κάτι άλλο μετά; Κάτι ακούστηκε πως πρέπει να πάω από εκεί για να με δεχθεί και ο ίδιος; (στην περίπτωση που ισχύει αυτό, πληρώνω και επίσκεψη
    Είναι υποχρεωτικό να διαλέξω προσωπικό γιατρό;
    Σε περίπτωση που δε διαλέξω, γίνεται τίποτα; Ή αντίστοιχα, στην περίπτωση που διαλέξω κάποιον, και για κάποιο λόγο δε μου αρέσει, μπορώ μετά να πηγαίνω όπου θέλω ή θα υπάρχει πρόβλημα;
    1) Δεν μπορείς να αλλάξεις. Μετά το από έξι μήνες η χρόνο πάλι. Δεν θυμάμαι καλά το χρονικό διάστημα.
    2) Πρέπει να σε αποδεχθεί και αυτός. Ίσως γίνεται και ηλεκτρονικά.
    3) Έχεις πέναλτι +10% στην συνταγογράφηση.Συνεχιζεις όπως πριν. Δεν ξέρω τι γίνεται αν δεν υπάρχει στην περιοχή σου γιατρός ή δεν είναι διαθέσιμος.

  13. #58
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Ok οι περισσότερες απορίες μου λύθηκαν. Ευχαριστώ και τους 2!

    Προσωπικά βρίσκω μεγάλη μαλακ*α το θέμα τις αύξησης του κόστους των φαρμάκων και της συνταγογράφησης. Υποτίθεται λένε πως το κάνουν για να μη γεμίζουν ουρές χωρίς λόγο τα νοσοκομεία. Δεν έχει λογική το να ανεβάζουν το κόστος.
    Επίσης πολύ τραγικό να μη μπορείς να αλλάξεις για 1 χρόνο γιατρό. Να πετύχεις κανέναν που δε γουστάρεις και να πρέπει να τον λουστείς για τόσο καιρό…
    Τέλος πάντων.. άντε να επιλέξεις έναν στην τύχη τώρα..

  14. #59
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok οι περισσότερες απορίες μου λύθηκαν. Ευχαριστώ και τους 2!

    Προσωπικά βρίσκω μεγάλη μαλακ*α το θέμα τις αύξησης του κόστους των φαρμάκων και της συνταγογράφησης. Υποτίθεται λένε πως το κάνουν για να μη γεμίζουν ουρές χωρίς λόγο τα νοσοκομεία. Δεν έχει λογική το να ανεβάζουν το κόστος.
    Επίσης πολύ τραγικό να μη μπορείς να αλλάξεις για 1 χρόνο γιατρό. Να πετύχεις κανέναν που δε γουστάρεις και να πρέπει να τον λουστείς για τόσο καιρό…
    Τέλος πάντων.. άντε να επιλέξεις έναν στην τύχη τώρα..
    Μπορείς να κλείσεις ραντεβού, πριν τον κάνεις δικό σου γιατρό, όποτε δεν υπάρχει κάπου θέμα σε αυτό.

    Κάπως πρέπει να αναγκάσει τον κόσμο να γραφτεί, καθώς μέχρι τώρα που είχαμε τον οικογενειακό γιατρό δεν υπήρξε κάποια πίεση, το μεγαλύτερο ποσοστό έμεινε όπως και πρίν.

    Εφόσον λοιπόν πάρει μπροστά το σύστημα, μετά θα πρέπει να μιλάς πρώτα με τον γιατρό σου και δεν θα κλείνεις όπου θέλεις ραντεβού.
    Ακόμα θα φτιάξετε μαζί επιτέλους τον φάκελο ασθενούς, δεν ξέρω αν είδες αλλά πλέον έχουν μπει πάρα πολλές πληροφορίες στο ehealth.gov έχει αναμονή ακόμα και για ύψος, για το αν πίνεις, τι πίνεις και τα σχετικά.

    Κάτι που δεν άγγιξε καν ο οικογενειακός γιατρός.

  15. #60
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον λοιπόν πάρει μπροστά το σύστημα, μετά θα πρέπει να μιλάς πρώτα με τον γιατρό σου και δεν θα κλείνεις όπου θέλεις ραντεβού.
    Αυτή είναι και η ανεφικτότητα του όλου συστήματος. Εδώ δεν βρίσκεις την ειδικότητα γιατρού που θες όταν τον θες. Με το νέο σύστημα θα πρέπει να βρίσκεις διαθέσιμο τον συγκεκριμένο γιατρό.

    Γενικά βλέπω μια χαλαρότητα από συγκεκριμένα άτομα, σημαίνει απλά ότι δεν χρησιμοποιείτε καθόλου γιατρούς σε ΠΕΔΥ, ΤΟΜΥ και γενικά δημόσιες δομές και δεν έχετε ιδέα πόσο δύσκολη είναι η πρόσβαση π.χ. σε παθολόγο, στους οποίους θα πέσει και το μεγάλο βάρος του προσωπικού γιατρού.
    hnesne

Σελ. 4 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 23456914 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας