Σελ. 2 από 20 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 295
  1. #16
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Έχουμε 60000 κατοίκους αυτό λένε οι στατιστικές και δίνει την δυνατότητα επιλογής μόνο 3 γιατρούς. Αυτούς είχε πάντα. Ο ένας στο μεταξύ πρέπει να είναι 90 χρονών. Εγώ γέρο τον θυμάμαι από πιτσιρίκος και τώρα είμαι μεσήλικας.
    Δεν μου δίνει επιλογή άλλη από όμορους δήμους. Δεν μπορώ να το αλλάξω. Είπαν ότι θα είναι έτοιμοι 1η του μηνός. Τα ίδια έγραφε πριν τρία χρόνια στην προσπάθεια που είχε κάνει η προηγούμενη κυβέρνηση.


  2. #17
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων



    Οπότε δεν ισχύει απόλυτα το παρακάτω.

    Ισχύει για ότι θέλει κινητό απο το gov.
    Το παλιό το σύστημα είχε δικό του για το κινητό, απλά έκανες ταυτοποίηση με το taxis, το ίδιο και το Pass, το ίδιο και το εμβόλιο το εμβόλιο μάλιστα το αλλάζανε και ανάλογα το τι δήλωνες στο χαρτί όταν πήγαινες εκεί και δεν υπήρχε έλεγχος για μοναδικότητα.

    Στο gov για παράδειγμα δεν μπορείς να κάνεις υπεύθυνη δήλωση αν δεν έχεις δηλώσει κινητό στο μητρώο επικοινωνίας

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σημαίνει "μοναδικός"; Μοναδικός αριθμός δηλωμένος για ένα άτομο μόνο;
    Σημαίνει οτι το συγκεκριμένο νούμερο μπορεί να είναι δηλωμένο μόνο σε ενα ΑΦΜ στο μητρώο επικοινωνίας, πραγματικά δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος της ερώτησης;

  3. #18
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Διότι είναι το loop που αναφέρει πιο πάνω (στην αρχή) ο φίλος που άνοιξε το τόπικ. Χωρίς το κινητό, όλα γίνονται πιο δύσκολα (για τους ηλικιωμένους κυρίως, και συγκεκριμένα αναφέρομαι και προσωπικά στην μητέρα μου).

    ΥΓ. Τελικά έχει ανοίξει αυτή η πλατφόρμα "προσωπικός ιατρός"; Μπαίνω μέσα, αλλά βλέπω το προηγούμενο, "οικογενειακός ιατρός".
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διότι είναι το loop που αναφέρει πιο πάνω (στην αρχή) ο φίλος που άνοιξε το τόπικ. Χωρίς το κινητό, όλα γίνονται πιο δύσκολα (για τους ηλικιωμένους κυρίως, και συγκεκριμένα αναφέρομαι και προσωπικά στην μητέρα μου).

    ΥΓ. Τελικά έχει ανοίξει αυτή η πλατφόρμα "προσωπικός ιατρός"; Μπαίνω μέσα, αλλά βλέπω το προηγούμενο, "οικογενειακός ιατρός".
    Ξαναλέω λοιπόν είναι ξεκάθαρο πως πρέπει να έχει κάποιος ενα μοναδικό νούμερο κινητής, το λένε εδώ και μήνες απο όταν ξεκίνησε το gov, σίγα σίγα γίνεται υποχρεωτικό και για το taxis, Εγώ τους δικούς μου του έχω έτοιμους απο την πρώτη μέρα, χωρίς προβλήματα, χωρίς τίποτα.

    Αυτό είναι κάτι που δεν θα αλλάξει επειδή κάποιοι γκρινιάζουν.
    Κάντε σωστά την διαδικασία, η μέσω ebanking ή αν δεν έχουν μέσω ΚΕΠ, μια φορά θα γίνει.

  5. #20
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναλέω λοιπόν είναι ξεκάθαρο πως πρέπει να έχει κάποιος ενα μοναδικό νούμερο κινητής, το λένε εδώ και μήνες απο όταν ξεκίνησε το gov, σίγα σίγα γίνεται υποχρεωτικό και για το taxis, Εγώ τους δικούς μου του έχω έτοιμους απο την πρώτη μέρα, χωρίς προβλήματα, χωρίς τίποτα.

    Αυτό είναι κάτι που δεν θα αλλάξει επειδή κάποιοι γκρινιάζουν.
    Κάντε σωστά την διαδικασία, η μέσω ebanking ή αν δεν έχουν μέσω ΚΕΠ, μια φορά θα γίνει.
    Οπότε να μην ξεχνάμε το υποχρεωτικό νταβατζιλίκι των τουλάχιστον 80 ευρώ ανά άτομο στην διατήρηση ακόμα και καρτοκινητού. Τα κινητά θέλουν τάισμα πλέον κάθε δυο μήνες με ελάχιστο 10 ευρώ περίπου.
    Παλαιότερα έβαζες μια κάρτα το χρόνο, μετά στο εξάμηνο, στο τρίμηνο και τώρα στο δίμηνο. Ελάχιστο στα 8 ευρώ. Το πάνε για μήνα.
    Δεν χρειάζεται η μητέρα μου κινητό πχ για άλλους λόγους πλην των συγκεκριμένων Ας φτιάξουν πακέτα για τέτοιους και μόνο λόγους με μηδενικά ή ελάχιστα πάγια διατήρησης.

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε να μην ξεχνάμε το υποχρεωτικό νταβατζιλίκι των τουλάχιστον 80 ευρώ ανά άτομο στην διατήρηση ακόμα και καρτοκινητού. Τα κινητά θέλουν τάισμα πλέον κάθε δυο μήνες με ελάχιστο 10 ευρώ περίπου.
    Παλαιότερα έβαζες μια κάρτα το χρόνο, μετά στο εξάμηνο, στο τρίμηνο και τώρα στο δίμηνο. Ελάχιστο στα 8 ευρώ. Το πάνε για μήνα.
    Δεν χρειάζεται η μητέρα μου κινητό πχ για άλλους λόγους πλην των συγκεκριμένων Ας φτιάξουν πακέτα για τέτοιους και μόνο λόγους με μηδενικά ή ελάχιστα πάγια διατήρησης.

    Οκ μην το κάνεις, δεν θα χάσω εγώ

  7. #22
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναλέω λοιπόν είναι ξεκάθαρο πως πρέπει να έχει κάποιος ενα μοναδικό νούμερο κινητής, το λένε εδώ και μήνες απο όταν ξεκίνησε το gov, σίγα σίγα γίνεται υποχρεωτικό και για το taxis, Εγώ τους δικούς μου του έχω έτοιμους απο την πρώτη μέρα, χωρίς προβλήματα, χωρίς τίποτα.

    Αυτό είναι κάτι που δεν θα αλλάξει επειδή κάποιοι γκρινιάζουν.
    Κάντε σωστά την διαδικασία, η μέσω ebanking ή αν δεν έχουν μέσω ΚΕΠ, μια φορά θα γίνει.
    Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Να πάρω κινητό στην 86χρονη μητέρα μου, και να της φτιάξω ebanking για να μπορεί να κάνει όλα αυτά; Που η ίδια δεν έχει ιδέα ούτε πρόκειται να μάθει από αυτά;

    Αν κάποια υπηρεσία κάνει υποχρεωτική πρόσβαση με αυτά τα μέσα, θα πρέπει να δίνει τη δυνατότητα απόκτησης αριθμού κινητού αποκλειστικά για τις χρήσεις αυτές, δωρεάν, και χωρίς χρονική δέσμευση ή αποκλεισμό. Δεν θα γίνει πελάτης κινητής η μάνα μου σε αυτή την ηλικία...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε να μην ξεχνάμε το υποχρεωτικό νταβατζιλίκι των τουλάχιστον 80 ευρώ ανά άτομο στην διατήρηση ακόμα και καρτοκινητού. Τα κινητά θέλουν τάισμα πλέον κάθε δυο μήνες με ελάχιστο 10 ευρώ περίπου.
    Παλαιότερα έβαζες μια κάρτα το χρόνο, μετά στο εξάμηνο, στο τρίμηνο και τώρα στο δίμηνο. Ελάχιστο στα 8 ευρώ. Το πάνε για μήνα.
    Δεν χρειάζεται η μητέρα μου κινητό πχ για άλλους λόγους πλην των συγκεκριμένων Ας φτιάξουν πακέτα για τέτοιους και μόνο λόγους με μηδενικά ή ελάχιστα πάγια διατήρησης.
    Ακριβώς έτσι
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  8. #23
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Να πάρω κινητό στην 86χρονη μητέρα μου, και να της φτιάξω ebanking για να μπορεί να κάνει όλα αυτά; Που η ίδια δεν έχει ιδέα ούτε πρόκειται να μάθει από αυτά;

    Αν κάποια υπηρεσία κάνει υποχρεωτική πρόσβαση με αυτά τα μέσα, θα πρέπει να δίνει τη δυνατότητα απόκτησης αριθμού κινητού αποκλειστικά για τις χρήσεις αυτές, δωρεάν, και χωρίς χρονική δέσμευση ή αποκλεισμό. Δεν θα γίνει πελάτης κινητής η μάνα μου σε αυτή την ηλικία...

    - - - Updated - - -



    Ακριβώς έτσι
    Κάντε οτι νομίζετε

  9. #24
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Συζητάμε. Δεν είναι το θέμα να κάνουμε ότι νομίζουμε. Θα αγοράσουμε sim τι να κάνουμε;
    Επειδή διαχειρίζομαι ένα παρόμοιο govermernt της Αυστραλίας υπάρχει και μια τηλεφωνική γραμμή support δωρεάν αλλά και μια ειδική από Ελλάδα. Είχα κάποια θέματα με την ταυτοποίηση και πήρα τηλέφωνο.
    Το θέμα ήταν ότι είχαν καταχωρημένο αριθμό σταθερό Αυστραλίας ο οποίος δεν υπάρχει τώρα.
    Μου έστειλαν ένα link αφού μπήκα σε μια σελίδα. Από εκεί και πέρα χρησιμοποιώ μετά το pin το παλιό σύστημα με τις τρεις ερωτήσεις. Πως έλεγαν τον πρώτο μου σκύλο και τα γνωστά. Μόνο όμως για τους άνω των 75 ή 80.
    Υπάρχουν και εκεί θέματα αλλά όχι έτσι. Ειδικά με τον covid.

  10. #25
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ. Τελικά έχει ανοίξει αυτή η πλατφόρμα "προσωπικός ιατρός"; Μπαίνω μέσα, αλλά βλέπω το προηγούμενο, "οικογενειακός ιατρός".
    Οπως ειπωθηκε και παραπανω η πλατφορμα για τον προσωπικο γιατρο δεν εχει ανοιξει ακομα. Αυτη που βλεπετε ειναι η παλια, του οικογενειακου, που υπαρχει χρονια.
    No Justice - No Peace

  11. #26
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχουν κάποιες πληροφορίες εδώ
    https://ecozen.gr/2022/06/oikogeneia...ous-i-engrafi/

    Επίσης υπάρχει τελικά και help line Δεν ξέρω αν λειτουργεί ή ίσως είναι παλιό. Είμαι σε κινητό τώρα και δεν μπορώ να τα δω καλύτερα

    https://www.eopyy.gov.gr/eservices/i...9-1A298AE2BB7F

  12. #27
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τί γίνεται με δαύτο, ξεκόλλησε ή υπάρχουν "απροσδιόριστοι" λόγοι που το καθυστερούν (κοινώς, αρνούνται για κάποιο ανεξήγητο λόγο οι ιδιώτες να μπλέξουν)?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  13. #28
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άντε άντε, πήγαμε για 1η Αυγούστου πλέον (με παράταση για Αττική).

    Οι ιδιώτες, εντελώς επιγραμματικά, ανταποκρίνονται όπως η πολυαγαπημένη γνωστή "φίλαθλος" του Παναθηναϊκού στο κάλεσμα το Υπουργείου/ΕΦΚΑ/ΕΟΠΥΥ/Μήτσου.

    Λεφτά τους χαρίζουν και δεν τα θέλουν!
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  14. #29
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άνοιξε, όπως δεν άνοιξε πριν 1 μήνα.

    Οι δηλωμένοι κάτοικοι Αττικής, από Σεπτέμβρη (κι αν...).

    Οι στην υπόλοιπη επικράτεια, καλή τύχη.
    Η παθολόγος-διαμάντι που παρακολουθεί τον πατέρα μου εδώ και 2 χρόνια που μετοίκησε στο χωριό (μαζί και το μισό χωριό), στην κοντινή κωμόπολη, οριστικά δήλωσε ότι δεν θα μπει. Το ίδιο και συνάδελφοι από άλλες ειδικότητες (δεν είναι ότι έχει κι από 3-4 εκεί). Λογικά δεν γουστάρουν να παίρνουν τζάμπα χρήματα, δεν μπορώ να βρω κάποιο άλλο λογο.

    Θα δούμε πως θα πάει αυτό, με την "ποινή" στη συνταγογράφηση κλπ.

    Για την εγγραφή στην υπηρεσία, εξακολουθεί να απαιτείται πιστοποιημένος αριθμός τηλεφώνου (κάτι που για τα διάφορα pass, πχ, δεν χρειάζεται). Μετά τα μπάνια του λαού, θα δω πώς μπορώ να το διορθώσω αυτό, αφού σιγά-σιγά τα πάντα περνάνε στα χέρια τα δικά μου και του αδερφού μου (το άθλιον γήρας).

    Θα υπάρξει γενικότερο πανηγύρι σε αυτό, ειδικά αν οι τράπεζες το κάνουν υποχρεωτικό για τα πάντα, έτσι όπως κλείνουν το ένα κατάστημα μετά το άλλο.

    Κατανοώ την ανάγκη, αλλά όχι την εφαρμογή.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  15. #30
    Εγγραφή
    23-08-2021
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Η πιστοποίηση του αριθμού αυτού πώς γίνεται;

Σελ. 2 από 20 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας