Σελ. 1 από 20 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 295
  1. #1
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.270
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Υποχρεωτικός ο οικογενειακός γιατρός αλλά τι γίνεται όταν ο δήμος που μένεις έχει 80000 κατοίκους και υπάρχουν 3 γιατροί διαθέσιμοι και αυτοί κομπλέ στην περιοχή;
    Στο μεταξύ και αυτοί είναι πλήρης και δεν δέχονται νέους ασθενείς.
    Κάποιες πληροφορίες για την νέα υπηρεσία ΕΔΩ

    Οπότε αναγκαστικά θα επιβαρύνετε ό ασφαλισμένος αντί για 10% με 20% αφού θα επιλέγουν γιατρό ιδιωτικό αναγκαστικά.

    Το άλλο θέμα είναι η εγγραφή στο σύστημα και η διαδικασία επιλογής που απαιτεί πιστοποιημένο αριθμό κινητού τηλεφώνου. Μπαίνουμε στην εφαρμογή ΕΔΩ. Δεν αρκεί η ταυτοποίηση μέσω taxisnet αν το δηλωμένο εκεί κινητό δεν είναι καταχωρημένο στον ίδιο τον ασφαλισμένου.
    Σε παραπέμπει στο ebanking τράπεζας αλλά και εκεί αν δεν έχεις ebanking πρέπει να αγοράσεις κινητό και να το ταΐζεις και να μην το χρειάζεσαι. Αυτό σημαίνει 80 τουλάχιστον ευρώ τον χρόνο πάγια. Το πρόβλημα είναι για τους ηλικιωμένους γιατί οι υπόλοιποι όλοι έχουμε και λογαριασμούς και πιστοποιημένο κινητό. Πχ η μητέρα η δική μου όπου χρειάζεται της δηλώνω εγώ έναν δικό μου αριθμό. Οπότε τώρα ή πρέπει να της αγοράσω αριθμό να πάμε μαζί δηλαδή να γίνει αυτό με ταυτότητα κτλ, ή να της ανοίξω ebanking αλλά και εκεί απαιτείται πάλι κινητό για τα push notifications. Ένας και μόνο αριθμός κινητού μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο gov.gr. Δεν γίνεται να ξανά χρησιμοποιηθεί ο ίδιος στο σύστημα.

    Στο τέλος πέφτουμε σε ένα loop και δεν σταματάμε πουθενά. screenshots από την είσοδο στο σύστημα. Απαιτείται οπωσδήποτε πιστοποιημένο κινητό σε όσους δεν έχουν.




    Και εδώ τελειώνει η κινητό τηλέφωνο ή θα ψάχνουμε τους γιατρούς αράδα να μας αποδεχθούν. Μιλάω για τους ηλικιωμένους και ακόμα χειρότερα για τους κατάκοιτους ή τα άτομα που δεν έχουν δυνατότητα μετακίνησης για να τα ρυθμίσουν αυτά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 02-07-22 στις 12:17.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κρατάμε το είναι πλήρης και δε δέχονται οπότε θα έχεις αλλά θα είναι σα να μήν έχεις. Σα τα απογευματινά στα νοσοκομεία πού σου λένε έλα σε 4 μήνες με χρέωση 60-70 εύρος τσαμπα

  3. #3
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.270
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Δεν μιλάω για τα ραντεβού αλλά για την υποχρεωτική επιλογή Οικογενειακού γιατρού.

    Νομίζω ότι πρέπει να γίνει αμοιβαία αποδοχή και από τον ασθενή και από τον γιατρό.
    Πως ασχολήθηκα; Χθες σε συνταγή που έφερε η μητέρα μου από γιατρό που τον πληρώνει 10 ευρώ για να της γράφει τα φάρμακα έγγραφε στο κάτω μέρος "ότι έχετε αντιστοιχοποιηθεί" προσπάθησα να μπω στο σύστημα για να δω αλλά δεν προχώραγε. Επέλεξα taxisnet και μου έβγαλε τα παραπάνω. Στο taxis της μητέρας έχω δηλώσει έναν δεύτερο αριθμό κινητό δικό μου από παλιά αλλά δεν το προχωράει η υπηρεσία με τους γιατρούς.

    Μπήκα μετά στο δικό μου λογαριασμό και μου ζητάει να επιλέξω από τους τρεις γιατρούς που λέει και θα περιμένω αν με αποδεχθούν. Δεν αποδέχθηκα εννοείται τίποτα. Αν θέλω όμως ζητάω από άλλες περιοχές αν δεν έχει στην περιοχή μου. Φυσικά θα είμαι πολύ ηλίθιος να επιλέξω γιατρό πχ (γιατί εκεί υπάρχει και με αποδέχεται) στο Λαύριο αφού μένω Ελληνικό.
    Μάλλον αν πάω τώρα σε γιατρό θα μου χορηγηθεί συνταγή που θα έχει το παραπάνω μήνυμα γιατί έλεγε επίσης ότι την επόμενη φορά θα πρέπει να επισκεφτείτε τον επιλεγμένο γιατρό. Ακριβώς τι παίζει δεν ξέρω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 02-07-22 στις 12:17.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Φίλε το gov απαιτεί ταυτοποιήση κινητού, δεν είναι κάτι που θα κάνει μόνο για τον οικογενειακό γιατρό, είναι για ότι έχει σχέση με το gov.
    Δεν χρειάζεται ebanking, Μπορείς να πας σε ενα ΚΕΠ να το κάνεις

  5. #5
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το άλλο θέμα είναι η εγγραφή στο σύστημα και η διαδικασία επιλογής που απαιτεί πιστοποιημένο αριθμό κινητού τηλεφώνου. Μπαίνουμε στην εφαρμογή ΕΔΩ. Δεν αρκεί η ταυτοποίηση μέσω taxisnet αν το δηλωμένο εκεί κινητό δεν είναι καταχωρημένο στον ίδιο τον ασφαλισμένου.
    Σε παραπέμπει στο ebanking τράπεζας αλλά και εκεί αν δεν έχεις ebanking πρέπει να αγοράσεις κινητό και να το ταΐζεις και να μην το χρειάζεσαι. Αυτό σημαίνει 80 τουλάχιστον ευρώ τον χρόνο πάγια. Το πρόβλημα είναι για τους ηλικιωμένους γιατί οι υπόλοιποι όλοι έχουμε και λογαριασμούς και πιστοποιημένο κινητό. Πχ η μητέρα η δική μου όπου χρειάζεται της δηλώνω εγώ έναν δικό μου αριθμό. Οπότε τώρα ή πρέπει να της αγοράσω αριθμό να πάμε μαζί δηλαδή να γίνει αυτό με ταυτότητα κτλ, ή να της ανοίξω ebanking αλλά και εκεί απαιτείται πάλι κινητό για τα push notifications. Ένας και μόνο αριθμός κινητού μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο gov.gr. Δεν γίνεται να ξανά χρησιμοποιηθεί ο ίδιος στο σύστημα.

    Στο τέλος πέφτουμε σε ένα loop και δεν σταματάμε πουθενά. screenshots από την είσοδο στο σύστημα. Απαιτείται οπωσδήποτε πιστοποιημένο κινητό σε όσους δεν έχουν.
    Εξαιρετική υλοποίηση, για ακόμα μια φορά.

    Κανένας από τους δικούς μου (ή τα πεθερικά) δεν έχει e-banking, ο πατέρας μου έχει δικό μου αριθμό για κινητό (άντε, πες ότι το λύνω αυτό με την cosmote, αλλά μετά θα έχω πρόβλημα στη διαχείριση των αριθμών), επιπλέον είμαι σίγουρος ότι οι κοντινότεροι γιατροί που ίσως μπορούν να τους δεχθούν θα είναι 25+ χλμ μακριά.

    Μπράβο, απλά.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαιρετική υλοποίηση, για ακόμα μια φορά.

    Κανένας από τους δικούς μου (ή τα πεθερικά) δεν έχει e-banking, ο πατέρας μου έχει δικό μου αριθμό για κινητό (άντε, πες ότι το λύνω αυτό με την cosmote, αλλά μετά θα έχω πρόβλημα στη διαχείριση των αριθμών), επιπλέον είμαι σίγουρος ότι οι κοντινότεροι γιατροί που ίσως μπορούν να τους δεχθούν θα είναι 25+ χλμ μακριά.

    Μπράβο, απλά.
    Πηγαίνεις σε ΚΕΠ και το δηλώνει

  7. #7
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηγαίνεις σε ΚΕΠ και το δηλώνει
    Δηλώνω τί? Ότι ο χ αριθμός που ο πατέρας μου ανήκει σε εμένα? Μέχρι τώρα μια χαρά τον χρησιμοποίησε για άυλη, για ραντεβού στο εμβόλιο, για power pass και πολλά άλλα μέσω του gov.gr, εδώ γιατί θέλει άλλου είδους πιστοποίηση?

    Δεν ξέρουν όσοι το σχεδίασαν ότι η συντριπτική πλειοψηφία όσων το χρειάζονται άμεσα (ηλικιωμένοι/απομακρυσμένες περιοχές) δεν τα έχουν τα κινητά στο όνομά τους αλλά στο όνομα των παιδιών τους?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλώνω τί? Ότι ο χ αριθμός που ο πατέρας μου ανήκει σε εμένα? Μέχρι τώρα μια χαρά τον χρησιμοποίησε για άυλη, για ραντεβού στο εμβόλιο, για power pass και πολλά άλλα μέσω του gov.gr, εδώ γιατί θέλει άλλου είδους πιστοποίηση?

    Δεν ξέρουν όσοι το σχεδίασαν ότι η συντριπτική πλειοψηφία όσων το χρειάζονται άμεσα (ηλικιωμένοι/απομακρυσμένες περιοχές) δεν τα έχουν τα κινητά στο όνομά τους αλλά στο όνομα των παιδιών τους?
    Ναι μπορείς να το δηλώσεις ακόμα και αν δεν είναι στο όνομα του, φτάνει να είναι μοναδικό.
    Αυτά που αναφέρεις δεν είχανε υποχρεωτικό το να έχει τον αριθμό στο μητρώο επικοινωνίας, μπορούσες να δηλώσεις ότι νούμερο ήθελες

  9. #9
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.270
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μπορείς να το δηλώσεις ακόμα και αν δεν είναι στο όνομα του, φτάνει να είναι μοναδικό.
    Αυτά που αναφέρεις δεν είχανε υποχρεωτικό το να έχει τον αριθμό στο μητρώο επικοινωνίας, μπορούσες να δηλώσεις ότι νούμερο ήθελες
    Δεν πρέπει να γίνεται γιατί στο taxisnet έχω δηλώσει δικό μου αριθμό για την μητέρα μου. Τον αριθμό τον είχε αποδεχθεί το σύστημα. Μέχρι πριν λίγο καιρό έμπαινα για συναλλαγές με τον δικό μου αριθμό. Τώρα δεν γίνεται.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πρέπει να γίνεται γιατί στο taxisnet έχω δηλώσει δικό μου αριθμό για την μητέρα μου. Τον αριθμό τον είχε αποδεχθεί το σύστημα. Μέχρι πριν λίγο καιρό έμπαινα για συναλλαγές με τον δικό μου αριθμό. Τώρα δεν γίνεται.
    Γίνεται, δοκιμασμένα, απλά πρέπει να είναι μοναδικός

  11. #11
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τι σημαίνει "μοναδικός"; Μοναδικός αριθμός δηλωμένος για ένα άτομο μόνο;
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  12. #12
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Νομίζω ότι αυτή η πλατφόρμα είναι για τον παλαιότερο θεσμό του οικογενειακού γιατρού και ότι το άνοιγμα της εφαρμογής για προσωπικό γιατρό αναβλήθηκε για λίγες μέρες.

  13. #13
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.270
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σημαίνει "μοναδικός"; Μοναδικός αριθμός δηλωμένος για ένα άτομο μόνο;
    Μοναδικός είναι. Το taxisnet πως τον δέχτηκε;
    Τέσπα. Έχει πολλά προβλήματα το σύστημα. Για τα ραντεβού αν μπεις από την παλιά διεύθυνση δεν ζητάει επιβεβαίωση με pin αλλά αν μπεις μέσω gov σου ζητάει.
    Και άντε τώρα να πάω τον κατάκοιτο στο ΚΕΠ. Για να κάνει εξουσιοδότηση πάλι στο e-gov πρέπει να μπει οπότε πάλι πρόβλημα. Η αστυνομία δεν υπογράφει πλέον γνήσιο της υπογραφής οπότε δεν θα έρχονται και σπίτι και μπαίνουμε σε loop
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 02-07-22 στις 14:46.

  14. #14
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    e-gov grafeiokratia...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  15. #15
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μπορείς να το δηλώσεις ακόμα και αν δεν είναι στο όνομα του, φτάνει να είναι μοναδικό.
    Ωραία, ελπίζω να βγάλω άκρη χωρίς να χρειάζεται να τρέχω πέρα-δώθε και κυρίως στο χωριό αυτή την περίοδο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που αναφέρεις δεν είχανε υποχρεωτικό το να έχει τον αριθμό στο μητρώο επικοινωνίας, μπορούσες να δηλώσεις ότι νούμερο ήθελες
    Οπότε δεν ισχύει απόλυτα το παρακάτω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε το gov απαιτεί ταυτοποιήση κινητού, δεν είναι κάτι που θα κάνει μόνο για τον οικογενειακό γιατρό, είναι για ότι έχει σχέση με το gov.
    Δεν χρειάζεται ebanking, Μπορείς να πας σε ενα ΚΕΠ να το κάνεις
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι αυτή η πλατφόρμα είναι για τον παλαιότερο θεσμό του οικογενειακού γιατρού και ότι το άνοιγμα της εφαρμογής για προσωπικό γιατρό αναβλήθηκε για λίγες μέρες.
    Yup...

    https://www.cnn.gr/ellada/story/3186...es-ton-politon

    Άντε να δούμε τί άκρη θα βγάλουμε.

    Όσο πέτυχε ο "Οικογενειακός", άλλο τόσο βλέπω να πετυχαίνει και ο "Προσωπικός", με το μπάχαλο που δημιουργείται.

    Θα αρχίσουν πάλι τις μλκίες "200 ασθενείς/ραντεβού-1000€ μετά από 1 χρόνο κι αν..." και θα σκάνε τα εξώδικα λύσης της σύμβασης το ένα μετά το άλλο πάλι.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


Σελ. 1 από 20 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας