Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    30-06-2022
    Ηλικία
    19
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6475/312
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Angry
    Καλησπέρα, ακριβώς πριν 2 εβδομάδες κατά το μεσημέρι το router του σπιτιού μου έκλεισε και άνοιξε και στη συνέχεια της μέρας έγινε κάποιες φορές ακόμα. Την επόμενη μέρα μιλάω με την cosmote (πριν από αυτή την βλάβη είχα 10/0.7 και μετά από την βλάβη 4/0.1) και μου στέλνουν τεχνικό, ο τεχνικός δεν μπήκε στο σπίτι αλλά είδε μόνο τις κολώνες, μου είπε ότι η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού είναι παλιά (το γνώριζα ήδη). Επίσης με ενημέρωσε ότι καμιά κολώνα δεν πιάνει την παλιά ταχύτητα των 10/0.7, τουλάχιστον ανέβασε την γραμμή στο 6/0.3. Επειτά από αυτό ξανά καλώ στην cosmote και μου λέει ότι δεν υπάρχει κανένα όριο βελτίωσης και ότι αν υπάρχει πρόβλημα στην εναέρια γραμμή η μόνη εταιρία που είναι υποχρεωμένη να την διορθώσει είναι η nova. Προφανώς η μόνη εταιρία που μου προσφέρει ίντερνετ είναι η cosmote στο χωριό. Επίσης να ενημερώσω ότι δέχομαι adsl2+ και βρίσκομαι στα 1.3 χλμ. μακριά από το τηλ. κέντρο. Μπορώ να κάνω κάτι για να έχω ανθρώπινες ταχύτητες; Γιατί πλέον με το ζόρι φορτώνει ένα 1080p βίντεο.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sorolop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, ακριβώς πριν 2 εβδομάδες κατά το μεσημέρι το router του σπιτιού μου έκλεισε και άνοιξε και στη συνέχεια της μέρας έγινε κάποιες φορές ακόμα. Την επόμενη μέρα μιλάω με την cosmote (πριν από αυτή την βλάβη είχα 10/0.7 και μετά από την βλάβη 4/0.1) και μου στέλνουν τεχνικό, ο τεχνικός δεν μπήκε στο σπίτι αλλά είδε μόνο τις κολώνες, μου είπε ότι η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού είναι παλιά (το γνώριζα ήδη). Επίσης με ενημέρωσε ότι καμιά κολώνα δεν πιάνει την παλιά ταχύτητα των 10/0.7, τουλάχιστον ανέβασε την γραμμή στο 6/0.3. Επειτά από αυτό ξανά καλώ στην cosmote και μου λέει ότι δεν υπάρχει κανένα όριο βελτίωσης και ότι αν υπάρχει πρόβλημα στην εναέρια γραμμή η μόνη εταιρία που είναι υποχρεωμένη να την διορθώσει είναι η nova. Προφανώς η μόνη εταιρία που μου προσφέρει ίντερνετ είναι η cosmote στο χωριό. Επίσης να ενημερώσω ότι δέχομαι adsl2+ και βρίσκομαι στα 1.3 χλμ. μακριά από το τηλ. κέντρο. Μπορώ να κάνω κάτι για να έχω ανθρώπινες ταχύτητες; Γιατί πλέον με το ζόρι φορτώνει ένα 1080p βίντεο.
    Έχεις αξιόλογο 4g/5g στην περιοχή σου; Αν ναι τότε σκέψου είτε τα unlimited πακέτα του καλοκαιριού είτε το gigamax unlimited στα 30 κάτι λόγω cosmote σταθερής για να βρεις την υγειά σου. Το λέω γιατί νομίζω ότι δύσκολα θα ασχοληθούν σύντομα με το πρόβλημα σου.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-06-2022
    Ηλικία
    19
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6475/312
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις αξιόλογο 4g/5g στην περιοχή σου; Αν ναι τότε σκέψου είτε τα unlimited πακέτα του καλοκαιριού είτε το gigamax unlimited στα 30 κάτι λόγω cosmote σταθερής για να βρεις την υγειά σου. Το λέω γιατί νομίζω ότι δύσκολα θα ασχοληθούν σύντομα με το πρόβλημα σου.
    Το 4g είναι μέτριας ποιότητας και δεν γνωρίζω κάτι για το 5g. Αλλά το πρόβλημα είναι ότι έχουμε το double play και για κινητά είμαστε σε άλλο πάροχο οπότε νομίζω είναι λίγο δύσκολο να γίνει αυτό.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.992
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sorolop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορώ να κάνω κάτι για να έχω ανθρώπινες ταχύτητες; Γιατί πλέον με το ζόρι φορτώνει ένα 1080p βίντεο.
    Την ταχύτητα dsl την καθορίζουν:

    1. η απόσταση (δεν μπορείς να κάνεις κάτι εκτός αν μετακομίσεις).
    2. η ποιότητα/κατάσταση της καλωδίωσης στα 2 μέρη της:
    α) στο μέρος ευθύνης σου (εντός της οικίας), και
    β) στο ακραίο δίκτυο του isp (από τον κατανεμητή μέχρι το ΑΚ, και είναι ευθύνη του isp).

    Εσύ ως τελικός χρήστης μπορείς/συνιστάται να φτιάξεις το α),
    και για το β) το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το δώσεις βλάβη στον isp (θα φτιαχτεί αν και όταν...).

    Εναλακτικά, rural (αν έχει), ή 4/5G (αν έχει κάλυψη) ή wisp (αν υπάρχει πάροχος) ή starlink.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-06-2022
    Ηλικία
    19
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6475/312
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ταχύτητα dsl την καθορίζουν:

    1. η απόσταση (δεν μπορείς να κάνεις κάτι εκτός αν μετακομίσεις).
    2. η ποιότητα/κατάσταση της καλωδίωσης στα 2 μέρη της:
    α) στο μέρος ευθύνης σου (εντός της οικίας), και
    β) στο ακραίο δίκτυο του isp (από τον κατανεμητή μέχρι το ΑΚ, και είναι ευθύνη του isp).

    Εσύ ως τελικός χρήστης μπορείς/συνιστάται να φτιάξεις το α),
    και για το β) το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το δώσεις βλάβη στον isp (θα φτιαχτεί αν και όταν...).

    Εναλακτικά, rural (αν έχει), ή 4/5G (αν έχει κάλυψη) ή wisp (αν υπάρχει πάροχος) ή starlink.
    Προφανώς starlink δεν μπορώ να έχω λόγο τιμής αλλά ο isp παρόλο που το πρόβλημα βρίσκεται στην γραμμή την δική τους όχι μόνο θα αργήσουν να το διορθώσουν αλλά δεν θα το διορθώσουν καν γιατί λέει δεν είναι υποχρεωμένοι.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.992
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sorolop Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλά ο isp παρόλο που το πρόβλημα βρίσκεται στην γραμμή την δική τους όχι μόνο θα αργήσουν να το διορθώσουν αλλά δεν θα το διορθώσουν καν γιατί λέει δεν είναι υποχρεωμένοι.
    Επειδή μπερδεύτηκα ο isp σου είναι η nova ή η cosmote?
    Και αν είναι η cosmote (όπως γράφεις) η nova που/πως εμπλέκεται?

    Σε κάθε περίπτωση:
    Μιλάμε για χωριό και εναέριο δίκτυο.
    Εναέριο δίκτυο = πολλά προβλήματα.
    Τα δίκτυα αυτά φτιάχτηκαν τσάτρα-πάτρα, πολά χρόνια πρίν, σε μια άλλη Ελλάδα,
    για να εξυπηρετήσουν τις ανάγκες μιας αναλογικής τηλεφωνίας.
    Με τα όποια προβλήματα αυτό το κατάφερναν.

    Τώρα οι απαιτήσεις απο την καλωδίωση άλλαξαν λόγω xdsl.
    Ρεαλιστικά, *μην* περιμένεις από την cosmote να ξαναστήσει το ακραίο δίκτυο αύριο επειδή εσύ έχεις πρόβλημα με την dsl σήμερα.
    Θα κάνουν ότι μπορούν (αν/όσο είναι εφικτό) με την υφιστάμενη κατάσταση (τα υπάρχοντα καλώδια),
    και αν δεν επαρκεί αυτό, κρίμα μεν, αλλά τι να κάνουμε, έτσι είναι η dsl.
    Όλη η επαρχία έτσι είναι.

    Και δεν είναι καν υποχρεωμένοι να σου προσφέρουν υπηρεσία, πόσο μάλλον με την οποιαδήποτε εγγύηση.
    Μπορούν να σου πούν "τεχνικά ανέφικτο" (και θα λεν' αλλήθεια), και μετά δεν έχεις υπηρεσία.

    Εσύ σαν πελάτης, θα διαμαρτυρηθείς ως οφείλεις, η cosmote θα το καταγράψει,
    και ελπίζεις ότι σε κάποια στιγμή θα έχει στον προγραμματισμό της να διορθώσει το ακράιο δίκτυο στον x οικισμό που έχει πρόβλημα.
    Μην περιμένεις να γίνει αύριο, αυτά τα έργα κοστίζουν, πολύ,
    και η cosmote (και η κάθε cosmote) οφείλει να λογαριάσει πόσο καιρό θα κάνει να αποσβέσει μαζεύοντας δεκάρες από τους συνδρομητές της,
    και ίσως δεν γίνει και καθόλου.

    Μέχρι τότε, περιμένεις, και ελπίζεις, και μαθαίνεις να λειτουργείς με 6mbit down,
    *ή* εξετάζεις κάποια απο τις εναλακτικές που έγραφα παραπάνω.

    Προσωπικά, επειδή στο χωριό δεν έχει πλέον ακραίο δίκτυο εκεί που είμαι (άρα ήθελα επέκταση = εργολάβο/κολώνες, οπότε +$),
    και είμαι >5Km από το ΑΚ (άρα έπρεπε να βάλω rural, οπότε +$),
    έβαλα μια sim με unlimited data από ένα gigamax σε ένα mikrotik και βολεύομαι.
    Δεν είναι ιδανικό, αλλά είναι απείρως καλύτερο από το μη-internet, και συνήθως πιάνει 20-30 Mbit down.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-06-2022
    Ηλικία
    19
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6475/312
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή μπερδεύτηκα ο isp σου είναι η nova ή η cosmote?
    Και αν είναι η cosmote (όπως γράφεις) η nova που/πως εμπλέκεται?

    Σε κάθε περίπτωση:
    Μιλάμε για χωριό και εναέριο δίκτυο.
    Εναέριο δίκτυο = πολλά προβλήματα.
    Τα δίκτυα αυτά φτιάχτηκαν τσάτρα-πάτρα, πολά χρόνια πρίν, σε μια άλλη Ελλάδα,
    για να εξυπηρετήσουν τις ανάγκες μιας αναλογικής τηλεφωνίας.
    Με τα όποια προβλήματα αυτό το κατάφερναν.

    Τώρα οι απαιτήσεις απο την καλωδίωση άλλαξαν λόγω xdsl.
    Ρεαλιστικά, *μην* περιμένεις από την cosmote να ξαναστήσει το ακραίο δίκτυο αύριο επειδή εσύ έχεις πρόβλημα με την dsl σήμερα.
    Θα κάνουν ότι μπορούν (αν/όσο είναι εφικτό) με την υφιστάμενη κατάσταση (τα υπάρχοντα καλώδια),
    και αν δεν επαρκεί αυτό, κρίμα μεν, αλλά τι να κάνουμε, έτσι είναι η dsl.
    Όλη η επαρχία έτσι είναι.

    Και δεν είναι καν υποχρεωμένοι να σου προσφέρουν υπηρεσία, πόσο μάλλον με την οποιαδήποτε εγγύηση.
    Μπορούν να σου πούν "τεχνικά ανέφικτο" (και θα λεν' αλλήθεια), και μετά δεν έχεις υπηρεσία.

    Εσύ σαν πελάτης, θα διαμαρτυρηθείς ως οφείλεις, η cosmote θα το καταγράψει,
    και ελπίζεις ότι σε κάποια στιγμή θα έχει στον προγραμματισμό της να διορθώσει το ακράιο δίκτυο στον x οικισμό που έχει πρόβλημα.
    Μην περιμένεις να γίνει αύριο, αυτά τα έργα κοστίζουν, πολύ,
    και η cosmote (και η κάθε cosmote) οφείλει να λογαριάσει πόσο καιρό θα κάνει να αποσβέσει μαζεύοντας δεκάρες από τους συνδρομητές της,
    και ίσως δεν γίνει και καθόλου.

    Μέχρι τότε, περιμένεις, και ελπίζεις, και μαθαίνεις να λειτουργείς με 6mbit down,
    *ή* εξετάζεις κάποια απο τις εναλακτικές που έγραφα παραπάνω.

    Προσωπικά, επειδή στο χωριό δεν έχει πλέον ακραίο δίκτυο εκεί που είμαι (άρα ήθελα επέκταση = εργολάβο/κολώνες, οπότε +$),
    και είμαι >5Km από το ΑΚ (άρα έπρεπε να βάλω rural, οπότε +$),
    έβαλα μια sim με unlimited data από ένα gigamax σε ένα mikrotik και βολεύομαι.
    Δεν είναι ιδανικό, αλλά είναι απείρως καλύτερο από το μη-internet, και συνήθως πιάνει 20-30 Mbit down.
    Οκ ευχαριστώ για την απάντηση καλυφθηκα.

  8. #8
    Εγγραφή
    04-03-2020
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Wind
    Router
    Fritzbox 7950
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sorolop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 4g είναι μέτριας ποιότητας και δεν γνωρίζω κάτι για το 5g. Αλλά το πρόβλημα είναι ότι έχουμε το double play και για κινητά είμαστε σε άλλο πάροχο οπότε νομίζω είναι λίγο δύσκολο να γίνει αυτό.
    Εχει γαμηθει το δυκτιο. συνυθως ειχα 250/40 τον τελευταιο μηνα εχω 80/2!!! Γενικα εδωσε και τωρα δεν εχει να καλυψει

  9. #9
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.123
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sorolop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, ακριβώς πριν 2 εβδομάδες κατά το μεσημέρι το router του σπιτιού μου έκλεισε και άνοιξε και στη συνέχεια της μέρας έγινε κάποιες φορές ακόμα. Την επόμενη μέρα μιλάω με την cosmote (πριν από αυτή την βλάβη είχα 10/0.7 και μετά από την βλάβη 4/0.1) και μου στέλνουν τεχνικό, ο τεχνικός δεν μπήκε στο σπίτι αλλά είδε μόνο τις κολώνες, μου είπε ότι η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού είναι παλιά (το γνώριζα ήδη). Επίσης με ενημέρωσε ότι καμιά κολώνα δεν πιάνει την παλιά ταχύτητα των 10/0.7, τουλάχιστον ανέβασε την γραμμή στο 6/0.3. Επειτά από αυτό ξανά καλώ στην cosmote και μου λέει ότι δεν υπάρχει κανένα όριο βελτίωσης και ότι αν υπάρχει πρόβλημα στην εναέρια γραμμή η μόνη εταιρία που είναι υποχρεωμένη να την διορθώσει είναι η nova. Προφανώς η μόνη εταιρία που μου προσφέρει ίντερνετ είναι η cosmote στο χωριό. Επίσης να ενημερώσω ότι δέχομαι adsl2+ και βρίσκομαι στα 1.3 χλμ. μακριά από το τηλ. κέντρο. Μπορώ να κάνω κάτι για να έχω ανθρώπινες ταχύτητες; Γιατί πλέον με το ζόρι φορτώνει ένα 1080p βίντεο.

    καλημερα δες και το speed home booster https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...d_booster.html με υβριδικο ιντερνετ adsl πχ + 4G για παραπανω ταχυτητα με 100GB τον μηνα και κοστος τωρα 6,80 ευρω τον μηνα. Θα το βαλω και εγω.
    Παιρνει και εξωτερικες κεραιες για καλυτερο σημα, θελει λιγο κολπο για να ενεργοποιηθει απο το μενου.
    Θα κανω υπομονη μεχρι να ερθει VDSL και βλεπουμε μετα.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το οποίο του δίνει +15mbps άν καταναλώσει τα Giga, αυτή τη στιγμή τρέχει κι προσφορά με 9.90€ unlimited data με sim για 1μήνα κι επιπλέον για 2+1 μήνες άρα 6.66 το μήνα με sim το αγοράζει βλέπει πός πάει από ταχύτητες κι αποφασίζει...

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας