Καλησπέρα στο φόρουμ,

δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου και θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη κάποιου τσάκαλου εδώ.

Πριν από 10 μέρες μου έκαναν αναβάθμιση την ταχύτητα της σύνδεσης από 50 σε 100Mbps. Να αναφέρω πως η σύνδεση μου πριν την αναβάθμιση ήταν άψογη.

Με το που έγινε η αναβάθμιση άρχισα να έχω συνεχώς επανεκκινήσεις στο router (Speedport W724V), όλη την ημέρα. Πήρα τηλέφωνο στην Cosmote και μου είπαν ότι το ρούτερ είναι παλιό και πρέπει να το αλλάξω.

Μου έδωσαν το μοντέλο ZTE 1600 και έχω πάλι παρόμοιο πρόβλημα. Αυτή τη φορά δεν κάνει επανεκκινήσεις απλά "κολλάει/λαγκάρει" για μερικά λεπτά. Αυτό συμβαίνει τελείως τυχαία, μπορεί δηλαδή να γίνεται ανά 10 λεπτά ή να περάσουν πολλές ώρες.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2022-07-03_13-41-00.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  57,2 KB 
ID: 239188

Πήρα τηλέφωνο ξανά στην Cosmote και μου είπαν ότι δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα... Η συνδεσμολογία μου είναι απευθείας το router στην μοναδική τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού και το τηλέφωνο στη θύρα Phone 1. Δοκίμασα και την συνδεσμολογία στις οδηγίες χρήσης που αναφέρει η Cosmote (με το splitter) αλλά δεν έκανε διαφορά.

Δεν γνωρίζω πολλά και δεν έχω τις γνώσεις να ελέγξω εγκαταστάσεις και καλώδια μόνος και θέλω να είμαι σίγουρος ποιον θα πρέπει να φωνάξω (ηλεκτρολόγο/τεχνικό) λόγο κόστους και χρόνου.
Μπορώ άραγε να αιτηθώ να επιστρέψουν την γραμμή (50Mpbs) που έιχα πριν, αφού δεν είχα προβλήματα τότε, αξίζει;

Ευχαριστώ πολύ.

EDIT: Παρακαλώ διαγράψτε το post γιατί το έκανα post σε λάθος forum.