Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    06-08-2011
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας,
    Είμαι εκπαιδευτικός, ερασιτέχνης web developer, και θέλω να αναφέρω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα που προέκυψε με την πρόσθετη CSS της επαγγελματικής ιστοσελίδας μου (wordpress, Εμφάνιση->Προσαρμογή->Πρόσθετη CSS), η οποία φιλοξενείται στο σχολικό δίκτυο. Ενώ μετά την πληκτρολόγηση της επιθυμητής CSS (και της σωστής παράλληλα εμφάνισης των αλλαγών στην προεπισκόπηση) πατώ την επιλογή "Δημοσίευση" , οι αλλαγές όμως δεν αποθηκεύονται και με το που ξαναμπαίνω στον CSS editor δεν υπάρχει καμιά από τις αλλαγές/προσθήκες που έκανα. Εισάγω εδώ και αρκετά χρόνια CSS και αυτό δεν έχει ξανασυμβεί. Τονίζω πως η έκδοση wordpress και όλα μου τα plugins είναι ενημερωμένα.
    Προκειμένου να διορθώσω το πρόβλημα:
    1. Απενεργοποίησα πολλά plugins, για να αποκλείσω την περίπτωση κάποιου conflict. Αποφεύγω να τα απενεργοποιήσω όλα, γιατί θα "χαλάσουν" αρκετά πράγματα στην ιστοσελίδα και φοβάμαι ότι θα ματώσω για να τα ξαναρυθμίσω. Σκέφτομαι αυτό να το κάνω ως έσχατη λύση.
    2. Δοκίμασα από όλους τους browsers, καθαρίζοντας παράλληλα και τις cache τους.
    3. Καθάρισα την cache της wordpress.
    4. Σιγουρεύτηκα ότι πληκτρολογώ σωστά την CSS.
    Τίποτα από αυτά δε λειτούργησε. Έχω φάει τα μάτια μου να μελετώ αντίστοιχες περιπτώσεις σε ξένα forums, αλλά τίποτα δε λειτούργησε. Εδώ να αναφέρω πως το θέμα (theme) της ιστοσελίδας μου η εταιρεία του έχει να το αναβαθμίσει αρκετά χρόνια και προφανώς δε θα ξανασχοληθεί με αυτό. Μήπως, λοιπόν, το πρόβλημα έχει να κάνει με το θέμα; Αυτό θα ήταν ένα πολύ εφιαλτικό σενάριο, καθώς ενδεχομένως να πρέπει να φτιάξω την ιστοσελίδα μου από την αρχή με άλλο θέμα. Επικοινωνώ με το helpdesk του σχολικού δικτύου (Πέμπτη πρωτοκατέθεσα το αίτημα), αλλά αργούν πολύ να με εξυπηρετήσουν και η διαδικασία αυτή γίνεται μόνο με emails. Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια συμβουλή.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-09-2007
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Καλησπέρα,

    Δες μήπως είναι θέμα εξάντλησης αποθηκευτικού χώρου (κάποιο quota στη βάση. απίθανο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις).

  3. #3
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Δες το χωρο που εχεις ελεύθερο και δες και το memory limit
    Πήγαινε στο system information του wordpress. Λογικά θα εχεις λίγο.Στο wp-config.php βάλε define(WP_MEMORY_LIMIT, '512M');

    Υπάρχει πάντα περίπτωση το θέμα να μην είναι συμβατό με τη νέα εκδοση
    Τέλος δοκιμασε να γράψεις το css μέσα στο style.css του child theme.
    Υπάρχουν διαφορα plugin για να φτιάξεις child theme
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας