Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    04-07-2007
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σε όλους!

    Μιας και ξεκινάω ανακαίνιση σε ένα διαμέρισμα όπου υπάρχει FTTH (και κυρίως κουπόνι sfbb) στην περιοχή, είπα να το προβλέψω και να ετοιμάσω την ίνα στο μέρος που τη θέλω. Με τον ηλεκτρολόγο έχουμε προβλέψει χώρο για τα δικτυακά οπότε προφανώς θα ήθελα να καταλήγει οπτική εκεί.

    Ξέρει κανείς τι δουλειά χρειάζεται από μέρους μου; Που θα πρέπει να αφήσω την αναμονή; Έξω απ' την εξώπορτα; Στο μπαλκόνι (inalan style); Γενικότερα, όλες οι ιδέες είναι ευπρόσδεκτες

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.594
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα.

    Νομίζω ότι ο εργολάβος θα πρέπει σίγουρα να σου βάλει τα κουτιά για τον τερματισμό της οπτικής ίνας εντός του διαμερίσματος,
    και σίγουρα θα τον βολεύει κάπου κοντά στο σημείο εισόδου της οπτικής στο διαμέρισμα.

    Βέβαια όλα είναι υπό συζήτηση με τον εργολάβο που θα σου τύχει..
    τι είναι διατεθειμένος να κάνει με την εγκατάσταση.. (εάν την θέλεις να τερματίζει σε συγκεκριμένο σημείο..)

    Οπότε μάλλον καλό θα ήταν να του φτιάξεις ένα σημείο εισόδου εάν θέλεις να έχεις έτοιμο.
    Να βάλεις δικιά σου οπτική ίνα πριν τα κουτιά που τερματίζει αυτή που θα σου φέρουν μέσα, μάλλον δεν μπορείς να το κάνεις.

    Δες πως έχουν κάνει τις εγκαταστάσεις σε άλλα διαμερίσματα εάν υπάρχουν.

    Ας σου πουν και αυτοί που έκαναν τέτοιες δουλειές!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 05-07-22 στις 13:28.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #3
    Εγγραφή
    04-07-2007
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Κάτι τέτοιο υποψιάζομαι και εγώ. Σε έναν φίλο του είπαν πως πρέπει να τερματιστεί μέσα στο διαμέρισμα, και μάλιστα έβγαλαν φωτογραφίες της εγκατάστασης (δε θυμάμαι γιατί).

    Το θέμα είναι πως δε θα ήθελα να υπάρχει αυτό στο σαλόνι, δεδομένης της δουλειάς που θα γίνει.

    Στα τελείως θετικά όμως, τα δικτυακά βγαινουν σε έναν τοίχο που είναι ευθεία στον διάδρομο της πολυκατοικίας (δεξιά του τοίχου είναι η εξώπορτα του σπιτιού). Οπότε με μια τρύπα στον τοίχο ευθεία, βγαίνει ακριβώς εκεί που θα μπουν όλα τα δικτυακά. Τώρα αυτό δεν ξέρω ποιος θα πρέπει να το κάνει. Η λογική λέει πως θα το κάνει ο πάροχος, και ίσα ίσα είναι ευκολότερο από το να βγει στην πόρτα, απλά είπα να ρωτήσω μήπως έχει κάνει κανένας κάτι παρόμοιο

  4. #4
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά θα έρθουν για επιθεώρηση κτιρίου μπορείς να έρθεις σε συνεννόηση μαζί τους άν είναι μπροστά κι ο ηλεκτρολόγος ακόμα καλύτερα κι να τους πής ότι εγώ θέλω αυτά εσείς μπορείτε αυτά κι εγώ με τον ηλεκτρολόγο θα κάνω αυτά, αυτά σε περίπτωση που είναι διαθέσιμη η οπτική ίνα στην οικοδομή σου...
    Άν δεν βιάζεσαι για την ανακαίνιση...

  5. #5
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.319
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Πες στον ηλεκτρολογο σου να περασει μεσα απο το τοιχο ενα σπιραλ απο εκει που θα βαλεις τον εξοπλισμο μεχρι την εξωπορτα σου.
    Να μην εχει αποτομες γωνιες και τσακισματα.
    Οταν ερθει ο εργολαβος να βρει ετοιμο τον δρομο και απλα να περασει την οπτικη απο κει.
    Θα σου μεινει μονο το στοκαρισμα μετα στις 2 ακρες..
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  6. #6
    Εγγραφή
    04-07-2007
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ο εργολάβος πρέπει να βάλει κουτί τερματισμού της οπτικής (ή πως λέγεται); Με αυτό που είπες σκέφτομαι απλά να "αφήσω" χώρο στα δικτυακά (εντός του σπιτιού) να έρθουν του παρόχου να βιδώσουν εκεί το κουτί που θα βάλουν, και να προβλέψω με τον ηλεκτρολόγο να κάνει την τρύπα και να αφήσουμε κανάλι (εφόσον πλέον είμαστε εκτός σπιτιού, δε θα γίνει σκάψιμο) κάπου δίπλα στην εξώπορτα...

  7. #7
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.319
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiannouG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο εργολάβος πρέπει να βάλει κουτί τερματισμού της οπτικής (ή πως λέγεται); Με αυτό που είπες σκέφτομαι απλά να "αφήσω" χώρο στα δικτυακά (εντός του σπιτιού) να έρθουν του παρόχου να βιδώσουν εκεί το κουτί που θα βάλουν, και να προβλέψω με τον ηλεκτρολόγο να κάνει την τρύπα και να αφήσουμε κανάλι (εφόσον πλέον είμαστε εκτός σπιτιού, δε θα γίνει σκάψιμο) κάπου δίπλα στην εξώπορτα...
    Θα κανεις και εργασιες εκτος του σπιτιου ? (στους κοινοχρηστους χωρους)
    Εαν ναι αφησε την αναμονη του σπυραλ σε καποιο σημειο που κατα την γνωμη σου θα μπει το κουτι.
    Αλλιως αφησε την στον τοιχο του σπιτιου και περιμενε τον εργολοβο.
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiannouG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα τελείως θετικά όμως, τα δικτυακά βγαινουν σε έναν τοίχο που είναι ευθεία στον διάδρομο της πολυκατοικίας (δεξιά του τοίχου είναι η εξώπορτα του σπιτιού). Οπότε με μια τρύπα στον τοίχο ευθεία, βγαίνει ακριβώς εκεί που θα μπουν όλα τα δικτυακά.
    Αν ο τοίχος έχει άμεση πρόσβαση στον κοινόχρηστο διάδρομο του ορόφου της οικοδομή, τότε κατά 99% δεν υπάρχει θέμα και θα το κάνουν αφού τους εξυπηρετεί.
    Μόνο φρόντισε η τρύπα αναμονής να είναι όσο γίνεται ψηλά στον τοίχο, διότι εκεί βάζουν συνήθως τον υποκατανεμητή ορόφου και τραβάνε τους σωλήνες προς τις εισόδους των διαμερισμάτων. Κάποιες φορές το κάνουν χαμηλά πάνω από το σοβατεπί στο πάτωμα. Θα το δεις πως μπορεί να γίνει, όταν με το καλό έρθουν για επί τόπου έλεγχο οι τεχνικοί του παρόχου σου.
    Στην τρύπα θα έχεις πλαστικό σωλήνα και κανάλι από την μέσα πλευρά του τοίχου μέχρι το σημείο που θέλεις να εγκαταστήσουν την οπτική πρίζα. Ο λόγος είναι ότι η ίνα θα πρέπει πάντα να προστατεύεται. Δίπλα στην πρίζα θα τοποθετήσουν και το ΟΝΤ (που θέλει ρεύμα) και στο οποίο θα συνδεθεί ο Router με καλώδιο δικτύου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiannouG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα αυτό δεν ξέρω ποιος θα πρέπει να το κάνει. Η λογική λέει πως θα το κάνει ο πάροχος, και ίσα ίσα είναι ευκολότερο από το να βγει στην πόρτα, απλά είπα να ρωτήσω μήπως έχει κάνει κανένας κάτι παρόμοιο
    Την κάθετη, δηλαδή όλη την εσωτερική εγκατάσταση μέχρι τους υποκατανεμητές όλων των ορόφων, την κάνει ο πάροχος που του ανήκει το δίκτυο στην περιοχή.
    Την οριζόντια, δηλαδή από τον υποκατανεμητή ορόφου μέχρι μέσα στο διαμέρισμα, την κάνει ο πάροχος με τον οποίο ο πελάτης έχει συμβόλαιο.
    Όπως έγραψα παραπάνω, σαφώς είναι ευκολότερο για τον πάροχο. Λιγότερη βαβούρα με εργασίες και υλικά εξωτερικά και εσωτερικά του διαμερίσματος.
    Έχει γίνει σε γνωστό μου τέτοια εγκατάσταση και παραπλήσια θα ζητήσω και για μένα όταν με το καλό ενεργοποιηθούν οι προσφορές στην περιοχή μου, καθώς στην είσοδο που έρχεται τώρα ο χαλκός δεν έχω πρίζα ρεύματος και η όδευση της καλωδίωσης γίνεται με 6μέτρο πλαστικό κανάλι έως τον DSL Router.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας