Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    17-04-2015
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα σας,

    Εχώ σε ένα γραφείο Cosmote VDSL VOIP με 2 κανάλια φωνής. Το router μου είναι το H1600. Έχω συνδέσει ένα UCM6202 και έχω κάνει όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο voip trunk, το οποίο παίζει μια χαρα.
    Το πρόβλημα μου είναι ότι θέλουν να χρησιμοποιήσουν softphone για να λαμβάνουν τις κλήσεις στο κινητό. Έχω δημιουργήσει ένα DDNS hostname το οποίο το έχω περάσει στο NAT και στα DDNS settings του UCM άλλα ακόμα δεν έχω πρόσβαση.
    Η συνδεσμολογία του UCM WAN Port->Router lan port. Καποιά ιδέα για το πως μπορώ να το σεττάρω? Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.557
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geokorolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,

    Εχώ σε ένα γραφείο Cosmote VDSL VOIP με 2 κανάλια φωνής. Το router μου είναι το H1600. Έχω συνδέσει ένα UCM6202 και έχω κάνει όλες τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο voip trunk, το οποίο παίζει μια χαρα.
    Το πρόβλημα μου είναι ότι θέλουν να χρησιμοποιήσουν softphone για να λαμβάνουν τις κλήσεις στο κινητό. Έχω δημιουργήσει ένα DDNS hostname το οποίο το έχω περάσει στο NAT και στα DDNS settings του UCM άλλα ακόμα δεν έχω πρόσβαση.
    Η συνδεσμολογία του UCM WAN Port->Router lan port. Καποιά ιδέα για το πως μπορώ να το σεττάρω? Ευχαριστώ
    Στο χωρο εχουν wifi και οταν ειναι εκει θελουν να χτυπα στο κινητο τους πχ απο app πχ zoiper, gs wave?

    ή μηπως το θελουν κι απ εξω απ το χωρο με 4G ?

    Το πρωτο νομιζω ειναι πανευκολο και θα παιξει 100%.

    Για το δευτερο ομως πρεπει να γινουν πραγματα....πχ vpn.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-04-2015
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Θέλουν και εκτός χώρου να χτυπάει στο gs wave!

  4. #4
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Όπως ανέφερε και ο BillyVan η καλύτερη λύση θα είναι να υλοποιήσεις ένα vpn αναμεσά στα κινητά και το εσωτερικό σου δίκτυο, όταν αυτά είναι εκτός. Διαφορετικά θα έχεις ένα πολύ μεγάλο security hole στο δίκτυο σου.

    Το GS Wave χρειάζεται την 5060 UDP (SIP σηματοδοσία) προς το κέντρο και τις 10000 με 20000 UDP (RTP ροές ήχου) προς το κέντρο. Μπορείς να περιορίσεις το εύρος RTP σε κάτι μικρό π.χ. 15000-15099.
    Τα "καλά παιδιά" όταν δουν την 5060 ανοιχτή χτυπάνε αλύπητα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας