Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σας παίδες. Θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ.

    Έχω έναν αριθμό στη Nova (με PSTN βρόγχο και TDM τηλεφωνία), τον οποίο αριθμό (μόνο) θα ήθελα να μεταφέρω ως δεύτερο αριθμό σε μια ήδη υπάρχουσα οικιακή σύνδεση OTE PSTN, με VoIP τηλεφωνία (δηλαδή το τηλέφωνο συνδέεται πάνω στο Modem/Router). Με τη φορητότητα του αριθμού αντιλαμβάνομαι ότι θα καταργηθεί και ο βρόγχος της Nova, το οποίο είναι θεμιτό αποτέλεσμα για εμένα. Για αυτό συνομίλησα σήμερα στο Chat και μου είπαν τα παρακάτω:

    Εφόσον ενδιαφέρσετε για MSN συνδέσεις (επιπλέον βοηθητικούς αριθμούς) τότε απαιτείται η μετατροπή της γραμμής σε ISDN. Σας δίνεται η δυνατότητα να έχετε βοηθητικό νούμερο (MSN) με επιπλέον χρέωση, 1.302 /μήνα και απαιτείται η μετατροπή της γραμμής σας σε ISDN. Για να ενεργοποιηθεί αριθμός από άλλον παροχο θα πρέπει να γίνει το αίτημα ως απλή PSTN γραμμή και στην συνέχεια να γίνει μετατροπή σε MSN γραμμή. Η χρέωση για την μετατροπή της γραμμής αντιστοιχεί κοστίζει €18,19.
    Το πρώτο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι θα πρέπει να μετατρέψω τη σύνδεση σε ISDN. Είχα την εντύπωση πως η ευρυζωνική τηλεφωνία του ΟΤΕ μπορεί να υποστηρίξει δεύτερο αριθμό. Κρίνετε πως είναι σωστό αυτό που μου είπαν;
    Το δεύτερο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όπως αντιλαμβάνομαι τη διαδικασία που μου περιέγραψε στο Chat, θα χρεωθώ ΝΕΟ βρόγχο PSTN + μετατροπή σε ISDN + πάγια 24 μηνών δέσμευσης. Όμως εγώ θέλω να μεταφερθεί ο αριθμός της Nova στον ήδη υπάρχοντα βρόγχο του ΟΤΕ. Κάτι έχασα εγώ ή κάπου χαθήκαμε στη μετάφρααση;


    Αν γίνει η μετατροπή σε ISDN, θα χρειαστεί άλλος εξοπλισμός Modem/Router; Αυτή τη στιγμή έχω το ZTE H1600.

    Γενικά το σκεπτικό μου είναι να διατηρήσω τον αριθμό της Nova, ώστε αν καλεί κάποιος σε αυτόν τον αριθμό να χτυπάει το σταθερό του ΟΤΕ. Σκέφτηκα και την περίπτωση της φορητότητας σε VoIP πάροχο και μετά προώθηση των κλήσεων, αλλά οι VoIP πάροχοι χρεώνουν όλες τις κλήσεις, κάτι που θα ήθελα να αποφύγω.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρώτο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι θα πρέπει να μετατρέψω τη σύνδεση σε ISDN. Είχα την εντύπωση πως η ευρυζωνική τηλεφωνία του ΟΤΕ μπορεί να υποστηρίξει δεύτερο αριθμό. Κρίνετε πως είναι σωστό αυτό που μου είπαν;
    Τεχνικά εννοείται πως μπορεί, το θέμα είναι αν έχει ο ΟΤΕ διαδικασίες για αυτό. Έχει νόημα αυτό που πρότειναν, δεν είναι το καλύτερο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δεύτερο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όπως αντιλαμβάνομαι τη διαδικασία που μου περιέγραψε στο Chat, θα χρεωθώ ΝΕΟ βρόγχο PSTN + μετατροπή σε ISDN + πάγια 24 μηνών δέσμευσης. Όμως εγώ θέλω να μεταφερθεί ο αριθμός της Nova στον ήδη υπάρχοντα βρόγχο του ΟΤΕ. Κάτι έχασα εγώ ή κάπου χαθήκαμε στη μετάφρααση;
    Αυτά με τον ΟΤΕ θα πρέπει να τα ξεκαθαρίσεις, να γίνει δηλαδή η μεταφορά και στη συνέχεια να σου επιτρέψουν να τον κάνεις MSN χωρίς να απαιτήσουν penalties κ.λπ. Αν έχουν διαδικασία φαντάζομαι θα είσαι εντάξει, αν τα είπε από το κεφάλι του είναι όπως το φαντάζεσαι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν γίνει η μετατροπή σε ISDN, θα χρειαστεί άλλος εξοπλισμός Modem/Router; Αυτή τη στιγμή έχω το ZTE H1600.
    Αυτό θα στο αλλάξουν, πιθανότατα χωρίς κόστος.


    Άλλο ήθελα να σου πω σαν εναλλακτική. Εφόσον είσαι στον ΟΤΕ, μπορείς να πάρεις ένα modem/router fritz, το οποίο υποστηρίζει ο ΟΤΕ, να μεταφέρεις σε όποιον VoIP πάροχο θέλεις το νούμερο (και θα τερματιστεί η υπηρεσία της Nova όπως σωστά υποθέτεις) και θα το χρησιμοποιείς μέσω του εξοπλισμού ΧΩΡΙΣ να χρεώνεσαι προωθήσεις. Είναι πολύ ευέλικτα, σαν μίνι κεντράκια, μπορείς να έχεις μία γραμμή από τον ΟΤΕ (ρυθμίζεται αυτόματα εφόσον έχει πρόσφατο firmware ή το αγοράσεις από τον ΟΤΕ) και κάμποσες άλλες που τις ρυθμίζεις την κάθε μία με τα στοιχεία της. Αν θες περισσότερες πληροφορίες, εδώ είμαστε.
    hnesne

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παίδες. Θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ.




    Το πρώτο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι θα πρέπει να μετατρέψω τη σύνδεση σε ISDN. Είχα την εντύπωση πως η ευρυζωνική τηλεφωνία του ΟΤΕ μπορεί να υποστηρίξει δεύτερο αριθμό. Κρίνετε πως είναι σωστό αυτό που μου είπαν;
    Το δεύτερο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι όπως αντιλαμβάνομαι τη διαδικασία που μου περιέγραψε στο Chat, θα χρεωθώ ΝΕΟ βρόγχο PSTN + μετατροπή σε ISDN + πάγια 24 μηνών δέσμευσης. Όμως εγώ θέλω να μεταφερθεί ο αριθμός της Nova στον ήδη υπάρχοντα βρόγχο του ΟΤΕ. Κάτι έχασα εγώ ή κάπου χαθήκαμε στη μετάφρααση;


    Αν γίνει η μετατροπή σε ISDN, θα χρειαστεί άλλος εξοπλισμός Modem/Router; Αυτή τη στιγμή έχω το ZTE H1600.

    Στον ΟΤΕ δεν υπάρχει πλέον Isdn, υπάρχει γραμμή με δυο κανάλια φωνής, αλλά ναι, έχεις την μετατροπή και εξτρά 6.5 ευρώ κάθε μήνα.
    Θα πρότεινα να κάνεις μεταφορά το νούμερο σε κάποιον voip παρόχο

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας