Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Θέλω να νοικιάσω ένα διαμέρισμα που είναι στο όνομά μου, αλλά η τηλεφωνική σύνδεση, απλή ADSL γραμμή της Cosmote, είναι στο όνομα της μητέρας μου. Θέλω να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος, εάν υπάρχει διαδικασία μεταβίβασης της τηλεφωνικής γραμμής στο όνομα του ενοικιαστή που θα νοικιάσει το σπίτι, όπως γίνεται με ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ ή αν πρέπει υποχρεωτικά να κάνω πρόωρη διακοπή του συμβολαίου.

    Επίσης, στην περίπτωση που πρέπει υποχρεωτικά να κάνω πρόωρη διακοπή, τι θα πρέπει να έχω, κάποια εξουσιοδότηση από τη μητέρα μου; Έχει εισαχθεί σε οίκο ευγηρίας και είναι αδύνατον να μετακινηθεί για να πάει η ίδια σε κάποιο κατάστημα...

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.003
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    εάν υπάρχει διαδικασία μεταβίβασης της τηλεφωνικής γραμμής στο όνομα του ενοικιαστή που θα νοικιάσει το σπίτι, όπως γίνεται με ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ
    Μεταβίβαση από τον χ στον ψ γίνεται από την cosmote, αλλά πρέπει να υπογράψει ο x.
    Στην οποία περίπτωση, η σύνδεση, ο αριθμός, και οι υποχρεώσεις του ανήκουν στον ψ πλέον.
    Συνήθως είναι η διαδικασία που ακολουθούμε σε περίπτωση θανάτου.
    Και καθώς θα παραμείνει ο ίδιος αριθμός κλήσης θα καλούν τον ενοικιαστή σου αυτοί που ψάχνουν τη Μάνα σου.
    Αν έχεις την υπογραφή/εξουσιοδότηση της Μάνας γίνεται πάντως.
    Ρώτα σε μια cosmote να σου πούν το κείμενο που θέλουν στην εξουσιοδότηση.

    Στην ΔΕΗ στις ενοικιάσεις δεν γίνεται μεταβίβαση, γίνεται εκκαθάριση->διακοπή -> νέο συμβόλαιο/σύμβαση με τον ενοικιαστή (στο υπάρχον ρολόι),
    ώστε να μην ευθύνεσαι για τυχόν φέσια που θα φορέσει ο ενοικιαστής στην ΔΕΗ.
    Μεταβίβαση γίνεται σε περίπτωση θανάτου που το αναλαμβάνει κάποιος κληρονόμος.

    Στην ΕΥΔΑΠ (απ'όσο ξέρω) δεν γίνεται τπτ απο αυτά και παραμένει στο όνομα του ιδιοκτήτη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην περίπτωση που πρέπει υποχρεωτικά να κάνω πρόωρη διακοπή, τι θα πρέπει να έχω, κάποια εξουσιοδότηση από τη μητέρα μου;
    Εξουσιοδότηση (με θεωρημένη υπογραφή, συνεννοείσαι με το αστ. τμήμα),
    ή πληρεξούσιο (που να προβλέπει ρητά τα σχετικά),
    ή δικαστική συμπαράσταση (συνήθως σε περιπτώσεις άνοιας).

    Επιλογές: θα ήταν να πάρεις μια εξουσιοδότηση απ'την Μάνα και είτε
    α) θα μεταβιβάσεις στον ενοικιαστή (δεν πληρώνεις ενδεχόμενη ρήτρα, χάνεις το νούμερο), είτε
    β) θα μεταφέρεις το νούμερο σε έναν voip provider (αν σε ενδιαφέρει να το κρατήσεις, + πληρώνεις ενδεχόμενη ρήτρα), είτε
    γ) απλώς να διακόψεις (χάνεις το νούμερο + πληρώνεις ενδεχόμενη ρήτρα).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε K1m0n. Αφού προσπάθησα με τις ώρες ανεπιτυχώς να επικοινωνήσω με το 13888, πήγα σε κατάστημα του Γερμανού που είναι κοντά. Λοιπόν, γίνεται μια χαρά προσωρινή μεταβίβαση της τηλεφωνικής γραμμής στον ενοικιαστή (εξαιρετικά χρήσιμο), και όταν αποφασίσει να φύγει από το διαμέρισμα, η τηλεφωνική γραμμή ξαναγυρνάει σε μένα με επιβάρυνση 1,5 παγίου, το οποίο προπληρώνεται.

    Για να χειριστώ το θέμα εγώ, χρειάζομαι απλώς εξουσιοδότηση θεωρημένη από τα ΚΕΠ, αλλά επειδή δεν μπορεί να μετακινηθεί η μητέρα μου, γίνεται και με εξουσιοδότηση μέσα από το gov.gr.

    Για το θέμα της ΕΥΔΑΠ δεν είμαι σίγουρος και θα το ψάξω, αλλά πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται, διαφορετικά θα είχαμε πολλούς κατεστραμμένους οικονομικά ιδιοκτήτες από κακόβουλους ενοικιαστές. Αν σου αφήσει επίτηδες για μερικές μέρες κάποιος ενοικιαστής όλες τις βρύσες στο σπίτι να τρέχουν στο φουλ, ο λογαριασμός θα μπορούσε να φτάσει πολλές χιλιάδες ευρώ...

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.003
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, γίνεται μια χαρά προσωρινή μεταβίβαση της τηλεφωνικής γραμμής στον ενοικιαστή (εξαιρετικά χρήσιμο), και όταν αποφασίσει να φύγει από το διαμέρισμα, η τηλεφωνική γραμμή ξαναγυρνάει σε μένα με επιβάρυνση 1,5 παγίου, το οποίο προπληρώνεται.
    Μένω άφωνος.
    Προοδεύουμε.
    Εγώ σε αντίστοιχη κατάσταση που είχα αντιμετωπίσει παλαιότερα δεν είχα τέτοια επιλογή.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    ρωτα μονο τι θα γινει αν αφησει 1000€ και δεν τα πληρωσει.

    Θα κοψουν την γραμμή και θα τα ζητανε απο εσενα ?

    Θα την κοψουν προσωρινα και οταν πας εσυ και τους πεις οτι την θελεις πισω ?
    θα στην ενεργοποιησουν και θα κινηγανε αυτον για τα 1000 και οχι εσενα ?
    κατι αλλο ?

  6. #6
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρωτα μονο τι θα γινει αν αφησει 1000€ και δεν τα πληρωσει.

    Θα κοψουν την γραμμή και θα τα ζητανε απο εσενα ?

    Θα την κοψουν προσωρινα και οταν πας εσυ και τους πεις οτι την θελεις πισω ?
    θα στην ενεργοποιησουν και θα κινηγανε αυτον για τα 1000 και οχι εσενα ?
    κατι αλλο ?

    Μου τα ξεκαθάρισαν όλα στον Γερμανό. Πηγαίνω μαζί με τον ενοικιαστή σε κατάστημα του Γερμανού και γίνεται προσωρινή μεταβίβαση της τηλεφωνικής γραμμής στο όνομα του ενοικιαστή, οπότε από εκείνη τη στιγμή και για όσο παραμένει η γραμμή στο όνομά του, είναι υπεύθυνος για όλες τις οφειλές που θα δημιουργηθούν.

    Όταν αποφασίσει να φύγει από το διαμέρισμα, πηγαίνουμε ξανά μαζί στον Γερμανό και η γραμμή επιστρέφει σε μένα, και αναλαμβάνω να προπληρώσω 1,5 πάγιο του πακέτου που θα επιλέξω. Δεν το ρώτησα συγκεκριμένα, αλλά φαντάζομαι ότι η επιστροφή της γραμμής στο όνομά μου θα μπορεί να γίνει ακόμα και χωρίς τη συναίνεση του ενοικιαστή, αφού εγώ θα θεωρούμαι ο νόμιμος κάτοχος της γραμμής...

  7. #7
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Γιατί το ολο μπέρδεμα; Για να κρατηθεί το νούμερο; Κάνεις εσύ τη γραμμή ότι θέλεις, ο ενοικιαστής βάζει (ή μεταφέρει αν έχει ήδη) δική του γραμμή με δικό του νούμερο, επιλέγει και τον πάροχο της αρεσκείας του.

    Για ΕΥΔΑΠ, το σωστό είναι να πάει ο ενοικιαστής με το συμβόλαιο στο χέρι να γραφτεί ΚΑΙ το δικό του όνομα στον λογαριασμό. Κι όταν αποχωρήσει ξαναπηγαινει, του κάνουν καταμέτρηση, εξοφλεί και τότε βγαίνει το όνομα του και παύει η υποχρέωση του.
    hnesne

  8. #8
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί το ολο μπέρδεμα; Για να κρατηθεί το νούμερο; Κάνεις εσύ τη γραμμή ότι θέλεις, ο ενοικιαστής βάζει (ή μεταφέρει αν έχει ήδη) δική του γραμμή με δικό του νούμερο, επιλέγει και τον πάροχο της αρεσκείας του.

    Το σκεπτικό μου είναι ότι με αυτή τη διαδικασία, και εάν θέλει τη συγκεκριμένη γραμμή ο ενοικιαστής για να ξεμπερδεύει γρήγορα, μου μένει η γραμμή χωρίς να πληρώσω ποινή πρόωρης διακοπής άμεσα. Επίσης, στο site διαθεσιμότητας της Cosmote δίνει διαθέσιμο VDSL μέχρι 200Mbps. Οπότε αν κάνω πρόωρη διακοπή του συμβολαίου και ο ενοικιαστής δεν ενδιαφέρεται για σταθερό τηλέφωνο, μπορεί μελλοντικά να χάσω τον βρόγχο εάν για τον οποιονδήποτε λόγο θελήσω να ξαναβάλω τη γραμμή στο σπίτι. Αυτή τη στιγμή δεν μου χρειάζεται η γραμμή...

  9. #9
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ναι, OK, αν ήμουν ενοικιαστής δεν θα το δεχόμουν με τίποτα. Θα με παραξένευε μάλιστα γιατί να θέλει αυτή τη διευθέτηση ο ιδιοκτήτης. Αυτό είναι τι βολεύει εσένα μόνο, σεβαστό αλλά τον ενοικιαστή δεν τον ενδιαφέρει, μπορεί και έχει δικαίωμα να αιτηθεί μια γραμμούλα δική του και αυτό θα έπρεπε κιόλας. Εκτός και το σπίτι και στην τιμή που συμφωνήσετε είναι κελεπούρι για αυτόν και το δεχτεί ως παραχώρηση. Τέλος πάντων, δικαίωμά σου, αν βρεις ενοικιαστή να το δέχεται αυτό μια χαρά, απλά μην το θεωρείς δεδομένο.
    hnesne

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας