Καλησπέρα σε όλους,

Μπαρδόν για το off-topic αλλά έχω φτάσει σε αδιέξοδο και είπα να ρωτήσω και εδώ την παρέα ...

Θέλουμε να κάνουμε μια σχετικά μικρή μετακόμιση από Θεσσαλονίκη προς το Μπάρι της Ιταλίας. Οδηγός υπάρχει και ψάχνουμε να νοικιάσουμε ένα μεσαίο-προς μεγάλο van/κλούβα τύπου ford transit που μπορεί να οδηγηθεί από οποιονδήποτε με δίπλωμα κατ. Β. Τα πράγματα θα είναι όλα συσκευασμένα σε 20-30 μέτριες κούτες και μερικές βαλίτσες (δεν θα μεταφέρουμε έπιπλα δηλαδή).

Θα προτιμούσαμε αυτό τον τρόπο και οχι να μπλέξουμε με μεταφορικές τύπου international cargo/transit carriers καθώς και στα ίδια χρήματα βγαίνει (αν όχι ακριβότερα) και παίρνει χρόνο. Το δρομολόγιο με το βαν θα είναι ουσιαστικά Θεσσαλονίκη -> Ηγουμενίτσα όπου εκεί μπαίνουμε στο πλοίο και την επόμενη μέρα είμαστε Μπάρι.

Το πρόβλημα είναι ότι καμία γνωστή εταιρία ενοικιάσεως που ρώτησα δεν επιτρέπει να βγει το όχημα εκτός Ελληνικής επικράτειας. Ο λόγος είναι κυρίως οι ασφαλιστικές τους. Ρώτησα Herz, Sixt, goldenrent, vanrental, drive.

Μόνο η Avis μου απάντησε ότι επιτρέπει να βγει το όχημα αλλά μέχρι τον Οκτώβριο δεν έχουν κανένα διαθέσιμο όχημα τέτοιου τύπου.

Έχουμε βρει μια εταιρία ενοικιάσεως οχημάτων που μας επιτρέπει να το πάμε μέχρι το Μπάρι αλλά το όχημα είναι ένα πολυμορφικό van 7/9 ατόμων και όχι γνήσιο cargo van. Το σενάριο λέει ότι θα ρίξουμε όλα τα καθίσματα αλλά εκτιμώ-ανησυχώ ότι δεν θα μας φτάσει ο χώρος.

Έχει κανείς κάποια εμπειρία/κάποια συμβουλή να μου δώσει? Είμαστε διατεθειμένοι να πληρώσουμε κάθε είδους full ασφάλεια οχήματος/επιβατών και πράσινη κάρτα και ότι άλλο χρειαστεί.

Ευχαριστώ!