βρεθηκα σημερα να βοηθησω καποιον με την μεταβαση του απο βονταφυρερ σε wind , που ενω του ειχαν στειλει μηνυμα για το οτι η υπηρεσια του ειχε ενεργοποιηθει ,ουτε τηλεφωνο ειχε μητε ιντερνετ .
μεσω ενος πολυ εξυπηρετικου ατομου απο την τεχνικη εξυπηρετηση της wind , καταληξαμε στο οτι επειδη ειχε κανει αιτηση και για δευτερη γραμμη , και ειχε παραλαβει και τα δυο μοντεμ , το προβλημα ηταν οτι ειχε βαλει το λαθος μοντεμ στην λαθος γραμμη .

ιδια ακριβως τα μοντεμ , το μονο διαφορετικο ηταν ενα ψηφιο στον σειριακο αριθμο του μοντεμ (και τα credentials , που δεν επαιξε ρολο)
και αυτο προκαλουσε αδυναμια συνδεσης .

μαλιστα ενω εγω εβλεπα οτι το μοντεμ συνχρονιζε , ο τεχνικος δεν το εβλεπε . σελιδα δεν μπορουσε να ανοιξει παρολο που συνχρονιζε και το τηλεφωνο με το που το σηκωνες εκανε τον ηχο της κατελημενης γραμμης .

αφου αλλαξαμε τα μοντεμ η γραμμη λειτουργησε *

*100mbit γραμμη συμφωνησε να παρει , για να λαμβανει 33 mbit . (νομιζω παρεμφερες bandwidth ειχε και επι βονταφυρερ αλλα σε 50αρα vdsl και πιο ακριβη που ηταν και ο λογος που εφυγε και μετα απο καλυτερη αντιπροσφορα της βοιδαφον ,δεν ξαναγυρισε )


σε επεξηγηματικες ερωτησεις μου στον τεχνικο για το αν μπορει να βαλει καποιος , καποιο αλλο μοντεμ περα απο αυτο που δινει η wind , μου απαντησε οτι ναι ,αλλα δεν θα εχει τηλεφωνια , και οτι θα πρεπει να το ρυθμισουν απο την wind (απομακρυσμενα).