Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    EETT
    Δελτίο Τύπου:
    Η ΕΕΤΤ απευθύνει στους καταναλωτές 12 χρηστικές συμβουλές, για να μιλούν και να σερφάρουν ξέγνοιαστα και με ασφάλεια στις καλοκαιρινές διακοπές. Οι συστάσεις της ΕΕΤΤ επικεντρώνονται στον τρόπο σύνδεσης στο Internet, την προστασία της συσκευής, την υπηρεσία περιαγωγής, καθώς και τη χρήση κινητού σε έκτακτες συνθήκες.

    Προσέχω τον τρόπο σύνδεσης στο Internet

    1. Επιλέγω εάν θα συνδέομαι στο Internet μέσω διαθέσιμου κοινόχρηστου WiFi με δωρεάν χρήση δεδομένων ή μέσω του δικτύου της εταιρίας μου με κατανάλωση δεδομένων του προγράμματός μου.

    2. Έχω υπόψη μου ότι σε περίπτωση που καταναλώσω το 80% και το 100% του χρόνου ομιλίας/SMS/όγκου δεδομένων του προγράμματός μου, η εταιρία μου είναι υποχρεωμένη να με ενημερώσει με SMS.

    3. Όταν χρησιμοποιώ κοινόχρηστα δίκτυα WiFi, αποφεύγω να αποστέλλω προσωπικές πληροφορίες (π.χ. κωδικούς), να κάνω οικονομικές συναλλαγές ή να κατεβάζω αρχεία και εφαρμογές.

    Προστατεύω τη συσκευή μου

    4. «Κατεβάζω» τακτικά τις ενημερώσεις, ώστε να αναβαθμίζω το επίπεδο ασφάλειας της συσκευής μου και να την προστατεύω από ιούς.

    5. Βάζω κωδικό πρόσβασης στη συσκευή μου.

    6. Αποθηκεύω σε ασφαλές σημείο το ΙΜΕΙ (International Mobile Equipment Identity), δηλαδή τον μοναδικό αριθμό που ταυτοποιεί τη συσκευή μου, ώστε να μπορώ να τη μπλοκάρω σε περίπτωση κλοπής. Το ΙΜΕΙ το βρίσκω:

    Πατώντας τα πλήκτρα: *#06#.
    Στη συσκευασία της συσκευής.

    Μιλάω & σερφάρω ξέγνοιαστα όταν ταξιδεύω

    7. Όταν ταξιδεύω εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης-ΕΕ (καθώς επίσης στο Λιχτενστάιν, την Ισλανδία και τη Νορβηγία), χρεώνομαι όπως στην Ελλάδα (Roam Like at Home) για κλήσεις, SMS και χρήση δεδομένων, ανάλογα πάντα και με ό,τι προβλέπει το πρόγραμμά μου.

    8. Για τις χώρες εκτός ΕΕ, επικοινωνώ με την εταιρία μου πριν ταξιδέψω για να ενημερωθώ για το κόστος κλήσεων, SMS και χρήσης δεδομένων και επιλέγω το κατάλληλο πρόγραμμα περιαγωγής, σύμφωνα με τις ανάγκες μου.

    9. Όταν φθάνω σε χώρα προορισμού εκτός ΕΕ ενημερώνομαι για τα τοπικά διαθέσιμα δίκτυα από τις ρυθμίσεις της συσκευής και επιλέγω εκείνο που θεωρώ ότι με συμφέρει περισσότερο να συνδεθώ.

    10. Σε παραμεθόριες περιοχές, απενεργοποιώ την αυτόματη αναζήτηση δικτύου και «κλειδώνω» τη συσκευή μου στο δίκτυο της εταιρίας μου, ώστε να αποφεύγω ανεπιθύμητες χρεώσεις περιαγωγής.

    Τι πρέπει να γνωρίζω σε έκτακτες συνθήκες

    11. Έχω πάντα ενεργοποιημένη στο κινητό μου τη λήψη μηνυμάτων έκτακτης ανάγκης.

    12. Καλώ τον Ευρωπαϊκό Αριθμό Έκτακτης Ανάγκης 112 χωρίς χρέωση, από την Ελλάδα ή οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ (χωρίς πρόσθετο κωδικό) και οποιαδήποτε ώρα, ακόμα και αν το κινητό μου δεν έχει:

    Σήμα (εφόσον υπάρχει στην περιοχή σήμα από άλλη εταιρία κινητής τηλεφωνίας).
    Μονάδες.
    Κάρτα SIM.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-03-2009
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1g
    ISP
    ΙΝΑΛΑΝ
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    11. Έχω πάντα ενεργοποιημένη στο κινητό μου τη λήψη μηνυμάτων έκτακτης ανάγκης.
    Ναι, οπωσδήποτε, για να χτυπάει καθε 2-3 μέρες "για ψύλλου άλμα"

  3. #3
    Εγγραφή
    08-07-2022
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alekc24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, οπωσδήποτε, για να χτυπάει καθε 2-3 μέρες "για ψύλλου άλμα"
    Δεν το έχω κλείσει ποτέ και ζήτημα αν έχω λάβει 3 μηνύματα απο τότε που ξεκίνησε να λειτουργεί.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Penguin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το έχω κλείσει ποτέ και ζήτημα αν έχω λάβει 3 μηνύματα απο τότε που ξεκίνησε να λειτουργεί.
    3 μόνο παίζει να είχαν στείλει σε άκυρες φάσεις του κορονοϊού (χωρίς να είναι δηλαδή έκτακτη ανάγκη λόγω υπερβολικών κρουσμάτων). Ε και σε καμιά βροχή δεν θα έστειλαν 1-2 ακόμα όπως πρόσφατα; Φυσικά όταν θα είναι όντως έκτακτη ανάγκη δεν θα στείλουν «για να μην τρομάξει ο κόσμος».

  5. #5
    Εγγραφή
    08-07-2022
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    3 μόνο παίζει να είχαν στείλει σε άκυρες φάσεις του κορονοϊού (χωρίς να είναι δηλαδή έκτακτη ανάγκη λόγω υπερβολικών κρουσμάτων). Ε και σε καμιά βροχή δεν θα έστειλαν 1-2 ακόμα όπως πρόσφατα; Φυσικά όταν θα είναι όντως έκτακτη ανάγκη δεν θα στείλουν «για να μην τρομάξει ο κόσμος».
    ΟΚ κλείστο λοιπόν να ησυχάσεις. Εμένα για κάποιο λόγο δε μου στέλνουν. Εσένα φαίνεται σε αγαπάνε πολύ.

    Δεν υπάρχει 112. Γκρίνια. Υπάρχει 112. Γκρίνια.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Υπάρχει και η περίπτωση να υπάρχει και να δουλεύει σωστά ξέρω γω. Αλλά για να λες ότι δεν σου στέλνουν μηνύματα που ήρθαν σε όλους, μάλλον δεν δουλεύει καν

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και η περίπτωση να υπάρχει και να δουλεύει σωστά ξέρω γω. Αλλά για να λες ότι δεν σου στέλνουν μηνύματα που ήρθαν σε όλους, μάλλον δεν δουλεύει καν
    Μα δουλεύει σωστά, υπάρχει η περίπτωση το πρόβλημα να είναι στην συσκευή σου

  8. #8
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δουλεύει σωστά, υπάρχει η περίπτωση το πρόβλημα να είναι στην συσκευή σου
    Δεν νομίζω να φταίει η συσκευή μου που πριν 1-2 εβδομάδες έστειλαν ειδοποίηση για ακραία καιρικά φαινόμενα στη Θεσσαλονίκη σε μέρα που έβρεξε ελάχιστα και όταν είχε κατακλυσμούς δεν έστειλαν τίποτα.

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να φταίει η συσκευή μου που πριν 1-2 εβδομάδες έστειλαν ειδοποίηση για ακραία καιρικά φαινόμενα στη Θεσσαλονίκη σε μέρα που έβρεξε ελάχιστα και όταν είχε κατακλυσμούς δεν έστειλαν τίποτα.
    εχει να κάνει με την κεραία που έχεις κάνει σύνδεση

  10. #10
    Εγγραφή
    08-07-2022
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και η περίπτωση να υπάρχει και να δουλεύει σωστά ξέρω γω. Αλλά για να λες ότι δεν σου στέλνουν μηνύματα που ήρθαν σε όλους, μάλλον δεν δουλεύει καν
    Είπα οτι μου έχουν στείλει μηνύματα αλλά δεν σπαμάρουν όπως λες. Άλλωστε δεν το έχω κλείσει. Το θεωρώ παράλογο να το κάνει κάποιος, αλλά οκ... όπως βολεύεται ο καθένας.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αμα δε μου ερχεται μυνημα απο το 112 δεν μπορω να κοιμηθώ, απορω πως ζουσαμε χωρίς αυτο παλια....

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας