Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    24-01-2018
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    Καλησπέρα. Όπως γράφει και ο τίτλος. Όπως έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ, υπάρχει τρόπος να το μετατρεψω σε οπτική ίνα μέχρι το ρουτερ? Πχ χρησιμοποιώντας ένα σετ από media converter της tp link TP-LINK TL-FC311A-20. Αυτά μετατρέπουν το Ethernet σε οπτική βέβαια, αλλά αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για το vdsl σήμα. Ελπίζω να το διατύπωσα σωστά το ερώτημα μου.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.928
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Αρχικά, γιατί θες να κάνεις κάτι τέτοιο;

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Το ερώτημα είναι τι θα δει η μεριά της καμπίνας; Θα συνεχίσει να βλέπει ένα vdsl modem στη δικιά σου πλευρά ή θα αντιληφθεί ότι κάτι δεν πάει καλά.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimidero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ, υπάρχει τρόπος να το μετατρεψω σε οπτική ίνα μέχρι το ρουτερ?
    Τυπικά κάνεις κάτι σαν:
    ---vdsl--->[modem]---pppoe--->[router με sfp]---fiber--->[switch με sfp]---eth--->[whatever].

    Αλλά θα ήταν καλύτερα να μας πεις τι θες να κάνεις.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Καταλαβαινω οτι το θες μεταξύ vdsl καμπίνας και modem (ή απο την 1η πριζα στο σπίτι μεχρι το router) ?

    όπως ειπανε πες μας τι θες να πετυχεις

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimidero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Όπως γράφει και ο τίτλος. Όπως έρχεται το καλώδιο του ΟΤΕ, υπάρχει τρόπος να το μετατρεψω σε οπτική ίνα μέχρι το ρουτερ? Πχ χρησιμοποιώντας ένα σετ από media converter της tp link TP-LINK TL-FC311A-20. Αυτά μετατρέπουν το Ethernet σε οπτική βέβαια, αλλά αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για το vdsl σήμα. Ελπίζω να το διατύπωσα σωστά το ερώτημα μου.
    καλημερα, αυτο που λες απλα μετατρεπει το σημα απο ηλεκτρικο σε οπτικο, ειναι οπως καποια που εχει για ηχο και κανουν RCA σε toshlink πχ (οπτικη ινα σε ηχο πχ ενισχυτες home cinema κτλ). H VDSL δεν ειναι το ιδιο πραγμα, θελει modem για να παιξει με συγκεκριμενες προδιαγραφες κτλ κτλ.
    Τα δικα σου δικτυα το ethernet δλδ μπορεις να το κανεις σε οπτικη ινα.
    Η VDSL δεν μπορει να γινει τεχνικως, πρεπει να δινει ο παροχος FFTH με ειδικο τερματικο εξοπλισμο.
    Και αντε και να ειχε, τι εξοπλισμο θα εβαζες μετα ενα router FFTH? πχ 7 Best Routers for Fiber Internet in 2022 [High Throughput] (bcca.org) και πως θα παιξει χωρις υποστηριξη απο τον παροχο?

    Αλλα πανω απο ολα πες τι ακριβως θες να κανεις και γιατι.

    - - - Updated - - -

    Εγω προτεινω αν θες οπτικη ινα, να δεις για την cosmote που εχεις, αν εχει εκει FTTH, αλλιως αν εχει INALAN ή HCN.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-01-2018
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    Ήθελα να βάλω στην γραμμή του ΟΤΕ όπως έρχεται μετατροπέα(αν υπήρχε) και να έστελνα την οπτική μέσα στο σπίτι. είτε σε μόντεμ οπτικής είτε με το αντίστοιχο converter (αν υπήρχε) σε συμβατικό μόντεμ. Με όλο αυτό στην ουσία το θέλω για να αποκοπω από τον χαλκό και σε περίπτωση κεραυνού να μη μου κάψει τίποτα παρά μόνο τον αρχικό μετατροπέα αφού στην ουσία έχω οπτική ενδιάμεσα και όχι χαλκό να περάσει. Είμαι παθών γι'αυτό όλο αυτό το σκεπτικό. Άλλη λύση είναι απλά να βάλω του ΟΤΕ μπροστά στον χαλκό σαν μόντεμ σκέτο bridge και να δώσω lan-wan με τα converterακια. Οπότε πετυχαίνω το ίδιο. Απλά ήθελα να αποφύγω bridge, δύο συσκευές κτλ.
    Αυτό είναι το σκεπτικό. Υπερβολικό ίσως για κάποιους αλλά τα λυπάμαι. Συνέχεια ξεκουμπωνω την Ethernet για να έχω το κεφαλι μου ήσυχο όταν έχει μπόρες κεραυνούς κτλ. Την προηγούμενη φορά μου έκαψε το Asus μόντεμ ρούτερ ακριβό, το πρώτο switch και τη θύρα του δεύτερου. Δλδ στο τσαφ δεν πέρασε σε κάτι άλλο

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimidero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήθελα να βάλω στην γραμμή του ΟΤΕ όπως έρχεται μετατροπέα(αν υπήρχε) και να έστελνα την οπτική μέσα στο σπίτι. είτε σε μόντεμ οπτικής είτε με το αντίστοιχο converter (αν υπήρχε) σε συμβατικό μόντεμ. Με όλο αυτό στην ουσία το θέλω για να αποκοπω από τον χαλκό και σε περίπτωση κεραυνού να μη μου κάψει τίποτα παρά μόνο τον αρχικό μετατροπέα αφού στην ουσία έχω οπτική ενδιάμεσα και όχι χαλκό να περάσει. Είμαι παθών γι'αυτό όλο αυτό το σκεπτικό. Άλλη λύση είναι απλά να βάλω του ΟΤΕ μπροστά στον χαλκό σαν μόντεμ σκέτο bridge και να δώσω lan-wan με τα converterακια. Οπότε πετυχαίνω το ίδιο. Απλά ήθελα να αποφύγω bridge, δύο συσκευές κτλ.
    Αυτό είναι το σκεπτικό. Υπερβολικό ίσως για κάποιους αλλά τα λυπάμαι. Συνέχεια ξεκουμπωνω την Ethernet για να έχω το κεφαλι μου ήσυχο όταν έχει μπόρες κεραυνούς κτλ. Την προηγούμενη φορά μου έκαψε το Asus μόντεμ ρούτερ ακριβό, το πρώτο switch και τη θύρα του δεύτερου. Δλδ στο τσαφ δεν πέρασε σε κάτι άλλο
    Δεν υπαρχει κανενας μετατροπεας vdsl σε οπτικη η κατι σχετικο οπως ειπα πρεπει να τα δινει ο παροχος αυτα. Να εχεις δλδ FFTH.
    Μπορεις ομως αντι ολα αυτα, να κανεις στο σπιτι σου καλη δουλεια.
    1. Οπωσδηποτε UPS αν δεν εχεις.
    2. Σταθεροποιητης τασης, εγω πηρα αυτον τωρα στα 3000VA/2400W για αντλια γεωτρησης https://powerwalker.com/el/product/10120307/
    3. Αντικεραυνικη προστασια πινακα ραγας.
    4. Αν εισαι πολυ ψηλα και υπαρχει φοβος να χτυπησει κεραυνος στο σπιτι το ιδιο ή σε κεραιες σου τοτε και αλεξικεραυνο.

    Τα μηχανηματα πριν δε σε σωζουν. Ξερω πολλες περιπτωσεις που χεστηκαν ολα.

    Επισης υπαρχει αντικεραυνικη προστασια για UTP αμα δεν το ξερεις που το γειωνεις, εχω βαλει στο εξοχικο σε μηχανηματα εξωτερικων ασυρματων δικτυων.
    To ενα ειναι αυτο https://store.ui.com/collections/ope...urge-protector

  9. #9
    Εγγραφή
    24-01-2018
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει κανενας μετατροπεας vdsl σε οπτικη η κατι σχετικο οπως ειπα πρεπει να τα δινει ο παροχος αυτα. Να εχεις δλδ FFTH.
    Μπορεις ομως αντι ολα αυτα, να κανεις στο σπιτι σου καλη δουλεια.
    1. Οπωσδηποτε UPS αν δεν εχεις.
    2. Σταθεροποιητης τασης, εγω πηρα αυτον τωρα στα 3000VA/2400W για αντλια γεωτρησης https://powerwalker.com/el/product/10120307/
    3. Αντικεραυνικη προστασια πινακα ραγας.
    4. Αν εισαι πολυ ψηλα και υπαρχει φοβος να χτυπησει κεραυνος στο σπιτι το ιδιο ή σε κεραιες σου τοτε και αλεξικεραυνο.

    Τα μηχανηματα πριν δε σε σωζουν. Ξερω πολλες περιπτωσεις που χεστηκαν ολα.

    Επισης υπαρχει αντικεραυνικη προστασια για UTP αμα δεν το ξερεις που το γειωνεις, εχω βαλει στο εξοχικο σε μηχανηματα εξωτερικων ασυρματων δικτυων.
    To ενα ειναι αυτο https://store.ui.com/collections/ope...urge-protector
    Αυτά που είπες όλα πλην του ubiquiti είναι για προστασία από υπέρτασεις κτλ λόγω κεραυνού.
    Εγώ μιλάω ότι πέρασε από τις γραμμές του ΟΤΕ και έκαψε όλα τα ρούτερ όλης της γειτονιάς και ότι είχαν συνδεμένο πάνω. Γι'αυτό το λέω αυτό. Έχω βάλει πολυπριζα APC με προστασια RJ11, APC UPS. Απλά αναφέρομαι στην γραμμή χαλκού

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimidero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που είπες όλα πλην του ubiquiti είναι για προστασία από υπέρτασεις κτλ λόγω κεραυνού.
    Εγώ μιλάω ότι πέρασε από τις γραμμές του ΟΤΕ και έκαψε όλα τα ρούτερ όλης της γειτονιάς και ότι είχαν συνδεμένο πάνω. Γι'αυτό το λέω αυτό. Έχω βάλει πολυπριζα APC με προστασια RJ11, APC UPS. Απλά αναφέρομαι στην γραμμή χαλκού
    Κατα πάσα πιθανότητα θα περάσει και μέσα απο το δίκτυο του ηλεκτρικού που είναι συνδεμένη η πρώτη συσκευή.

    Μπορείς υποθέτω να το κάνεις με μετατροπέα απο ethernet σε οπτική και να βάλεις το speeport στην άλλη άκρη για να έχεις δίκτυο και τηλέφωνο αφού θα έχεις βάλει κάποιο άλλο modem/router 1ο στην Γραμμή.
    Θα πρέπει να βρεις και κάποιον τρόπο να απομονώσεις και το ρεύμα

  11. #11
    Εγγραφή
    24-01-2018
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατα πάσα πιθανότητα θα περάσει και μέσα απο το δίκτυο του ηλεκτρικού που είναι συνδεμένη η πρώτη συσκευή.

    Μπορείς υποθέτω να το κάνεις με μετατροπέα απο ethernet σε οπτική και να βάλεις το speeport στην άλλη άκρη για να έχεις δίκτυο και τηλέφωνο αφού θα έχεις βάλει κάποιο άλλο modem/router 1ο στην Γραμμή.
    Θα πρέπει να βρεις και κάποιον τρόπο να απομονώσεις και το ρεύμα
    Σκέφτηκα να βάλω το speedport σαν μόντεμ σε bridge, μετά τον μετατροπέα σε οπτική, καλώδιο οπτικής, ξανά μετατροπέα και το ρούτερ μετά.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimidero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήθελα να βάλω στην γραμμή του ΟΤΕ όπως έρχεται μετατροπέα(αν υπήρχε) και να έστελνα την οπτική μέσα στο σπίτι. είτε σε μόντεμ οπτικής είτε με το αντίστοιχο converter (αν υπήρχε) σε συμβατικό μόντεμ. Με όλο αυτό στην ουσία το θέλω για να αποκοπω από τον χαλκό και σε περίπτωση κεραυνού να μη μου κάψει τίποτα παρά μόνο τον αρχικό μετατροπέα αφού στην ουσία έχω οπτική ενδιάμεσα και όχι χαλκό να περάσει. Είμαι παθών γι'αυτό όλο αυτό το σκεπτικό. Άλλη λύση είναι απλά να βάλω του ΟΤΕ μπροστά στον χαλκό σαν μόντεμ σκέτο bridge και να δώσω lan-wan με τα converterακια. Οπότε πετυχαίνω το ίδιο. Απλά ήθελα να αποφύγω bridge, δύο συσκευές κτλ.
    Αυτό είναι το σκεπτικό. Υπερβολικό ίσως για κάποιους αλλά τα λυπάμαι. Συνέχεια ξεκουμπωνω την Ethernet για να έχω το κεφαλι μου ήσυχο όταν έχει μπόρες κεραυνούς κτλ. Την προηγούμενη φορά μου έκαψε το Asus μόντεμ ρούτερ ακριβό, το πρώτο switch και τη θύρα του δεύτερου. Δλδ στο τσαφ δεν πέρασε σε κάτι άλλο
    Δεν υπαρχει κανενας μετατροπεας vdsl σε οπτικη η κατι σχετικο οπως ειπα πρεπει να τα δινει ο παροχος αυτα. Να εχεις δλδ FFTH.
    Μπορεις ομως αντι ολα αυτα, να κανεις στο σπιτι σου καλη δουλεια.
    1. Οπωσδηποτε UPS αν δεν εχεις.
    2. Σταθεροποιητης τασης, εγω πηρα αυτον τωρα στα 3000VA/2400W για αντλια γεωτρησης https://powerwalker.com/el/product/10120307/
    3. Αντικεραυνικη προστασια πινακα ραγας.
    4. Αν εισαι πολυ ψηλα και υπαρχει φοβος να χτυπησει κεραυνος στο σπιτι το ιδιο ή σε κεραιες σου τοτε και αλεξικεραυνο.
    5. Επισης υπαρχει αντικεραυνικη προστασια για UTP αμα δεν το ξερεις που το γειωνεις, εχω βαλει στο εξοχικο σε μηχανηματα εξωτερικων ασυρματων δικτυων.
    To ενα ειναι αυτο https://store.ui.com/collections/ope...urge-protector

    Τα μηχανηματα πριν δε σε σωζουν. Ξερω πολλες περιπτωσεις που καηκαν ολα.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-01-2018
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει κανενας μετατροπεας vdsl σε οπτικη η κατι σχετικο οπως ειπα πρεπει να τα δινει ο παροχος αυτα. Να εχεις δλδ FFTH.
    Μπορεις ομως αντι ολα αυτα, να κανεις στο σπιτι σου καλη δουλεια.
    1. Οπωσδηποτε UPS αν δεν εχεις.
    2. Σταθεροποιητης τασης, εγω πηρα αυτον τωρα στα 3000VA/2400W για αντλια γεωτρησης https://powerwalker.com/el/product/10120307/
    3. Αντικεραυνικη προστασια πινακα ραγας.
    4. Αν εισαι πολυ ψηλα και υπαρχει φοβος να χτυπησει κεραυνος στο σπιτι το ιδιο ή σε κεραιες σου τοτε και αλεξικεραυνο.
    5. Επισης υπαρχει αντικεραυνικη προστασια για UTP αμα δεν το ξερεις που το γειωνεις, εχω βαλει στο εξοχικο σε μηχανηματα εξωτερικων ασυρματων δικτυων.
    To ενα ειναι αυτο https://store.ui.com/collections/ope...urge-protector

    Τα μηχανηματα πριν δε σε σωζουν. Ξερω πολλες περιπτωσεις που καηκαν ολα.
    Οκ σευχαριστω

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει κανενας μετατροπεας vdsl σε οπτικη η κατι σχετικο οπως ειπα πρεπει να τα δινει ο παροχος αυτα. Να εχεις δλδ FFTH.
    Μπορεις ομως αντι ολα αυτα, να κανεις στο σπιτι σου καλη δουλεια.
    1. Οπωσδηποτε UPS αν δεν εχεις.
    2. Σταθεροποιητης τασης, εγω πηρα αυτον τωρα στα 3000VA/2400W για αντλια γεωτρησης https://powerwalker.com/el/product/10120307/
    3. Αντικεραυνικη προστασια πινακα ραγας.
    4. Αν εισαι πολυ ψηλα και υπαρχει φοβος να χτυπησει κεραυνος στο σπιτι το ιδιο ή σε κεραιες σου τοτε και αλεξικεραυνο.
    5. Επισης υπαρχει αντικεραυνικη προστασια για UTP αμα δεν το ξερεις που το γειωνεις, εχω βαλει στο εξοχικο σε μηχανηματα εξωτερικων ασυρματων δικτυων.
    To ενα ειναι αυτο https://store.ui.com/collections/ope...urge-protector

    Τα μηχανηματα πριν δε σε σωζουν. Ξερω πολλες περιπτωσεις που καηκαν ολα.
    Σχετικά με το AVR έχω επιτηρητή τάσης. Οπότε όταν κόψει ο επιτηρητής λόγω επικίνδυνης αυξομείωσης δίνει το UPS με μπαταρία. Όταν ξαναδεί ο επιτηρητής ότι το ρεύμα επανήλθε στα φυσιολογικά όρια δίνει το ρεύμα και το ups σταματάει να δίνει με μπαταρία. Το ups από μόνο του κάνει σταθεροποίηση ούτως η άλλως

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimidero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με το AVR έχω επιτηρητή τάσης. Οπότε όταν κόψει ο επιτηρητής λόγω επικίνδυνης αυξομείωσης δίνει το UPS με μπαταρία. Όταν ξαναδεί ο επιτηρητής ότι το ρεύμα επανήλθε στα φυσιολογικά όρια δίνει το ρεύμα και το ups σταματάει να δίνει με μπαταρία. Το ups από μόνο του κάνει σταθεροποίηση ούτως η άλλως
    Δεν ειναι το ιδιο αυτο. Τα φτηνα UPS δεν ειναι το ιδιο πραγμα, εχουν αλλα κυκλωματα μιλαω για τα online και line interactive, τα φτηνα ειναι το 2ο https://tescom-ups.gr/blog/post/line...tive-vs-online, με UPS (line interactive) ειχα παθει ζημιες απο υπερτασεις απο μακρινους κεραυνους παντως. Αυτο με τον επιτηρητη τασης γιατι το θες οταν εισαι πανω σε UPS οταν κλεισει το ρευμα ετσι κι αλλιως δινει απο μπαταρια και το αναποδο, δεν θελει επιτηρητη τασης για να γινει αυτο. Και ο συγκεκριμενος σταθεροποιητης ειναι 3000VA!!! τεραστιος και τον θελω για μοτερ γεωτρησης οποτε δεν με ενδιαφερει χρηση μπαταριας δεν χρειαζεται.

    - - - Updated - - -

    Α εννοεις με τον επιτηρητη τασης θα εμποδισει το ρευμα να περασει απο το UPS να μην κανει ζημια εκει. Ναι δεν το ειχα σκεφτει αυτο. Αν εχεις line interactive δεν σε προστατευει να ξερεις ασχετα τι λενε στα χαρτια διαφημισεις κτλ. Μονο τα online ισως.
    Παντως με σκετο σταθεροποιητη εισαι παρα πολυ ποιο σιγουρος απο τοτε που εβαλα ησυχασα. Εχω της APC κατι ποιο μικρους για τα μηχανηματα που ειναι 1200VA.
    Aλλα για κεραυνους ακομα καλυτερα στον πινακα ασφαλεια αντικεραυνικης προστασιας που εχει ραβδο χαλκου.

  15. #15
    Εγγραφή
    24-01-2018
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι το ιδιο αυτο. Τα φτηνα UPS δεν ειναι το ιδιο πραγμα, εχουν αλλα κυκλωματα μιλαω για τα online και line interactive, τα φτηνα ειναι το 2ο https://tescom-ups.gr/blog/post/line...tive-vs-online, με UPS (line interactive) ειχα παθει ζημιες απο υπερτασεις απο μακρινους κεραυνους παντως. Αυτο με τον επιτηρητη τασης γιατι το θες οταν εισαι πανω σε UPS οταν κλεισει το ρευμα ετσι κι αλλιως δινει απο μπαταρια και το αναποδο, δεν θελει επιτηρητη τασης για να γινει αυτο. Και ο συγκεκριμενος σταθεροποιητης ειναι 3000VA!!! τεραστιος και τον θελω για μοτερ γεωτρησης οποτε δεν με ενδιαφερει χρηση μπαταριας δεν χρειαζεται.

    - - - Updated - - -

    Α εννοεις με τον επιτηρητη τασης θα εμποδισει το ρευμα να περασει απο το UPS να μην κανει ζημια εκει. Ναι δεν το ειχα σκεφτει αυτο. Αν εχεις line interactive δεν σε προστατευει να ξερεις ασχετα τι λενε στα χαρτια διαφημισεις κτλ. Μονο τα online ισως.
    Παντως με σκετο σταθεροποιητη εισαι παρα πολυ ποιο σιγουρος απο τοτε που εβαλα ησυχασα. Εχω της APC κατι ποιο μικρους για τα μηχανηματα που ειναι 1200VA.
    Aλλα για κεραυνους ακομα καλυτερα στον πινακα ασφαλεια αντικεραυνικης προστασιας που εχει ραβδο χαλκου.
    Έχω το SMT1500I. Δεν είναι φθηνο UPS αλλά είναι Line interactive.
    Επίσης το AVR που μου λες είναι με ρελέ αν κατάλαβα. Αυτά σε συσκευές ευαίσθητες έχει αποδειχθεί ότι μπορεί να δημιουργήσει θέμα. Τα σέρβο είναι πιο σωστά αλλά και πιο ακριβά.
    Σε μοτέρ γεώτρησης σίγουρα δεν έχει κανένα θέμα. Τώρα για τον πίνακα αντικεραυνικο είναι στο πλάνο να μπει. Αν και προϋποθέτει άριστη γειώση να έχει το κτήριο κάτι που θέλει μέτρηση και πάει πολύ αλλού η δουλειά είναι η αλήθεια. Αλλά σίγουρα είναι βασική προστασία θεωρώ και εγώ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jimidero : 20-07-22 στις 20:30.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας