Σελ. 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 152

Θέμα: Βλάβες

  1. #16
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και μπορείς. Άλλωστε όλα τα πακέτα από καμπίνες Wind σε 35b παίζουν.
    Οκ,
    O Δημήτρης τεχνικός στον ΟΤΕ είναι και για τα σχετικά με τον ΟΤΕ απαντάει ..

    Εμένα η ερώτηση μου παραμένει ,αν ζητηθεί από πελάτη OTE/Cosmote πάντα ,να γυρίσει το προφίλ από σε 17 σε 35 θα γίνει σε 100mbps σύνδεση ?
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  2. #17
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.925
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NiKapa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα η ερώτηση μου παραμένει ,αν ζητηθεί από πελάτη OTE/Cosmote πάντα ,να γυρίσει το προφίλ από σε 17 σε 35 θα γίνει σε 100mbps σύνδεση ?
    Σε κάποιες περιπτώσεις το έχουν αλλάξει, αλλά δεν είναι ο κανόνας.

  3. #18
    Εγγραφή
    27-12-2019
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Draytek Vigor 2865Vac
    Καλημέρα. Ενώ το modem συνδέεται κανονικά (συγχρονίζει το DSL και παίρνει IPs) δεν έχω ούτε Internet ούτε VoIP.

    Περιοχή: Λεωφόρος Καποδιστρίου Φιλοθέη Αττικής.
    But who are ye in rags and rotten shoes,
    You dirty-bearded, blocking up the way?
    We are the Pilgrims, master; we shall go
    Always a little further: it may be
    Beyond the last blue mountain barred with snow,
    Across that angry or that glimmering sea,

  4. #19
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NiKapa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα η ερώτηση μου παραμένει ,αν ζητηθεί από πελάτη OTE/Cosmote πάντα ,να γυρίσει το προφίλ από σε 17 σε 35 θα γίνει σε 100mbps σύνδεση ?
    Για να σου δώσουν προφίλ 35b προϋπόθεση είναι να έχει τέτοιες κάρτες το DSLAM. Ακόμη και να έχει, πρέπει να υπάρχει ικανός αριθμός ελεύθερων θυρών για να σε μεταφέρουν σε κάποια από αυτές.

    Ο λόγος είναι ότι προορίζονται για συνδέσεις 200άρες, οπότε πρέπει να υπάρχουν αρκετές ελεύθερες για κάλυψη μελλοντικών συνδέσεων για να μην χρειάζεται να σε μεταφέρουν πάλι πίσω σε άλλη κάρτα με 17a.

    Άρα η απάντηση στο ερώτημα είναι ότι υπό προϋποθέσεις είναι δυνατόν να γίνει αλλά δεν είναι κανόνας.

  5. #20
    Εγγραφή
    15-07-2022
    Περιοχή
    ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Smart 3 (Arcadyan)
    SNR / Attn
    7.4(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και μπορείς. Άλλωστε όλα τα πακέτα από καμπίνες Wind σε 35b παίζουν.
    Λοιπόν, δεν ξέρω αν είσαι συνάδελφος ή όχι, αλλά συνέχεια λες τα ίδια πράγματα, το ξεκαθαρίζω μια και καλή. Στον ΟΤΕ μόνο η 200άρα έρχεται με VDSL 35b, δεν ξέρω τι συμβαίνει στην Wind, δεν είμαι αρμώδιος, στις καμπίνες του οτε που είναι η δουλειά μου δεν παίζει κάτι τέτοιο, αυτό στο υπογράφω ως τεχνικός του ΟΤΕ, σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις μπαίνει 35b με 100άρι, φαντάζομαι το γνωρίζεις ότι το 35b είναι πιο επιρεπές στον θόρυβο σε σχέση με το 17a, ε συνάδελφε ;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goldenaura Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Ενώ το modem συνδέεται κανονικά (συγχρονίζει το DSL και παίρνει IPs) δεν έχω ούτε Internet ούτε VoIP.

    Περιοχή: Λεωφόρος Καποδιστρίου Φιλοθέη Αττικής.
    Δοκίμασε να κάνεις reset το modem επειδή αυτό δεν παίρνει IP

  6. #21
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.925
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimit5ris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, δεν ξέρω αν είσαι συνάδελφος ή όχι, αλλά συνέχεια λες τα ίδια πράγματα, το ξεκαθαρίζω μια και καλή. Στον ΟΤΕ μόνο η 200άρα έρχεται με VDSL 35b, δεν ξέρω τι συμβαίνει στην Wind, δεν είμαι αρμώδιος, στις καμπίνες του οτε που είναι η δουλειά μου δεν παίζει κάτι τέτοιο, αυτό στο υπογράφω ως τεχνικός του ΟΤΕ, σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις μπαίνει 35b με 100άρι, φαντάζομαι το γνωρίζεις ότι το 35b είναι πιο επιρεπές στον θόρυβο σε σχέση με το 17a, ε συνάδελφε ;
    Στη C-TS Θεσσαλονίκης είμαι αυτή τη στιγμή που το γράφω. Το έγραψα κι εγώ ότι μπαίνει σε σπάνιες περιπτώσεις στον ΟΤΕ. Εσύ στην αρχή έγραψες ότι δεν μπορείς να βάλεις 100άρα σε 35b. Αυτό σου είπα ότι δεν ισχύει.

  7. #22
    Εγγραφή
    15-07-2022
    Περιοχή
    ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Smart 3 (Arcadyan)
    SNR / Attn
    7.4(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη C-TS Θεσσαλονίκης είμαι αυτή τη στιγμή που το γράφω. Το έγραψα κι εγώ ότι μπαίνει σε σπάνιες περιπτώσεις στον ΟΤΕ. Εσύ στην αρχή έγραψες ότι δεν μπορείς να βάλεις 100άρα σε 35b. Αυτό σου είπα ότι δεν ισχύει.
    Είπα ότι δεν μπαίνει σε vdsl 35b στον οτε εκτός από σπάνιες περιπτώσεις.

  8. #23
    Εγγραφή
    12-01-2020
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE - Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΩ ΧΩΡΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimit5ris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, δεν ξέρω αν είσαι συνάδελφος ή όχι, αλλά συνέχεια λες τα ίδια πράγματα, το ξεκαθαρίζω μια και καλή. Στον ΟΤΕ μόνο η 200άρα έρχεται με VDSL 35b, δεν ξέρω τι συμβαίνει στην Wind, δεν είμαι αρμώδιος, στις καμπίνες του οτε που είναι η δουλειά μου δεν παίζει κάτι τέτοιο, αυτό στο υπογράφω ως τεχνικός του ΟΤΕ, σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις μπαίνει 35b με 100άρι, φαντάζομαι το γνωρίζεις ότι το 35b είναι πιο επιρεπές στον θόρυβο σε σχέση με το 17a, ε συνάδελφε ;

    - - - Updated - - -


    Δοκίμασε να κάνεις reset το modem επειδή αυτό δεν παίρνει IP
    Ο φίλος μας Iris07 θυμάμαι και έχει αναφέρει σε πολλά threads ότι έχει VDSL 100 από τον ΟΤΕ (με πάροχο τον ΟΤΕ) από καμπίνα WIND.Η καμπίνα είναι της WIND απλά γιατί προφανώς στην περιοχή του έχει ανατεθεί στη WIND να τοποθετήσει τις υπαίθριες καμπίνες για το VDSL.Έχει αναφέρει λοιπόν εδώ στο φορουμ σε διάφορα threads και είχε δείξει και τα στατιστικά της γραμμής απ ότι θυμάμαι,ότι ήταν σε προφίλ 35b στην 100αρα !

    Επομένως μήπως αυτό που μας αναφέρει ο φίλος μας ο Δημήτρης (ότι σπάνια δίνεται προφίλ 35b σε 100ρες γραμμές) ισχύει μόνο για συνδέσεις με πάροχο τον ΟΤΕ και σε καμπίνα του ΟΤΕ Δηλαδή μήπως ο φίλος μας Δημήτηρης απάντησε μόνο για την περίπτωση παρόχου ΟΤΕ και ταυτόχρονα από καμπίνα ιδιοκτησίας ΟΤΕ .

    Αν είναι πάροχος της γραμμής ο ΟΤΕ αλλά η καμπίνα (μέσω της οποίας γίνεται η σύνδεση) είναι της WIND μήπως δίνεται συχνά 35b και στις 100ρες? Τουλάχιστον το παράδειγμα του φίλου μας Iris07 αυτό μας λέει.

  9. #24
    Εγγραφή
    15-07-2022
    Περιοχή
    ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Smart 3 (Arcadyan)
    SNR / Attn
    7.4(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ultrahd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο φίλος μας Iris07 θυμάμαι και έχει αναφέρει σε πολλά threads ότι έχει VDSL 100 από τον ΟΤΕ (με πάροχο τον ΟΤΕ) από καμπίνα WIND.Η καμπίνα είναι της WIND απλά γιατί προφανώς στην περιοχή του έχει ανατεθεί στη WIND να τοποθετήσει τις υπαίθριες καμπίνες για το VDSL.Έχει αναφέρει λοιπόν εδώ στο φορουμ σε διάφορα threads και είχε δείξει και τα στατιστικά της γραμμής απ ότι θυμάμαι,ότι ήταν σε προφίλ 35b στην 100αρα !

    Επομένως μήπως αυτό που μας αναφέρει ο φίλος μας ο Δημήτρης (ότι σπάνια δίνεται προφίλ 35b σε 100ρες γραμμές) ισχύει μόνο για συνδέσεις με πάροχο τον ΟΤΕ και σε καμπίνα του ΟΤΕ Δηλαδή μήπως ο φίλος μας Δημήτηρης απάντησε μόνο για την περίπτωση παρόχου ΟΤΕ και ταυτόχρονα από καμπίνα ιδιοκτησίας ΟΤΕ .

    Αν είναι πάροχος της γραμμής ο ΟΤΕ αλλά η καμπίνα (μέσω της οποίας γίνεται η σύνδεση) είναι της WIND μήπως δίνεται συχνά 35b και στις 100ρες? Τουλάχιστον το παράδειγμα του φίλου μας Iris07 αυτό μας λέει.
    εγώ μιλάω για δίκτυα οτε, μπορεί οι καμπίνες της wind να έχουν κάρτες 35b, αλλά όπως είπα είναι πιο ασφαλές να το βάλεις στο 17a επειδή είναι λιγότερο εππιρεπές στον θόρυβο.

  10. #25
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Οι παλιές κάρτες που έβαζε η Cosmote και αρχικά οι άλλοι 2 πάροχοι, είχαν δυνατότητα μέχρι προφίλ 17a.
    Αργότερα εμφανίσθηκαν οι κάρτες με 35b που έχουν προς τα πίσω συμβατότητα με το 17a. Με απλά λόγια η ίδια κάρτα μπορεί να δουλέψει και στα 2 προφίλ χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
    Η Cosmote και η Vodafone δεν έχουν αναβαθμίσει όλες τις καμπίνες με νέες κάρτες, σε αντίθεση με την Wind που σπανίως έχει μόνο κάρτες με 17a.

    Τέλος το να δοθεί προφίλ 35b (εφόσον υπάρχει κάρτα) σε σύνδεση 100Mbps, ουδόλως αποτελεί πρόβλημα όπως αναφέρεται. Μην μπερδεύουμε το προφίλ με τυχόν θέματα αστάθειας ή απώλειας που εμφανίζονται σε μεγάλες αποστάσεις ή λόγω κακής ποιότητας χάλκινου δικτύου. Θεωρητικά είναι καλύτερα με το 35b, αλλά ας όψεται η κατάσταση του φυσικού μέσου σε πολλές περιπτώσεις που χαντακώνει τον συγχρονισμό. Αλλά αυτό εξετάζεται και ελέγχεται ανά περίπτωση και δεν αποτελεί κανόνα.

  11. #26
    Εγγραφή
    09-05-2018
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 550 / ↑ 55
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 7590 ONT: Nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αργότερα εμφανίσθηκαν οι κάρτες με 35b που έχουν προς τα πίσω συμβατότητα με το 17a. Με απλά λόγια η ίδια κάρτα μπορεί να δουλέψει και στα 2 προφίλ χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
    Η Cosmote και η Vodafone δεν έχουν αναβαθμίσει όλες τις καμπίνες με νέες κάρτες, σε αντίθεση με την Wind που σπανίως έχει μόνο κάρτες με 17a.

    Τέλος το να δοθεί προφίλ 35b (εφόσον υπάρχει κάρτα) σε σύνδεση 100Mbps, ουδόλως αποτελεί πρόβλημα όπως αναφέρεται. Μην μπερδεύουμε το προφίλ με τυχόν θέματα αστάθειας ή απώλειας που εμφανίζονται σε μεγάλες αποστάσεις ή λόγω κακής ποιότητας χάλκινου δικτύου. Θεωρητικά είναι καλύτερα με το 35b, αλλά ας όψεται η κατάσταση του φυσικού μέσου σε πολλές περιπτώσεις που χαντακώνει τον συγχρονισμό. Αλλά αυτό εξετάζεται και ελέγχεται ανά περίπτωση και δεν αποτελεί κανόνα.
    Πες τα φιλε μου ... ευγε!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TT_01 : 19-07-22 στις 22:33.

  12. #27
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.343
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Αφου ο ΟΤΕ κανει δωρεαν αναβαθμιση απο 100 σε 200 δεν θα πρεπει να σε παει και σε 35b για να το υποστηριζει ?
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  13. #28
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου ο ΟΤΕ κανει δωρεαν αναβαθμιση απο 100 σε 200 δεν θα πρεπει να σε παει και σε 35b για να το υποστηριζει ?
    Αυτό ακριβώς κάνει !!!
    περιττή η ερώτηση σου ,με το συμπάθιο ..
    Η απορία ήταν στο 35b στα 100mbps στις καμπίνες Cosmote etc ..
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  14. #29
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.343
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NiKapa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ακριβώς κάνει !!!
    περιττή η ερώτηση σου ,με το συμπάθιο ..
    Η απορία ήταν στο 35b στα 100mbps στις καμπίνες Cosmote etc ..

    Σε αυτο απαντησα...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimit5ris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα ότι δεν μπαίνει σε vdsl 35b στον οτε εκτός από σπάνιες περιπτώσεις.
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  15. #30
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν είχες κάνει παράθεση οπότε κάνεις δεν μπορούσε να καταλάβει σε τι πράγμα σχετίζονταν το μύνημα.
    Επιπρόσθετα αναφερόμαστε στην χρήση του προφίλ 35b σε πακέτο σύνδεσης 100άρι. Εννοείται ότι είναι απαραίτητο σε 200άρι

Σελ. 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας