Σελ. 27 από 101 ΠρώτηΠρώτη ... 717222526272829323747 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 391-405 από 1502
  1. #391
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.264
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ενδεχομένως να μπερδεύομαι επειδή διαβάζω ακροθιγώς το νήμα, εσύ kard την τηλ. συσκευή δεν την είχες συνδεδεμένη στο fon1; Με Dect συσκευή πειραματιζόσουν;
    Mono No Aware

  2. #392
    Εγγραφή
    25-03-2017
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Καλησπέρα zeronero.

    Την τηλεφωνική συσκευή (που είναι ένα ασύρματο τηλέφωνο AVM Fritz επίσης) την είχα συνδεδεμένη με το 5590 μέσω DECT.
    Αλλά είχα και το καλώδιο συνδεδεμένο στην θύρα FON1 το οποίο δεν χρειαζόταν!

    Αυτό δημιουργούσε το πρόβλημα!
    Με το που έβγαλα το καλώδιο από την θύρα, δούλεψε κανονικά!

  3. #393
    Εγγραφή
    25-03-2017
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Καλησπέρα σε όλους και καλή Κυριακή!

    Θα ήθελα να κάνω 2 ερωτησούλες για όποιον ξέρει να μου απαντήσει.

    1) Γιατί το SN spoofing δουλεύει μόνο με το Huawei OLT ενώ με το Nokia ONT δεν δουλεύει;
    2) Έχω γραμμή ISDN στο σπίτι αλλά προς το παρόν έχω συνδεδεμένη μόνο 1 ασύρματη συσκευή (μέσω DECT στο 5590). Εάν αγοράσω άλλη μια ασύρματη συσκευή θα δουλεύει το ISDN ως δίγραμμο;
    Γιατί έχω την εντύπωση ότι κάποιος τεχνικός από την COSMOTE μου είπε ότι από την στιγμή που μπαίνει οπτική ίνα καταργείται το ISDN. Ισχύει αυτό;

    Σας ευχαριστώ πολύ!!!

  4. #394
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα.

    Για το 1 δεν έχουμε βρει/ακούσει σίγουρη απάντηση..

    Το είχαμε αναλύσει το ζήτημα και εδώ, π.χ
    https://www.adslgr.com/forum/threads...45#post7426745

    Εισέρχονται αρκετοί τεχνικοί όροι για το ζήτημα,
    καθώς το G-PON δουλεύει με πάρα πολλούς παραμέτρους που γενικά δεν εμφανίζονται στον χρήστη.

    Μπορεί να είναι και θέμα ρούτερ, δηλαδή του Fritz στην τελική.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #395
    Εγγραφή
    25-03-2017
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    187
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα!

    Φίλε Iris07, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

    Να είσαι καλά!

  6. #396
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ζητούνται εθελοντές..

    https://www.adslgr.com/forum/threads...49#post7447049
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #397
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητοί μου,

    Θυμάστε που έγραφα σε κάποια πόστ σε αυτό ή σε άλλα νήματα ότι η cosmote στα Nokia OLT κλειδώνει τo link με PLOAM password? Και ότι γι' αυτό δεν δουλεύει το SN spoofing σε αντίθεση με τα Huawei OLT που εκεί δουλεύει γιατί εκεί δήθεν κάνουν έλεγχο μόνο για SN και οχι και για PLOAM password? Και οτι το password φυτεύεται στο ONT του χρήστη κατά την πρώτη σύνδεση/registration του με το OLT?

    Ξεχάστε τα, μπούρδες έγραφα μάλλον. Πλέον δεν πιστεύω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Είμαι πεπεισμένος ότι ούτε τα Nokia OLT κάνουν έλεγχο για PLOAM password. Μόνο το SN αρκεί για να αναγνωρίσουν το ONT.

    Καταρχήν, δεν υπάρχει στο OMCI τρόπος να "φυτέψει" το OLT κάποιο password στο ONT. Το πρωτόκολλο προβλέπει μόνο τα μηνύματα Request_Password (το στέλνει το OLT στο ONT) και το Send_Password (το στέλνει τρείς φορές με 3 διαφορετικά OMCI πακέτα το ONT στο OLT σε απάντηση του προηγούμενου μηνύματος που έλαβε από το OLT).

    Άρα το PLOAM password μπορεί να περαστεί στο ONT μόνο από κάποια εξωτερική επέμβαση είτε τεχνικού, είτε του χρήστη. Γι' αυτό και τα περισσότερα ONT έχουν κάποιου είδους web interface ώστε -αν κάποιος πάροχος χρησιμοποιεί τον τρόπο με τα passwords- να μπορεί ο τεχνικός ή ο χρήστης να περάσει τον κωδικό (θα το δείτε να ονομάζεται και SLID (subscriber line identification) - η AVM το ονομάζει στο UI της σαν "installation ID").

    Και η επιβεβαίωση: Σε πολλές δοκιμές που έκανα με το 5530, ότι "Installation ID" και να έβαζα, το Nokia OLT το δεχόταν ευχαρίστως και η σύνδεση γινόταν.

    Δεν θέλω να σας κουράσω με τεχνικές λεπτομέρειες (έχω διαθέσιμα screenshots και logs αν χρειαστούν) αλλά τo fiber diagnostics αρχείο που δίνει το fritz το επιβεβαιώνει. Το πέρασα σε hex editor και αφού έβγαλα λίγο τα μάτια μου παρέα με τα PDF της ITU-T για τα G.984.* είναι ολοφάνερο πως οτι PLOAM password και να στείλω, το OLT το δέχεται και κάνει την σύνδεση.

    Άρα αφού δεν είναι το PLOAM password το πρόβλημα, τι γίνεται λοιπόν και σε Nokia OLT δεν δουλεύει το spoofing?

    έκανα την εξής δοκιμή: αποσύνδεσα το 5530 και έβαλα στην γραμμή το Nokia ONT της cosmote. Αυτό δηλαδή που είχα πριν ο ΟΤΕ μου στείλει το 5530 και έρθει τεχνικός σπίτι να το ενεργοποιήσει. Αρχικά υπέθεσα οτι δεν θα κάνει σύνδεση καθώς θα έχουν σβήσει το config απο το OLT τους αλλά προς έκπληξη μου έκανε σύνδεση μια χαρά! Προφανώς το OLT ακόμα το έχει στο config του. Θυμίζω οτι το SN του εκείνο ξεκινάει απο ALCLxxxxxx και το PLOAM password που έχει στο config του by default, είναι το string "DEFAULT" (το οποίο όπως ανέφερα εκτιμώ οτι δεν έχει καμία σημασία).

    Κανονικά συνδέθηκε στο GPON και μπήκε σε O5 state:

    Συνημμένο Αρχείο 248258Συνημμένο Αρχείο 248259

    Ωραία λέω, αφου το OLT γνωρίζει και δέχεται την ύπαρξη του ALCLxxxxx ας βάλω πάλι το 5530 και ας δηλώσω το SN του Nokia (ALCLxxxxxx). Τσούκου. Δοκίμασα να βάλω και για installation ID το string "DEFAULT". Πλέον και SN αλλά και PLOAM Password είναι όπως του Nokia ONT. Τι άλλο θέλει πχια!? Πάλι τσούκου.

    Αλλά εδώ εμφανίστηκε και μια έκπληξη: το Fiber Information στο 5530 έδειχνε οτι είναι σε O5 state! με ολα τα πακέτα όμως μηδενισμένα. Δυστυχώς δεν κράτησα screenshot αλλά είναι η ίδια κάρτα με το παρακάτω μόνο που:

    - τα νούμερα είναι ολα στο 0 εκτός από το ONU-ID και το ranging.
    - το Serial Number εμφανίζει το spoofed SN που δήλωσα: ALCLxxxxx
    - το FEC στο send direction είναι OFF
    - το PON encryption είναι επίσης OFF (!!! πως να δουλεύει μετά και να κάνει pppoe? ε? )

    Συνημμένο Αρχείο 248260

    O5 state σημαίνει ότι το OLT/ONT πέρασαν το O3 state όπου γίνεται το authentication (είτε με SN, είτε password), πέρασε το Ο4 state που είναι το ranging (το OLT αποδίδει χρονομερίδιο στο ONT και ουσιαστικά του λέει πότε μπορεί να εκπέμψει) και έφτασε στο Ο5 state το οποίο είναι το normal state. Το αντίστοιχο του SHOWTIME στο xDSL.

    Τι στο καλό γίνεται και δεν παίζει? αυτό μου θύμισε την παρακάτω κατάσταση την οποία έχουν συναντήσει και άλλοι. Το link αναφέρεται σε ένα συγκεκριμένο μοντέλο Huawei ΟΝΤ το οποίο οταν μιλάει με Nokia OLT, ενώ του δίνει το ΟΚ να μπεί σε Ο5 state, η επικοινωνία μετά δεν είναι δυνατή. Ακριβώς οτι γίνεται και σε εμάς με τα 55xx.

    Κnown issue with Alcatel/Nokia OLT giving fake O5 ONU Status.

    Η εκτίμηση μου είναι οτι κάτι περίεργο θέλουν/κάνουν/συγκρίνουν τα Nokia OLT και επειδή δεν το βρίσκουν αντιδρούν με αυτόν τον περίεργο τρόπο (δίνουν ΟΚ για Ο5 ενώ δεν είναι έτοιμα ακόμα το οποίο είναι προφανώς bug).

    Δεν είναι όμως το spoofed SN ο λόγος για τον οποίο δεν μας συνδέουν.

    Να πούμε εδώ οτι μέσω OMCI το ONT αναφέρει αρκετά πράγματα στο OLT πέρα από το SN όπως: Vendor ID, software image version, backup software image version, model, HW version. Κάτι από αυτά δεν αρέσει στο OLT και κλωτσάει με άσχημο τρόπο (fake O5 state). Οι huawei-ίστες προτείνουν να κάνεις copy ολα τα σχετικά strings απο το ένα ΟΝΤ στο άλλο ωστε να το ξεπεράσεις αλλά στο fritz δυστυχώς το μόνο που μπορούμε να πειράξουμε προς το παρόν είναι το SN, αντε και το PLOAM password (το οποίο ξανατονίζω ότι το αγνοεί ο GPON πάροχος).

    Εν κατακλείδι: Για να παίξει το 55xx με Spoofed SN σε Nokia OLT, πρέπει:

    - Είτε η nokia/alcatel να φτιάξει το bug στα OLT της
    - Είτε η AVM να μας δώσει επιλογές στο UI να μπορούμε να παραμετροποιήσουμε πλήρως τα OMCI ΜΕ (Managed Entity) attributes και όχι μόνο το SN και το Installation ID.
    - Να γίνει "reset" η πόρτα στο OLT από τον OTE. Το ποιο SN θα δηλωθεί, δεν έχει και τόσο σημασία. Επιθυμητό είναι να δηλωθεί το μανίσιο AVMGxxxx αλλά και το spoofed SN (ALCLxxxxx) θα παίξει λογικά εφόσον η πόρτα έχει "ξεχάσει" τα παλιά/cached ΜΕs του Nokia ΟΝΤ. (χμμ.. το 13788 έχει εναν αυτοματοποιημένο τρόπο να κάνει reset/re-provision τις πόρτες στο xDSL μόλις πάρει τηλέφωνο ο πελάτης και δηλώσει βλάβη στο νούμερο του. Να γίνεται ίσως κάτι αντίστοιχο και στα FTTH?)
    - Να έρθει τεχνικός πεδίου FTTH στο σπίτι και να κάνει απο το ταμπλετάκι του οτι κάνει και κατά την πρώτη ενεργοποίηση είτε με nokia ONT, είτε με fritz 5530 στις 1G. Θα πρέπει να σκανάρει: α) το SN (modem-id) του 55xx που θέλουμε πραγματικά να βάλουμε (και οχι αυτό που μας έστειλαν) και β) το extra barcode/ταμπελάκι που έχουν κολλημένο απο τον ΟΤΕ στα AVM με την ένδειξη "SAP".

    Συνημμένο Αρχείο 248261

    αυτό εκτιμώ είναι που δίνει 'hint' στο OLT να κάνει configure την πόρτα a' la fritz ont και όχι a' la nokia ont (more on this σε λίγο here)

    Αυτά προς το παρόν
    Thanks για την εκτεταμένη έρευνα σου.

    Αυτό το έχει δοκιμάσει κανείς; https://github.com/Anime4000/RTL960x/ (σόρρυ αν έχει αναφερθεί ήδη - προσπαθώ να διαβάσω όλες τις εκατοντάδες σελίδες μεταξύ του thread για το 5530 / 5590 & OTE FTTH)
    Edit: Στραβομάρα - το ίδιο link έχεις παραθέσει και εσύ! :P

    Εφόσον δεν χρησιμοποιείται το PLOAM Password, αναρωτιέμαι αν θα μπορούσαμε να κοπιάρουμε όλες τις πληροφορίες από το Nokia ONT ή το Frtiz σε δικό μας SFP GPON module και να το κουμπώσουμε απευθείας πάνω στον router μας παρακάμπτωντας πλήρως το ΟΝΤ/Fritz και ξεγελόντας το OLT ότι πρόκειται για το ONT/SFP του παρόχου.

    Παρήγγειλα ένα ODI DFP-34X-2C2 να κάνω πειράματα όταν με το καλό έρθει


    Btw, περιμένω από μέρα σε μέρα να έρθει ο τεχνικός να σκανάρει το 5530 για να παίξει η γραμμή.
    Το έχω συνδέσει ήδη οι ενδείξεις που έχει είναι σαν την περίπτωση που αναφέρεις με το Nokia OLT.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fritz-gpon-stats.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  28,3 KB 
ID: 249541
    Υπόψιν, δεν είχα ποτέ Nokia ONT. Μου στείλανε απευθείας το Fritz 5530.


    Έχω διαβάσει άλλους που λένε πως με το που φωτίστηκε η ίνα τους έπαιξε απευθείας (ήταν pre-registered το modem-id) το internet και απλά με την επίσκεψη του τεχνικού και το σκανάρισμα δούλεψε έπειτα και η τηλεφωνία (που μου είναι αδιάφορη έτσι και αλλιώς).

    Μάλλον έχω πέσει στην περίπτωση;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cha0s : 05-07-23 στις 17:24.

  8. #398
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.928
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον έχω πέσει στην περίπτωση;
    Υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις που είτε δεν έχει δηλωθεί στο σύστημα καθόλου ή λανθασμένο ONT SN, ή έχει δηλωθεί η σύνδεση σε άλλο OLT-ID/Slot/Port/ONT-ID (έστω 1 από αυτά λάθος), οπότε δεν παίζει αυτόματα. Από όταν έκανα κάποιες ενεργοποιήσεις, θα έλεγα κάπου 1 στις 15 περιπτώσεις ήθελε χειροκίνητη ενεργοποίηση.

  9. #399
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @ Cha0s

    Από VDSL πήγες σε 1 Gbps FTTH ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  10. #400
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον δεν χρησιμοποιείται το PLOAM Password, αναρωτιέμαι αν θα μπορούσαμε να κοπιάρουμε όλες τις πληροφορίες από το Nokia ONT ή το Frtiz σε δικό μας SFP GPON module και να το κουμπώσουμε απευθείας πάνω στον router μας παρακάμπτωντας πλήρως το ΟΝΤ/Fritz και ξεγελόντας το OLT ότι πρόκειται για το ONT/SFP του παρόχου.
    ναι, εκτιμώ οτι αν αντιγραφούν πλήρως οι απαραίτητες -ή έστω αυτές που ελέγχει/τσεκάρει το OLT- πληροφορίες (SN, VENDOR_ID, MODEL, HW_VERSION, SW_VERSION και ίσως κάποια συγκεκριμένα ΜΙΒs) τότε μάλλον θα παίξει

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρήγγειλα ένα ODI DFP-34X-2C2 να κάνω πειράματα όταν με το καλό έρθει
    ωραία, εδώ είμαστε

    έχω ακόμα το Nokia ONT στην κυριότητα μου, δεν το έχω επιστρέψει και μάλιστα έχω low level console access (see here) και μπορώ να σου πώ MIBs ή οτιδήποτε άλλο κάνει report μέσα από το cli. Αν χρειαστείς κάτι μου λες. Η κατάσταση του config του είναι "απείραχτη" όπως ήταν την τελευταία μέρα που μιλούσε με το OLT πριν μου το αντικαταστήσουν με το 5530.

    edit: τώρα συνειδητοποιώ οτι δεν έχεις nokia ont και δεν θα κάνεις μετάβαση απο nokia αλλά θα ξεκινήσεις κατευθειαν με 5530. δυστυχώς στο 5530 low level access δεν έχουμε για να δουμε σε λεπτομέρεια τα σχετικά data. το Support diagnostics αρχείο όμως που δίνει το fritz έχει μέσα πολλά πράγματα, δεν γνωρίζω όμως αν αρκουν για να γίνει η κοπια που λεμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω συνδέσει ήδη οι ενδείξεις που έχει είναι σαν την περίπτωση που αναφέρεις με το Nokia OLT.
    Υπόψιν, δεν είχα ποτέ Nokia ONT. Μου στείλανε απευθείας το Fritz 5530.

    Έχω διαβάσει άλλους που λένε πως με το που φωτίστηκε η ίνα τους έπαιξε απευθείας (ήταν pre-registered το modem-id) το internet και απλά με την επίσκεψη του τεχνικού και το σκανάρισμα δούλεψε έπειτα και η τηλεφωνία (που μου είναι αδιάφορη έτσι και αλλιώς).

    Μάλλον έχω πέσει στην περίπτωση;
    O5 state και GEM Ports 0 ναι, σημαίνει ότι το OLT δεν σου παρέχει υπηρεσίες. Έτσι αντιδρούν (λανθασμένα) τα Nokia OLT όταν δεν ξέρουν το SN που τους μιλάει ή οταν το SN που τους μιλάει δεν συμφωνεί με τα υπόλοιπα δεδομένα που έχουν στην cache τους.

    Οσον αφορά την περίπτωση σου, εκτιμώ οτι δεν έχουν κάνει pre-register το SN σου ακόμα στο OLT και αυτό θα γίνει οταν έρθει ο τεχνικός με το ταμπλετ του. Στα Νοκια ONT (ειδικά αν ειναι ο πρώτος που ζήτησε στην οικοδομή να μπεί ινα) έχει παρατηρηθεί οτι τα έχουν ήδη pre-register ίσως για να διευκολύνουν και τα συνεργεία επι του πεδίου. Στα fritz ίσως να μην ακολουθείται αυτός ο αυτοματισμός/διευκόλυνση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dpap76 : 05-07-23 στις 18:11.

  11. #401
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις που είτε δεν έχει δηλωθεί στο σύστημα καθόλου ή λανθασμένο ONT SN, ή έχει δηλωθεί η σύνδεση σε άλλο OLT-ID/Slot/Port/ONT-ID (έστω 1 από αυτά λάθος), οπότε δεν παίζει αυτόματα. Από όταν έκανα κάποιες ενεργοποιήσεις, θα έλεγα κάπου 1 στις 15 περιπτώσεις ήθελε χειροκίνητη ενεργοποίηση.
    Απότι μου είπε ο τεχνικός που έκανε τις κολλήσεις, η αρχική ίνα που σύνδεσε στην καμπίνα από το ΑΚ προς το κτήριο μου του έφερνε μέτρηση -27 και του είπε ο ΟΤΕ να χρησιμοποιήσει άλλη ίνα από αυτή που ήταν προκαθορισμένη πριν το ραντεβού.
    Οπότε ίσως αυτό να παίζει ρόλο κάπου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ Cha0s

    Από VDSL πήγες σε 1 Gbps FTTH ?
    Σωστά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι, εκτιμώ οτι αν αντιγραφούν πλήρως οι απαραίτητες -ή έστω αυτές που ελέγχει/τσεκάρει το OLT- πληροφορίες (SN, VENDOR_ID, MODEL, HW_VERSION, SW_VERSION και ίσως κάποια συγκεκριμένα ΜΙΒs) τότε μάλλον θα παίξει



    ωραία, εδώ είμαστε

    έχω ακόμα το Nokia ONT στην κυριότητα μου, δεν το έχω επιστρέψει και μάλιστα έχω low level console access (see here) και μπορώ να σου πώ MIBs ή οτιδήποτε άλλο κάνει report μέσα από το cli. Αν χρειαστείς κάτι μου λες. Η κατάσταση του config του είναι "απείραχτη" όπως ήταν την τελευταία μέρα που μιλούσε με το OLT πριν μου το αντικαταστήσουν με το 5530.

    edit: τώρα συνειδητοποιώ οτι δεν έχεις nokia ont και δεν θα κάνεις μετάβαση απο nokia αλλά θα ξεκινήσεις κατευθειαν με 5530. δυστυχώς στο 5530 low level access δεν έχουμε για να δουμε σε λεπτομέρεια τα σχετικά data. το Support diagnostics αρχείο όμως που δίνει το fritz έχει μέσα πολλά πράγματα, δεν γνωρίζω όμως αν αρκουν για να γίνει η κοπια που λεμε.
    Ναι δεν έχω Nokia ONT.
    Έχω ένα ONT της Wind (άσχετο με την υπάρχουσα γραμμή) που ίσως μπορούσα να παίξω έτσι από περιέργεια, αλλά δεν θα βοηθούσε στην περίπτωση μου με το Fritz. Ίσως όμως βοηθήσει άλλους με γραμμές Wind.
    Σε κάθε περίπτωση, έχοντας το ODI SFP, θα το παλέψω μήπως μπορέσω να βρω ότι χρειάζεται από το Fritz να το κάνω να παίξει

    Φυσικά ότι ευρήματα υπάρξουν θα ποστάρω σχετικά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    O5 state και GEM Ports 0 ναι, σημαίνει ότι το OLT δεν σου παρέχει υπηρεσίες. Έτσι αντιδρούν (λανθασμένα) τα Nokia OLT όταν δεν ξέρουν το SN που τους μιλάει ή οταν το SN που τους μιλάει δεν συμφωνεί με τα υπόλοιπα δεδομένα που έχουν στην cache τους.

    Οσον αφορά την περίπτωση σου, εκτιμώ οτι δεν έχουν κάνει pre-register το SN σου ακόμα στο OLT και αυτό θα γίνει οταν έρθει ο τεχνικός με το ταμπλετ του. Στα Νοκια ONT (ειδικά αν ειναι ο πρώτος που ζήτησε στην οικοδομή να μπεί ινα) έχει παρατηρηθεί οτι τα έχουν ήδη pre-register ίσως για να διευκολύνουν και τα συνεργεία επι του πεδίου. Στα fritz ίσως να μην ακολουθείται αυτός ο αυτοματισμός/διευκόλυνση.

    Ναι, είμαι ο πρώτος στην πολυκατοικία, και ο 2ος σε όλη την περιοχή απότι είδα στην καμπίνα.
    Τα παιδιά που ήρθαν για την όλη εγκατάσταση (3 διακριτά συνεργεία) ήταν όλοι από τον ίδιο υπεργολάβο και απότι μου είπαν οι ίδιοι θα έρθουν και για την ενεργοποίηση με το tablet.
    Καλά παιδιά, αλλά πολύ τσαπατσοδουλειά και δυστυχώς δεν γνωρίζαν γενικότερα πέρα από τα της φυσικής εγκατάστασης και κόλλησης ινών.
    Ας ελπίσουμε πως δεν θα σκαλώσει κάπου το πράγμα της ενεργοποίησης γιατί βλέπω να κάνουν defer σε τεχικό του ΟΤΕ και θα χαθούν άδικα μέρες.

  12. #402
    Εγγραφή
    16-07-2014
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZBOX 5590
    Σήμερα που είχα χρόνο και έλειπε η οικογένεια από το σπίτι είπα να κάνω κάποιες δοκιμές με το 5590 (7.29). (Κοσμοτέ οπτική ίνα huawei ΟΝΤ - OLT) Δούλεψε κανονικά όπως το είχα αφήσει πριν από δύο περίπου μήνες.

    Α) Έλεγχος θερμοκρασίας
    Όπως αναφέρθηκε στο νήμα του 5530 και στο 5590 στο SFP ψήνεις καφέ!!! 63,80C , Όταν έβγαλα το SFP από την θύρα ζεματούσε. Να σημειώσω ότι στο δωμάτιο είχα θερμοκρασία 30 0C.

    Β) Ενεργοποίηση του tr069 - προσθήκη των ρυθμίσεων του παρόχου
    Επαναφέρω το 5590 στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και ρυθμίζω γλώσσα, χώρα, βάζω ISP (cosmote) τίποτα άλλο και τέλος στην υποστήριξη προσθέτω τον σειριακό από το ΟΝΤ αποθηκεύω τις ρυθμίσεις και παίρνω backup.
    Ανοίγω το backup με το γνωστό εργαλείο ενεργοποιώ το tr069 και περνάω κάποιες ρυθμίσεις του tr069 από το ρούτερ του παρόχου το spedport plus. Κάνω calc κατεβάζω το αρχείο και το κάνω restore στο 5590. Ενώ έγινε η σύνδεση της οπτικής (πράσινο) εμφανίστηκε και το υπό μενού provider services περιμένω λίγο αλλά δεν δουλεύουν ούτε ιντερνέτ ούτε τηλ σταθερό.
    Κοιτάζω στα μηνύματα συμβάντων που αναφέρει ότι η αποστολή των ρυθμίσεων για αυτή την συσκευή απέτυχε. Ξανά κοιτάζω προσεκτικά το αρχείο και βλέπω ότι έχω κάνει λάθος την διεύθυνση (έχω βάλει rt69 ενώ η σωστή είναι tr069).
    Διορθώνω το αρχείο ξανά restore. Μετά από λίγο πραγματοποιείτε η σύνδεση της οπτικής (πράσινο) περιμένω λίγο αλλά τίποτα ούτε ιντερνέτ ούτε σταθ τηλ. Περνάω χειροκίνητα τις ρυθμίσεις για το ιντερνέτ , μετά από λίγο έχω ιντερνέτ όχι όμως τηλέφωνο.
    Παρ όλο που στα μηνύματα μου γράφει ότι ο πάροχος έχει στείλει επιτυχώς τις ρυθμίσεις για αυτή τη συσκευή! Περίμενα λίγο και τελικά πέρασα και τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας χειροκίνητα.
    Στο νέο backup που πήρα με οκ ιντερνέτ και τηλέφωνο φαίνεται ότι συνδέθηκε στον σέρβερ. Άρα χρειάζεται και κάποια άλλη ρύθμιση να γίνει, για να δουλέψει σωστά το tr069.
    Το ξανά έβαλα στο κουτί του, περιμένω μικρά ανεμιστηράκια να δω τη πατέντα θα κάνω για το θέμα της θερμοκρασίας.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot1.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  33,9 KB 
ID: 249547Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot2.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  57,5 KB 
ID: 249545Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot3.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  98,0 KB 
ID: 249546Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  screenshot4.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  212,9 KB 
ID: 249548Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tr69 ote router spedport plus.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  27,6 KB 
ID: 249549

  13. #403
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, είμαι ο πρώτος στην πολυκατοικία, και ο 2ος σε όλη την περιοχή απότι είδα στην καμπίνα.
    εχε υπόψιν σου ότι εμπειρικά έχουμε δει ότι συμβαίνει το εξής:

    -> την ημέρα που τελειώνουν όλες οι εργασίες από τα συνεργεία (BEP, FP, πρίζα συνδρομητή) και ο εργολάβος δίνει σήμα στον οτε ότι τελείωσε, αν συνδέσουμε το Nokia ΟΝΤ συνήθως έχουμε αναμμένο κόκκινο το LOS. Αυτό γιατί η ινα της οικοδομής είναι ακόμα σβηστή από την μεριά του OTE/OLT
    -> κάποια στιγμή μετα απο μερικές μέρες αλλά σχετικά σύντομα, το LOS σβήνει και ανάβει πράσινο το PON αλλά αναβοσβήνει. Αυτό σημαίνει ότι άναψε η ινα αλλά ακόμα το OLT δεν σε ξέρει <-- σε αυτή τη φάση είσαι τώρα.
    -> κάποια στιγμή μετα απο μερικές μέρες, το PON σταματά να αναβοσβήνει και γίνεται πράσινο σταθερό. Αυτό σημαίνει ότι το ONT έκανε σωστά register με το OLT και είναι έτοιμο να δώσει υπηρεσίες. <-- σε αυτή τη φάση αν συνδέσεις modem/router θα κανει κανονικά pppoe στο vlan 835 και θα έχεις internet από εκεί (αλλά οχι VOIP ακόμα).

    Θέλω να πώ οτι δεν θα μου κάνει εντύπωση αν σε λίγες μέρες και σίγουρα πριν έρθει ο τεχνικος στο σπίτι σου, θα δείς το fritz να είναι σε Ο5 state αλλά πλέον να έχεις και GEM ports και OMCI και όλα. Και πιθανόν να έχει πάρει και IP με το otenet@otenet.gr/otenet

  14. #404
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχε υπόψιν σου ότι εμπειρικά έχουμε δει ότι συμβαίνει το εξής:

    -> την ημέρα που τελειώνουν όλες οι εργασίες από τα συνεργεία (BEP, FP, πρίζα συνδρομητή) και ο εργολάβος δίνει σήμα στον οτε ότι τελείωσε, αν συνδέσουμε το Nokia ΟΝΤ συνήθως έχουμε αναμμένο κόκκινο το LOS. Αυτό γιατί η ινα της οικοδομής είναι ακόμα σβηστή από την μεριά του OTE/OLT
    -> κάποια στιγμή μετα απο μερικές μέρες αλλά σχετικά σύντομα, το LOS σβήνει και ανάβει πράσινο το PON αλλά αναβοσβήνει. Αυτό σημαίνει ότι άναψε η ινα αλλά ακόμα το OLT δεν σε ξέρει <-- σε αυτή τη φάση είσαι τώρα.
    -> κάποια στιγμή μετα απο μερικές μέρες, το PON σταματά να αναβοσβήνει και γίνεται πράσινο σταθερό. Αυτό σημαίνει ότι το ONT έκανε σωστά register με το OLT και είναι έτοιμο να δώσει υπηρεσίες. <-- σε αυτή τη φάση αν συνδέσεις modem/router θα κανει κανονικά pppoe στο vlan 835 και θα έχεις internet από εκεί (αλλά οχι VOIP ακόμα).

    Θέλω να πώ οτι δεν θα μου κάνει εντύπωση αν σε λίγες μέρες και σίγουρα πριν έρθει ο τεχνικος στο σπίτι σου, θα δείς το fritz να είναι σε Ο5 state αλλά πλέον να έχεις και GEM ports και OMCI και όλα. Και πιθανόν να έχει πάρει και IP με το otenet@otenet.gr/otenet
    Ναι, αυτό μου είπε και φίλος που πέρασε την ίδια διαδικασία. Μετά από 4-5 μέρες ξεκίνησε να παίζει «μόνο του» πριν έρθει ο τεχνικός και φτιάξει το κομμάτι της τηλεφωνίας.

    Οπότε αναμένω (σε αναμμένα κάρβουνα )

  15. #405
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sat3x1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξανά έβαλα στο κουτί του, περιμένω μικρά ανεμιστηράκια να δω τη πατέντα θα κάνω για το θέμα της θερμοκρασίας.
    Αυτό που πήρε ο φίλος dpap76 είναι ωραίο!
    https://www.adslgr.com/forum/threads...90#post7446790

    Η τοποθέτηση από κάτω που έχει και οπές, σίγουρα είναι καλή.

    Εγώ στο 7590 ΑΧ απλά του έχω ένα μικρό ανεμιστηράκι να κοιτάει τις γρίλιες από πίσω..
    https://en.avm.de/products/fritzbox/...pecifications/
    και είναι οκ!

    Βέβαια δεν ανεβάζει μεγάλες θερμοκρασίες σαν τα Fiber..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...34#post7326734

    Στο 4060 (όρθιο) που το έχω στην βιβλιοθήκη του γραφείου μου του έχω κολλήσει ένα ανεμιστηράκι από πάνω του στο πλαϊνό ξύλο της βιβλιοθήκης!
    (Με ταινία διπλής όψης)
    Ok και αυτό σε σχέση με πριν..

    Με το 6850 5G χρειάστηκε να γίνει μία πατέντα με την εξωτερική κεραία που πήρε, και τώρα είναι σε όρθια θέση κάθετα, χωρίς ανεμιστηράκι..
    Διάβασα ότι και αυτή η θέση βοηθάει στην θερμοκρασία!
    https://www.adslgr.com/forum/threads...86#post7445986

    Ο θερμός αέρας βγαίνει πιο εύκολα από τις οπές στο κάτω μέρος του..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 05-07-23 στις 23:15.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Σελ. 27 από 101 ΠρώτηΠρώτη ... 717222526272829323747 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας