Σελ. 11 από 101 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 1502
  1. #151
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pet Kyrajohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο DECT ακούγετε στο αυτί μου ο τόνος ότι χτυπάει .
    Στα ασύρματα και στο ένα και στο άλλο οποίο και να συνδέσω ούτε μπορώ να καλέσω αλλά και όταν παίρνω τηλ από το κινιτο στο σπίτι χτυπάει μόνο το DECT.
    Σύνδεσε το dect με την βάση του στον FON1 και κάλεσε το σταθερό από το κινητό σου και πες μας τι γίνεται.
    Επίσης από το dect συνδεδεμένο στην FON 1 κάνε μία κλήση στο κινητό σου και πες μας τι γίνεται.
    Δεν κατάλαβα γιατί κάποια συσκeυή την λές dect και κάποιες τις λες ασύρματες. Σε τι διαφέρουν ?
    Απλή αναλογική συσκευή (σταθερό τηλέφωνο) δεν έχεις ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgep138 : 16-02-23 στις 18:28.

  2. #152
    Εγγραφή
    27-12-2022
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    300 Fiber
    ISP
    Cosmote
    Έχει κάποιος να προτείνει , κάποια ρύθμιση να δοκιμάσω ?

  3. #153
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pet Kyrajohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο DECT ακούγετε στο αυτί μου ο τόνος ότι χτυπάει .
    Στα ασύρματα και στο ένα και στο άλλο οποίο και να συνδέσω ούτε μπορώ να καλέσω αλλά και όταν παίρνω τηλ από το κινιτο στο σπίτι χτυπάει μόνο το DECT.
    Το σετάρισμα που σου γράφω παραπάνω στα #144 και #146 τα έκανες ? Ανέβασε screenshot.

  4. #154
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pet Kyrajohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ παντός αν έχω καταλάβει καλά για να έχω ένα καλύτερο Ρουτερ θα πρέπει να πληρώσω 1000αρα που νομίζω πως φτάνει κάπου στα 100 ευρώ το μήνα και όλο αυτό είναι λίγο με το έτσι θέλω κοινός ντανατζιλικη .
    Σε όποια ταχύτητα χαμηλότερη της 1GBps και αν έχεις, βάζεις το Fritzbox 7590 μέσω WAN θύρας προς το ΟΝΤ και έχεις κατά τη γνώμη μου ό,τι καλύτερο από Fritzbox. Εγώ έτσι είμαι από τη μετάβαση από VDSL σε FTTH και αύριο αναγκαστικά θα πάρει τη θέση του το 5530 λόγω της αναβάθμισης σε 1GBps, η τιμή της οποίας ήταν 49,90 με τα νέα τιμολόγια και σε καμία περίπτωση 100άρικο που αναφέρεις.
    Μόνο στην 1GBps πρέπει υποχρεωτικά να πάρεις το δικό τους 5530 γιατί ζητάνε πίσω το ΟΝΤ (αν και κάποιοι φίλοι κατάφεραν με πιέσεις να το κρατήσουν κι αυτό).
    Και το 5590 θα σου παίξει, με κάποιο κόπο όμως όπως διαπίστωσες ήδη. Ίσως ήταν λίγο βιαστική η αγορά σου, μπορούσες με ένα άλλο Fritzbox + ONT να ήσουν ήδη μια χαρά.

  5. #155
    Εγγραφή
    13-02-2023
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το Dect ειναι ενα Fritz Fon C6 το οποίο δεν εχει καλώδιο ΟΤΕ μονο την βαση με παροχή ρεύμα τίποτα άλλο συνδέεται ασύρματα με το Router και Λειτουργεί ως Voilp.
    Αναλογικό εχω το οποίο η βαση συνδέεται με καλώδιο ΟΤΕ στο Fon , δοκιμάζω δυο διαφορετικά χωρίς να εχω κάποιο αποτέλεσμα .
    Δεν ξέρω μήπως πρεπει να κάνω καποια ρύθμιση απο την Σελίδα του Router .

  6. #156
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.031
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skiadman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς ενημέρωση

    Αναβάθμισα τη γραμμή μου σε 500αρα από 300αρα. Σήμερα κάνανε την αλλαγή στο προφίλ. Η παραμετροποίηση που είχα για το SFP του fritze χαθηκε. Αυτή την στιγμη εβαλα το ΟΝΤ (Νοκια) και παιζει


    - - - Updated - - -

    Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα, μπορώ να την δοκιμάσω. Δοκίμασα ξανά το spoofing δεν παιζει.
    Δυστυχώς απ' οτι φαίνεται ο τεχνικός που σε είχε εξυπηρετήσει από το τηλέφωνο σου το είχε κάνει (ή έστειλε μήνυμα εκεί που πρέπει και και στο έκαναν) κατ' εξαίρεση και με δικιά του ευθύνη/χέρι.

    Μόλις έκανες την αναβάθμιση, ανέλαβε το provisioning σύστημα του OTE να ρυθμίσει τα πάντα από την αρχή και έκανε override τις χεράτες αλλαγές που σου έκαναν και προφανώς πλέον είναι δηλωμένο το Nokia ONT και τώρα όταν πας να βάλεις το 5590 με το AVMGxxxx τρώς πόρτα.

    Το spoofing απ' ότι έχει αναφερθεί είτε εδώ είτε σε άλλα threads δουλεύει επιβεβαιωμένα με Huawei OLT/ONT ενώ δεν έχω δεί μέχρι στιγμής κάποιον να το έχει καταφέρει σε nokia OLT/ONT <-- απόλυτα φυσιολογικό αυτό, τα Huawei OLT φαίνεται να είναι ποιο φιλελέ και να κάνουν έλεγχο μόνο για το ONT SN ενώ τα Nokia OLT κλειδώνουν αυστηρά το Link με password που φυτεύεται μέσα στο ONT κατά την ενεργοποίηση της υπηρεσίας.

    Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι άλλο μόνο σου, θα πρέπει δυστυχώς να ξανακαλέσεις στο support του OTE και να ζητήσεις ότι είχες ζητήσει τότε και να ελπίζεις ότι θα πέσεις πάλι σε κάποιον που ξέρει/εχει όρεξη να σε εξυπηρετήσει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το spoofing απ' ότι έχει αναφερθεί είτε εδώ είτε σε άλλα threads δουλεύει επιβεβαιωμένα με Huawei OLT/ONT ενώ δεν έχω δεί μέχρι στιγμής κάποιον να το έχει καταφέρει σε nokia OLT/ONT <-- απόλυτα φυσιολογικό αυτό, τα Huawei OLT φαίνεται να είναι ποιο φιλελέ και να κάνουν έλεγχο μόνο για το ONT SN ενώ τα Nokia OLT κλειδώνουν αυστηρά το Link με password που φυτεύεται μέσα στο ONT κατά την ενεργοποίηση της υπηρεσίας.
    Κάτι που θυμήθηκα μόλις τώρα... Νομίζω παλιότερα κάποιος (Alex?) είχε κάνει factory reset το 55xx του και κατόπιν το κατάφερε με spoof να συνδεθεί (ήταν όμως σε Huawei OLT αν θυμάμαι καλά). Τότε είχα κάνει την long shot υπόθεση ότι το factory reset του 55xx καθάρισε εντελώς και το config του ONT και το έβαλε σε registration mode. ΑΝ θέλεις και χωρίς καμία εγγύηση ότι θα δουλέψει και ότι πιθανότατα η κίνηση θα είναι μόνο χάσιμο χρόνου και ΑΝ έχεις διάθεση και χρόνο να ξανά-ρυθμίσεις το 5590, τότε στη θέση σου ίσως να δοκίμαζα το εξής:

    - αποσυνδέουμε το 5590 από την οπτική <-- σημαντικό
    - Factory Reset το 5590 <-- το ONT config του 5590 διαγράφεται
    - ΠΡΙΝ το συνδέσουμε στην οπτική, κάνεις spoof το SN και βάζεις του Nokia ONT (γιατί το AVMGXxxx όπως είπαμε δεν το ξέρει πλέον το OLT)
    - το συνδέεις στην οπτική. Το OLT "βλέπει" δήθεν το Nokia που περιμένει μέσω του spoofed SN και επίσης βλέπει ότι είναι "παρθένο" και σε registration mode. Συνεννοούνται μεταξύ τους για το νέο ploam password και φυτεύει στο 5590 το νέο password <- everyone's happy και το link κάνει UP.

  7. #157
    Εγγραφή
    27-12-2022
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    300 Fiber
    ISP
    Cosmote
    Ναι θα το δοκιμάσω , θα κάνω και ένα backup τα settings για να μην τα ξαναπέρναω.
    Στο ONT installation ID? Κενό ?

  8. #158
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.031
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    χωρίς να ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες, το Installation ID ΔΕΝ είναι το modem-id (ONT SN). Το Spoofed ONT SN ρυθμίζεται στο /support.lua του fritz.

    To Installation ID έίναι ένας επιπλέον κωδικός/αναγνωριστικό που διευκολύνει το provisioning μεταξύ πελάτη-παρόχου. No idea αν αξιοποιείται ο τρόπος αυτός από την cosmote και αν ναι, ποιο να είναι αυτό ή που το γράφει/μπορεί να το δεί ο πελάτης (αν είναι κάτι σταθερό και οχι κάτι που αλλάζει/δημιουργείται ad-hoc)

    Μην γνωρίζοντας ποιο είναι λοιπόν, θα το άφηνα κενό.

  9. #159
    Εγγραφή
    27-12-2022
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    300 Fiber
    ISP
    Cosmote
    Το δοκίμασα, δεν έπαιξε.

  10. #160
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.031
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Το οποίο ήταν και το αναμενόμενο ... τους έκανες και δωρεάν τεστ ασφάλειας

    Και εδώ που τα λέμε έτσι πρέπει να είναι η σωστή τεχνική υλοποίηση, δεν είναι δυνατόν με ένα απλο spoof του SN ο καθένας να μπορεί να συνδέει το μαραφέτι του στο GPON δίκτυο.

    Καταλαβαίνω ότι, για τις legit περιπτώσεις των power users που θέλουν κάτι παραπάνω όπως η δική σου, αποτελεί μια κάποια ταλαιπωρία και απογοήτευση αλλά φαντάσου να μάθει με κάποιον τρόπο ο γείτονας το SN σου και να αρχίσει (είτε απο άγνοια είτε κακόβουλα) τα πειράματα. Σωστά ασφαλίζει το link σύμφωνα με τα προβλεπόμενα πρωτόκολλα και best practices η cosmote με τα nokia OLT της και δεν μου κάνει καθόλου καλή εντύπωση η wind με τα Huawei OLT που απ' ότι φαίνεται μάλλον τα έχει πιό .. ελευθέρων ηθών

    Εκτιμώ οτι μόλις "στρώσουν" οι διαδικασίες provisioning του FTTH και όλο και περισσότεροι κατασκευαστές αρχίσουν να παρουσιάζουν όλο και περισσότερα CPE για το FTTH θα εμφανιστούν και απο τους παρόχους οι αντίστοιχοι τρόποι διαχείρησης & υλοποίησης και αυτών των αιτημάτων σε μαζική κλίμακα είτε αυτό θα λέγεται κάποια σελίδα πχ κάτω απο το mycosmote, είτε κάποιο κόλπο με το installation id, είτε απλώς απο το τηλέφωνο. Οι του εξωτερικού σε χώρες όπως η σκανδιναβία ή Γερμανία ή benelux όπου εκεί τα πράματα είναι ένα κλικ πιο μπροστά θα μπορούσαν ίσως να μας διαφωτίσουν/επιβεβαιώσουν πώς έχουν τα πράγματα με το θέμα.

    Και με το xdsl εξάλλου κάτι παρόμοιο είχε γίνει στο sunrise του. Στην αρχή δίνανε αυστηρά μόνο τα δικά τους CPE για να είναι σίγουροι οτι θα είναι απολύτως συμβατά με τα dslam. Μετα σιγα-σιγα χαλάρωσε ο περιορισμός αυτός και πλέον εδώ και μερικά χρόνια αδιαφορούν για το αν ο τελικός χρήστης θα βάλει -με δικια του ευθύνη και γνωρίζοντας οτι ίσως να μην παίζει η TV ή το VOIP- κάτι άλλο εκτός απο μια μικρή γκάμα απο υποστηριζόμενα CPE.

    Oι παλίοτεροι θα θυμούνται το debate της εποχής για το αν πρέπει να δίνουν PPPoA/PPPoE που έχει overhead και τρώει τζάμπα bandwidth απο το link εξασφαλίζοντας όμως το link απο άκρη σε άκρη και αναγνωρίζει τους χρήστες με username/password vs απλού DHCP που είναι ποιο γρήγορο και δεν τρώει resources απο τους BRAS ή/και τα CPE αλλά η ασφάλεια και ο αναγνωρισμός των χρηστών θα εξασφαλίζεται απο το ... MAC address του CPE (!).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dpap76 : 17-02-23 στις 23:21.

  11. #161
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    381
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Όταν έκανα αναβάθμιση από 500 σε 1gbps μου έστειλαν το 5530.
    Ήρθε μια κοπέλα για την ενεργοποίηση και ήταν πολύ συνεργάσιμη,όταν της είπα να πάρω μία φωτό από το τάμπλετ της τα στοιχεία σύνδεσης μου.
    Μέσα στην καρτέλα Εξοπλισμός ΟΝΤ υπάρχει υποκατηγορία SN ONT και εκεί υπηρχε το serial του 5530 που ξεκινάει με AVMG.
    Ακριβώς από κάτω υπάρχει υποκατηγορία Σειριακός ΕΑΝ το οποίο περιέχει έναν κωδικό ο οποίος είναι γραμμένος στην κάτω πλευρά του fritz,σε ένα αυτοκόλλητο με barcode και πάνω γράφει SAP και ένα νούμερο,και κάτω στο barcode γράφει το νούμερο που θέλουμε.
    Από ότι μου είπε η κοπέλα με αυτά τα 2 γίνεται register στο olt.
    Προφανώς οποίος βάλει aftermarket fritz ακυρώνουν την καταχώρηση ΕΑΝ και συνδέεται μόνο με serial.

  12. #162
    Εγγραφή
    27-12-2022
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    300 Fiber
    ISP
    Cosmote
    Είναι αυτή της μορφής ? P.xxx.xxx.xx.xxx.xxx

  13. #163
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    381
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skiadman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι αυτή της μορφής ? P.xxx.xxx.xx.xxx.xxx
    Όχι.
    Το serial ξεκινάει με AVMG και ο Σειριακός ΕΑΝ ξεκινάει και είναι όλο με νουμερα(13 νούμερα)και σε εμένα ξεκινάει με 5204
    Όλα κολητα χωρίς τέλειες κτλ.

  14. #164
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Το ΕΑΝ είναι το ίδιο για όλα τα Fritz 5530. Δεν χρειάζεται κάπου, προαιρετικά το σκανάρουν στο tablet μαζί με το SN του για να γίνει αποχρέωση εξοπλισμού. Για την ενεργοποίηση απαιτείται μόνο σκανάρισμα του SN και τότε (αν ο συνδρομητής είναι σε υποδομή ΟΤΕ και όχι άλλου παρόχου) ενεργοποιείται το κουμπί «Ενεργοποίηση ONT» στο tablet που κάνει όποιες διαδικασίες χρειάζονται.

  15. #165
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pet Kyrajohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω μήπως πρεπει να κάνω καποια ρύθμιση απο την Σελίδα του Router
    Σου έχω γράψει παραπάνω. Ξανα-κοίταξε-τα-προηγούμενα.
    Πρέπει όμως να σιγουρέψεις ότι τα ασύρματα είναι σε καλή κατάσταση και δουλεύουν.
    Δηλαδή να γίνει έλεγχος σε άλλη εγκατάσταση. Μπορεί να είναι χαλασμένα και να μην φταίει το router.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pet Kyrajohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω μήπως πρεπει να κάνω καποια ρύθμιση απο την Σελίδα του Router
    Αυτό που σου έγραψα παραπάνω το έκανες ?
    Το σετάρισμα που σου γράφω παραπάνω στα #144 και #146 τα έκανες ? Ανέβασε screenshot.
    Όμως Δεν απάντησες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgep138 : 19-02-23 στις 00:30.

Σελ. 11 από 101 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας