Σελ. 75 από 101 ΠρώτηΠρώτη ... 5565707374757677808595 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.111-1.125 από 1502
  1. #1111
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεκτον... δεν γνωριζα για voda .
    Το αστειο με την νοβα και την voda ειναι οτι και να εδιναν τους κωδικους παλι δεν μπορουμε να βαλουμε τον δικο μας εξοπλισμο γιατι η τηλεφωνια τους ειναι σε Private lan 10.χχχ και για να παρουμε IP
    πρεπει ο router που υποστιριζει την τηλεφωνια η το ATA (οπως εβαλες ενα yealink) να υποστιριζει dchp options 61 και αλλα. Ακομα θα πρεπει να ξερουμε τον dns της τηλεφωνιας ωστε να κανει resolve
    τον sip register.
    Ολα αυτα ειναι φτιαγμενα ωστε ο περισσοτερος κοσμος να μην μπορει να βαλει τον δικο του εξοπλισμο και να απαλλαγει μια και καλη απο τον router του provider
    Εγω παντως που ξερω παρα πολλα ATA, pbx για voip δεν γνωριζω καποιο να δινει τετοιες ρυθμισεις απο το GUI της συσκευης.
    Δεν το σηζητω να παει ο κοσμος σε asterisk λυσεις
    Το αλλο μεγαλο προβλημα ακομα ειναι οτι ο τελικος χρηστης χρειαζεται ρουτερ για να υποστιριζει 2 wan interfaces με vlan id οι οποιοι δεν ειναι φτηνοι ωστε ο χρηστης να βαλει απλως ενα ΑΤΑ
    Το fritz υποστηριζει την τηλεφωνια με vlan id και το internet αλλα δεν υποστιριζει dhcp options οποτε δεν μπορει να παρει IP για την τηλεφωνια (μιλαω μονο για nova και voda)

  2. #1112
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η Vodafone δίνει κωδικούς..

    https://www.vodafone.gr/ypostirixi/f...o-tin-vodafone
    &
    https://www.adslgr.com/forum/threads...1%CF%82-(Voip)

    Τα Fritz DSL ρούτερ τουλάχιστον δουλεύουν εύκολα με την Vodafone..

    ...

    Υπάρχουν οι ρυθμίσεις και για FTTH όπως βλέπω..

    https://assets.ctfassets.net/b79acpk...ksoplismou.pdf
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 07-03-24 στις 19:00.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  3. #1113
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αστειο με την νοβα και την voda ειναι οτι και να εδιναν τους κωδικους παλι δεν μπορουμε να βαλουμε τον δικο μας εξοπλισμο γιατι η τηλεφωνια τους ειναι σε Private lan 10.χχχ και για να παρουμε IP
    πρεπει ο router που υποστιριζει την τηλεφωνια η το ATA (οπως εβαλες ενα yealink) να υποστιριζει dchp options 61 και αλλα. Ακομα θα πρεπει να ξερουμε τον dns της τηλεφωνιας ωστε να κανει resolve
    τον sip register.
    Δεν νομίζω οτι είναι έτσι τα πράγματα για vodafone, έχει δώσει και με το παραπάνω όλες τις ρυθμίσεις που πρέπει να υποστηρίζει το router είτε για data, είτε για voip, είτε για iptv:





    - ναι, για την τηλεφωνία θέλει δεύτερο vlan (και τρίτο αν θέλουμε και iptv)
    - το dhcp option 61 είναι optional δεν χρειάζεται πουθενά σύμφωνα με τον πίνακα των ρυθμίσεων που έχει δώσει
    - dns τηλεφωνίας δεν χρειάζεται να τον ξέρουμε, θα τον μάθει από το dhcp που θα κάνει στο vlan 837
    - αν κάτι ήταν κρυφό/άγνωστο (που δεν ήταν) ήταν οι λεπτομέρειες στις ρυθμίσεις του sip τις οποίες δίνει πλέον απλόχερα.

    το αν ο router μας μπορεί ή δεν μπορεί να υποστηρίξει τα παραπάνω ή αν ξέρουμε/δεν ξέρουμε πώς γίνεται αυτό είναι άλλη ιστορία και δεν φταίει η vodafone

  4. #1114
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω οτι είναι έτσι τα πράγματα για vodafone, έχει δώσει και με το παραπάνω όλες τις ρυθμίσεις που πρέπει να υποστηρίζει το router είτε για data, είτε για voip, είτε για iptv:





    - ναι, για την τηλεφωνία θέλει δεύτερο vlan (και τρίτο αν θέλουμε και iptv)
    - το dhcp option 61 είναι optional δεν χρειάζεται πουθενά σύμφωνα με τον πίνακα των ρυθμίσεων που έχει δώσει
    - dns τηλεφωνίας δεν χρειάζεται να τον ξέρουμε, θα τον μάθει από το dhcp που θα κάνει στο vlan 837
    - αν κάτι ήταν κρυφό/άγνωστο (που δεν ήταν) ήταν οι λεπτομέρειες στις ρυθμίσεις του sip τις οποίες δίνει πλέον απλόχερα.

    το αν ο router μας μπορεί ή δεν μπορεί να υποστηρίξει τα παραπάνω ή αν ξέρουμε/δεν ξέρουμε πώς γίνεται αυτό είναι άλλη ιστορία και δεν φταίει η vodafone
    Έχεις τα αντίστοιχα του ΟΤΕ;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #1115
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις τα αντίστοιχα του ΟΤΕ;
    εδώ: https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/diepafes-form.html

    το (β) θα δώσει ένα .xlsx που περιέχει σε 9 sheets όλα όσα χρειαζόμαστε για κάθε είδους broadband σύνδεση

  6. #1116
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομιζω η Voda να δινει κωδικους για την τηλεφωνια εαν τους ζητησεις. Τουλαχιστον οχι ακομα. Εγω που ειμαι με την nova ακομα δεν δινει
    Ο cosmote ειναι ο μονος που δινει και δεν εχει την τηλεφωνια σε vlan και να θελεις dhcp options για να παρεις IP
    H voda και η nova εχουν την τηλεφωνια σε vlan και θελουν dhcp options ωστε να παρεις IP απο το private δικτιο.
    Εγω δεν γνωριζω καποιο ATA, η ρουτερ με voip (ακομα και το fritz) να μπορουν να το κανουν αυτο. Το fritz μπορει να το κανει
    εαν αποκρυπτογραφησεις το config και βαλεις τις ρυθμισεις το οποιο για το 99.9% δεν γινεται
    Απο τη στιγμη που θελω τηλεφωνια δεν μπορω να βαλω και τον δικο μου ρουτερ μετα το GPON
    Επετρεψε μου να σε διαρθρώσω

    1 ) Και ο ΟΤΕ (απο παντα ) Αλλα και η vodafone δινουν κωδικους ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΡΥΘΜΗΣΕΙΣ χρειαζεται για να βαλεις οτι εξοπλησμο θες απο πισω . Δες εδω

    2) Η vodafone στα οικιακά δεν χρειαζεται DHCP options , μονο σωστο Contact Header (οπως οριζει το SIP) , ενω Ο ΟΤΕ δεν χρειαζεται καν Vlan ξεχωριστο! Στα OneNet εκει απ οτι διαβαζω υπαρχουν κατι εξωτικα πραματα , αλλα καθως προκειτε για εταιρικο , οφηλεις να εχεις καποιον να κανει IT ειτε το κανεις εσυ , ειτε εχεις καποιον In house , ή να εχεις καποιο εξωτερικο μαγαζι οπου θα υποστηριζει οτι εξτρα χρειαζεσαι και δε σε καλυπτει το τερματικο του παροχου .


    Οσο αναφορα το να συνδεσεις δικο σου εξοπλησμο στην ινα , δεν βλεπω το γιατι να θες να το κανεις αυτο . το τερματικο του παροχου απλα μεταφραση κανει τα σηματα απο οπτικα σε ηλεκτρικα . Μονο ζημεια μπορεις να κανεις αν βαλεις οτι σου καπνησει πανω καθως ο εξοπλησμος σου μπορει να " τρελαθει" και να αρχησει να φευγει απο το time slot του ή να κανει αλλα παλαβα και ετσι να ριξεις ολον τον οπτικο κλάδο .

    Και σε ρωτω . Αν κατοπιν ερευνας του παροχου βρεθεις μπλεγμενος ... μπορεις να "πληρωσεις " τις συνέπειες ;


    Edit , βλεπω πως με προλαβαν παλι οι φιλοι Dpap & Iris07 το ανάλυσαν και με το παραπάνω

  7. #1117
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.360
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδώ: https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/diepafes-form.html

    το (β) θα δώσει ένα .xlsx που περιέχει σε 9 sheets όλα όσα χρειαζόμαστε για κάθε είδους broadband σύνδεση
    Ευχαριστώ.
    Ήθελα να δω τι προτείνει για dtmf και το άλλαξα σε σκέτο inband.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #1118
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω οτι είναι έτσι τα πράγματα για vodafone, έχει δώσει και με το παραπάνω όλες τις ρυθμίσεις που πρέπει να υποστηρίζει το router είτε για data, είτε για voip, είτε για iptv:





    - ναι, για την τηλεφωνία θέλει δεύτερο vlan (και τρίτο αν θέλουμε και iptv)
    - το dhcp option 61 είναι optional δεν χρειάζεται πουθενά σύμφωνα με τον πίνακα των ρυθμίσεων που έχει δώσει
    - dns τηλεφωνίας δεν χρειάζεται να τον ξέρουμε, θα τον μάθει από το dhcp που θα κάνει στο vlan 837
    - αν κάτι ήταν κρυφό/άγνωστο (που δεν ήταν) ήταν οι λεπτομέρειες στις ρυθμίσεις του sip τις οποίες δίνει πλέον απλόχερα.

    το αν ο router μας μπορεί ή δεν μπορεί να υποστηρίξει τα παραπάνω ή αν ξέρουμε/δεν ξέρουμε πώς γίνεται αυτό είναι άλλη ιστορία και δεν φταίει η vodafone
    Δεν καταλαβαινω τις ρυθμισεις της vodafone για τα dhcp options με το να μην ειναι υποχρεωτικα
    Υποθετουμε οτι η vodafone σου δινει τα ppp credentians τωρα πια αλλα συνεχιζει να χρειαζεται vlan id για την τηλεφωνια.
    Τωρα εχεις εναν καλο ρουτερ και φτιαχνεις δευτερο wan connection. Παιρνεις ip απο Private lan με DHCP οποτε περνεις 10.χχ.χχ.χχ
    Για να παιξει η τηλεφωνια πρεπει να κανεις resolve ολους τους sip servers οπως Proxy,register και οτι αλλο χρειζετε
    Αυτοι οι servers πρεπει να ειναι σε public dns της vodafone ωστε και εαν θελω να αλλαξω και να βαλω της google (8.8.8.8) θα πρεπει να τους βρω
    Εαν ειναι ετσι τοτε συμφωνω οτι η vodafone εχει αλλαξει το παλιο καθεστως

    Ακομα για να μην χρειζεται dhcp options 3,6,51,58,59,121 τοτε δεν κλειδωνει στον sip server συγκεκριμενο μοντελο του ATA η του pbx που εχω
    οποτε ναι στην συγκεκριμενη περιπτωση τοτε ο χρηστης μπορει να βαλει ευκολα οτι θελει
    Αναρωτιεμε ομως οτι εαν τα dhcp options ειναι προεραιτικα τι τα δινει? Κανενας δεν τα χρειαζεται

    Ενας φιλος μου ειναι σε vhdl σε voda και οταν ζητουσε τους κωδικους η voda δεν τους εδινε.
    Εγω που ειμαι σε nova πριν 2 μηνες που ζητησα τους κωδικους για την τηλεφωνια δεν τους εδινε.
    Μου ελεγε οτι το δουλεουν και καποια στιγμη θα τους δωσουν

    Ακομα και το site της νοβα δινει της πληροφοριες εδω

    https://nova.gr/upload/editor/pdf-do...inal-_13-2.pdf

    Δεν αναφερει εαν τα dchp options ειναι προεραιτικα η οχι αλλα εγω εχω τους κωδικους
    και σου λεω οτι ειναι υποχρεωτικα.
    Δωρον αδωρον οπως λενε. Και να τα δινουν πολυ δυσκολα ο κοσμος να βρει εξοπλισμο για voip και να εχει
    ολα αυτα τα dhcp options στο μενου

    Τωρα εαν η vodafone τα εχει προεραιτικα τοτε μπραβο στην vodafone αλλα αναρωτιεμε τι τα δινει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος prince72 : 08-03-24 στις 00:29.

  9. #1119
    Εγγραφή
    07-12-2018
    Περιοχή
    Βριλησσια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz!box 5590 AX
    Path Level
    Interleaved
    Οσο αναφορα το να συνδεσεις δικο σου εξοπλησμο στην ινα , δεν βλεπω το γιατι να θες να το κανεις αυτο . το τερματικο του παροχου απλα μεταφραση κανει τα σηματα απο οπτικα σε ηλεκτρικα . Μονο ζημεια μπορεις να κανεις αν βαλεις οτι σου καπνησει πανω καθως ο εξοπλησμος σου μπορει να " τρελαθει" και να αρχησει να φευγει απο το time slot του ή να κανει αλλα παλαβα και ετσι να ριξεις ολον τον οπτικο κλάδο .


    Εχει ξαναφερθεί κατι τέτοιο στις κουβέντες μας εδώ. Είναι όμως δυνατόν να πέσει ο οπτικός κλάδος από το ΟΝΤ η το MODEM μας? Γιατί μου φαίνεται λίγο υπερβολικό?

  10. #1120
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimpapi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο αναφορα το να συνδεσεις δικο σου εξοπλησμο στην ινα , δεν βλεπω το γιατι να θες να το κανεις αυτο . το τερματικο του παροχου απλα μεταφραση κανει τα σηματα απο οπτικα σε ηλεκτρικα . Μονο ζημεια μπορεις να κανεις αν βαλεις οτι σου καπνησει πανω καθως ο εξοπλησμος σου μπορει να " τρελαθει" και να αρχησει να φευγει απο το time slot του ή να κανει αλλα παλαβα και ετσι να ριξεις ολον τον οπτικο κλάδο .


    Εχει ξαναφερθεί κατι τέτοιο στις κουβέντες μας εδώ. Είναι όμως δυνατόν να πέσει ο οπτικός κλάδος από το ΟΝΤ η το MODEM μας? Γιατί μου φαίνεται λίγο υπερβολικό?
    Σε τι αναφερεσαι? Να βαλω δικο μου router και ενα ATA στο ONT που θα μου δωσει ο παροχος? Πως θα γινει αυτο? Εαν τωρα εννοεις να παρακαμψω το ONT και να το βαλω κατευθειαν στο SFP του ρουτερ μου
    ειναι αλλο σεναριο αλλα και παλι οι οπτικες ειναι στην αγορα στα SFP ειναι στανταρισμενα οπως ειναι και τα vhdl modem που τα βαζουμε πανω στο modem του καφαο

  11. #1121
    Εγγραφή
    07-12-2018
    Περιοχή
    Βριλησσια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz!box 5590 AX
    Path Level
    Interleaved
    Εννοώ να έχεις το 5590 οπως εγώ με το δικό του sfp πανω στη γραμμή του παρόχου...πως μπορεί να κάνει ζημιά στη γραμμή...????
    Εϊναι δυνατόν???

  12. #1122
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimpapi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ να έχεις το 5590 οπως εγώ με το δικό του sfp πανω στη γραμμή του παρόχου...πως μπορεί να κάνει ζημιά στη γραμμή...????
    Εϊναι δυνατόν???
    Κατα 99.9% δεν θα κανει ζημια. Θα εκανε ζημια ενα vhdl model στο modem του καφαο? Δεν εχω ακουσει κατι τετοιο αλλα και στην περιπτωση της οπτικης που ειναι φως
    εαν δεν παιζει καλα το sfp σου το πολυ πολυ να μην συνχρονιζεται και το ONU να το απομονωσει

  13. #1123
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimpapi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι όμως δυνατόν να πέσει ο οπτικός κλάδος από το ΟΝΤ η το MODEM μας? Γιατί μου φαίνεται λίγο υπερβολικό?
    Ναι . ειναι .

    Πριν λιγους μηνες διαβαζα ενα paper , Δε το βρισκω ομως αυτη τη στιγμη , πως γινοτε επιθεσεις σε shared δυκτια (DOCSIS , GPON etc) και πως πρεπει να προστατεύσει ο παροχος το last mile .

    απο ατομα που στελναν υψηλη ταση για να καψουν τα τερματικα , σε ποιο σοφιστικε μεθοδους οπου στελαν το "αντιθετο" του σηματος για να φτιαξουν destructive interference, στο coax του DOCSIS και ετσι να 0στει το σημα ...

    σε elaborate διαταξεις με lasers και λοιπα οπου καναν παρομοιες ζημιες στις οπτικες .

    Και θα μου πεις θα κανει ολα τα παραπανω ενα Friz ?

    οχι , τα παραπανω ειναι παραδειγμα για το τι μπροει να παει στραβα .

    ενα ποιο ρεαλιστικο σεναριο ειναι το ONT Να χασει τοTDM time Slot του , να παει να μιλησει πανω σε καποιον αλλο οποτε και να βγαλει εκτως 2 transmitions ( το δικο του αλλα και του γείτονα )...


    ps
    καντε χρηση του [QUOTE] Να μπορουμε να διαβασουμε ποιο ευκολα το thread , ποιος απανταει που


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαινω τις ρυθμισεις της vodafone για τα dhcp options με το να μην ειναι υποχρεωτικα
    Υποθετουμε οτι η vodafone σου δινει τα ppp credentians τωρα πια αλλα συνεχιζει να χρειαζεται vlan id για την τηλεφωνια. (1)
    Τωρα εχεις εναν καλο ρουτερ και φτιαχνεις δευτερο wan connection. Παιρνεις ip απο Private lan με DHCP οποτε περνεις 10.χχ.χχ.χχ
    Για να παιξει η τηλεφωνια πρεπει να κανεις resolve ολους τους sip servers οπως Proxy,register και οτι αλλο χρειζετε
    Αυτοι οι servers πρεπει να ειναι σε public dns της vodafone ωστε και εαν θελω να αλλαξω και να βαλω της google (8.8.8.8) θα πρεπει να τους βρω
    Εαν ειναι ετσι τοτε συμφωνω οτι η vodafone εχει αλλαξει το παλιο καθεστως

    Ακομα για να μην χρειζεται dhcp options 3,6,51,58,59,121 τοτε δεν κλειδωνει στον sip server συγκεκριμενο μοντελο του ATA η του pbx που εχω
    οποτε ναι στην συγκεκριμενη περιπτωση τοτε ο χρηστης μπορει να βαλει ευκολα οτι θελει
    Αναρωτιεμε ομως οτι εαν τα dhcp options ειναι προεραιτικα τι τα δινει? Κανενας δεν τα χρειαζεται (2)

    1) Σε ολα τα μεγαλα δυκτια εχεις Segmentation . Διαχωριζει τη υπηρεσια του Internet απο του τηλεφωνου. ΓΙα λογους Ασφαλείας , QoS , διαχείρισης κ.Α . Δεν βλεπω κατι κακο σε αυτο (αν και ειναι λιγο pain in the rear να δουλεψει με αυτο , ειναι κατι συνηθες )

    2) Ετσι ωστε οι πληροφοριες που δινει να ειναι ολοκληρωμένες , να μη αφηνει κατι στον αερα .

  14. #1124
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    [QUOTE=finos;7551387]Ναι . ειναι .

    Πριν λιγους μηνες διαβαζα ενα paper , Δε το βρισκω ομως αυτη τη στιγμη , πως γινοτε επιθεσεις σε shared δυκτια (DOCSIS , GPON etc) και πως πρεπει να προστατεύσει ο παροχος το last mile .

    απο ατομα που στελναν υψηλη ταση για να καψουν τα τερματικα , σε ποιο σοφιστικε μεθοδους οπου στελαν το "αντιθετο" του σηματος για να φτιαξουν destructive interference, στο coax του DOCSIS και ετσι να 0στει το σημα ...

    σε elaborate διαταξεις με lasers και λοιπα οπου καναν παρομοιες ζημιες στις οπτικες .

    Και θα μου πεις θα κανει ολα τα παραπανω ενα Friz ?

    οχι , τα παραπανω ειναι παραδειγμα για το τι μπροει να παει στραβα .

    ενα ποιο ρεαλιστικο σεναριο ειναι το ONT Να χασει τοTDM time Slot του , να παει να μιλησει πανω σε καποιον αλλο οποτε και να βγαλει εκτως 2 transmitions ( το δικο του αλλα και του γείτονα )...


    ps
    καντε χρηση του
    Να μπορουμε να διαβασουμε ποιο ευκολα το thread , ποιος απανταει που

    - - - Updated - - -




    1) Σε ολα τα μεγαλα δυκτια εχεις Segmentation . Διαχωριζει τη υπηρεσια του Internet απο του τηλεφωνου. ΓΙα λογους Ασφαλείας , QoS , διαχείρισης κ.Α . Δεν βλεπω κατι κακο σε αυτο (αν και ειναι λιγο pain in the rear να δουλεψει με αυτο , ειναι κατι συνηθες )

    2) Ετσι ωστε οι πληροφοριες που δινει να ειναι ολοκληρωμένες , να μη αφηνει κατι στον αερα .

    Δεν νομιζω οτι εχει να κανει με ασφαλεια η QoS με το να δινει την τηλεφωνια σε αλλο vlan. Μπορει πολυ ευκολα να τα κανει και με το δικτυο του ιντερνετ.
    Ισως διαχιριστικα να ειναι πιο ευκολο με το δινει την τηλεφωνια σε αλλο vlan
    Τωρα εαν τα dhcp Options δεν ειναι υποχρεωτικα τοτε δεν θα επρεπε να τα δινει καθολου. Απλα υποθετω οτι και η Nova τα δινει και τα κανει υποχρεωτικα
    Εχεις vodafone voip? Εχεις βαλει δικο σου ATA η PBX?

    Εαν το ONU χασει το συνχρονισμο του τοτε κατι καταστροφικο εχει γινει και οι 32 θα χασουν το internet.
    Δεν υπαρχει περιπτωση να μιλησει το ONU με αλλο συνδρομητη γιατι υπαρχει encryption, hashing και διαφορα αλλα

  15. #1125
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimpapi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ να έχεις το 5590 οπως εγώ με το δικό του sfp πανω στη γραμμή του παρόχου...πως μπορεί να κάνει ζημιά στη γραμμή...????
    Εϊναι δυνατόν???
    Κάνω quote εδώ απλως για να το πιάσω απο κάπου και δεν αναφαίνομαι προσωπικά σε κανέναν

    Τα παρακάτω τα γράφω απλώς για να θίξουμε το θέμα χωρίς να υπονοώ οτι γίνεται εύκολα ή είναι κάτι συνηθισμένο. Σε καμία περίπτωση δεν αφορούν το αθώο 5590

    Όπως σωστά περιγράφει και ο finos, ανάλογα πόσο πολύ το σκαλίζεις και με τι εξοπλισμό το σκαλίζεις, θεωρητικά μπορείς να κάνεις ζημιά τουλάχιστον στην σπλιταρισμένη ίνα που βρίσκεσαι εσύ και οι υπόλοιποι 32 που την μοιράζεστε. Ζημία εννοούμε προσωρινό denial of service μέχρι να ξεκουμπώσεις από την ίνα το κακόβουλο ή χαλασμένο ONT.

    Να καεί όλο το OLT και να βγουν off και τα υπόλοιπα linecards/ports/ίνες που τυχόν έχει εκείνη την στιγμή πάνω του θεωρητικά γίνεται και αυτό άμα του στείλεις με laser τα κατάλληλα ποσά ενέργειας αλλά τότε σίγουρα θα ακούσεις σε μερικές ώρες/μέρες να χτυπάει κάποιος την πόρτα σου και στην καλύτερη θα είναι η αστυνομία που θα σε συλλάβει ύστερα από μήνυση του παρόχου που του έκαψες το 6ψήφιο σε ευρώ μηχάνημα ή στην στην χειρότερη θα είναι οι γείτονες της περιοχής που τους άφησες χωρίς σύνδεση

    Θα δούμε συχνά σε documentation ή σε φόρουμ να χρησιμοποιούνται οι εκφράσεις "rogue ont" ή "drunk ont".

    Φαντάζομαι ότι "rogue" αποκαλείται ένα κυριολεκτικά κακόβουλο ONT που κάποιος σύνδεσε σε κάποιο σημείο της σπλιταρισμένης ίνας ή απλώς rogue ont είναι ένα ΟΝΤ άλλο από αυτό που έχει βάλει ο πάροχος και έχει καταχωρημένο στα κιτάπια του.

    Ναι, ένα 5590 ή ένα ONU-on-a-stick της FS ή το LEOX ΟΝΤ που δεν το έχουμε σετάρει κατάλληλα ωστε να κρύβει/να κάνει spoof τα strings των eqid & eqvid ή το software version και στέλνει τα οριτζιναλ δικά του, τα βλέπει (λέμε τώρα) αυτά ο διαχειριστής του OLT και καταλαβαίνει οτι κάποια ταρζανιά έχει κάνει ο πελάτης και το ont αυτό για τον πάροχο είναι "rogue" ασχέτως αν δεν δημιουργεί πρόβλημα.

    Όταν το ΟΝΤ για κάποιο λόγο έχει χαλάσει (κινεζιές είναι όλα μην το ξεχνάμε) και κάνει τα ... δικά του το ονομάζουμε drunk ont

    Ανεξάρτητα απο το εάν το πρόβλημα οφείλεται σε κακόβουλη ενέργεια απο κάποιον ή απο πρόβλημα στον εξοπλισμό/ONT του πελάτη, το συνηθέστερο πρόβλημα που προκαλείται είναι να εκπέμπει (Tx - transmit) όποτε του καπνίσει και οχι στο προκαθορισμένο χρονικό διάστημα (μερικών μsec) που του έχει αποδοθεί κατά το training απο το OLT.

    Στην περίπτωση αυτή επικαλύπτονται οι εκπομπές των άλλων "νόμιμων" ONT και το OLT βλέπει ακαταλαβίστικα σήματα. Σύμφωνα με το OMCI, το OLT που θα ανιχνεύσει κάτι τέτοιο, οφείλει αμέσως να εκπέμψει σήμα σε όλα τα ONT του να πάνε σε O7 state (emergency stop state) και να σταματήσουν όλες οι εκπομπές απο όλα τα ONT. Αυτό προκαλεί alarm στο NMS του παρόχου ο οποίος σπεύδει στην κονσόλα διαχείρισης του OLT να δεί τι έγινε. Δεν έχω ιδέα φυσικά για το τι ακριβώς troubleshooting θα κάνει, πάντως όσο διαρκεί το O7 state κανένα ONT οχι απλά δεν συγχρονίζει αλλά τηρεί σιγή ασυρμάτου. Εννοείτε οτι σε αυτό το χρονικό διάστημα κανείς δεν παίρνει υπηρεσία, έχει πέσει όλος ο κλάδος που λέει και ο φίνος.

    Ο πάροχος ίσως δώσει enable_sn και ξαναρχίσουν όλα τα ONT το training ή αμα δεί οτι το πρόβλημα συνεχίζεται θα πρέπει μάλλον να στείλει συνεργείο να ψάξει την ίνα και να βρεί το rogue/drunk ont.

    περισσότερα για αυτο και το O7 state του OMCI είχα γράψει και εδώ

    ένα rogue ont πολύ δύσκολα θα μπορέσει να κάνει ζημιά σε άλλα ONT της γειτονίας. δεν είναι φυσικώς δυνατόν. ο δρόμος (οπτική ίνα) της εκπομπής οδηγεί πάντα στο OLT και οχι στα ONT των πελατών. γιαυτό και στο Tx η κρυπτογράφηση μπορεί και να είναι optional. τα Τx σήματα του ONT μας δεν μπορεί να τα δεί κάποιο άλλο ONT εκτός φυσικά και αν επέμβουμε άσχημα σε κάποιο σημείο της οπτική ίνας και την κόψουμε και κάνουμε reverse-split και στην επιστροφή ωστε το σήμα να πηγαίνει εκτός απο το OLT και κάπου αλλού. Απο home/enthusiast users αυτό δύσκολο να γίνει


    -- update για το θέμα του voip:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα εχεις εναν καλο ρουτερ και φτιαχνεις δευτερο wan connection. Παιρνεις ip απο Private lan με DHCP οποτε περνεις 10.χχ.χχ.χχ
    Για να παιξει η τηλεφωνια πρεπει να κανεις resolve ολους τους sip servers οπως Proxy,register και οτι αλλο χρειζετε
    Αυτοι οι servers πρεπει να ειναι σε public dns της vodafone ωστε και εαν θελω να αλλαξω και να βαλω της google (8.8.8.8) θα πρεπει να τους βρω
    Οχι, δεν δουλευεί έτσι ακριβώς. Το "καλό ρουτερ" σου θα πρέπει να έχει απομονωμένα και ξεχωριστά τα δύο wan/vlan interfaces και για την μεν internet κίνηση να την δρομολογεί απο το internet_pppoe wan interface ενώ την voip κίνηση που θα έρχεται απο ένα ata ή απο έναν voip client απο το LAN θα πρέπει να την περνά στο voip_dhcp wan interface.

    Εαν το PBX σου είναι το ίδιο το router, DNS για να κάνει resolve τον sip server θα κάνει με τον DNS που του έδωσε ο dhcp server απο το "αλλο" wan/dhcp interface και οχι τον DNS που έμαθε απο το internet pppoe interface. Αν τώρα το PBX σου είναι έξω απο τον router, στο LAN σου δηλαδή, θα πρέπει κάπως να του περάσεις την πληροφορία αυτή - ποιον DNS να χρησιμοποιεί ειδικά για το resolve του sip server δηλαδή. Ενας τρόπος θα ήταν για παράδειγμα να γίνεται bridge το voip_dhcp wan interface με μια πόρτα του ρουτερ kαι εκει πάνω να περνάμε ολο το L2 traffic στον εξοπλισμό (pbx?) που θα κουμπώσουμε στην πόρτα αυτή και αφήνουμε τον εξοπλισμό να κάνει το dhcp request, να στείλει οτι χρειάζεται (πχ dhcp options), να μάθει τους DNS που πρέπει κλπ.

    Μπαρδόν, τα λέω λίγο πρόχειρα, σε καμια περίπτωση δεν είναι οδηγίες αυτά που γράφω μιας και δεν το έχω ψάξει σε τόσο βάθος και στην πράξη ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες

    Όλα αυτά εμπλέκουν διάφορες τεχνικές και τεχνολογίες που πρέπει να υποστηρίζει το "καλό ρουτερ" με πρώτη και καλύτερη το Policy-based Routing (PBR). Θα πρέπει επίσης να φροντίζει να ταγκάρει τα voip πακέτα με τα κατάλληλα PRIO και DSCP και μάλλον και 802.1p values αλλιώς πιθανόν θα έχουμε πρόβλημα με το latency = νερά/ρομποτική φωνή/απώλεια του sip session.

    Γίνεται κατανοητό οτι δεν είναι και τόσο εύκολα τα πράγματα αν το voip δεν περνά πάνω απο το internet όπως γίνεται στην κοσμοτέ αλλά σε έναν πάροχο που έχει άλλο vlan για την τηλεφωνία και άλλο για το voip και άλλο για την iptv, εφόσον αναλάβαμε συνειδητά την ευθύνη να βάλουμε τον δικό μας εξοπλισμό καλά να πάθουμε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dpap76 : 08-03-24 στις 03:14.

Σελ. 75 από 101 ΠρώτηΠρώτη ... 5565707374757677808595 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας