Σελ. 80 από 101 ΠρώτηΠρώτη ... 60707578798081828590100 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.186-1.200 από 1502
  1. #1186
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επίσης: έχουν τα 5590 έτοιμο profile cosmote ???
    Δείτε το παρακάτω screenshot που έβαλε τι γράφει !

    Έχω την εντύπωση ότι το προφίλ Cosmote βρίσκεται εγγενώς στο Fritz!OS πια, ανεξάρτητα από μοντέλο. Άλλωστε, μπορεί να χρησιμοποιηθεί με τη θύρα WAN συνδεμένο πάνω στο OLT.
    Αν έχω καταλάβει καλά μέχρι στιγμής το ζήτημα είναι να γίνει αποδεκτό στο δίκτυο ως modem και να αντικαταστήσει το OLT. Συνεπώς, το αν έχει ή όχι το προφίλ πιθανότατα έρχεται δεύτερο και είναι το εύκολο κομμάτι της σύνδεσης.
    Θέλω να ελπίζω ότι είμαστε κοντά στο να μπορεί να χρησιμοποιηθεί με απευθείας υποστήριξη από τις εταιρείες έτσι και αλλιώς.

    Εγώ είμαι σε Cosmote 1Gbps με το δικό τους 5530 και αυτές τις μέρες είμαι σε σκέψη αν θα προχωρήσω σε αγορά του 5590 (αν το φέρνει πλέον επισήμως η AVM όπως βλέπω και μάλιστα έτοιμο με τις σωστές οπτικές ίνες ακόμα καλύτερα) ή αν αξίζει να περιμένω και να πάρω μια και καλή το 5690Pro.
    Με το 5530 να πω την αλήθεια δεν έχω παράπονα μέχρι στιγμής, αλλά επειδή πρόκειται να συγκεντρώσω περισσότερο όγκο δουλειάς από το σπίτι ενώ ήδη και η γυναίκα μου εργάζεται απομακρυσμένα, πιστεύω η αναβάθμιση σε 5590/5690Pro είναι πιο future proof επιλογή. Το 5690Pro δείχνει πάντως λίγο υπερβολή για εμένα, αλλά με βάζει σε σκέψεις...

  2. #1187
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και φρέσκο άρθρο στο Insomia με review του 5590
    Αυτό είδα και εγώ!
    Απ' ότι κατάλαβα το έβαλε πάνω στο ONT, και του έβγαλε το προφίλ Cosmote..

    ΠΡΟΣΟΧΗ. Τα βήματα αναφέρονται στην εγκατάσταση ως Router με την χρήση της Wan Port και όχι ως ONT.
    Άραγε υπάχει τώρα και στο Fiber Connection ?

    Παλιότερα ξέραμε ότι δεν υπήρχε προφίλ Cosmote στο 5590 για Fiber Connection..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...78#post7365278

    Πάντως στο τελευταίο OS έλεγε η AVM ότι έβαλε νέους Providers στο ρούτερ ως ONT, αλλά δεν είπε κάτι για Cosmote.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 17-03-24 στις 17:56.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  3. #1188
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.030
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prototype Εμφάνιση μηνυμάτων
    TR069 αλλά άκυρο, νόμιζα πως ήταν δικιά σου αγορά..Εγώ και να έβαζα έβαζα manual τον ACS server φαντάζομαι πως δεν θα παίξει κάτι..
    Δυστυχώς δεν μπορείς να το κάνεις αυτό στα fritz. Δεν έχουν τέτοια επιλογή. Ή θα διαλέξεις ένα από τα έτοιμα profile που έχει και έχουν τις πληροφορίες για το tr069 ή θα κάνεις custom profile αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν σου δίνει επιλογή να βάλεις ACS server και τα σχετικά.

    Και σωστά, ακόμα και να μπορούσες δεν θα έπαιζε κάτι. Το TR069 είναι για τον πάροχο.

    Ή θα το έχει εντάξει στην όλη υποδομή του και άρα θα έχει δώσει profile στον vendor του CPE (AVM στην περίπτωση μας) είτε όχι οπότε δεν έχει νόημα να δηλώσουμε ACS server. Θα μας πεί ουστ, δεν σε ξέρω

  4. #1189
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω εάν μπορεί να γίνει κάτι πειράζοντας το BackUp, εμφανίζεται η σχετική καταχώρηση..
    (όπως κάνουμε για την LAN 4, και για τους Codecs για το τηλ, όπως είδαμε πρόσφατα.)

    * Εγώ έχω.. Auto Configuration Server (ACS): h**p://remanage.otenet.gr ακόμη στο 7590ΑΧ.

    btw ο φίλος στο Insomnia σε γραμμή της Nova είδα ότι το έβαλε.. (χωρίς το τηλ)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 17-03-24 στις 19:41.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  5. #1190
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.030
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    εχει δύο screenshots, ένα που γράφει Nova και ένα που γράφει Cosmote.

    και στα δύο το έχει συνδέσει μέσω της WAN/2.5Gbit πόρτας και όχι από την οπτική

  6. #1191
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    dpap76 να σου πω.. στο Internet / Account Information / AVM Services
    το έχεις on το Diagnostics data ?

    βλέπω την επιλογή στο diagnostics -> security σου, γιατι εμένα είναι Off..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  7. #1192
    Εγγραφή
    26-11-2012
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά έχουμε την Vodafone που είναι πιο συνεργάσιμοι,
    και είχαμε και μαρτυρία ότι δούλεψε και με Nokia OLT σε δίκτυο της Vodafone!
    Που που που και δεν το πήρα χαμπάρι?

  8. #1193
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.030
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    dpap76 να σου πω.. στο Internet / Account Information / AVM Services
    το έχεις on το Diagnostics data ?

    βλέπω την επιλογή στο diagnostics -> security σου, γιατι εμένα είναι Off..
    Ναι, ΟΝ τα έχω όλα.



    Χθές το μεσημέρι έκανα ενα reboot το 5530, γι' αυτό και δείχνει αυτή την ώρα που δείχνει.

  9. #1194
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχει δύο screenshots, ένα που γράφει Nova και ένα που γράφει Cosmote.
    και στα δύο το έχει συνδέσει μέσω της WAN/2.5Gbit πόρτας και όχι από την οπτική
    Ααα ναι, έκανε Connect και Cosmote..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacPap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που που που και δεν το πήρα χαμπάρι?
    Λοιπόν τις αναφέρω και πάλι τις 2 περιπτώσεις που το 5590 δούλεψε με Nokia OLT!
    (χωρίς βοήθεια παρόχου)

    - H 1η περίπτωση είναι εδώ, όπου το Nokia OLT είχε νεότερη Version 7.01
    https://www.adslgr.com/forum/threads...69#post7533269

    - Η 2η είναι εδώ όπου είχε την παλιά Version 6.2.04 αλλά ήταν πάνω σε δίκτυο Vodafone στον Πειραιά!
    https://www.adslgr.com/forum/threads...41#post7543941

    - - - Updated - - -

    Στην Ιταλία και άλλος το έβαλε πάνω σε 6.2.04..
    https://www.hwupgrade.it/forum/showp...&postcount=225



    Και ακόμη μία από Ιταλούς με 6.2.03 ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 18-03-24 στις 00:21.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  10. #1195
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    484
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Αν κάποιος που είναι σε OLT της Nova αλλά είναι στην Cosmote, πάλι πρέπει να δηλώσει SN από το ONT;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς δεν μπορείς να το κάνεις αυτό στα fritz. Δεν έχουν τέτοια επιλογή. Ή θα διαλέξεις ένα από τα έτοιμα profile που έχει και έχουν τις πληροφορίες για το tr069 ή θα κάνεις custom profile αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν σου δίνει επιλογή να βάλεις ACS server και τα σχετικά.

    Και σωστά, ακόμα και να μπορούσες δεν θα έπαιζε κάτι. Το TR069 είναι για τον πάροχο.

    Ή θα το έχει εντάξει στην όλη υποδομή του και άρα θα έχει δώσει profile στον vendor του CPE (AVM στην περίπτωση μας) είτε όχι οπότε δεν έχει νόημα να δηλώσουμε ACS server. Θα μας πεί ουστ, δεν σε ξέρω

    Μου αρέσει ο τρόπος που τα εξηγείς

    Σήμερα,

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20240317_202343_Messenger.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  177,6 KB 
ID: 254736 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20240317_202352_Messenger.jpg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  178,0 KB 
ID: 254737
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

  11. #1196
    Εγγραφή
    16-07-2014
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZBOX 5590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prototype Εμφάνιση μηνυμάτων
    TR069 αλλά άκυρο, νόμιζα πως ήταν δικιά σου αγορά..Εγώ και να έβαζα έβαζα manual τον ACS server φαντάζομαι πως δεν θα παίξει κάτι..
    Ναι δεν θα δουλέψει αν δεν το υποστηρίξει ο πάροχος. Έχω τις ίδιες ρυθμίσεις στο 5590, στις φωτό των μενού που ανέβασε ο φίλος dpap76 από το δικό του 5530, (παρόλο που συνδέεται κάθε έξι ώρες στον σέρβερ δεν κάνει αυτόματη παραμετροποίηση κατά το αρχικό setup). Βέβαια δεν βρήκα ευκαιρία να κάνω δοκιμές με την 7.80

  12. #1197
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.030
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prototype Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάποιος που είναι σε OLT της Nova αλλά είναι στην Cosmote, πάλι πρέπει να δηλώσει SN από το ONT;
    Ας δώσουμε ένα παράδειγμα για να γίνει κατανοητό.

    Έστω οτι διαλέγω το 300Mbit/s πακέτο της Nova. Έστω επίσης οτι τις οπτικές στη γειτονιά μου τις έχει περάσει o Cosmote. Η Nova είναι ο πάροχος υπηρεσίας και o Cosmote είναι ο πάροχος δικτύου πρόσβασης.

    Η διαδικασία "δήλωσης" του SN ενός ΟΝΤ προς τον GPON πάροχο πρόσβασης δεν μπορεί να γίνει από τον τελικό χρήστη. Γίνεται μόνο από τον πάροχο υπηρεσίας προς τον πάροχο πρόσβασης [*1].

    Η Nova λοιπόν θα μου στείλει το Huawei AIO router της με SN HWTCxxxxxx και μέσω εσωτερικών καναλιών και διαδικασιών που έχει με τους υπόλοιπους παρόχους της υπηρεσίας VLU, θα δηλώσει στον Cosmote οτι ο τάδε συνδρομητής στη διεύθυνση τάδε, στον όροφο τάδε, στο floorbox τάδε και στην πορτα τάδε του FB έχει GPON ΟΝΤ εξοπλισμό και το SN του είναι HWTCxxxxxxxx.

    O cosmote όταν λάβει αυτό το αίτημα[*2] θα ρυθμίσει το GPON OLT του κατάλληλα ωστε μόλις δεί ONT με αυτό το SN αφενός μεν να του επιτρέψει την πρόσβαση στο GPON δίκτυο, αφετέρου δε να δρομολογήσει ολη την κίνηση αυτής της γραμμής στο δίκτυο της nova οπου από εκεί θα πάρει internet/τηλεφωνία/tv ο τελικός συνδρομητής.

    Από εδώ και πέρα το τελικός χρήστης δεν μπορεί να αλλάξει μόνος του το ONT. Αν χαλάσει και στείλει άλλο ο πάροχος υπηρεσίας, θα κάνει την ίδια διαδικασία και θα δηλώσει το νέο SN. Αλλά ο χρήστης οχι, επίσημα δεν μπορεί να βάλει "κάτι άλλο". Το σημείο τερματισμού (demarcation point) είναι το ΟΝΤ, οχι η οπτική πρίζα όπως είναι στα vdsl οπου εκεί είναι η τηλεφωνική πρίζα. Η ΕΕΤΤ με απόφαση της είναι ξεκάθαρη σε αυτό.

    Μπορούμε να βάλουμε οτι modem/router θέλουμε στα VDSL αλλά στα FTTH δεν μπορούμε να βάλουμε ότι ONT θέλουμε. Μετά το ONT όμως μπορούμε να βάλουμε ότι router θέλουμε. Στην περίπτωση που το ONT είναι τύπου All-in-one (AIO) τότε αιτούμαστε διαχωρισμό του από τον πάροχο υπηρεσίας (nova) και είναι υποχρεωμένος να μας στείλει ξεχωριστό ONT και ξεχωριστό router. Το ONT του θα μπεί στην γραμμή απο τεχνικό του, θα κάνει οτι χρειάζεται με το tablet[*2] του και στη συνέχεια το router του αν θέλουμε το χρησιμοποιούμε ή αλλιώς βάζουμε το δικό μας.

    Εδώ τώρα στην περίπτωση μας με το 5590 πάμε να κάνουμε μια μικρή ταρζανιά. Ξηλώνουμε μόνοι μας και χωρίς να ενημερώσουμε κανέναν το ONT του παρόχου υπηρεσίας που μας έστειλε και βάζουμε το δικό μας. Κίνηση που δεν θα πώ οτι ειναι παράνομη γιατί είναι μάλλον βαριά έκφραση αλλά σίγουρα δεν είναι υποστηριζόμενη απο τον πάροχο είτε υπηρεσίας, είτε πρόσβασης

    Το 5590 όμως έχει άλλο/το δικό του SN. Είναι το AVMGxxxxxxx. Αν το δεί αυτό ο πάροχος πρόσβασης θα πεί ούστ, δεν σε ξέρω. Και ποια είναι η λύση? GPON SN Spoofing. Ευτυχώς η AVM στην /#support σελίδα του fritz έχει ένα πεδίο που ονομάζει PON Serial Number και μας επιτρέπει να δηλώσουμε αυτό που ξέρει ήδη το OLT του παρόχου πρόσβασης. To HWTCxxxxxx στο παράδειγμα μας



    To Fritzbox θα κάνει training στην οπτική, θα στείλει το spoofed SN που ξέρει/περιμένει το OLT και όλα καλά, όλα ωραιά. Αυτό σε Huawei OLT λειτουργεί άψογα.

    Σε Nokia OLT έχουμε θέμα. Ειδικά με τα fritz κάπου στραβώνει η διαδικασία. Και λέω ειδικά με τα fritz γιατί όπως έχουν αναφέρει σε άλλα threads, όλα τα υπόλοιπα που έχουν δοκιμάσει οι χρήστες (LEOX, FS stick, και κατι ακόμα που δεν θυμάμαι) παίζει μια χαρά ΚΑΙ με τα Nokia OLT. Θέλουν ίσως και κάτι παραπάνω για να παίξει (spoofing και άλλων παραμέτρων εκτός απο το SN, πχ eqid, eqvid, software version) αλλά παίζει.

    Ελπίζω να έγινε κατανοητή η διαδικασία



    [*1] στο εξωτερικό δεν συμβαίνει έτσι. Ανάλογα και τον ISP, ο τελικός χρήστης έχει συνήθως ένα self-service portal που αν αλλάξει το εξοπλισμό/ΟΝΤ του μπαίνει στο portal και δηλώνει το νέο SN που θα έχει.

    Παράδειγμα, στην Deutsche Telekom (μητρική του ΟΤΕ θυμίζω), η διαδικασία είναι αυτή. Το modem-id που γράφει είναι φυσικά το SN του fritzbox ενώ το home-id είναι ένα είδους αναγνωριστικού που χαρακτηρίζει την συγκεκριμένη φυσική τοποθεσία του πελάτη της DT.

    Και εδώ η AVM δίνει οδηγίες πώς μπορεί να γίνει σε 25+ διαφορετικούς Ευρωπαϊκούς παρόχους: https://en.avm.de/service/knowledge-...ent-providers/

    Θα γίνει και εδώ κάποια στιγμή πιστεύω αλλά είναι νωρίς ακόμα για τέτοιες ευκολίες, την στιγμή μάλιστα που η αλλαγή ONT από τον ίδιο τον χρήση δεν είναι προβλεπόμενη

    [*2] η διαδικασία μπορεί να γίνει είτε απο πρίν ή/και ζωντανά/real-time με τα tablets των τεχνικών πεδίου που έρχονται στο σπίτι μας για να κάνουν την ενεργοποίηση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prototype Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα,
    ακόμα παίζουν το βιολί τους στο βασίλειο της Κάντζας ...

    αγνόησε τι σου γράφουν στο chat και εφόσον τους έχεις ήδη τους VOIP κωδικούς μην χάνεις άλλο χρόνο με αυτό το θέμα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dpap76 : 17-03-24 στις 23:30.

  13. #1198
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    484
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου που έκατσες και έγραψες όλα αυτά. Περιμένω πως και πως να έρθει το router να ξεμπερδεύω με τις φθηνές συσκευές των παρόχων. Από το 2022 που παρακολουθώ το συγκεκριμένο thread περίμενα για αυτή την ημέρα όταν θα γινόταν διαθέσιμο το FTTH στην περιοχή.

    Η ερώτηση πιο πάνω την έκανα γιατί τουλάχιστον στην Nova ο τεχνικός δεν είχε ούτε tablet ούτε σκάναρε κάποιο SN. Απλά έβαλε την οπτική στο BEP την έφερε μέσα στο σπίτι βάλαμε το router και άντε γεια.

    Για το chat, απλά ενημερωτικά το έβαλα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    HWTCxxxxxxxx
    Αυτό ισχύει για όλους τους Ελληνικούς παρόχους;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Prototype : 18-03-24 στις 00:00.
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

  14. #1199
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @ dpap76
    - 1η τάξη - 2ο εξάμηνο.. ? Χεχε!

    Μένει λοιπόν να επιβεβαιώσουμε εάν όντως η AVM έχει βάλει και την Cosmote στην επιλογή SFP Fiber,
    ή έτυχε στο Cap εκεί ο φίλος απλά να παίζει με τις ρυθμίσεις..

    Θα μπορούσε πιστεύω να μας πει ο φίλος μας nikos201..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 17-03-24 στις 23:59.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  15. #1200
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    484
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prototype Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου που έκατσες και έγραψες όλα αυτά. Περιμένω πως και πως να έρθει το router να ξεμπερδεύω με τις φθηνές συσκευές των παρόχων. Από το 2022 που παρακολουθώ το συγκεκριμένο thread περίμενα για αυτή την ημέρα όταν θα γινόταν διαθέσιμο το FTTH στην περιοχή.

    Η ερώτηση πιο πάνω την έκανα γιατί τουλάχιστον στην Nova ο τεχνικός δεν είχε ούτε tablet ούτε σκάναρε κάποιο SN. Απλά έβαλε την οπτική στο BEP την έφερε μέσα στο σπίτι βάλαμε το router και άντε γεια.

    Για το chat, απλά ενημερωτικά το έβαλα.



    Αυτό είναι για όλους του παρόχους μας;

    Επίσης να προσθέσω ότι έχουμε φάει μεγάλο άκυρο με την τηλεφωνία από εποχές Wind...ποτέ δεν βρέθηκε κάποια λύση μέχρι να πάρουμε στα χέρια μας το Zyxel ή κάποιο παρεμφερές router όπου να βλέπαμε όλες τις ρυθμίσεις..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Prototype : 17-03-24 στις 23:59.
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

Σελ. 80 από 101 ΠρώτηΠρώτη ... 60707578798081828590100 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας