Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 43
  1. #16
    Εγγραφή
    09-04-2010
    Μηνύματα
    365
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    20 Mbps Up /200 Mbps Down
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE H268Q
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p_k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λόγια μεγάλα, αλλά λείπει η ουσία. Και πού να χρειαστεί να επικοινωνήσει ο συνδρομητής με την εξυπηρέτηση πελατών...
    Λόγια μεγάλα, αλλά και έργα μεγάλα (συγκριτικά με τους άλλους παρόχους). Επίσης, εσύ έχεις δηλώσει κατ' επανάληψη ότι έχεις Wind από τότε που άνοιξε, οπότε δεν νομίζω να είσαι σε θέση να κρίνεις την εξυπηρέτηση πελατών των άλλων παρόχων.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p_k Εμφάνιση μηνυμάτων
    επίσης ένα άλλο τεράστιο θέμα είναι το πώς μία εταιρεία μπορεί πολύ ευκολότερα να στήσει εξοπλισμό και κεραίες σε σχέση με άλλες ανταγωνίστριες εταιρείες, αλλά και αυτό είναι τεράστιο θέμα.
    Αυτή η καραμέλα παραπάλιωσε, δεν νομίζεις; 2022 έχουμε, όχι 2000. Όποιος θέλει να ρίξει χρήματα, επενδύει. Τόσο απλά. Όποιος δεν θέλει, τότε του φταίει η κατσίκα του γείτονα. Αλλά και πάλι βέβαια αυτό που αναφέρεις δεν είναι κάτι που αφορά τον τελικό συνδρομητή. Αυτό που έχει σημασία είναι η εκάστοτε εταιρία να παρέχει αξιόπιστες και ποιοτικές υπηρεσίες. Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pluss : 20-07-22 στις 18:32.

  2. #17
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Penguin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά κρασιά δηλαδή. Συσκευές με 5G που δουλεύουν κανονικά στο εξωτερικό δε δουλεύουν στην Ελλάδα γιατί.... υπάρχει κατάλογος. Και τι έχει ο κατάλογος; Κατα βάση οτι πουλάει η εταιρία στα μαγαζιά της.
    Πιθανόν να δουλέψει το 5G και με συσκευές που δεν αναφέρονται. Ίσως όμως δεν παίζει το VoLTE και Wi-Fi Calling.

    Αν κάποιος θέλει να φέρει κάνα "μαϊμού" Elephone ή Umidigi από Κίνα, δεν τον εμποδίζει κανείς. Αν όμως παίζει χάλια (ή καθόλου), ο πάροχος δεν πρόκειται να ασχοληθεί... Θα σου πει "αυτές τις συσκευές έχω πιστοποιήσει, κι αν σ' αρέσουν".

  3. #18
    Εγγραφή
    08-07-2022
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p_k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κατάλογος είναι ενδεικτικός για όλες τις εταιρείες... υποστηρίζονται πολύ περισσότερες συσκευές κι αν δοκιμάσετε με μία συσκευή και δεν συνδέεται, πάρτε στην εξυπηρέτηση πελατών και ζητηστε την ενεργοποίηση του 5g.
    Τώρα σχετικά με το τι συμφέρει μία εταιρεία να επενδύσει είναι μεγάλο θέμα και δεν μπορεί να χωρέσει σε μία δημοσίευση, επίσης ένα άλλο τεράστιο θέμα είναι το πώς μία εταιρεία μπορεί πολύ ευκολότερα να στήσει εξοπλισμό και κεραίες σε σχέση με άλλες ανταγωνίστριες εταιρείες, αλλά και αυτό είναι τεράστιο θέμα.
    Για την cosmote δεν ξέρω. Η wind πάντως τα ρίχνει στον κατασκευαστή και ο κατασκευαστής στη wind. Άκρη δε βγαίνει. Μακάρι η cosmote να το κάνει τόσο απλά όσο λες.

  4. #19
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλο λόγια, χωρίς καμία ουσία. Στις τουριστικές περιοχές, οι κεραίες είναι γεμάτες και δεν κατεβάζεις ούτε με 0,07Mbps. Οι τουρίστες μας λοιδορούν και οι επαγγελματίες δεν μπορούν να κάνουν την δουλειά τους. Για μια ακόμη φορά, οι αριθμοί ευημερούν, αλλά οι άνθρωποι όχι.
    Δεν έχω άποψη για τουριστικές περιοχές, έχω άποψη όμως για μια από τις πιο κεντρικές περιοχές του Πειραιά με την Cosmote να κερδίζει με 1000.

    Σε 2 αγώνες φέτος στο ΣΕΦ όπου ήταν σχεδόν γεμάτο (κοντά στις 14000 κόσμος) , με Vodafone δεν άνοιγε ούτε η αρχική σελίδα του Google, Facebook ψόφιο με την εφαρμογή, pings στον Θεό και με timeouts.

    Την ίδια στιγμή στο ίδιο σημείο με την ίδια συσκευή η Cosmote έπιανε κοντά στα 100Mbps ή και παραπάνω, χωρίς κανένα απο τα προβλήματα που είχε η Vodafone.

    Η συσκευή μου είναι το Samsung Galaxy S20 Plus 5G. Με Vodafone είχα σχεδόν τέρμα 4G+ , με Cosmote επίσης σχεδόν τέρμα 4G+ και αρκετές φορές 5G.

  5. #20
    Εγγραφή
    02-12-2014
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΒΕΡΩΦ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    22.7(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο Golden Hall έχω δει 970Mbps. Στα παράλια ούτε για πλάκα.

    - - - Updated - - -

    Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο εταιρίες που δηλώνουν τεράστια κέρδη να μην βάζουν πλάτη. Οι τράπεζες κλείνουν υποκαταστήματα και μεταφέρουν ΑΤΜs "πιο κεντρικά", το internet είναι πίτα και εσύ να προσπαθείς να κάνεις web banking για να πληρώσεις τις υποχρεώσεις σου. Η επιχείρηση σου να καταποντίζεται στο TripAdvisor επειδή δεν έχεις καλό internet, να αγοράζεις mobile data για να "πιάνεις παντού" και να μην μπορείς να κάνεις δουλειά. Στο μεταξύ στο Capri και στην Puglia, να υπάρχει internet. Σε μια χώρα που το 25% του ΑΕΠ προέρχεται από τον τουρισμό, το να μην έχεις internet στις τουριστικές περιοχές, δεν βοηθά καθόλου. Οι πάροχοι πρέπει να επιλέξουν πως θέλουν να δουλέψουν. Εφόσον δεν μπορούν να επίτυχουν μεγάλη γεωγραφική κάλυψη και διατείνονται ότι επιτυγχάνουν πλυθησμιακή, θα πρέπει να μπορούν να μας καλύψουν όλους, όλες τις ημέρες και τις ώρες του χρόνου, γιατί ο πελάτης τους πληρώνει για όλες τις ημέρες και τις ώρες του χρόνου και όχι για να έχει υπηρεσίες όταν οι πλανήτες ευθυγραμίζονται, φυσά ούριος άνεμος κλπ.

  6. #21
    Εγγραφή
    23-03-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    649
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Α
    Router
    Cosmote ZTE
    Το θέμα με το αργό ίντερνετ στην Μύκονο πρέπει να φτιαχτεί και ΧΤΕΣ αν γίνεται ... είναι η βιτρίνα μας στους τουρίστες

  7. #22
    Εγγραφή
    12-05-2014
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πράγματι, εκεί που το 5G της Cosmote δεν είναι "πίτα" δουλεύει εκπληπτικά. Των άλλων δύο παρόχων, μόνο 5G δεν είναι. Το πρόβλημα στις τουριστικές περιοχές, τους είναι γνωστό και δεν κάνουν τίποτε για να αυξήσουν την χωρητικότητα. Στα social, οι ξένοι influencers, συχνά αναφέρουν πως "δεν έχω καλό internet εδώ όποτε δεν θα ανεβάσω live" (πρόσφατο παράδειγμα αφορά την Μύκονο) και στην συνέχεια πάνε σε άλλες χώρες και ανεβάζουν κανονικά.
    Μου έρχεται στο νου ένα λογοπαίγνιο που εμπλέκει influencers και ανατομικά σημεία τους που θα μπορούσαν να τοποθετηθούν κεραίες κινητής, αλλά θα φάω ban και θα είναι και δίκαιο.

  8. #23
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Golden Hall έχω δει 970Mbps. Στα παράλια ούτε για πλάκα.
    Εγώ κάποια που θυμάμαι είναι 1800 στο Golden Hall, 1700 στην Κατεχάκη (κοντά στο μετρό), 1500 στα Γλυκά Νερά, 1100 Γηροκομείο Αθηνών (περιοχή μου). Εξαρτάται και από την συσκευή βέβαια. Αν έχει πολλή κίνηση πέφτει στα 500-700.

    Η Cosmote παίζει μπαλίτσα μόνη της, ειδικά στο 5G.

  9. #24
    Εγγραφή
    02-12-2014
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/4996
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΒΕΡΩΦ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    22.7(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πραγματικά εντυπωσιακά νούμερα, μακάρι να είχαμε αποδεκτές ταχύτητες παντού.

  10. #25
    Εγγραφή
    02-08-2003
    Περιοχή
    Rodos
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΓΟΥΡΟΥ
    Router
    Fritzbox 7590AX
    SNR / Attn
    (dB) / 1,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ρε παιδια που τα βλεπετε εσεις οτι ειναι χαλια το 5G. Εγω ειμαι Ροδο και παω συχνα στα γυρω νησια. Μονιμα το 4G 150mbps και το 5G 300-500 σχεδον παντου. Σε περιοχες κοντα στην κεραια εχω βγαλει 1.5 gbps και σε Ροδο και Κω. Χαλκη 500mpbs
    Με Cosmote.

  11. #26
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά εντυπωσιακά νούμερα, μακάρι να είχαμε αποδεκτές ταχύτητες παντού.
    Που έχει πρόβλημα; Με εξαίρεση τη Θράκη, που βλέπω ότι πέφτει πολύ κράξιμο σε διάφορα forum, η Cosmote είναι τούμπανο.

    Παράλια, που ακριβώς εννοείς; Γιατί έχω την εντύπωση πως παίζει μόνη της στα παράλια της Αττικής.

  12. #27
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.788
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Γιατί κανείς δεν μιλάει για το upload? Τι να τα κάνεις τα 900 Mbit με upload 30?

  13. #28
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.159
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί κανείς δεν μιλάει για το upload? Τι να τα κάνεις τα 900 Mbit με upload 30?
    80 έχω εγώ και ποτέ δεν έχει πέσει κάτω από 60. Στους 2 σταθμούς τουλάχιστον που έχω βάλει το CPE PRO 2. Εννοείται μόνο στην 2600 upload συχνότητα από την αρχή και πλέον και την 2100 στη γειτονιά μου.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #29
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί κανείς δεν μιλάει για το upload? Τι να τα κάνεις τα 900 Mbit με upload 30?
    Εγώ βλέπω 70-100 παίζει το upload σε 5G. Σπάνια βλέπω λιγότερο. Έχω δει και 130+.

  15. #30
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.788
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    80? 60? Αλήθεια τώρα.. ούτε 10%. sorry αλλά αυτές οι ταχύτητες χωρίς upload είναι μουφα.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας