Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    (σε συνεχεια του upgrade σε 200αρα τον Μαρτιο , καθως και του περιστατικού που περιγράφω εδώ )

    Καλησπέρα σε ολους .


    τον τελευταίο καρό το θέμα Internet δε μου πάει καλα ... και θελω μια γνωμη για το τι να κανω.

    τον μαρτιο που ξεκινησαμε με τη 200αρα μετα απο upgrade , κλειδωνα με 97/22 κατέβηκα σιγα σιγα στα 89/22 οπου και η γραμμή ηταν το ποιο σταθερο της . καθολου CRC ελαχιστα FEC .

    Μετα απο δολιοφθορά της εισαγωγής μου απο τεχνικο VF (αποδεδειγμένα καθώς εχω φωτο απο το πριν και το μετα της επισκεψης του, καθως κ οτι εβαλε λογια στον νοικάρη μας οτι εμεις και ο οτε για τις αναβαθμίσεις του πειράξαμε το Internet κι για αυτο δε πιανει (topic for an ather day που λενε ομως ειναι αυτο )) , βλάβη στο KV της περιοχής απο κεραυνούς και κοψίματος του απερχομένου καλωδίου απο συνεργείο αεριου ... η γραμμη μου κρατείται με μηχανική υποστήριξη ...

    Μετα απ ολλα αυτα οταν επανήλθε καπως η γραμμη μου ,η κατάσταση της δε ηταν καλη ( 92/22 αλλα με αποσυνδέσεις και πεσμενο SNR) και με το πορισμα του τεχνικου πεδιου ΟΤΕ να ειναι " ΑΝεφικτότητα"


    Πλεον εχω πεσει στα 80/8 , περι τα 100CRC τη ωρα , συνεχεις αποσυνδέσεις και να μη μπορώ να κανω τη δουλεια μου ουτε εγω απομακρυσμένα με VPN στους servers Μου (εχω file servers εχω ebook servers και γενικα διαφορά πράγματα στο
    "homelab" που δινω πρόσβαση απ εξω με VPN , οποτε και το upload ειναι κρίσιμο ποιο κρίσιμο απο το down για αυτο δε με ενοιαζε το 97 down στη αρχη . ) Αλλα δε μπορούν να δουλέψουν και οι χρήστες του τοπικού δυκτιου καθως χάνουν
    τηλεφωνα, χανουν internet κτλ

    οσο ημουν στο 100ρι το πακετο , αποσυνδέσεις δεν ειχα αλλα τα 10mbps ηταν λιγα , τα 22 δεν ειναι πολλα , αλλα δε έχουν ούτε stutters οταν ανοίγεις ενα PDF/epub ούτε οταν ψάχνεις ενα αρχειο στον nas. (τα 5 ... αφηστετο .. κλαμα...)


    Το εμπορικό τμήμα ακυρώσεων μου εχει κανει προσφορά να κατεβω στα 100/10... (που θα ειναι κριμα , καθως και θα παει στραφι το 35b router και η αναβάθμιση ...και μεταξυ μας ολο το Hype)

    εσεις τι θα κανατε ; DGA4132 που ειναι απο τα ποιο router-βραχος που εχω δει , να βαλω friz7590 μπας και κανει τη γραμμη ποιο stable ?

    η καλωδιακή απόσταση (μετρώντας διαδρομή καλωδίων ) ειναι τα 310m απο το KV (τσιμπημένο για Vdsl)

    Τα τελευταια stats μου

    Κώδικας:
    Modem status
    Line status
    Online 15min
    FEC errors (U/D)
    (136064, 550698)
    CRC errors (U/D)
    (691, 1336)
    Power (dB) (U/D)
    (7.9, 13.2)
    SNR (dB) (U/D)
    (7.8, 8.3)
    Attenuation (dB) (U/D)
    (7.2, 15.1)
    Attainable speed (kbps) (U/D)
    (8169, 87514)
    Synchronized speed (kbps) (U/D)
    (8166, 80365)

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.760
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το οτι βρεθηκε ενας τσαπατσουλης τεχνικος δεν σημαινει οτι εκανε και δολιοφθορα.
    Απο κει και περα, εαν το καλωδιο που μπαινει ειναι ολο γεματο σηματα vdsl, αρκει μια ακομα αναβαθμιση για να παει το crosstalk στο θεο και να μην γινεται "τιποτε"
    Με τις δωρεαν αναβαθμισεις συμβαινουν αυτα ακομη πιο συχνα.
    Αν θες να παρεις fritz, παρε 7530, το 7590 δεν προσφερει τιποτε περισσοτερο. Δεν θα το επερνα ποτέ μονο για το modem του. Το interface του σπαει @@
    και γενικοτερα η διαχειριση μεσω αρχειων και upload για να σκαλισεις δεν ειναι και το καλυτερο. Βασικα ειναι για κλωτσιες, και σε μεγαλο βαθμο undocumented.
    Καλυτερη επιλογη ενα draytek vigor 165 και να ανεβασεις το snr με το χερι. Θα ριξεις την ταχυτητα ας πουμε στα 70/20 και θα εχεις κατι descent.
    Εχουμε καλομαθει στα mbit λες και ειναι για χορταση.
    Η συμμετρικοτητα ειναι πιο σημαντικη.
    Με ενα σωστο router με qos και limiters τα 70mbit ειναι υπερ αρκετα για οικιακη advanced χρηση οσο παιζεις ουσιαστικα μονος σου.
    Αν εισαι ξενοδοχειο και απο πισω κανουν stream 20 τηλεροασεις, ναι , ισως και να μην φτανει. Επισης αν θες να κατεβαζεις 15 torrens UHD, ναι δεν.
    Αλλα αυτα ειναι extreme χρησεις, που συχνα καταληγουν οτι η ταχυτητα του internet συνδεεται με το μεγεθος του πτηνου....

  3. #3
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι βρεθηκε ενας τσαπατσουλης τεχνικος δεν σημαινει οτι εκανε και δολιοφθορα.(1)
    Απο κει και περα, εαν το καλωδιο που μπαινει ειναι ολο γεματο σηματα vdsl, αρκει μια ακομα αναβαθμιση για να παει το crosstalk στο θεο και να μην γινεται "τιποτε" (2)
    Με τις δωρεαν αναβαθμισεις συμβαινουν αυτα ακομη πιο συχνα.
    Αν θες να παρεις fritz, παρε 7530, το 7590 δεν προσφερει τιποτε περισσοτερο. Δεν θα το επερνα ποτέ μονο για το modem του. Το interface του σπαει @@ (3)
    και γενικοτερα η διαχειριση μεσω αρχειων και upload για να σκαλισεις δεν ειναι και το καλυτερο. Βασικα ειναι για κλωτσιες, και σε μεγαλο βαθμο undocumented.
    Καλυτερη επιλογη ενα draytek vigor 165 και να ανεβασεις το snr με το χερι. Θα ριξεις την ταχυτητα ας πουμε στα 70/20 και θα εχεις κατι descent.
    Εχουμε καλομαθει στα mbit λες και ειναι για χορταση. (4)
    Η συμμετρικοτητα ειναι πιο σημαντικη.
    Με ενα σωστο router με qos και limiters τα 70mbit ειναι υπερ αρκετα για οικιακη advanced χρηση οσο παιζεις ουσιαστικα μονος σου.
    Αν εισαι ξενοδοχειο και απο πισω κανουν stream 20 τηλεροασεις, ναι , ισως και να μην φτανει. Επισης αν θες να κατεβαζεις 15 torrens UHD, ναι δεν.
    Αλλα αυτα ειναι extreme χρησεις, που συχνα καταληγουν οτι η ταχυτητα του internet συνδεεται με το μεγεθος του πτηνου....
    1) Κρίνοντας απο αυτα που ειπε στους νοικάρηδες μου & πελάτες τις εταιρείας του & οτι ειχε πετάξει εκτος το ζευγος μου βραχυκυκλώνοντας το , δε μπορω να σκευτω πως ειναι απλα τσαπατσουλια .
    2) καλα αυτο το ξερω , αλλα σε ολη τη πολυκατοικια ειμαστε οι μονοι με VDSL & απ οτι μου ειπε φιλος , τεχνικος πεδιου ΟΤΕ απο τη καμπίνα αυτη , φεύγουν πολυ λιγα VDSL . κωμόπολη στα ορια χωριού βλεπεις ...
    3) 7530 εννοούσα και αν δε μπαίνει bridge δε αξίζει καν να ασχοληθώ καθως ασυζητητί το PFsense ειναι ποιο ισχυρο ως router.
    4) Εβαλα 200 (100 δηλ για να παω στα 200 με το upgrade) γιατι ηθελα το 20 up , οχι τοσο το 200down . οι μόνιμοι του σπιτιού που κάνουν χρήση της γραμμής ποιο πολυ , θα βολευόταν σιγουρα και με 50αρα .
    αλλα βλεπεις , το selfhosting είναι ωάριο και σα εκπαιδευτική πλατφόρμα ...αλλα και γιατι στήνεις πανω διαφορα χρησημα πραγματα οταν δε υπαρχει χωρος στο φοιτητηκο σου σπιτι για κανα debian box να "παιξεις" ... τα στηνεις στο πατρικο ...
    (εστω και με 20mbps) , μεσα τους εχω κανει qos , vlans και guest networks για οταν ερχετε κανεις κτλ

    στο τελως ομως ολα αυτα καλα , αλλα αν η γραμμη περναει το μισο της ημερας down .. τι να το κανεις;


    Οποτε εσυ προτείνεις να παω σε Draytek vigor 165 και να εγκαταλείψω το DGA4132;

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.760
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το dga δεν το ξέρω, το vigor έχει πραγματικό bridge mode και παίζεις και με το snrm.
    Αν δεν χρειάζεσαι Alli in one κονσέρβα solution,τι να το κάνεις το fritzbox

  5. #5
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το dga δεν το ξέρω, το vigor έχει πραγματικό bridge mode και παίζεις και με το snrm.
    Αν δεν χρειάζεσαι Alli in one κονσέρβα solution,τι να το κάνεις το fritzbox
    με το DGA εχω κανονικο bridge mode , περνω το 835 το φερνω σε μια Lan Και βγαζω κληση απο το pfsense . SNR tweeking Δε μπορω να κανω σε VDSL γραμμές λογω των διαθέσιμων στο ansuel drivers

    τωρα , frizbox σκεπτόμουν γιατι λενε πως εχει πολυ καλο modem , ιδανικο για "δυσκολες γραμμες" οπως η δίκια μου...

    καινουρια καλωδιωση εβαλα , καινουρια "δυνατα" modem πηρα κριμα ειναι να πεσω στα 100 ή και σε χαμηλοτερο πακετο ... Αν και κατι μου λεει ειναι η εσχατη λυση ...

    (εχω δει αυτο το dga να κλειδωνει γραμμη με μεγαλη καλωδιακή αποσταση και κακη εσωτερικη εγκατάσταση εκει που ενα zte της nova δε επιανε ουτε 30 σε 100 πακετο αυτο κλειδωσε λιγο κατω απο τα 60 )

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.760
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Σε δυσκολη γραμμή έχω δοκιμάσει fritzbox και draytek, με pf. Προφανώς draytek, ανεβασμα του snr μεχρι τη σταθερότητα, και το ξέχασα.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε δυσκολη γραμμή έχω δοκιμάσει fritzbox και draytek, με pf. Προφανώς draytek, ανεβασμα του snr μεχρι τη σταθερότητα, και το ξέχασα.
    Βλεπω στο kitz forum , πως με Broadcom chipset στο Modem δε μπορει να γινει SNR tweeking. Αρα παω σε draytek.

    Κια μια που λεμε για τα draytek απο το telnet τους μπορω να εχω dsl stats; (φαντάζομαι πως το CLI τους θα ειναι documented... )

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.760
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ναι μπορείς..
    Το πραγματικό bridge mode περιμένει τα PPP frames tagged.
    Το draytek το κάνει

  9. #9
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μπορείς..
    Το πραγματικό bridge mode περιμένει τα PPP frames tagged.
    Το draytek το κάνει
    α , και μετα "κοβεις" το 835 πανω απο το router ..

    βρισκω το Vigor 2765 κανα 60ρι 70ρι , να το παρω;

  10. #10
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στις 200αρες , interleaved προφιλ δε υπαρχει ;

    σε 50αρα που ημουν ποιο παλια ειχα interleaved και δε μαζευα σφαλματα , τωρα , και στα 100 αλλα και στα 200 με εχουν σε fast .

  11. #11
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Πάρε και ζήτα να σου βγάλουν το Fast path.
    Εγώ στη γραμμή στο σπίτι 100άρα με περίπου 500 μέτρα απόσταση, με είχαν σε Fast path / G.INP αλλά δεν τα πήγαινε και πολύ καλά.
    Ζήτησα να μου βγάλουν το Fast και μου έκλεισαν τελείως το G.INP, ανέβασαν 10ms στο Latency και 1.2 στο INP στο Downstream. Πολύ καλύτερα!
    Ανέβηκε λίγο το latency στο Warzone που παίζω αλλά στην πράξη δεν είδα καμία διαφορά.

  12. #12
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andresalonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε και ζήτα να σου βγάλουν το Fast path.
    Εγώ στη γραμμή στο σπίτι 100άρα με περίπου 500 μέτρα απόσταση, με είχαν σε Fast path / G.INP αλλά δεν τα πήγαινε και πολύ καλά.
    Ζήτησα να μου βγάλουν το Fast και μου έκλεισαν τελείως το G.INP, ανέβασαν 10ms στο Latency και 1.2 στο INP στο Downstream. Πολύ καλύτερα!
    Ανέβηκε λίγο το latency στο Warzone που παίζω αλλά στην πράξη δεν είδα καμία διαφορά.
    ΦΦΦ σε στοκο επεσα... τζαμπα το deSync και το κραξιμο απο τους κατοικους του σπιτιου για το downtime (τους πηρα τηλ ειπα οτι θελω interleaved , μου ριξαν τη γραμμη και δε γυρισε σε interleaved )

    Θα ξανα δοκιμασω το βραδυ που δε θα εχω κοσμο πανω

    - - - Updated - - -

    Τους ξανα πηρα (προφανως οχι 1:40 το βραδυ) , κι μου ειπαν πως η γραμμη μου ηταν ηδη σε interleaved , στο DGA συνεχιζα να βλεπω VDSL mode : fast ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος finos : 26-07-22 στις 02:05.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Πόσο ping βγάζει στο ookla ?

  14. #14
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andresalonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο ping βγάζει στο ookla ?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  13455846355.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  44,6 KB 
ID: 239745 ....τι ωραια 200αρα....

    - - - Updated - - -

    Έβαλα επάνω το draytek, οσο και να πείραξα snr τα 20up δε τα πήρα πίσω. μειωθηκε πολύ το Attainable μου, θα παρακολουθήσω τη γραμμή τις επόμενες μέρες, αν μείνει σταθερή καλώς.. Αλλιώς downgrade σε 100/10

  15. #15
    Εγγραφή
    26-05-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    70000/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    9db(dB) / 20db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν το dslam σου είναι Broadcom, ξεχασε σίγουρα το 7590, που έχει infineon chipset! Θα σε πεθάνει στις αποσυνδέσεις! Σου μιλάω από προσωπική εμπειρία... Προτείνω, είτε να βάλεις το Speedport plus σε bridge mode, είτε να πάρεις από ebay ένα 7582, που έχει επίσης Broadcom chipset... Και με τις δυο λύσεις θα ησυχάσεις από αποσυνδέσεις!!! Το draytek διάβασα ότι έχει και αυτό infineon chipset οπότε ίσως να μη σε βοηθήσει.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας