Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    01-03-2021
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Όσο έχει κέφι?
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,
    Nova 100 με voip σε καμπίνα ΟΤΕ εδώ.
    Το τελευταίο ~εξάμηνο (με το πρόβλημα να γίνεται χειρότερο το τελευταίο δίμηνο) κάποια στιγμή μαζεύονται crc errors, πέφτουν τα rates, και υπάρχουν αποσυνδέσεις.
    Η τελευταία κατάσταση πριν την αποσύνδεση είναι κάπως έτσι.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats_21-07_20-43.jpg 
Εμφανίσεις:  52 
Μέγεθος:  66,0 KB 
ID: 239646

    Δεν υπάρχει στάνταρ ώρα που θα συμβεί αλλά οι περισσότερες γίνονται το απόγευμα. Άπαξ και ξεκινήσει αυτό, τρώμε από 1 μέχρι 4 ώρες με αυτήν την κατάσταση να επαναλάμβανεται μέχρι που κάποια στιγμή η γραμμή θα σταθεροποιήθει πάλι σε μία περίπου τέτοια κατάσταση
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats_22-07_20-13.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  67,0 KB 
ID: 239647.
    Μετά τα μεσάνυχτα μάλιστα, η ποιότητα μπορεί να είναι τερματισμένη, κάπως έτσι
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats_22-07_01-38.jpg 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  69,0 KB 
ID: 239648.
    Στο πρώτο ραντεβού με τεχνικό nova πήρα ως πόρισμα το "πρόβλημα στην καθέτη" (ο τεχνικός μέτρησε 101 και λάθη πάνω, 110 χωρίς κάτω) και μπήκε (αν και το πίστευα ότι δεν βρίσκεται εκεί το θέμα γιατί δεν υπήρχε το θέμα παλαιότερα) καλώδιο κατευθείαν από εκεί που σπάνε τα ζεύγη του ΟΤΕ για την οικοδομή. (ευχαριστώ sweetdreams για τις συμβουλές).

    Αύριο είναι το επόμενο ραντεβού με τεχνικό nova, αλλά ρεαλιστικά περιμένω είτε να θεωρήσει λάθος το καλώδιο που μπήκε (pet τηλεφωνικό αντί utp που μου είχε προτείνει ο προηγούμενος τεχνικός) και γενικά να δει διαφορετική ταχύτητα πάνω-κάτω και να το ρίξει στην καλωδίωση, είτε να συγχρονίσει περίπου το ίδιο πάνω-κάτω και να με βγάλει τρελό.

    Οπότε η βασίκη μου απορία είναι τι μπορεί να φταίει για μάζεμα crc/αποσυνδέσεις κυρίως το απόγευμα, όχι στάνταρ κάθε μέρα αλλά 3-4/7 (σήμερα πχ αν υπήρχαν αποσυνδέσεις πρέπει να ήταν λίγες, δεν είμαι και σπίτι να παρακολουθώ όλη μέρα) ενώ το βράδυ τις περισσότερες φορές είμαστε οκ;
    Ξέρω ότι ο ηλεκτρολόγος δεν έβαλε με scotchlok το καινούριο καλώδιο (νομίζω απλά τα έστριψε). Αν επιβεβαιωθώ και δεν πάει η βλάβη στον ΟΤΕ αύριο θα πάω να τα κοτσάρω εγώ. Αλλά και πάλι δεν μπορώ να το ρίξω εκεί αφού αφενός το πρόβλημα δεν υπήρχε πριν κάποιο καιρό, αφετέρου δεν υπάρχει και το βράδυ τις περισσότερες φορές.

    Ότι ιδέες έχετε ευπρόσδεκτες.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Κάτι που ξεκινάει εκείνη την ώρα και κλείνει μετά τα μεσάνυχτα και σου δημιουργεί παρεμβολές.

    Μπορεί να είναι κάποια φωτεινή ταμπέλα, κάποιος φωτισμός, κάποιος κλιματισμός, δύσκολα πράγματα δυστυχώς

  3. #3
    Εγγραφή
    01-03-2021
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Όσο έχει κέφι?
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό το σκέφτηκα κι εγώ λίγο όταν έψαχνα για crc αλλά πέραν του ότι δεν μου πάει κάπου το μυαλό, αφενός την ίδια ώρα που έγω έχω αποσυνδέσεις ο από κάτω όροφος (άρα ίδιο χοντρό καλώδιο ΟΤΕ, διαφορετική πλέον διαδρομή από εκεί που σπάνε τα ζεύγη) με επίσης nova 100 είναι μια χαρά, αφετέρου μπορεί αυτό το πράγμα να συμβεί και άλλη στιγμή του 24ωρου (είτε μες στη νύχτα, είτε και μεσήμερι) αλλά σίγουρα δε θα τραβήξει τόση ώρα αυτή η αστάθεια όση θα τραβήξει όταν το πιάνει απογευματόβραδο.

    upd χθεσινό: Ήρθαν τελικά και χθες τα θέματα απλά πιο αργά από άλλες φορές. Χοντρικά 11 με 1 γινόταν το πράμα.

    upd σημερινό: Ήρθε ο τεχνικός nova (ο ίδιος με την άλλη φορά) μέτρησε μόνο κάτω, μία συγχρόνισε στα 94, μία στα 101 και από errors μόνο ελάχιστα fec (εγώ πάνω, κάνα δύωρο τώρα είμαι στα actual 109). Μου πε ότι συχνά τέτοιο πρόβλημα βλέπει όταν μπλέκονται συναγερμοί (δεν έχει κανείς στο κτίριο) και να βάλω το router σε καμία πρίζα ασφαλείας μήπως έχει να κάνει με τάσεις.
    Παρατήρησε επίσης ότι τα περισσότερα τα βγάζω το απόγευμα, ευτυχώς δεν με έβγαλε τρελό. Αν και ούτε αυτά περιμένω να έχουν σημασία θα δοκιμάσω και αυτό, και να βάλω το ρούτερ σε καμιά γωνιά μόνο του μακριά από συσκευές, και να κουμπώσω πάλι τηλέφωνο μόνο πάνω του μήπως φταίει η οριζόντια (γιατί μετά το χώσιμο του εξωτερικού τη χρησιμοποιώ πάλι για τηλέφωνο).
    Κατά τ' άλλα είπε ότι θα πάει ΟΤΕ η βλάβη άλλα ότι εγώ δε θα ενημερωθω ποτέ αν ήρθε όντως ΟΤΕτζής και τι έκανε (δεν μου 'χει ξαναπάει βλάβη σε ΟΤΕ, δεν ξέρω πως λειτουργεί το θέμα).

    Αν και κατά βάθος ΟΤΕ θα ήθελα να πάω εγώ παρόλο που δεν ξέρω αν θα λυνόταν το θέμα, ας όψονται οι ~18 ακόμα μήνες συμβολαίου που ούτε και ξέρω τι πέναλτυ θα βγάζουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lykan : 23-07-22 στις 12:08.

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2021
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Όσο έχει κέφι?
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    Path Level
    Interleaved
    Και χθες 11-1 έκανε τα δικά του. Όταν ξεκίνησε τριγύρναγα σε πρίζες του σπιτιού με το ρούτερ να δω αν θα έχει διαφορά (spoiler, δεν είχε). Κι αυτό διότι μέσα σε όλα ο τεχνικός είχε προτείνει και να βάλω "πρίζα με σταθεροποιητή τάσης των 7-8ευ" στο ρούτερ (τέτοιο πράμα δεν υπάρχει απ' ότι κατάλαβα αλλά τέλος πάντων), μήπως φταίει ότι πάει πάνω κάτω η τάση και αρχίζουν crc (δεν ξέρω πόσή λογική έχει αυτό).
    Από περιέργεια θα πάρω μία χαζοπρίζα μόνο και μόνο να δω αν θα ανάβει κάνα φωτάκι για τις τάσεις όταν γίνεται το πανηγύρι.

    Το πρωί απ' ότι φαίνεται είχαμε πάλι αποσύνδεση, λογικά το κλασικό σερί για να βλέπω και crc (δε θυμάμαι πως τις καταλαβαίνω από τα logs του H288A) και νομίζω είναι η πρώτη φορά που παίρνει το μάτι μου αρνητικό output power
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats_24-07_12-44.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  67,3 KB 
ID: 239699.

    Upd αυτοψίας μου: Αν και δεν ξέρω αν μπορεί να επηρεάζει (αφού άλλοι είπαμε δεν έχουν πρόβλημα μάλλον), απ' ότι φαίνεται τα καλωδία ΟΤΕ που δίνουν εδώ και στο δίπλα σπίτι και το box απ' το οποίο φεύγουν βρίσκονται δίπλα σε ένα φουντωμενο δέντρο. Ακουμπάνε σε αρκετά σημεία και με το μάτι δεν μπορείς να πολύτσεκάρεις το καλώδιο. Δεν ξέρω αν μπορεί να έχει φθαρεί/επηρεάζεται από αερά και ποιανού αρμοδιότητα είναι να φάει κούρεμα το δέντρο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lykan : 24-07-22 στις 18:58.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-03-2021
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Όσο έχει κέφι?
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    Path Level
    Interleaved
    Ραντεβού με ΟΤΕ σήμερα που υποθετικά ήρθε, δεν μπορούσε να το λύσει ή whatever και ζήτησε συνδυαστικό. (Το καπάκι της χωνευτής ακούνητο είναι ωστόσο).
    Κάνω λίγη υπομονή ακόμα μόνο και μόνο μπας και υπάρξει περίπτωση να μην πληρωθεί το πέναλτυ (άμα βγει μη επιλύσιμη δεν ξέρω τι προτείνουν μετά).
    Αν συνεχίσουν να πετάνε αετό πέναλτυ, κούρεμα δέντρο, ΟΤΕ και σε βλάβη που πιθανώς θα υπάρχει ακόμα τουλάχιστον δε θα και χω και το μεσάζοντα.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Του ΟΤΕ ώχ,πιθανόν ννα είναι αυτο το θέμα τα αγκάθια τρηπάν στο σημέιο είναι αδύνατον να κάνουν ζημιά σε όλα τα ζέυγη!

  7. #7
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    τα ιδια και σε μενα νυχτα μετα της 12 τπτ ολα καλα ειμαι αψωγα

    σταθερα ολα
    11255/112637
    και Attainable
    59261/179827

    μετα κατά της 2+ το μεσημέρι οταν ο κόσμος γυρναει από της δουλείες δλδ ξεκιναει το party
    6 ψήφιος αρυθμος crc (ενω πρην 0) η γραμμή ανα 2 λεπτά αποσύνδεση και συγχρονιζει σε οτι της έρθει (εχω δει και 17000 down)

    προφανώς internet ουτε για αστείο (αν προλάβω να ανοίξω καμια σελίδα θαύμα θα ειναι

    και ολο αυτο κραταει μεχρι της 12 κατι οπου σταδιακά στρώνει και γινεται βράχος η γραμμή

    πχ σκ που ολη η γειτονιά ήταν άδεια και έφυγαν ολοι θαλλασες εκανα party ειχα καμία 2 η 3 crc error καμια αποσύνδεση σε 48 ώρες τπτ......

    έχουν έρθει 3 φορές τεχνικοί και σε συνδυαστικό ραντεβού με την vodafone (και καθώς ήρθαν πρωί δεν βρήκαν κανένα θέμα)

    ενω βλέπουν ότι εχω άπειρες αποσυνδέσεις στο σύστημα λένε αφου όταν ερχόμαστε όλα καλά πάρε τα @@ και μείνε χωρίς το internet

    και καθος η δουλεια μου ειναι μεσο intenert πολλες φορες , πλεον ειμαι μονημα με 4g router και εχω ξοδεψει ενα σορο gb


    καταλαβαίνω οτι λυση δεν θα υπάρχει ετσι μια ερώτηση πως μπορώ να φύγω από αυτούς και να βάλω καμία οπτική (hcn, inalan) χωρίς να πληρώσω την ρήτρα
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails ok.jpg  

    bbb8.jpg  


  8. #8
    Εγγραφή
    01-03-2021
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Όσο έχει κέφι?
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    Path Level
    Interleaved
    Αύριο κλείνει εβδομάδα από τότε που δεν ήρθε ο τεχνικός ΟΤΕ και ακόμα δεν έχω καν λάβει μήνυμα για κανόνισμα συνδυαστικού. Έχει αρχίσει να εξαντλείται η υπόμονη μου και το πέναλτυ να μη φαίνεται τόσο μεγάλο αν είναι να βρω την ησυχία μου.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-03-2021
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Όσο έχει κέφι?
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    Path Level
    Interleaved
    Πάμε για ένα ενδιαφέρον και ολίγον γελοίο update.
    Προχθές εντέλει έγινε το συνδυαστικό. Και τα δύο παιδιά εξυπηρετικά και με υπόμονη (όχι κουμπώνω το διαγνωστικό στο ζεύγος 5 δεύτερα, βλέπω ότι είσαι καλά και φεύγω).
    Στη χωνευτή υπάρχει το δικό μου ζεύγος, άλλα 3 σε χρήση και άλλα δύο ελεύθερα. Η αρχική σκέψη ήταν να μου αλλαχτεί ζεύγος.
    Με τον έναν στην καμπίνα και τον άλλον στη χωνευτή, βρέθηκε ότι τα δύο ελεύθερα ζεύγη δεν μιλάνε με την καμπίνα (αυτό δεν το περίμενα, υπέθετα ότι όλα στη χωνευτή θα έχουν επαφή με την καμπίνα).
    Για να γίνει αυτό έπρεπε να κάνουν κάτι στο boxάκι στην κολώνα του ΟΤΕ.

    Στο οποίο όπως είπαμε λόγω του δέντρου δεν μπορούσαν να ανέβουν καν. Οπότε απλά έγινε αλλαγή πόρτας και με άφησαν με οδηγίες "αν συνεχίσει, κλάδεμα το δέντρο για να μπορούμε να ανεβούμε στο boxάκι και επικοινωνία πάλι με nova".
    Πριν καλά-καλά φύγουν, είδα καμιά 50αριά crc στο router μέσα σε 4 λεπτά και actual 88000. 2 ώρες μέτα άρχισε η κλασική ιστορία, πάνω-κάτω actual και attainable, βροχή crc και απανωτές αποσυνδέσεις.
    Τότε πήρα απόφαση ότι έπρεπε να γίνει αυτό που τόσο καιρό δεν γινόταν για να μην ακουστεί γκρίνια (και γιατί οκ, δεν το λες και ώραια πράξη).
    Πολύ προσεχτικά για να μη γίνει χειρότερη ζημιά, ελευθερώθηκε το boxάκι και το έναεριο του ΟΤΕ για το κτίριο μας. Δεν ακουμπάει πια τίποτα ούτε την κολώνα ούτε το 6ζευγο μας.
    Το τίμημα είναι κάποια κίλα σύκα και σκία για μία θέση πάρκινγκ. (Το ενάεριο του ΟΤΕ για το δίπλα κτίριο ακόμα είναι χωμένο στα κλαδιά).

    Από τότε η εξέλιξη είναι αυτή.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats_09-08_after-kopsimo.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  68,1 KB 
ID: 240134 (Εδώ για κάνα δύωρο υπήρχε επαφή με το δέντρο)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats_10-08_01-32.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  69,0 KB 
ID: 240135
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats_10-08_20-38.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  66,3 KB 
ID: 240136
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  stats_11-08_12-50.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  66,1 KB 
ID: 240133.

    To attainable του up δεν το θυμάμαι ποτέ τόσο πάνω. Του down άλλοτε είναι 130, άλλοτε 110 (θα το ξαναπαρατηρήσω πότε μπορεί να πηγαίνει 110). Τα CRC είναι στάσιμα κι έχουν προκύψει προ κλαδέματος.
    Κρατάω ακόμα μικρό καλάθι, αλλά 40βάλε ώρες συνδεδεμένος μες στο 22 δεν έχω ξαναδει.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας