Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-37 από 37

Θέμα: Vodafone & Fritz..

  1. #31
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νίκο, δεν έχω Sonoff συσκευές για να βοηθήσω, έχω δει όμως σε διάφορα βίντεο στο YouTube ότι υπάρχει δυνατότητα "compatible pairing mode", νομίζω πως πρέπει να είναι κάτι σαν fallback σε περίπτωση που δε λειτουργεί ο βασικός τρόπος. Κάτι ακόμα που έχω διαβάσει είναι α) βεβαιώσου ότι κάνεις σύνδεση σε 2.4GHz συχνότητα, β) το SSID και ο κωδικός αποτελείται μόνο από αλφαριθμητικά σύμβολα, δηλαδή a-z, A-Z και 0-9 (δε ξέρω γιατί αυτό, αλλά αν έχεις σύμβολα άλλα όπως @$%#!-_ κτλ, δοκίμασε να τα βγάλεις έστω δοκιμαστικά), γ) δοκίμασε να φέρεις τη συσκευή πιο κοντά στο router, δ) δοκίμασε να κάνεις το pairing με το eWeLink app (σου βγάζει επιλογή για compatibility mode αν κάνει fail).

    Εάν στο Sonoff σου το λαμπάκι αναβοσβήνει εναλλακτικά 2 φορές γρήγορα και 1 αργά, τότε θα πρέπει να λειτουργεί το Quick Pairing Mode που είναι και η κύρια μέθοδος, εάν όμως αναβοσβήνει γρήγορα, τότε μόνο με το Compatible Pairing Mode θα μπορέσεις να συνδέσεις τη συσκευή. Επίσης, εγώ θα σου πρότεινα να κλείσεις προσωρινά το 5GHz σήμα και ν' αφήσεις το 2.4GHz ώστε να είσαι σίγουρος ότι δε προσπαθεί να συνδεθεί στο 5GHz.

    Σε ότι αφορά το fritz, θα περιμένω μέχρι την 1η εβδομάδα του Σεπτεμβρίου τελικά μήπως και έχω κάποια εξέλιξη από τη καταγγελία που έκανα στη Vodafone, μήπως και μου σταλθεί router εταιρικό ή βρεθεί άλλη λύση που να μπορώ να χρησιμοποιήσω Bridge Mode, αν δε βρεθεί θα πάρω το fritz box και θα τους γράφω μια καταγγελία ρουτίνας κάθε μήνα για εκνευρισμό

  2. #32
    Εγγραφή
    11-11-2015
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    Router
    H300s
    Σε ευχαριστώ φίλε δεν τι ήξερα, θα το δοκιμάσω σήμερα που επιστρέφω! Ναι και πολύ καλά θα κάνεις μόλις το βάλεις να μας πεις και εντυπώσεις .

  3. #33
    Εγγραφή
    11-11-2015
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    Router
    H300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο, δεν έχω Sonoff συσκευές για να βοηθήσω, έχω δει όμως σε διάφορα βίντεο στο YouTube ότι υπάρχει δυνατότητα "compatible pairing mode", νομίζω πως πρέπει να είναι κάτι σαν fallback σε περίπτωση που δε λειτουργεί ο βασικός τρόπος. Κάτι ακόμα που έχω διαβάσει είναι α) βεβαιώσου ότι κάνεις σύνδεση σε 2.4GHz συχνότητα, β) το SSID και ο κωδικός αποτελείται μόνο από αλφαριθμητικά σύμβολα, δηλαδή a-z, A-Z και 0-9 (δε ξέρω γιατί αυτό, αλλά αν έχεις σύμβολα άλλα όπως @$%#!-_ κτλ, δοκίμασε να τα βγάλεις έστω δοκιμαστικά), γ) δοκίμασε να φέρεις τη συσκευή πιο κοντά στο router, δ) δοκίμασε να κάνεις το pairing με το eWeLink app (σου βγάζει επιλογή για compatibility mode αν κάνει fail).

    Εάν στο Sonoff σου το λαμπάκι αναβοσβήνει εναλλακτικά 2 φορές γρήγορα και 1 αργά, τότε θα πρέπει να λειτουργεί το Quick Pairing Mode που είναι και η κύρια μέθοδος, εάν όμως αναβοσβήνει γρήγορα, τότε μόνο με το Compatible Pairing Mode θα μπορέσεις να συνδέσεις τη συσκευή. Επίσης, εγώ θα σου πρότεινα να κλείσεις προσωρινά το 5GHz σήμα και ν' αφήσεις το 2.4GHz ώστε να είσαι σίγουρος ότι δε προσπαθεί να συνδεθεί στο 5GHz.

    Σε ότι αφορά το fritz, θα περιμένω μέχρι την 1η εβδομάδα του Σεπτεμβρίου τελικά μήπως και έχω κάποια εξέλιξη από τη καταγγελία που έκανα στη Vodafone, μήπως και μου σταλθεί router εταιρικό ή βρεθεί άλλη λύση που να μπορώ να χρησιμοποιήσω Bridge Mode, αν δε βρεθεί θα πάρω το fritz box και θα τους γράφω μια καταγγελία ρουτίνας κάθε μήνα για εκνευρισμό
    Δούλεψε έτσι, να σε καλά αδερφέ ευχαριστώ πολύ.

  4. #34
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.430
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όπως φαίνεται πλέον η Vodafone υποστηρίζει αυτόματα το VoIP στα Fritz!

    https://www.adslgr.com/forum/threads...68#post7371668

    Κάπου είπαν ότι στο φτιάχουν και με τηλ. υποστήριξη!

    Μπράβο Vodafone!

    - - - Updated - - -

    Άντε, τώρα έμεινε η Nova..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #35
    Εγγραφή
    02-01-2020
    Περιοχή
    ΣΕΡΡΕΣ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓186000/↑22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRΙTZ!Box 7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πάντως μίλησα μέσω chat μαζί τους και αφού τους είπα για το παιδί πως του ρύθμισαν την τηλεφωνία ο υπάλληλος μου είπε πως δεν ισχύει και ότι η τηλεφωνία λειτουργεί μόνο με δικό τους εξοπλισμό.Να έπεσα σε άτομο που δεν έχει ενημερωθεί;δεν ξέρω αν μιλήσει και κανένας άλλος ας πει τι απάντηση πήρε.
    https://www.speedtest.net/result/13658487605.png

  6. #36
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    εχουν οδηγιες και υποστηριζουν ΜΟΝΟ για τον εξοπλισμο που παρεχουν

  7. #37
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.033
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Επισημα το Fritz δεν υπαρχει στους εξοπλισμους και στην εκπαιδευση του 1Α. Αν εχει προφιλ Vodafone στο Firmware / GUI το διαλεγεις και περιμενεις αφου συγχρονισει. Το πιο πιθανο να παρει αυτοματα υπηρεσιες…

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας