Εμφάνιση 1-14 από 14

Θέμα: Facebook ! SOS!!

  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΛΙΣΣΙ
    Καλησπέρα σας,
    θα ήθελα τα φώτα σας .
    Το μεσημέρι αποσυνδέθηκα ξαφνικά απο το facebook στο back up email μου ελαβα τα συνημμένα emails, προσπάθησα να αλλάξω τον κωδικό μου χωρίς επιτυχια και αμέσως επελεξα την επιλογη secure login που αχρηστευει τον λογαριασμό απο οτι καταλαβαίνω.
    Αμέσως επόμενες κινήσεις ήταν να αλλάξω κωδικούς σε emails, τραπεζες κλπ απο άλλο laptop - της δουλειας που το θεωρω ασφαλές.

    Πρέπει να κάνω κάτι άλλο για να είμαι ασφαλής θα ήθελα την βοήθειά σας σε αυτό ώς πιο ειδικοί, πχ φορματ στο λαπτοπ ;
    Μήπως εχω πρόβλημα και στο κινητό μου - χρειάζεται να κάνω κάτι και στο κινητό μου μήπως ;;
    Όντως κάποιος χάκαρε το προφίλ μου ;

    Σας ευχαριστώ όπως πάντα εκ των προτέρων αφού ώς συνήθως η βοήθειά σας είναι πάντα πολύτιμη.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  facebook hack 01.png 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  48,7 KB 
ID: 239713
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  facebook hack 02.png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  33,3 KB 
ID: 239714
    Τα χρήματα δεν είναι το παν, αλλά το μέσο με το οποίο εξαγοράζουμε την ελευθερία μας.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    η πρωτη φωτο σου λεει ενα κινητο μια ΙΡ και μια εταιρια που δεν ειναι απο ελλαδα
    στην δευτερη φωτο εχεις το e-mail σου και καλο ειναι να την βγαλεις για να μην την δει ολο το ινετ
    οσο το θεμα αν εισαι ασφαλης η οχι δεν εχεις καποιο AV ; η πας σε οποιο σιτε δεις που εχει κρακ,τορεντ η και γω δεν ξερω τι ;
    You pull me in Here we go again And my heart beats faster now And I don’t know Why I’m powerless And there’s no way out...
    https://www.youtube.com/watch?v=WPVv-Jjb0wQ

  3. #3
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αυτή η IP απο το Μπαγκλαντέζ, βλέπω ότι στο παρελθόν, είχε πάρει το εξής tag "User signup posting spam links and content".

    Εγώ πάντως δεν κατάλαβα. Αυτή τη στιγή έχεις ανακτήσει τον λογαριασμό σου στο facebook η όχι?

    Θυμάσαι να έβαλες τελευταία τον κωδικό του facebook κάπου? Εγκατέστησες καμία εφαρμογή που αφορά και το facebook? Σου ήρθε κάποιο λινκ και προσπάθησες να κάνεις login, χρησιμοποιώντας του κωδικούς του facebook? Γενικότερα, χρησιμοποίησες τους κωδικούς facebook πέρα από τα συνηθισμένα?

    Πολλά μπορεί να σου έχουν συμβεί. Τι προστασία χρησιμοποιείς? Έκανες ένα scan το σύστημά σου?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #4
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΛΙΣΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tripkaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    η πρωτη φωτο σου λεει ενα κινητο μια ΙΡ και μια εταιρια που δεν ειναι απο ελλαδα
    στην δευτερη φωτο εχεις το e-mail σου και καλο ειναι να την βγαλεις για να μην την δει ολο το ινετ
    οσο το θεμα αν εισαι ασφαλης η οχι δεν εχεις καποιο AV ; η πας σε οποιο σιτε δεις που εχει κρακ,τορεντ η και γω δεν ξερω τι ;
    καλησπέρα ! σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση.
    1. Δεν ξερω πως μπορω να κανω edit το μηνυμά μου ώστε να βγάλω την 2η photo με το email μου το οποιο φιγουράρει ανενόχλητο... μηπως μπορεις να με βοηθήσεις κ σε αυτό δεν βλέπω κάποια επιλογή.
    2. σχετικά με την πρώτη φωτο φαίνεται οτι ο λογαριασμός μου στο FB συνδέθηκε με αυτό το κινητό και αποσυνδέθηκε απο το δικό μου και κάποιος απέκτησε πρόσβαση χωρις να με ενημερώσει το FB οτι μια άγνωστη συσκευή προσπαθεί να κάνει Log in στον λογαριασμό μου.
    3. Η αλήθεια ειναι οτι ίσως και να μπήκα σε τέτοιου είδους σελίδες ψάχνοντας κάτι.
    4. είδα οτι ηταν απενεργοποιημένη η ασφάλεια του Laptop τωρα εβαλα το malwarebytes-free. Τι μου προτεινετε να βάλω απο προγράμματα free για προστασιά ;

    Ευχαριστώ και πάλι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή η IP απο το Μπαγκλαντέζ, βλέπω ότι στο παρελθόν, είχε πάρει το εξής tag "User signup posting spam links and content".

    Εγώ πάντως δεν κατάλαβα. Αυτή τη στιγή έχεις ανακτήσει τον λογαριασμό σου στο facebook η όχι?

    Θυμάσαι να έβαλες τελευταία τον κωδικό του facebook κάπου? Εγκατέστησες καμία εφαρμογή που αφορά και το facebook? Σου ήρθε κάποιο λινκ και προσπάθησες να κάνεις login, χρησιμοποιώντας του κωδικούς του facebook? Γενικότερα, χρησιμοποίησες τους κωδικούς facebook πέρα από τα συνηθισμένα?

    Πολλά μπορεί να σου έχουν συμβεί. Τι προστασία χρησιμοποιείς? Έκανες ένα scan το σύστημά σου?
    καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση,
    λοιπον οχι δεν εβαλα καπου ασχετα τους κωδικούς μου. Εκεί που χάζευα βιντεο αραχτός στον καναπέ, ξαφνικά είδα ενα μηνυμα αποσύνδεσης του λογαριασμού. Τρεχω να μπω απο το λάπτοπ τιποτα και εκει. Παταω ξεχασα τον κωδικό μου, μου στελνει κωδικό στο εφεδρικό email, μπαινω να κανω αλλαγή τίποτα. Επι τόπου το εκανε secure. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση γιατι δεν ειχα ειδοποίηση απο το fb για προσπάθεια συνδεσης απο αγνωστη συσκευή. Στο παρελθον τον Νοέμβριο συγκεριμενα καποιος ειχε προσπαθήσει απο Ρωσία έλεγε αλλα μου ήρθε ειδοποίση και πάτησα ότι δεν ήμουν εγώ και όλα καλα.

    Τωρα εχω το Malwarebyte χρειαζομαι και κάποιο αλλο ;

    Ευχαριστώ και πάλι,
    Τα χρήματα δεν είναι το παν, αλλά το μέσο με το οποίο εξαγοράζουμε την ελευθερία μας.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Όταν λες "το έκανε secure" εννοείς πως όλα καλά και πήρες πάλι πίσω τον λογαριασμό σου?

    Δεν έχει σημασία αν εκείνη την στιγμή ήσουν αραχτός στον καναπέ και έκανες κάτι άσχετο. Μπορεί να έδωσες τους κωδικούς σου και κάποιες ώρες/μέρες πριν. Για παράδειγμα στο instagram, υπάρχουν εφαρμογές που σου λέει συνδέσου εδώ με τους κωδικούς σου και θα σου δείχνουμε διάφορα στατιστικά. Όπως για παράδειγμα ποιος δεν σε ακολουθεί, ποιος σου κάνει πολλά like κλπ.
    Προφανώς και πολλά τέτοια είναι legit αλλά όχι όλα. Πότε ήταν η τελευταία φορά που θυμάσαι να βάζεις τον κωδικό του facebook? Τον έβαλες οποτεδήποτε, εκτός της κεντρικής σελίδας στον browser ή εκτός της official εφαρμογής σου?

    Two-factor authentication δεν έχει ο λογαριασμός σου. Δηλαδή να έρχεται κάποιο sms στο κινητό σου, αν προσπαθείς εσύ ή κάποιος ξένος, να μπει από διαφορετική συσκευή?

    Ο κωδικός σου ήταν της προκοπής ή ήταν το κινητό σου για παράδειγμα.

    Αν ήσουν γυμνός πόσο καιρό και γράφεις ότι έμπαινες και σε περιέργα, τι να σώσει το malwarebytes free. Οι θεοί μαζί σου.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εκεί που λέει secure login τι ακριβώς url έχει;

    Δεξί κλίκ αντιγραφή συνδέσμου αν δεν κάνω λάθος

  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΛΙΣΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες "το έκανε secure" εννοείς πως όλα καλά και πήρες πάλι πίσω τον λογαριασμό σου?

    Δεν έχει σημασία αν εκείνη την στιγμή ήσουν αραχτός στον καναπέ και έκανες κάτι άσχετο. Μπορεί να έδωσες τους κωδικούς σου και κάποιες ώρες/μέρες πριν. Για παράδειγμα στο instagram, υπάρχουν εφαρμογές που σου λέει συνδέσου εδώ με τους κωδικούς σου και θα σου δείχνουμε διάφορα στατιστικά. Όπως για παράδειγμα ποιος δεν σε ακολουθεί, ποιος σου κάνει πολλά like κλπ.
    Προφανώς και πολλά τέτοια είναι legit αλλά όχι όλα. Πότε ήταν η τελευταία φορά που θυμάσαι να βάζεις τον κωδικό του facebook? Τον έβαλες οποτεδήποτε, εκτός της κεντρικής σελίδας στον browser ή εκτός της official εφαρμογής σου?

    Two-factor authentication δεν έχει ο λογαριασμός σου. Δηλαδή να έρχεται κάποιο sms στο κινητό σου, αν προσπαθείς εσύ ή κάποιος ξένος, να μπει από διαφορετική συσκευή?

    Ο κωδικός σου ήταν της προκοπής ή ήταν το κινητό σου για παράδειγμα.

    Αν ήσουν γυμνός πόσο καιρό και γράφεις ότι έμπαινες και σε περιέργα, τι να σώσει το malwarebytes free. Οι θεοί μαζί σου.
    καλησπέρα και πάλι,

    λοιπον τελικα τον πηρα πισω τον λογαριασμό μου. Χρειάστηκαν 48 ώρες. Ακουλήθησα μια διαδικασία που τραβας ενα selfie video καταγραφεις το προσωπό σου μπροστα και στο πλαι αυτό έπιασε.
    Οταν έγραψα ότι τον εκανα secure - εννοούσα οτι τον απενεργοποίησα/κλειδωσα για να μην μπορεί κανεις να μπει εκτός αν κανεις πιστοποιηση και δουλεψε.

    Δεν εχω δωσει πουθενα ασχετα κωδικό ή username σε αυτό ειμαι σιγουρος.
    Επίσης ειχα το Two-factor authentication αλλά αυτή τη φορά δεν λειτουργησε. Τον νοέμβριο θυμάμαι μου είχε έρθει μια ειδοποίηση ότι μια αγνωστη συσκευή προσπαθεί να εισέλθει χωρις ομως επιτυχεία καθώς την απέρριψα.
    Τωρα δεν ήρθε καμια τετοια ειδοποίηση για αγνωστη συσκευή αυτό μου φάνηκε πολύ περίεργο καθώς εχω μονο δυο συσκευές που μπαίνω , το laptop και το κινητό μου.
    Σε σελίδες τύπου δες ποιος βλέπει το προφιλ σου δεν μπαίνω γιατι δεν ασχολούμαι βασικά και πολυ με το fb, μονο για κανα τσατ με εναν δυο φίλους στο messenger.
    Για antivirus οντως δεν ειχα.
    Ο κωδικός ειχε μικρα & κεφαλαια γράμματα, αριθμούς κ σύμβολα και μάλιστα τον ειχα αλλαξει τον Νοέμβριο.

    Ας το ελπίσουμε οι θεοί να ήταν μαζί μου !!! δεν ειχα κ τιποτα στο φβ να μου παρουν βεβαια.... Η απορία παραμένει γιατί εμένα ; ποιο το όφελος για κάτι τέτοιο ;

    απο antivirus ποιο θα προτεινατε ;; το avg διαβασα οτι καπου πουλαγε προσωπικα δεδομενα κατι τετοιο.....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί που λέει secure login τι ακριβώς url έχει;

    Δεξί κλίκ αντιγραφή συνδέσμου αν δεν κάνω λάθος
    να πω την αλήθεια μου ηρθε ενα επισημο email του facebook και μου ελεγε για την προσπαθεια παραβιασης.
    αν θεωρούσα οτι δεν ημουν εγω επρεπε να πατησω οπως και έκανα πανω στο secure account και μετα ακολουθουσα οδηγιες για να κλειδωσω απενεργοποιησω τον λογαριασμό μου και μετα να τον επαναφερω με ταυτοπροσωπια πιστοποιηση κτλ κτλ
    Τα χρήματα δεν είναι το παν, αλλά το μέσο με το οποίο εξαγοράζουμε την ελευθερία μας.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Kaspersky ή bit defender. Internet security έκδοση.

    Αν δεν βαριέσαι, στη θέση σου θα έκανα ένα format για σιγουριά.

    Για να μην ξοδευτείς, αν όντως σε ενδιαφέρει κάποιο internet security θα σου δώσω λινκ να ψάξεις τιμές. Μην δώσεις μία περιουσία.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #9
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΛΙΣΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kaspersky ή bit defender. Internet security έκδοση.

    Αν δεν βαριέσαι, στη θέση σου θα έκανα ένα format για σιγουριά.

    Για να μην ξοδευτείς, αν όντως σε ενδιαφέρει κάποιο internet security θα σου δώσω λινκ να ψάξεις τιμές. Μην δώσεις μία περιουσία.
    Ερωτηση για το format μιας και που το αναφερουμε θα βαλω τα windows 10 υπαρχει καποιο λινκ απο αυτα που αγοραζουν τις αδειες πιο φτηνα αν εχω καταλαβει καλά ; τι παιζει με αυτό ; ή πρεπει να σκασω μια περιουσια για τα windows ? ή υπάρχει και αλλος τροπος να τα βαλω απλα χωρις να μου κλειδωνουν απλα να μου βγαζει οτι θελουν ενημερωση ;
    πχ θα ήθελα windows και ms office να ειναι τα προγραμματα που θα εχω πανω...

    ναι στειλε αν θες ποτε δεν ξερεις


    ευχαριστώ!!
    Τα χρήματα δεν είναι το παν, αλλά το μέσο με το οποίο εξαγοράζουμε την ελευθερία μας.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τι Windows έχεις τώρα? Μήπως παίζει να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το ίδιο key?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #11
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΛΙΣΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι Windows έχεις τώρα? Μήπως παίζει να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το ίδιο key?
    Το laptop το ειχα αγορασει χωρις windows αλλα μετα δεν κατάφερα ποτε να εγκαταστήσω μονος μου και τα ειχε βαλει ενας φιλος, τωρα τι και πως μην με ρωτατε
    δεν νομιζω οτι γνωριζω πως βρισκω το κλειδι των Windows. win 10 pro einai.
    Τα χρήματα δεν είναι το παν, αλλά το μέσο με το οποίο εξαγοράζουμε την ελευθερία μας.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zounds Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το laptop το ειχα αγορασει χωρις windows αλλα μετα δεν κατάφερα ποτε να εγκαταστήσω μονος μου και τα ειχε βαλει ενας φιλος, τωρα τι και πως μην με ρωτατε
    δεν νομιζω οτι γνωριζω πως βρισκω το κλειδι των Windows. win 10 pro einai.
    Τσέκαρε αυτό εδώ το site για το τι προσφορές υπάρχουν. Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες, για το πως προσφέρουν αυτές τις άδειες και αποφάσισε μόνος σου.

    Αν δεν είσαι γνώστης, μίλα ξανά με τον φίλο σου.

    Κάνε μία καθαρή εγκατάσταση, εγκατέστησε ένα Internet Security και περιόρισε όσο γίνεται τα περίεργα site. Αγοράστε καμιά συνδρομή Netflix ή Disney να περιορίσεις τα πολλά πολλά σε torrent. Όλα τζάμπα και με ασφάλεια, δεν γίνονται.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #13
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zounds Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το laptop το ειχα αγορασει χωρις windows αλλα μετα δεν κατάφερα ποτε να εγκαταστήσω μονος μου και τα ειχε βαλει ενας φιλος, τωρα τι και πως μην με ρωτατε
    δεν νομιζω οτι γνωριζω πως βρισκω το κλειδι των Windows. win 10 pro einai.
    εφοσον τα windows ειναι ενεργοποιημενα δεν χρειαζεται νεο key....απλα να εισαι σιγουρος ποια εκδοση εχεις αν εχεις φορμαρει σε mbr,αντι uefi
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Μηνύματα
    879
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΛΙΣΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gst Εμφάνιση μηνυμάτων
    εφοσον τα windows ειναι ενεργοποιημενα δεν χρειαζεται νεο key....απλα να εισαι σιγουρος ποια εκδοση εχεις αν εχεις φορμαρει σε mbr,αντι uefi
    κατι τετοιο πρεπει να παιζει το οποιο δεν γνωριζω και εκει ειχα κολλησει στην εγκατασταση.

    οπως και να εχει ψαχνοντας στον λογαριασμό μου βρήκα αυτο. το κινητο δεν ειναι δικο μου. εντωμεταξυ παλι οπως καθομουν στο fb χτυπησε αποσυνδεση . αλλαξα κωδικο. ειμαι μεσα απο laptop εταιρικο πλεον που δεν υπαρχει περιπτωση hacking.
    Στον Ο έλεγχος ταυτότητας δύο παραγόντων είναι ενεργοποιημένος
    φαινεται το δικο μου κινητο και κανενος αλλου.
    Εκανα αποσυνδεση απο ολες τις αλλες συσκευες και η αληθεια ειναι οτι δεν βρηκα καποια ασχετη.
    τι πιστευετε οτι συμβαίνει ;
    τι προτεινετε να κανω ;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fb mobile number.JPG 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  72,3 KB 
ID: 239876
    Τα χρήματα δεν είναι το παν, αλλά το μέσο με το οποίο εξαγοράζουμε την ελευθερία μας.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας