Σελ. 50 από 117 ΠρώτηΠρώτη ... 3040454849505152556070 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 736-750 από 1743
  1. #736
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα καλά και απο μένα, είναι ένα καλό βήμα προόδου.
    Δύο παρατηρήσεις, όχι με διάθεση γκρίνιας, αλλά ευελπιστώντας ότι υπάρχουν εδώ και κάποιοι από την ομάδα του gov.gr, σαν προτάσεις για επανέλγχο και βελτίωση.
    1. Η εφαρμογή δουλεύει μόνο με σύνδεση στο Internet. Αν για κάποιο λόγο δεν έχεις δίκτυο δεν έχεις και ταυτότητα & δίπλωμα μαζί σου με ότι αυτό συνεπάγεται.
    2. Όταν δώσεις έγκριση στον απέναντι αυτός πέρα από το ότι βλέπει όλα τα στοιχεία της ταυτότητας (Φώτο, αριθμ., ημ. γέννησης κλπ) στο κινητό του, μπορεί να κρατήσει και screenshot με αυτά. Αυτό δεν μου φάνηκε και πολύ ασφαλές και θέλει πολύ προσοχή η επιλογή των ανθρώπων στους οποίους θα δώσουμε πρόσβαση στην ταυτότητά μας.
    Για το 1, σε iPhone μπορείς να σώσεις τα δύο έγγραφα στο wallet που δουλεύει και χωρίς ίντερνετ. Αν μετά θες να κάνεις πιστοποίηση όμως (που θα έπρεπε να θέλεις) έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να την κάνεις χωρίς ίντερνετ, οπότε το να κάνεις την εφαρμογή να δουλεύει χωρίς ίντερνετ δεν έχει νόημα.

  2. #737
    Εγγραφή
    17-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    Εχω το παλιό δίπλωμα το τριπτυχο. Σήμερα που πήρα και ρώτησα γιατι δεν μπορώ να το εκδώσω ηλεκτρονικά μεσω του gov wallet η απάντηση ήταν οτι πρέπει πρώτα να βγάλω καινούργιου τύπου. Ειναι δυνατόν ; 50 ευρώ δεν τους τα δίνω έτσι για πλάκα.

  3. #738
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    958
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το 1, σε iPhone μπορείς να σώσεις τα δύο έγγραφα στο wallet που δουλεύει και χωρίς ίντερνετ. Αν μετά θες να κάνεις πιστοποίηση όμως (που θα έπρεπε να θέλεις) έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να την κάνεις χωρίς ίντερνετ, οπότε το να κάνεις την εφαρμογή να δουλεύει χωρίς ίντερνετ δεν έχει νόημα.
    Συμφωνούμε, απλά χάνεις το βασικό του πλεονέκτημα, το να μην κουβαλάς έντυπα μαζί σου. Εξαρτάσαι από την ποιότητα δικτύου κινητής στην Ελλάδα... (εγώ προσωπικά δεν το ρισκάρω να μπώ στο αυτοκίνητο χωρίς έντυπα υπο αυτές τις προϋποθέσεις)

  4. #739
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αυτό είναι το σωστό, δεν έχει κάποια δουλειά ο πιερρακάκης με τα φορολογικά σου δεδομένα, αυτό δεν σημαίνει πως τα δεδομένα δεν είναι στην Ελλάδα.

    - - - Updated - - -



    Και προσθήκη στο απο πάνω, ο Πιερρακάκης, δεν έχει πρόσβαση και στα υπόλοιπα στοιχεία σου, ούτε στην ταυτότητα, ούτε στο δίπλωμα.
    Το σύστημα απο την άλλη, με δικιά σου εξουσιοδότηση πάντα μπορεί να έχει, όπως έχει πρόσβαση στην φορολογική σου δήλωση όταν κάνεις την δήλωση για το fuel pass και μόνο στα απαραίτητα στοιχεία που χρειάζονται για αυτό, με λίγα λόγια βλακείες το ότι δεν υπάρχει πρόσβαση στα φορολογικά στοιχεία που αναφέρει ο Γιανης
    Μα δεν λέει για το Πιερακάκη αλλά για το ελληνικό κράτος. Όσο για τις βλακείες, θα μπορούσε αλλά κομματάκι δύσκολο το βρίσκω, καθότι λέγοντας το εκτίθεται και αν δεν κάνω λάθος το έχει πει και στη βουλή

  5. #740
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν λέει για το Πιερακάκη αλλά για το ελληνικό κράτος. Όσο για τις βλακείες, θα μπορούσε αλλά κομματάκι δύσκολο το βρίσκω, καθότι λέγοντας το εκτίθεται και αν δεν κάνω λάθος το έχει πει και στη βουλή
    Γράφεις

    Το έχω ακούσει και σε συνεντεύξεις και μου φαίνεται αδιανόητο. Συγκεκριμένα είχε πει ότι είχε ρωτήσει τον Πιερρακάκη αν έχει πρόσβαση στα φορολογικά στοιχεία, και ο Πιερρακάκης του είπε όχι.
    Τώρα λες πως λέει το ελληνικό κράτος, ισχύει ότι σου έχω γράψει πιο πίσω, πως μια χαρά έχει πρόσβαση αυτός που πρέπει.

  6. #741
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sam_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω το παλιό δίπλωμα το τριπτυχο. Σήμερα που πήρα και ρώτησα γιατι δεν μπορώ να το εκδώσω ηλεκτρονικά μεσω του gov wallet η απάντηση ήταν οτι πρέπει πρώτα να βγάλω καινούργιου τύπου. Ειναι δυνατόν ; 50 ευρώ δεν τους τα δίνω έτσι για πλάκα.
    Το προβλημα σου λυνεται απλα. Αν σε σταματησουν και δεν το εχεις ανανεωσει, 300 ευρω προστιμο. Ετσι τα 50 θα σου φανοταν λιγα.

    Και σοβαρα τωρα, δεν γινεται στο σημερινο κοσμο να κυκλοφορει κανεις με αποδεικτικα ταυτοπροσωπιας οτι ναναι. Αν γινει η στραβη, θα λες μα δεν υπαρχει κρατος να με προστατεψει? Το γιατι κανει 50 ευρω και οχι ας πουμε 10 είναι προφανως μια αλλη κουβεντα.

  7. #742
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, έκανα και εγώ την ίδια διαδικασία με εσένα για το δίπλωμα με το αφμ. Υποτίθεται από το πρωί και μετά, όπως μου έγραφε η ειδοποίηση, θα είχα πρόσβαση στις υπηρεσίες. Όντως πηγαίνοντας στο drivers-vehicles βλέπω πλέον ένα ψηφιακό αντίγραφο του διπλώματος μου. Στα χερια μου εχω το παλιο τριπτυχο. Στην εφαρμογή ωστόσο, δεν το φέρνει ακόμα και βγάζει πάλι αυτή την ειδοποίηση ότι δεν υπάρχει αφμ. Ίσως να χρειάζεται κι άλλος χρόνος...
    Από που το βλέπεις το ψηφιακό αντίγραφο;
    Γιατί σε εμένα στο ιστορικό απλά έγραφε εγκρίθηκε
    λαο πηγαίνοντας στην άδεια οδήγησης μου εμφάνιζε το ίδιο μήνυμα για το αφμ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #743
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε μενα εφερε την φωτογραφια της ταυτοτηας στο διπλωμα.. Καποιος βαρεθηκε να κανει διπλο integration...
    Υπάρχει λόγος για αυτό που γίνεται με τις φωτογραφίες και τον έχω αναφέρει. Δες τις προηγούμενες σελίδες.

  9. #744
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από που το βλέπεις το ψηφιακό αντίγραφο;
    Γιατί σε εμένα στο ιστορικό απλά έγραφε εγκρίθηκε
    λαο πηγαίνοντας στην άδεια οδήγησης μου εμφάνιζε το ίδιο μήνυμα για το αφμ.
    Αφού κάνεις login στο

    https://drivers-vehicles.services.gov.gr/

    πας στο Άδειες οδήγησης και εκει στο νέο παραθυρο πάνω βλέπεις την τελευταία ενημέρωση και ακριβώς από κάτω την άδεια οδήγησης σε ψηφιακη μορφη. Αν θελεις την γυρνας μπρος πίσω. Κάτω από την άδεια οδήγησης έχει νέες επιλογές για αντικατάσταση, αντίγραφο κτλ

  10. #745
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού κάνεις login στο

    https://drivers-vehicles.services.gov.gr/

    πας στο Άδειες οδήγησης και εκει στο νέο παραθυρο πάνω βλέπεις την τελευταία ενημέρωση και ακριβώς από κάτω την άδεια οδήγησης σε ψηφιακη μορφη. Αν θελεις την γυρνας μπρος πίσω. Κάτω από την άδεια οδήγησης έχει νέες επιλογές για αντικατάσταση, αντίγραφο κτλ
    Έκανα εχθές ξανά αίτηση και τώρα μου βγάζει ξανά το μήνυμα:
    Τα στοιχεία σας καταχωρήθηκαν επιτυχώς. Θα ενημερωθείτε μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία επικαιροποίησης των στοιχείων σας.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #746
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από drberto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορει.Το Υπ.Υγειας μπορει και παρακολουθει την συνταγογραφηση φαρμακων και εξετασεων.Εχει θεσπισει χρηματικο οριο συνταγογραφησης ανα ιατρικη ειδικοτητα ανα μηνα και προστιμο για οσους το ξεπερνουν κατα καποιο ποσοστο.Ειναι βεβαια καπως ελαστικοι για διαφορους λογους,αλλα εχουν πεσει και "καμπανες" σε γιατρους που ξεπερνουσαν επανειλλημμενα το πλαφον και κατα πολυ.Επισης υπαρχει πλαφον στο οριο εξετασεων ανα ασθενη ανα ιατρικη ειδικοτητα ανα μηνα.Και επισης σε καθε γιατρο αποστελλεται μια ενημερωση-προειδοποιηση αν ξεπερνανε τα ορια των πλαφον.
    Καλό αυτό αν και δεν ξέρω πόσο σωστό είναι το πλαφόν ανά γιατρό. Δεδομένου ότι μπορεί να έχει πολλούς πελάτες. Οι κινήσεις είναι το ζήτημα...

  12. #747
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνούμε, απλά χάνεις το βασικό του πλεονέκτημα, το να μην κουβαλάς έντυπα μαζί σου. Εξαρτάσαι από την ποιότητα δικτύου κινητής στην Ελλάδα... (εγώ προσωπικά δεν το ρισκάρω να μπώ στο αυτοκίνητο χωρίς έντυπα υπο αυτές τις προϋποθέσεις)
    Για μένα το βασικό πλεονέκτημα είναι η ευκολία. Δες πχ τις πιστωτικές κάρτες στο wallet, έχεις τις κάρτες θαμμένες σε ένα πορτοφόλι βαθιά στην τσάντα σου, και πληρώνεις πανεύκολα με το κινητό (έχω κόψει τα μετρητά πλήρως εδώ και καιρό). Τώρα θα μπορείς να κάνεις το ίδιο με ταυτότητα/άδεια. Αν δεν έχει δίκτυο, ξεθάβεις το πορτοφόλι.

  13. #748
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Λοιπόν, για όποιον ενδιαφέρεται, αν δεν έχεις ελληνική ταυτότητα δεν μπορείς να έχεις το δίπλωμα ηλεκτρονικά. Επιτέλους ήρθε και το δικό μου ΑΦΜ και μπόρεσα να το τσεκαρω
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  14. #749
    30 ευρώ είναι η εκτύπωση νέας άδειας.

    - - - Updated - - -

    Δεν είπε ότι έληξε, αλλά ότι έχει παλιού τύπου.

  15. #750
    Εγγραφή
    17-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    Ακριβώς. Δεν μου έχει λήξει.Απλώς είναι παλαιού τύπου.

Σελ. 50 από 117 ΠρώτηΠρώτη ... 3040454849505152556070 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας