Σελ. 39 από 117 ΠρώτηΠρώτη ... 1929343738394041444959 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 571-585 από 1743
  1. #571
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να λέω και χαζομάρες ( ) αλλά η δική μου εντύπωση είναι ότι όλο αυτό που βλέπουμε με αυτή την κυβέρνηση κάπως ξεκίνησε από μια μεγάλη ομάδα ανθρώπων μη πολιτικών, αρκετά χρόνια πριν (πάνω από 4-5), που απλά θέλουν να απλοποιήσουν και να βελτιώσουν τις διαδικασίες, βοηθώντας και πολίτες και το δημόσιο. Είχα εμπλακεί πολύ περιφερειακά (είχα παρευρεθεί σε 2-3 συζητήσεις). Θυμάμαι ότι εκεί συνάντησα ανθρώπους του ευρύτερου δημόσιου τομέα (κάποιους από υπουργεία, από διάφορους οργανισμούς, από ερευνητικά κέντρα/πανεπιστήμια, τοπική αυτοδιοίκηση, ΜΚΟ, κ.α.). Πράγματα που θυμάμαι ήταν συζήτηση σχετικά με τις δεκάδες βάσεις σε διάφορες υπηρεσίες και πώς μπορούν να διασυνδεθούν, και να γίνουν διαλειτουργικές, καταγραφή και απλοποίηση διαδικασιών, ιεράρχηση και προτεραιοποίηση υπηρεσιών για ψηφιοποίηση, κλπ.

    Εγώ σχημάτισα την εντύπωση ότι όλο αυτό αυτο-οργανώθηκε bottom-up περισσότερο, δεν σχετιζόταν με κυβερνήσεις και κόμματα. Υποθέτω ότι όλοι αυτοί οι άνθρωποι ήταν διαθέσιμοι σε όλες τις κυβερνήσεις, και ίσως η τωρινή αποφάσισε να τους εμπιστευτεί περισσότερο.
    Στο κομμάτι που εγώ ξέρω είναι ότι σίγουρα δεν υπήρχε ενιαία βάση. Σε πολλά πράγματα δεν υπήρχαν καν βάσεις. Προσωπικά καθόμουν και περνούσα με το χέρι αντιστοιχήσεις μεταξύ ασφαλιστικής καρτέλας με ΑΦΜ (εφορία) και Α.Μ.Κ.Α ώστε να μπορούν να γίνουν ενοποιήσεις. Όπου μπορούσε να γίνει κιόλας. Να έβλεπες φακέλους να ασφαλίζουν άτομα αυτεπάγγελτα χωρίς σχεδόν στοιχεία και να κάνεις αντιστοίχηση σχεδόν με το μάτι αν είναι ή δεν είναι ο ίδιος άνθρωπος με αυτόν που βλέιπεις στηνν εφορία και στον ΑΜΚΑ. Πάντως η γενική λογική ήταν να ενοποιηθούν όλα με βάση τον ΑΜΚΑ ως σταθερά.

    Πάντως και σε αυτά ήταν ότι να ναι. Γιατί υπήρχε υπηρεσία που ήταν ΣΔΙΤ (ΗΔΙΚΑ) που όμως χρέωνε το ασφαλιστικό ταμείο αρκετά για να κάνει αυτόματη αντιστοίχηση, οπότε το ταμείο είχε κάποιους υπαλλήλους για χρόνια να την κάνουν χειροκίνητα. Μιλάμε ότι νά 'ναι καταστάσεις

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα απλό πράγμα, οι υπάλληλοι υπήρχανε και πριν τον πιερακάκη.
    Και? Υπάρχει κάποιο point?

  2. #572
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimger Εμφάνιση μηνυμάτων


    Και? Υπάρχει κάποιο point?
    Λες πως ο Πιερακάκης δεν έκανε τίποτα, το κάνανε οι υπάλληλοί, κάτι που δεν στέκει, αλλιώς θα το είχανε κάνει οι ίδιοι υπαλλήλου παλιότερα.
    Ναι κατά πασα πιθανότητα δεν έχει κάτσει να κάνει coding ο Πιερακάκης, αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό, αν έφτανε θα το είχανε κάνει πιο νωρίς.

  3. #573
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες πως ο Πιερακάκης δεν έκανε τίποτα, το κάνανε οι υπάλληλοί, κάτι που δεν στέκει, αλλιώς θα το είχανε κάνει οι ίδιοι υπαλλήλου παλιότερα.
    Ναι κατά πασα πιθανότητα δεν έχει κάτσει να κάνει coding ο Πιερακάκης, αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό, αν έφτανε θα το είχανε κάνει πιο νωρίς.
    Αντιλαμβάνεσαι βέβαια ότι υπάρχει η πιθανότητα να είναι χρονική συγκυρία έτσι? Δηλαδή όπως είπα και πριν, οι βάσεις φτιάχνονται χρόνια τώρα. Προφανώς και διάφορα συστήματα. Κάποια στιγμή θα γινόντουσαν launch. Απλά το χρονικό διάστημα βόλεψε. Δεν ξέρω τι έκανε ο άνθρωπος. Μπορεί να συνέβαλε φοβερά. Το αγνοώ. Μου αρέσει το αποτέλεσμα. Αλλά μέχρι εκεί. Είναι πάντως παρόμοια να λες ότι κάποιος έκανε εγκαίνια ενός κτηρίου/έργου που φτιαχνόταν καμιά δεκαετία και να λες μπράβο σε αυτόν. Κάπως έτσι το βλέπω. Αν έχεις κάποιες περισσότερες πληροφορίες να μοιραστείς, be my guest. Ειλικρινά δεν έχω ιδέα. Δεν θέλω ούτε να τον υποβαθμίσω, ούτε να τον θεοποιήσω. Προσωπικά κιόλας πιστεύω ότι είναι και το μόνο υπουργείο που έχει κάνει κάτι καλό στην 3-4ετία.

  4. #574
    Εγγραφή
    17-02-2020
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Καλημέρα, σήμερα είναι το 6 ή το 7 που αποκτά πρόσβαση;

  5. #575
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Swishh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, σήμερα είναι το 6 ή το 7 που αποκτά πρόσβαση;
    Το 7, μετά τις 16 με 1700

  6. #576
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εμένα δεν με νοιάζει ποιοι είναι/ήταν οι υπάλληλοι και τι έκαναν οι προηγούμενοι.
    Αυτό που βλέπω και το βλέπουμε όλοι είναι πως είτε λόγο ελευθέρας που πήρε ο Πιερακάκης λόγο Κορωνοϊού, είτε γιατί θέλει ο Κούλης να μειωθεί το δημόσιο είτε οποιουδήποτε άλλο λόγο, το αποτέλεσμα είναι πως ηλεκτρονικά έχουν γίνει ΠΑΠΑΔΕΣ και νομίζω με ξέρετε για τις απόψεις μου για αυτήν την κυβέρνηση, δυστυχώς/ευτυχώς όμως από όπου και να το δεις έχει γίνει στη χώρα τόση δουλειά σε αυτό τον τομέα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα όσο δεν έχει γίνει πουθενά σε καμία άλλη χώρα.
    Ναι υπάρχουν προβλήματα, ναι το σύστημα θέλει beta testing κάποιες φορές, αυτό όμως δεν αλλάζει το αποτέλεσμα το οποίο χρήζει συγχαρητηρίων για μένα.

    Εμένα πχ μπήκα για το Fuel Pass 2... τρώω καντήλι πως δεν έχω τελειώσει με τη δήλωση (όντως την είχα ξεχάσει να πατήσω υποβολή ενώ την έχω κάνει μήνες τώρα και ευτυχώς που μου το θύμισε). Έκανα τη δήλωση και ξαναμπήκα για να φάω το θεϊκό καντήλι πως δεν είμαι δικαιούχος . Ok τους πήρα τηλ και μου είπαν αύριο μεθαύριο θα ενημερωθεί αλλά στο συγκεκριμένο έφταιγα εγώ
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #577
    Εγγραφή
    10-03-2010
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100 Mbits
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αριθμοί αυτοί, είναι ήδη πολύ μεγάλοι για να υπάρξει κάποια αντικειμενική διαφορά. Ότι bugs εντοπίσουν οι 500.000 χρήστες, τα ίδια bugs θα εντοπίσουν και οι 1.000.000. Και προφανώς σε τέτοια scales, δεν πρόκειται κανείς να κάτσει να τα δει ένα-ένα, αλλά θα δημιουργήσει αντιπροσωπευτικά scenarios/cases.

    Άρα με το σκεπτικό σου, ουσιαστικά βάζουν έναν πολύ μεγάλο αριθμό (500.000) πραγματικούς χρήστες, να τεστάρουν στην παραγωγή μια μισοτεσταρισμένη release. Αυτό δεν ακούγεται και πολύ καλό ξέρεις...
    Υπάρχει άλλος τρόπος; Έχεις 500.000 potential χρήστες - ξέρεις δεν θα μπούνε όλοι μαζί.
    Και δεν βλέπεις ένα-ένα τα logs - αλλά βλέπεις τα alerts από το APM σου - που είναι ήδη groupαρισμένα.

    Μισοτεσταρισμένη εφαρμογή; Welcome to DevOps - δεν υπάρχει εφαρμογή πλέον που να είναι τεσταρισμένη στο έπακρο.
    Παίρνεις Windows/Linux έχουν patches
    Παίρνεις κονσόλα έχει patches
    Αγοράζεις παιχνίδια - έχουν και 0-day patch και συνεχόμενα patches
    Δεν έχουν δοκιμαστεί; Εννοείται - όσο είναι εφικτό.
    Άρα άλλο το QA testing με ένα μικρό εσωτερικό team και άλλο το deployment με million users και τα προβλήματα στο πεδίο.

    Δεν ξέρω εαν κάνεις αυτές τις ερωτήσεις για consulting για να ξέρω να χρεώνω...

  8. #578
    Εγγραφή
    17-02-2020
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    24
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 7, μετά τις 16 με 1700
    Σειρά μου λοιπόν, σε ευχαριστώ!

  9. #579
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimger Εμφάνιση μηνυμάτων



    Ένα elaboration για να καταλάβω τι εννοείς?
    οτι το αρχικο σχεδιο ψηφιοποιησης του δημοσιου , δεν περιλαμβανε την ταυτοποιηση βαση του κινητου τηλεφωνου (συσκευης ή αριθμου)
    πλεον , μετα καπου το 2012 , αποφασιστηκε (για εμενα ,εκτος ελλαδος παρθηκε η αποφαση και για μεγαλυτερη κλιμακα απο αυτην της ελλαδος ) οτι αυτη η γραμμη θα ακολουθηθει που κινειται η ψηφιοποιηση της γραφειοκρατιας δια μεσου τηλεφωνικου αριθμου ,του κινητου συγκεκριμενα .

    μεχρι τοτε δεν ηταν αυστηρη η αριθμοδοτηση των κινητων τηλεφωνων ,ως προς τα στοιχεια του χρηστη .

    μεσα κοινωνικης αναγκης αλλα και παροχων εχουν πεσει σε λιγοτερα χερια απο οσα ηταν η ανα το κρατος , εθνικη υποδομη . δηλαδη ολιγαρχικες επιχειρησεις εχουν αποκτησει τον λειτουργικο φορεα του δημοσιου πολλων κρατων.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #580
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariusbb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει άλλος τρόπος; Έχεις 500.000 potential χρήστες - ξέρεις δεν θα μπούνε όλοι μαζί.
    Και δεν βλέπεις ένα-ένα τα logs - αλλά βλέπεις τα alerts από το APM σου - που είναι ήδη groupαρισμένα.

    Μισοτεσταρισμένη εφαρμογή; Welcome to DevOps - δεν υπάρχει εφαρμογή πλέον που να είναι τεσταρισμένη στο έπακρο.
    Παίρνεις Windows/Linux έχουν patches
    Παίρνεις κονσόλα έχει patches
    Αγοράζεις παιχνίδια - έχουν και 0-day patch και συνεχόμενα patches
    Δεν έχουν δοκιμαστεί; Εννοείται - όσο είναι εφικτό.
    Άρα άλλο το QA testing με ένα μικρό εσωτερικό team και άλλο το deployment με million users και τα προβλήματα στο πεδίο.

    Δεν ξέρω εαν κάνεις αυτές τις ερωτήσεις για consulting για να ξέρω να χρεώνω...
    Είδες πουθενά καμιά ερώτηση ή απλά γράφεις ότι να ναι;
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  11. #581
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα δεν με νοιάζει ποιοι είναι/ήταν οι υπάλληλοι και τι έκαναν οι προηγούμενοι.
    Αυτό που βλέπω και το βλέπουμε όλοι είναι πως είτε λόγο ελευθέρας που πήρε ο Πιερακάκης λόγο Κορωνοϊού, είτε γιατί θέλει ο Κούλης να μειωθεί το δημόσιο είτε οποιουδήποτε άλλο λόγο, το αποτέλεσμα είναι πως ηλεκτρονικά έχουν γίνει ΠΑΠΑΔΕΣ και νομίζω με ξέρετε για τις απόψεις μου για αυτήν την κυβέρνηση, δυστυχώς/ευτυχώς όμως από όπου και να το δεις έχει γίνει στη χώρα τόση δουλειά σε αυτό τον τομέα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα όσο δεν έχει γίνει πουθενά σε καμία άλλη χώρα.
    Ναι υπάρχουν προβλήματα, ναι το σύστημα θέλει beta testing κάποιες φορές, αυτό όμως δεν αλλάζει το αποτέλεσμα το οποίο χρήζει συγχαρητηρίων για μένα.

    Εμένα πχ μπήκα για το Fuel Pass 2... τρώω καντήλι πως δεν έχω τελειώσει με τη δήλωση (όντως την είχα ξεχάσει να πατήσω υποβολή ενώ την έχω κάνει μήνες τώρα και ευτυχώς που μου το θύμισε). Έκανα τη δήλωση και ξαναμπήκα για να φάω το θεϊκό καντήλι πως δεν είμαι δικαιούχος . Ok τους πήρα τηλ και μου είπαν αύριο μεθαύριο θα ενημερωθεί αλλά στο συγκεκριμένο έφταιγα εγώ
    Μα συζήτηση κάνουμε. Συμφωνώ ότι έχουν γίνει πολλά και καλοδεχούμενα. Απλά νομίζω εδώ είναι κατά πόσο αυτά είναι το αποτέλεσμα έργων ΚΑΙ προηγούμενων χρόνων. Δεν ξέρω αν έχει σχέση με το τι ήθελε να κάνει ο Κούλης ή ο Πιερακάκης. Αν δεν είχαν την βάση δεν θα μπορούσαν να κάνουν κάτι. Και ναι όλα καλοδεχούμενα. Σύντομα να χρειαζόμαστε ακόμα λιγότερη γραφειοκρατία. Μακάρι ότι μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά να γίνει (με τη σωστή ασφάλεια βέβαια). Δηλαδή δεν θέλω οι διάφορες κρατικές υπηρεσίες να έχουν πρόσβαση εκεί που δεν πρέπει

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    οτι το αρχικο σχεδιο ψηφιοποιησης του δημοσιου , δεν περιλαμβανε την ταυτοποιηση βαση του κινητου τηλεφωνου (συσκευης ή αριθμου)
    πλεον , μετα καπου το 2012 , αποφασιστηκε (για εμενα ,εκτος ελλαδος παρθηκε η αποφαση και για μεγαλυτερη κλιμακα απο αυτην της ελλαδος ) οτι αυτη η γραμμη θα ακολουθηθει που κινειται η ψηφιοποιηση της γραφειοκρατιας δια μεσου τηλεφωνικου αριθμου ,του κινητου συγκεκριμενα .

    μεχρι τοτε δεν ηταν αυστηρη η αριθμοδοτηση των κινητων τηλεφωνων ,ως προς τα στοιχεια του χρηστη .

    μεσα κοινωνικης αναγκης αλλα και παροχων εχουν πεσει σε λιγοτερα χερια απο οσα ηταν η ανα το κρατος , εθνικη υποδομη . δηλαδη ολιγαρχικες επιχειρησεις εχουν αποκτησει τον λειτουργικο φορεα του δημοσιου πολλων κρατων.
    Κοίτα τα στοιχεία ως 2step για το κινητό θεωρώ πως είναι μια χαρά. Δεν ξέρω γιατί αποτελεί πρόβλημα. Συμβαίνει και σε χώρες που δεν χρειάζεσαι στοιχεία για να πάρεις κάρτα (πχ Αγγλία). Απλά στοιχείο ασφαλείας είναι όχι κάτι άλλο. Τώρα το να χρησιμοποιείς server επιχειρήσεων και όχι δικούς σου (τύπου Amazon) είναι θέμα βολικότητας νομίζω αν και σε long term διαφωνώ. Δηλαδή καλό είναι να δουν τι χρειάζονται και να στήσουν τα δικά τους. Δεν νομίζω ότι οι μεγάλες επιχειρήσεις έχουν αποκτήσει κανέναν έλεγχο ως προς αυτό. Υπάρχουν άλλα πράγματα που συμφωνώ. Αλλά όχι ότι ελέγχει η Amazon την ελληνική κυβέρνηση επειδή τρέχουμε σε servers της Amazon

  12. #582
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα τα στοιχεία ως 2step για το κινητό θεωρώ πως είναι μια χαρά. Δεν ξέρω γιατί αποτελεί πρόβλημα. Συμβαίνει και σε χώρες που δεν χρειάζεσαι στοιχεία για να πάρεις κάρτα (πχ Αγγλία). Απλά στοιχείο ασφαλείας είναι όχι κάτι άλλο. Τώρα το να χρησιμοποιείς server επιχειρήσεων και όχι δικούς σου (τύπου Amazon) είναι θέμα βολικότητας νομίζω αν και σε long term διαφωνώ. Δηλαδή καλό είναι να δουν τι χρειάζονται και να στήσουν τα δικά τους. Δεν νομίζω ότι οι μεγάλες επιχειρήσεις έχουν αποκτήσει κανέναν έλεγχο ως προς αυτό. Υπάρχουν άλλα πράγματα που συμφωνώ. Αλλά όχι ότι ελέγχει η Amazon την ελληνική κυβέρνηση επειδή τρέχουμε σε servers της Amazon
    δεν διαφωνω με το να υπαρχουν επιλογες, ουτε με τις ψηφιακες ευκολιες διαφωνω .
    τις απολαμβανω, τις μαθαινω, θα μπορουσα να πω και με λιγο θρασσος , οτι γεννηθηκα για αυτην την εποχη .

    την περιπτωση (κατι που δεν συμβαινει επι του παροντος ) που καταληξουμε σε μονοδρομο εξυπηρετησης απο μια χουφτα διεθνους εμβελειας επιχειρησεις (που αυτοματως συμπαιρενεται και η κερδοσκοπια ) , και την υποχρεωση των πολιτων των διαφορων κρατών ,να ειναι συνδρομητες τους , βλεπω με καχυποψια .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  13. #583
    Εγγραφή
    07-03-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα δεν με νοιάζει ποιοι είναι/ήταν οι υπάλληλοι και τι έκαναν οι προηγούμενοι.
    Αυτό που βλέπω και το βλέπουμε όλοι είναι πως είτε λόγο ελευθέρας που πήρε ο Πιερακάκης λόγο Κορωνοϊού, είτε γιατί θέλει ο Κούλης να μειωθεί το δημόσιο είτε οποιουδήποτε άλλο λόγο, το αποτέλεσμα είναι πως ηλεκτρονικά έχουν γίνει ΠΑΠΑΔΕΣ και νομίζω με ξέρετε για τις απόψεις μου για αυτήν την κυβέρνηση, δυστυχώς/ευτυχώς όμως από όπου και να το δεις έχει γίνει στη χώρα τόση δουλειά σε αυτό τον τομέα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα όσο δεν έχει γίνει πουθενά σε καμία άλλη χώρα.
    Ναι υπάρχουν προβλήματα, ναι το σύστημα θέλει beta testing κάποιες φορές, αυτό όμως δεν αλλάζει το αποτέλεσμα το οποίο χρήζει συγχαρητηρίων για μένα.

    Εμένα πχ μπήκα για το Fuel Pass 2... τρώω καντήλι πως δεν έχω τελειώσει με τη δήλωση (όντως την είχα ξεχάσει να πατήσω υποβολή ενώ την έχω κάνει μήνες τώρα και ευτυχώς που μου το θύμισε). Έκανα τη δήλωση και ξαναμπήκα για να φάω το θεϊκό καντήλι πως δεν είμαι δικαιούχος . Ok τους πήρα τηλ και μου είπαν αύριο μεθαύριο θα ενημερωθεί αλλά στο συγκεκριμένο έφταιγα εγώ
    Εκει που οι περισσοτεροι θα εβλεπαν μονο προβληματα στο lockdown, αυτη η ομαδα ειδε ευκαιριες. Και εφερε τα αποτελεσματα που ειδαμε. Εννοειται πως την δουλεια την βγαζουν οι υπαλληλοι, αλλα αν ο καπετανιος δε κατευθυνει καταλληλα το πλοιο σωστη δουλεια δε γινεται. Το ειδαμε δεκαετιες τωρα που κυριλεκτικα δεκαδες δις κατασπαταληθηκαν για την ψηφιοποιηση του δημοσιου και τα αποτελεσματα ηταν ελαχιστα. Ας αποδωσουμε λοιπον τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, δεν εγιναν απο τυχη απο αυτα που βλεπουμε, ουτε ηταν ετοιμα απλα δε προλαβαν αλλοι.


  14. #584
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    οτι το αρχικο σχεδιο ψηφιοποιησης του δημοσιου , δεν περιλαμβανε την ταυτοποιηση βαση του κινητου τηλεφωνου (συσκευης ή αριθμου)
    πλεον , μετα καπου το 2012 , αποφασιστηκε (για εμενα ,εκτος ελλαδος παρθηκε η αποφαση και για μεγαλυτερη κλιμακα απο αυτην της ελλαδος ) οτι αυτη η γραμμη θα ακολουθηθει που κινειται η ψηφιοποιηση της γραφειοκρατιας δια μεσου τηλεφωνικου αριθμου ,του κινητου συγκεκριμενα .

    μεχρι τοτε δεν ηταν αυστηρη η αριθμοδοτηση των κινητων τηλεφωνων ,ως προς τα στοιχεια του χρηστη .

    μεσα κοινωνικης αναγκης αλλα και παροχων εχουν πεσει σε λιγοτερα χερια απο οσα ηταν η ανα το κρατος , εθνικη υποδομη . δηλαδη ολιγαρχικες επιχειρησεις εχουν αποκτησει τον λειτουργικο φορεα του δημοσιου πολλων κρατων.
    Απο την στιγμή που κάποιος μπορεί να ταυτοποιησει μέσω ΚΕΠ όποιο νούμερο θέλει στον εαυτό του ακόμα και αν δεν είναι στο όνομα του, όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχει κάποια θεωρία συνωμοσίας απο πίσω.

    Στην περίπτωση του 2fa, το sms είναι κάτι το δοκιμασμένο και διαθέσιμο σχεδόν σε όλο τον πληθυσμό.
    Φαντάσου γκρίνια που θα είχαμε αν σου λέγανε πρέπει να πάρεις κάποιο Key ή πρέπει να έχεις απαραίτητα smart phone για να τρέχεις κάποιον authenticator.
    Θα ήταν όμως μια καλή προσθήκη να μπορεί να γίνει χρήση και αυτών

  15. #585
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν διαφωνω με το να υπαρχουν επιλογες, ουτε με τις ψηφιακες ευκολιες διαφωνω .
    τις απολαμβανω, τις μαθαινω, θα μπορουσα να πω και με λιγο θρασσος , οτι γεννηθηκα για αυτην την εποχη .

    την περιπτωση (κατι που δεν συμβαινει επι του παροντος ) που καταληξουμε σε μονοδρομο εξυπηρετησης απο μια χουφτα διεθνους εμβελειας επιχειρησεις (που αυτοματως συμπαιρενεται και η κερδοσκοπια ) , και την υποχρεωση των πολιτων των διαφορων κρατών ,να ειναι συνδρομητες τους , βλεπω με καχυποψια .
    Συμφωνώ. Αλλά δεν πάει προς τα εκεί αυτό. Το πρόβλημα ότι οι διάφορες επιχειρήσεις ανεβοκατεβάζουν κυβερνήσεις μέσω lobby είναι πολύ μεγαλύτερο και πιο άμεσο. Παράδειγμα το πρόβλημα της Ελλάδας δεν είναι αν θα έχει server στην Amazon ή αν θα φτιάξει δικούς της (χρησιμοποιοώντας επεξεργαστές intel/amd) κλπ, αλλά 1) ότι τα στοιχεία α φορολογικά της Ελλάδας δεν βρίσκονται στην... Ελλάδα
    https://www.sofokleousin.gr/varoufak...ous-sto-forolo

    Κατά τα άλλα η ψηφιοποίηση δεν συνεπάγεται σε καμία περίπτωση ότι δίνουμε τα στοιχεία μας σε κάποιον ιδιώτη (θα προσθέσω ή κρατική υπηρεσία που δεν της πέφτει λόγος....)

Σελ. 39 από 117 ΠρώτηΠρώτη ... 1929343738394041444959 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας