Σελ. 81 από 117 ΠρώτηΠρώτη ... 61717679808182838691101 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.201-1.215 από 1743
  1. #1201
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Το πρόβλημα είναι ότι έχουμε φτάσει στο σημείο που προειδοποιούσαμε όταν πρωτοεμφανίστηκε η υπηρεσία:
    Με απλή επίδειξη της εφαρμογής, χωρίς σάρωση για επιβεβαίωση, έχει εκφυλιστεί σε ταυτοποίηση ακόμη πιο ανασφαλή και από το κ@λόχαρτο των ταυτοτήτων.
    Είναι εντελώς τετριμμένο να μιμηθεί κάποιος την εφαρμογή και να ταυτοποιηθεί σαν όποιος θέλει.
    Ο τρόπος υλοποίησης εγγυάται ασφάλεια, αλλά πρέπει και ο τρόπος χρήσης να είναι ο προβλεπόμενος.

  2. #1202
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγά τους πολλούς, σαν μία στάση λεωφορείου με κόσμο. Οι κεραίες μπουκώνουν με χιλιάδες κόσμο σε ένα μέρος, πχ γήπεδο, όχι ένα εκλογικό κέντρο.
    Το δικό μου ε.κ. είναι (παραδοσιακά, 1-2 φορές έχει αλλάξει) στο κάποτε γυμνάσιο/λύκειό μου...το οποίο έχει κάπου 30 ε.κ. (ίσως και περισσότερα) και λόγω της "δύσκολης" σχετικής νομοθεσίας οι κεραίες κινητής δεν είναι ούτε πολλές, ούτε κοντά (με διάφορα τραγελαφικά αποτελέσματα τόσα χρόνια που μέναμε παραδίπλα).

    Δεν λέω ότι οπωσδήποτε έγινε κάτι τέτοιο, απλά σαν πιθανότητα.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  3. #1203
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ ήμουν σε εκλογικό τμήμα σε χωριό δίπλα στην Κατερίνη. Μόνο 3 ψηφοφόροι ήρθαν με ηλεκτρονική ταυτότητα, σκάναρα και ταυτοποίησα άμεσα από το κινητό μου (Vodafone έχω, μια χαρά το 5g και με καλές ταχύτητες). Σε καμία περίπτωση δεν πήρα κινητό στα χέρια μου, το κρατούσε ο εκλογέας και σκάναρα. Εντάξει, κάνει και 2 λεπτά η διαδικασία, αλλά δεν έγινε κάτι.
    Το tablet δεν έχει άλλες εφαρμογές πλην αυτής της Singular Logic, με την οποία μεταδίδουμε στο ΥΠΕΣ τα δεδομένα. Ένα από τα δεδομένα, για να ενημερώσω και όσους τυχόν κληρώθηκαν σε εφορευτική, είναι και το ποια μέλη της εφορευτικής, τακτικά και αναπληρωματικά, προσήλθαν. Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι ή όχι. Εγώ προσωπικά δεν έστειλα αστυνομία σε σπίτια μελών για να προσαγάγουν την εφορευτική, ξέρω άλλους που το έκαναν. Στο δικό μου εκλογικό τμήμα ήρθε μόνο ένα μέλος, ο οποίος κάθισε από τις 7 μέχρι τις 12, τον έδιωξα για μεσημέρι και επέστρεψε στις 6, για να βοηθήσει ουσιαστικά στην καταμέτρηση. Στις 21:00 φύγαμε από το εκλογικό.
    Ως προς το θέμα των εκλογών και την διεξαγωγή τους ηλεκτρονικά. Αυτό που πιστεύω ότι πρέπει άμεσα να γίνει είναι η ψηφιοποίηση και απλοποίηση της διαδικασίας ως προς τον όγκο της γραφειοκρατίας. Το να μη χρειάζεται να διαγράφω από τους εκλογικούς καταλόγους με χάρακα και στυλό τους εκλογείς και να τους γράφω στον κατάλογο ψηφισάντων, αλλά αυτό όλο να γίνεται με ένα απλό τικάρισμα στο tablet, όπου θα είναι ψηφιακοί οι εκλογικοί κατάλογοι. Υποτίθεται μεταδίδαμε όλοι για πρώτη φορά ψηφιακά τα αποτελέσματα, αλλά και πάλι το χαρτί και τα βιβλία ήταν παρόντα παντού, αναιτίως κατά τη γνώμη μου. Καταμετρώ σταυρούς τους οποίους μεταδίδω και με το tablet άμεσα, αλλά και πρέπει και να τους περάσω στο κλασικό βιβλίο, κάτι που διπλασιάζει προφανώς τον όγκο δουλειάς χωρίς λόγο.
    Το να ψηφίζουμε ψηφιακά πιστεύω δεν είναι εφικτό ακόμη. Υπάρχει μεγάλο πλήθος ανθρώπων που ακόμη ψηφίζουν με σταυρωμένα ψηφοδέλτια και αυτό ακόμη δυσκολεύονται να το κάνουν. Ούτε τολμώ να φανταστώ το τι θα γίνει αν αυτοί κληθούν να ψηφίσουν με άλλον τρόπο... Ακόμη και νέοι, άτομα εξοικειωμένα με την τεχνολογία, απόφοιτοι λυκείου, σχολών κλπ και ρωτούσαν πράγματα που κανονικά δε θα έπρεπε. Είχα γράψει πχ χαρτί και το είχα τοποθετήσει σε 2 εμφανή σημεία στα παραβάν (2 σε κάθε παραβάν) ότι ο σταυρός δεν έχει σημασία αν θα είναι αριστερά ή δεξιά του ονόματος και το πράγμα αυτό παίζει να μου το ρώτησαν πάνω από τα 2/3 των εκλογέων. Και βέβαια και πολλοί συνάδελφοι είναι τελείως άσχετοι και καθόλου εξοικειωμένοι με τεχνολογία, αν τους βάλεις να κάνουν εκλογές ψηφιακά θα γίνει τραγέλαφος μάλλον..
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  4. #1204
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.343
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Στο θεμα της εφορευτικης επιτροπης ειναι ενα μπαχαλο το κρατος.
    Δεν στελνουν ειδοποιηση και πας να ψηφισεις και σε κρατανε με το ετσι θελω (το 2019 ειχαν κρατησει μητερα με μωρο).
    Κατα την γνωμη μου η εφορευτικη πρεπει να μπαινει απο τις λιστες επιδοτουμενων ανεργων του ΟΑΕΔ και απο τους εκπαιδευτικους του σχολειου που εγινε εκλογικο κεντρο (κάθονται παρασκευη - δευτερα).
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  5. #1205
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.753
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να ψηφίζουμε ψηφιακά πιστεύω δεν είναι εφικτό ακόμη. Υπάρχει μεγάλο πλήθος ανθρώπων που ακόμη ψηφίζουν με σταυρωμένα ψηφοδέλτια και αυτό ακόμη δυσκολεύονται να το κάνουν. Ούτε τολμώ να φανταστώ το τι θα γίνει αν αυτοί κληθούν να ψηφίσουν με άλλον τρόπο... Ακόμη και νέοι, άτομα εξοικειωμένα με την τεχνολογία, απόφοιτοι λυκείου, σχολών κλπ και ρωτούσαν πράγματα που κανονικά δε θα έπρεπε. Είχα γράψει πχ χαρτί και το είχα τοποθετήσει σε 2 εμφανή σημεία στα παραβάν (2 σε κάθε παραβάν) ότι ο σταυρός δεν έχει σημασία αν θα είναι αριστερά ή δεξιά του ονόματος και το πράγμα αυτό παίζει να μου το ρώτησαν πάνω από τα 2/3 των εκλογέων. Και βέβαια και πολλοί συνάδελφοι είναι τελείως άσχετοι και καθόλου εξοικειωμένοι με τεχνολογία, αν τους βάλεις να κάνουν εκλογές ψηφιακά θα γίνει τραγέλαφος μάλλον..
    Εδώ πολύς κόσμος δεν μπορεί να κάνει συναλλαγή στο ATM

    Υποθέτω πως η διατήρηση του χαρτιού, γίνεται για λόγους επαλήθευσης αν κάτι πάει πολύ πολύ στραβά στο SRT.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #1206
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ πολύς κόσμος δεν μπορεί να κάνει συναλλαγή στο ATM
    Καλά πολλοί από αυτούς είναι βολεμένοι και βάζουν άλλους να τους κάνουν τις δουλειές. Και να θες να τους μάθεις, δεν μαθαίνουν απλά γιατί δεν θέλουν...

  7. #1207
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω πως η διατήρηση του χαρτιού, γίνεται για λόγους επαλήθευσης αν κάτι πάει πολύ πολύ στραβά στο SRT.
    Νομίζω ότι είναι το ακριβώς ανάποδο: αυτή τη στιγμή το χαρτί είναι το επίσημο, το SRT είναι προσωρινά (και γρήγορα) αποτελέσματα, μέχρι την επαλήθευσή τους από το Πρωτοδικείο (από τα χαρτιά).
    Ανυπόγραφος

  8. #1208
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.662
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Δε νομίζω να καταργηθεί ποτέ το χαρτί.

  9. #1209
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο θεμα της εφορευτικης επιτροπης ειναι ενα μπαχαλο το κρατος.
    Δεν στελνουν ειδοποιηση και πας να ψηφισεις και σε κρατανε με το ετσι θελω (το 2019 ειχαν κρατησει μητερα με μωρο).
    Ειδοποίηση στέλνουν, το θέμα όμως είναι πού; Έχουν την τρέχουσα διεύθυνσή σου;
    Ανυπόγραφος

  10. #1210
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.886
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Το θέμα είναι να μην στέλνουν πάνω από 1 φορά. Μητέρα φίλης μου είχε πάει 4-5 φορές, την έβρισκαν πρόθυμη και βαρούσαν αβέρτα στην "κλήρωση".

  11. #1211
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.343
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδοποίηση στέλνουν, το θέμα όμως είναι πού; Έχουν την τρέχουσα διεύθυνσή σου;
    Την εχουν , αφου αυτοι την δινουν στου υποψηφιους που σου στελνουν φακελο πριν της εκλογες...
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  12. #1212
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.342
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν στελνουν ειδοποιηση και πας να ψηφισεις και σε κρατανε με το ετσι θελω (το 2019 ειχαν κρατησει μητερα με μωρο).
    Φαντάζομαι γιατί το έκαναν.
    Πήγα να ψηφίσω και ήταν παντού πατέρας ή μητέρα με παιδί.
    Έβγαινε ο ένας και έδινε το μωρό στον άλλο και έμπαινε να ψηφίσει.
    Σου λέει... θα μας δούνε με το μικρό και θα ντραπούνε να μας πούνε να καθίσουμε.

    Από την άλλη όμως είδα και άνθρωπο 60άρη να έρχεται και να λέει να καθίσει
    γιατί η κλήση έγινε για τον αδελφό του που δεν μπορούσε να έρθει.
    Ζήτησε να τον αντικαταστήσει.
    Μου έκανε μεγάλη εντύπωση.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #1213
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.150
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι γιατί το έκαναν.
    Πήγα να ψηφίσω και ήταν παντού πατέρας ή μητέρα με παιδί.
    Έβγαινε ο ένας και έδινε το μωρό στον άλλο και έμπαινε να ψηφίσει.
    Σου λέει... θα μας δούνε με το μικρό και θα ντραπούνε να μας πούνε να καθίσουμε.

    Από την άλλη όμως είδα και άνθρωπο 60άρη να έρχεται και να λέει να καθίσει
    γιατί η κλήση έγινε για τον αδελφό του που δεν μπορούσε να έρθει.
    Ζήτησε να τον αντικαταστήσει.
    Μου έκανε μεγάλη εντύπωση.
    Εγώ να πω την αλήθεια δεν ήξερα πως μπορούσαν να σε στριμώξουν για εφορευτική έτσι για πλάκα... αν το ήξερα θα πήγαινα με Π ή το Λυκόσκυλο του γείτονα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #1214
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την εχουν , αφου αυτοι την δινουν στου υποψηφιους που σου στελνουν φακελο πριν της εκλογες...
    M' αρέσει η σιγουριά σου.
    Μια από τις φορές που δεν κάθισα στην εφορευτική, η δικαστική αντιπρόσωπος μου είπε ότι τις διευθύνσεις τις πέρνουνε από το Υπουργείο Δικαιοσύνης (ή Εσωτερικών, δεν θυμάμαι καλά)
    Η εφορία την έχει την διεύθυνσή μου.

    Οσο για τον φάκελλο των υποψηφίων, ας τους λένε ότι κάποιος πέθανε πριν 16 χρόνια (ο πατέρας μου)
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #1215
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.343
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ να πω την αλήθεια δεν ήξερα πως μπορούσαν να σε στριμώξουν για εφορευτική έτσι για πλάκα... αν το ήξερα θα πήγαινα με Π ή το Λυκόσκυλο του γείτονα.
    Μονο κομματοσκυλα επιτρέπουνε !!!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    M' αρέσει η σιγουριά σου.
    Μια από τις φορές που δεν κάθισα στην εφορευτική, η δικαστική αντιπρόσωπος μου είπε ότι τις διευθύνσεις τις πέρνουνε από το Υπουργείο Δικαιοσύνης (ή Εσωτερικών, δεν θυμάμαι καλά)
    Η εφορία την έχει την διεύθυνσή μου.

    Οσο για τον φάκελλο των υποψηφίων, ας τους λένε ότι κάποιος πέθανε πριν 16 χρόνια (ο πατέρας μου)
    Εμενα παντως οταν ρωτησα μεσω e-mail μια υποψηφια που βρηκε τα στοιχεια μου και της γυναικας μου (6χρονια παντρεμενοι) μου ειπε απο τους εκλογικους καταλογους που τους δινουν οι δημοι.


    ΥΓ.Μενω στο ιδιο σπιτι 45 χρονια και με εχουν βαλει 2 φορες εφορευτικη επιτροπη χωρις να μου εχουν στειλει χαρτι.
    ΥΓ2. Και τις 2 φορες δεν εκατσα γιατι μπηκα κακως στην κληρωση καθως δεν μενω στο οικειο δημο...
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

Σελ. 81 από 117 ΠρώτηΠρώτη ... 61717679808182838691101 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας