Σελ. 82 από 117 ΠρώτηΠρώτη ... 62727780818283848792102 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.216-1.230 από 1743
  1. #1216
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο θεμα της εφορευτικης επιτροπης ειναι ενα μπαχαλο το κρατος.
    Δεν στελνουν ειδοποιηση και πας να ψηφισεις και σε κρατανε με το ετσι θελω (το 2019 ειχαν κρατησει μητερα με μωρο).
    Κατα την γνωμη μου η εφορευτικη πρεπει να μπαινει απο τις λιστες επιδοτουμενων ανεργων του ΟΑΕΔ και απο τους εκπαιδευτικους του σχολειου που εγινε εκλογικο κεντρο (κάθονται παρασκευη - δευτερα).
    Απαγορεύεται να μπουν δημόσιοι υπάλληλοι (οπότε και εκπαιδευτικοί) εφορευτική επιτροπή. Προφανώς για να μην υπάρχει υπόνοια νόθευσης του αποτελέσματος;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι να μην στέλνουν πάνω από 1 φορά. Μητέρα φίλης μου είχε πάει 4-5 φορές, την έβρισκαν πρόθυμη και βαρούσαν αβέρτα στην "κλήρωση".
    Τους δημόσιους υπαλλήλους αντιστοίχως τους βάζουν συχνά ενόρκους. Εγώ τα τελευταία 15 χρόνια έχω κληρωθεί πάνω από 10 φορές και 4 έχω επιλεγεί για την δίκη. Κάποιους όντως τους βρίσκουν πιο βολικούς και τους βάζουν συχνά.

  2. #1217
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαγορεύεται να μπουν δημόσιοι υπάλληλοι (οπότε και εκπαιδευτικοί) εφορευτική επιτροπή. Προφανώς για να μην υπάρχει υπόνοια νόθευσης του αποτελέσματος;
    Αν δεν κάνω λάθος νομικός είναι ο λόγος, σύγκρουση συμφερόντων. Δε μπορείς να συμμετάσχεις στη διαδικασία εκλογής του αφεντικού σου.

  3. #1218
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αφεντικό τους είναι το δημόσιο, όχι η κυβέρνηση.
    Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί να αμφισβητείται η ευσυνειδησία του ΔΥ και όχι του ιδιώτη δικαστικού αντιπροσώπου.

    Επίσης, συμμετέχουν ψηφίζοντας.

  4. #1219
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ να πω την αλήθεια δεν ήξερα πως μπορούσαν να σε στριμώξουν για εφορευτική έτσι για πλάκα... αν το ήξερα θα πήγαινα με Π ή το Λυκόσκυλο του γείτονα.
    Για αυτό πηγαίνεις να ψηφίσεις κατά τις 18:00

  5. #1220
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Καταλαβαίνω ότι πολλοί δε θέλετε να μπείτε εφορευτική επιτροπή, θεωρώντας το χαμένο χρόνο. Προσωπικά το έκανα 3 φορές, όσο ήμουν φοιτητής και στρατό. Θεωρητικά προτιμώνται οι νεότεροι. Κατάλογος εγγεγραμμένων ανέργων με ημερήσια αποζημίωση 50 ευρώ είναι κατ' εμέ η λύση, πιστεύω οι περισσότεροι θα έρθουν ευχαρίστως.
    Στα της γραφειοκρατίας και της τεχνολογίας τα είπαμε νομίζω. Υπάρχει κόσμος που ψηφίζει με σταυρωμένα ψηφοδέλτια, κόσμος που δεν έχει ιδέα από τεχνολογία κλπ. Τα έγχαρτα ψηφοδέλτια επίσης χρησιμοποιούνται για τις ενστάσεις των υποψηφίων στο Πρωτοδικείο, γιατί ουσιαστικά κάνουν ένσταση επί συγκεκριμένων ψηφοδελτίων, τα οποία είναι αριθμημένα κλπ. Απλώς για εμένα θα ήταν πιο εύκολο ακόμη και μέρος της διαδικασίας να γίνει αποκλειστικά ηλεκτρονικό, όπως πχ ο κατάλογος ψηφισάντων (εφαρμογή στο tablet και τικάρισμα του ψηφοφόρου απευθείας εκεί και κατάργηση του σβησίματος του ονόματος με το χάρακα και της εγγραφής του με το χέρι στο πρωτόκολλο ψηφοφορίας). Όλα ψηφιακά δεν μπορεί να γίνει θεωρώ, χωρίς πρώτα να επιλυθούν συγκεκριμένα προβλήματα.
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  6. #1221
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφεντικό τους είναι το δημόσιο, όχι η κυβέρνηση.
    Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί να αμφισβητείται η ευσυνειδησία του ΔΥ και όχι του ιδιώτη δικαστικού αντιπροσώπου.

    Επίσης, συμμετέχουν ψηφίζοντας.
    Υποθέτω πως δεν ξέρεις τι σημαίνει "σύγκρουση συμφερόντων" σε νομικό επίπεδο.

  7. #1222
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλώς για εμένα θα ήταν πιο εύκολο ακόμη και μέρος της διαδικασίας να γίνει αποκλειστικά ηλεκτρονικό, όπως πχ ο κατάλογος ψηφισάντων (εφαρμογή στο tablet και τικάρισμα του ψηφοφόρου απευθείας εκεί και κατάργηση του σβησίματος του ονόματος με το χάρακα και της εγγραφής του με το χέρι στο πρωτόκολλο ψηφοφορίας).
    Σκανάρισμα με την κάμερα του τάμπλετ το QR code που εμφανίζεται στο wallet ή το barcode της νέας ταυτότητας (όοοοοταν...) του ψηφοφόρου, οπότε έτσι μπορεί να γίνεται ταυτόχρονα η ταυτοποίηση, η ανεύρεση και η διαγραφή/καταγραφή.

    Για την ψήφο αυτή καθ' αυτή συμφωνώ μαζί σου, η ψηφιακή μέθοδος είναι περίπλοκη υπόθεση.
    Ανυπόγραφος

  8. #1223
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά προτιμώνται οι νεότεροι.
    Τουλάχιστον στις δύο τελευταίες εκλογικές διαδικασίες
    συνάντησα άτομα μεγάλης ηλικίας >60.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #1224
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω πως δεν ξέρεις τι σημαίνει "σύγκρουση συμφερόντων" σε νομικό επίπεδο.
    Μπα, ξέρω τι σημαίνει και για αυτό θεωρώ πως στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι overreach, faulty generalization, blanket statement (πως το λέτε εσείς εκεί, γιατί δε θυμάμαι πως το λέμε εμείς εδώ). Και δεν εννοώ από μέρους σου. Εννοώ κατά τη σύνταξη του Άρθρο 59 Π.Δ. 96/2007.
    Η άποψή μου είναι ότι πρόκειται για φαινομενική σύγκρουση συμφερόντων (υπαρκτός όρος).
    Αλλιώς, για ποιο λόγο να μην ισχύει αυτό και για ιδιώτες πχ. δυσαρεστημένους που δεν έλαβαν κάτι που περίμεναν και θεωρούν υπεύθυνη τη κυβέρνηση.
    Δεν μπορείς να μπεις στις σκέψεις των ανθρώπων για να προστατευθείς από τη "σύγκρουση συμφερόντων" σε τέτοιες γενικές θεωρήσεις της. Δε μιλάμε για δικαστή που δικάζει το παιδί του.

    Τέλος, ο όρκος των δημοσίων υπαλλήλων αναφέρει: “Δηλώνω, επικαλούμενος την τιμή και τη συνείδηση μου, ότι θα φυλάττω πίστη στην Ελλάδα, υπακοή στο Σύνταγμα και τους νόμους και ότι θα εκπληρώνω τιμίως και ευσυνειδήτως τα καθήκοντα μου”.
    Mono No Aware

  10. #1225
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό πηγαίνεις να ψηφίσεις κατά τις 18:00
    Και αμα εισαι εφορευτικη ή αναπληρωματικο μελος καθεσαι μεχρι να τελειωσει η καταμετρηση των ψηφοδελτιων.
    Σε τετοιες περιπτωσεις μπορει να διωξει και κανεναν που ειναι απο τις 7 το πρωι ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαγορεύεται να μπουν δημόσιοι υπάλληλοι (οπότε και εκπαιδευτικοί) εφορευτική επιτροπή. Προφανώς για να μην υπάρχει υπόνοια νόθευσης του αποτελέσματος;

    - - - Updated - - -



    Τους δημόσιους υπαλλήλους αντιστοίχως τους βάζουν συχνά ενόρκους. Εγώ τα τελευταία 15 χρόνια έχω κληρωθεί πάνω από 10 φορές και 4 έχω επιλεγεί για την δίκη. Κάποιους όντως τους βρίσκουν πιο βολικούς και τους βάζουν συχνά.
    Οι εκπαιδευτικοι θα μπορουσαν να κανουν τα διαδικαστικα . Εγγραφες-μοιρασμα ψηφοδελτιων-ελεγχος καταλογων και την καταμετρηση οι εγγεγραμμένοι ανεργοι του ΟΑΕΔ !
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  11. #1226
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.174
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αμα εισαι εφορευτικη ή αναπληρωματικο μελος καθεσαι μεχρι να τελειωσει η καταμετρηση των ψηφοδελτιων.
    Σε τετοιες περιπτωσεις μπορει να διωξει και κανεναν που ειναι απο τις 7 το πρωι ...
    E αμάν.. έτσι θα πάω τότε... δεν πάμε καλά... (καρότσι αναπηρικό έχουμε στην πολυκατοικία... πιτζάμες έχω .. επιδέσμους έχω... ε αυτό στο πόδι δεν έχω... θα βάλω κάτι άλλο

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  photo-of-a-man-with-various-injuries-wearing-striped-pyjames-and-sitting-C96RXF.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  147,6 KB 
ID: 248697

    Υ.Γ. Δεν θα φτάσω ποτέ βέβαια έτσι.. γιατί θα κάνω δεξιόστροφους κύκλους μόνο..... ααα θα σώσω άλλον ένα ψηφορόρο του τμήματος που ψηφίζω γιατί θα είναι ο σμπρώχτης μου
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #1227
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Μηταράκης: Η τροχαία με tablets στους δρόμους - Νέες ταυτότητες απο Σεπτέμβριο
    Είμαι περίεργος να δω αν θα προχωρήσουν αυτή την φορά έως το τέλος.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #1228
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Τροχαία με tablets στους δρόμους. Τουλάχιστον θα μας βγει οικονομικά γιατί έτσι κι αλλιώς 3 κι ο κούκος είναι...

  14. #1229
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τροχαία με tablets στους δρόμους. Τουλάχιστον θα μας βγει οικονομικά γιατί έτσι κι αλλιώς 3 κι ο κούκος είναι...
    Και όλα αυτά από τον κατσαριδάκια.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #1230
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R

    Διαθέσιμες από τον Σεπτέμβριο θα είναι οι νέες ταυτότητες σε μέγεθος πιστωτικής κάρτας, σύμφωνα με τον υπουργό Προστασίας του Πολίτη, Νότη Μηταράκη.

    Με μορφή πιστωτικής κάρτας θα είναι διαθέσιμες οι νέες ταυτότητες από τον Σεπτέμβριο. Το κόστος τους θα είναι 10 ευρώ και θα έχουν ημερομηνία λήξεως στα 10 χρόνια.

    Σύμφωνα με τον υπουργό Προστασίας του Πολίτη, Νότη Μηταράκη, η παρουσίαση θα γίνει στην ερχόμενη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης, ενώ δεν υπάρχει κανένα σύστημα «γεωεντοπισμού» σε αυτές αλλά θα είναι έγγραφα που δεν θα παραχαράσσονται και θα ενισχύουν την ασφάλεια του πολίτη.

    «Ο στόχος είναι τα επόμενα χρόνια να μπορούμε να ανανεώνουμε συγχρόνως και την ταυτότητα και το διαβατήριο μία φορά τη δεκαετία», τόνισε ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη, μιλώντας στο Action24.

    Παράλληλα, όπως είπε ο Νότης Μηταράκης, μέσα από τον ψηφιακό μετασχηματισμό θα μπορέσει να απαλλαχθεί ένας μεγάλος αριθμός αστυνομικών από εργασίες που αφορούν στη γραφειοκρατία και να βρεθούν στους δρόμους για να επιτευχθεί ο στόχος της καλύτερης αστυνόμευσης, πρόληψης και αντιμετώπισης της εγκληματικότητας και ειδικά των μικρών εκφάνσεων αυτής που αφορούν στις γειτονιές.
    https://www.cnn.gr/ellada/story/3726...-tha-kostizoun

    οκ για τον γεωεντοπισμό.
    Για το εάν περιέχει ή όχι το χάραγμα του θηρίου, όμως, δεν απάντησε...
    Κάτι κρύβει...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 82 από 117 ΠρώτηΠρώτη ... 62727780818283848792102 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας