Σελ. 68 από 117 ΠρώτηΠρώτη ... 4858636667686970737888 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.006-1.020 από 1743
  1. #1006
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα όποια είναι ποια;
    Ετσί για να ξεκινήσουμε την συζήτηση
    #992

  2. #1007
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι ένα και έχουμε δει το κατά πόσο το open source δεν έχει θέματα ασφαλείας ή ότι κάποιος θα τα δει

  3. #1008
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.801
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι ένα και έχουμε δει το κατά πόσο το open source δεν έχει θέματα ασφαλείας ή ότι κάποιος θα τα δει
    Το open source και το code review είναι διαφορετικά πράγματα, και τα δύο μαζί οπωσδήποτε αυξάνουν και ασφάλεια και διαφάνεια.

  4. #1009
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.496
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το open source και το code review είναι διαφορετικά πράγματα, και τα δύο μαζί οπωσδήποτε αυξάνουν και ασφάλεια και διαφάνεια.
    Γιατί πρέπει να είναι οι εφαρμογές του κράτους ανοικτό λογισμικό; Ποιο άλλο κράτος της ΕΕ τις δίνει σαν ανοικτό λογισμικό;

  5. #1010
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.099
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί πρέπει να είναι οι εφαρμογές του κράτους ανοικτό λογισμικό; Ποιο άλλο κράτος της ΕΕ τις δίνει σαν ανοικτό λογισμικό;
    Γιατί όλοι μας θαυμάζουν, Ελλάδα 2.0
    Δεν πήγε ο Άδωνις Γερμανία και έκλαιγαν μόλις τους έδειξε το gov?

    Αυτή η γνώση λοιπόν πρέπει να μοιραστεί παγκόσμια, όπως η Toyota πχ ελευθέρωσε όλη την τεχνολογία των υβριδικών πριν λίγα χρόνια.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #1011
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί όλοι μας θαυμάζουν, Ελλάδα 2.0
    Δεν πήγε ο Άδωνις Γερμανία και έκλαιγαν μόλις τους έδειξε το gov?

    Αυτή η γνώση λοιπόν πρέπει να μοιραστεί παγκόσμια, όπως η Toyota πχ ελευθέρωσε όλη την τεχνολογία των υβριδικών πριν λίγα χρόνια.
    Τέτοια λες και σε θαυμάζω
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #1012
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το open source και το code review είναι διαφορετικά πράγματα, και τα δύο μαζί οπωσδήποτε αυξάνουν και ασφάλεια και διαφάνεια.
    Και όπως είπα, πρόσφατα διαβάζαμε για security flaw που υπήρχε σε πρόγραμμα ανοιχτού κώδικα δεκαετίες και κανείς δεν το είδε.

  8. #1013
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όπως είπα, πρόσφατα διαβάζαμε για security flaw που υπήρχε σε πρόγραμμα ανοιχτού κώδικα δεκαετίες και κανείς δεν το είδε.
    Σε αυτή την ζωή παίζεις με πιθανότητες.
    Στην επόμενη δεν ξέρω, ακόμα.

    Στο open source διαλέγω εγώ, σε κλειστό κώδικα διαλέγει η εταιρεία, διαλέξτε και πάρτε.

    Οσο για την ασφάλεια ms google μεγάλες εταιρείες δεν λέω, αλλά εταιρείες.
    Προτιμάω τις κινέζικες
    Είναι θέμα απόστασης ..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #1014
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτή την ζωή παίζεις με πιθανότητες.
    Στην επόμενη δεν ξέρω, ακόμα.

    Στο open source διαλέγω εγώ, σε κλειστό κώδικα διαλέγει η εταιρεία, διαλέξτε και πάρτε.

    Οσο για την ασφάλεια ms google μεγάλες εταιρείες δεν λέω, αλλά εταιρείες.
    Προτιμάω τις κινέζικες
    Είναι θέμα απόστασης ..
    Η επιλογή μου είναι ανάμεσα σε εσένα και την εταιρία;
    Σίγουρα όχι εσένα

  10. #1015
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.801
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όπως είπα, πρόσφατα διαβάζαμε για security flaw που υπήρχε σε πρόγραμμα ανοιχτού κώδικα δεκαετίες και κανείς δεν το είδε.
    Εάν δεν ήταν open source, πιθανόν να μην το ξέραμε ακόμα.
    Μια και εγώ απάντησα την ερώτησή σου και ξεκινήσαμε τη συζήτηση: Θεωρείς ότι ο ανοιχτός κώδικας και η αξιολόγηση κώδικα δεν είναι χρήσιμα; Η ότι δεν πρέπει να διαβάζει κανείς ΕφΣυν για να μην κολλήσει τίποτα; Γιατί όπως κουνάς το τέρμα δεν έχω καταλάβει εάν θέλεις να καταλήξεις κάπου ή απλά να κάνεις το δικηγόρο του διαβόλου (και αυτό θεμιτό).

  11. #1016
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν δεν ήταν open source, πιθανόν να μην το ξέραμε ακόμα.
    Μια και εγώ απάντησα την ερώτησή σου και ξεκινήσαμε τη συζήτηση: Θεωρείς ότι ο ανοιχτός κώδικας και η αξιολόγηση κώδικα δεν είναι χρήσιμα; Η ότι δεν πρέπει να διαβάζει κανείς ΕφΣυν για να μην κολλήσει τίποτα; Γιατί όπως κουνάς το τέρμα δεν έχω καταλάβει εάν θέλεις να καταλήξεις κάπου ή απλά να κάνεις το δικηγόρο του διαβόλου (και αυτό θεμιτό).
    Θεωρώ πως το open source δεν είναι κάτι που βοηθάει στην ασφάλεια, νομίζω είναι ξεκάθαρο απο αυτά που γράφω εδω καθώς και αυτά που έχω γράψει κατα καιρούς.
    Και για την efsyn έχω γράψει πιο πίσω, εκεί που αναφέρεται στην περίπτωση που είχε self signed certificate σε κάποια συγκεκριμένη περίπτωση, ενώ κανονικά δουλεύει με https και κανονικό certificate. αλλά αυτοί λέγανε πως δεν έχει καθόλου κρυπτογράφηση , καθώς και στο οτι όλες οι εφαρμογές ζητάνε τοποθεσία, κάτι δεν ισχύει.

    Κάλυψα τα τέρματα σου;

  12. #1017
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Γνώμη μου είναι ότι από την στιγμή που μια εφαρμογή αναπτύσσεται χρησιμοποιώντας δημόσιο χρήμα θα πρέπει να είναι ανοικτού κώδικα ώστε οποίος θέλει και μπορεί να βλέπει ακριβώς τι κάνει και εάν θέλει κάποιος να μπορεί χρησιμοποιήσει τον κώδικα για την ανάπτυξη μιας άλλης εφαρμογής πχ στην δεδομένη περίπτωση εφαρμογή πιστοποίησης σε επιχειρήσεις ή δημόσιες υπηρεσίες στην τοπική αυτοδιοίκηση για παράδειγμα.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  13. #1018
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνώμη μου είναι ότι από την στιγμή που μια εφαρμογή αναπτύσσεται χρησιμοποιώντας δημόσιο χρήμα θα πρέπει να είναι ανοικτού κώδικα ώστε οποίος θέλει και μπορεί να βλέπει ακριβώς τι κάνει και εάν θέλει κάποιος να μπορεί χρησιμοποιήσει τον κώδικα για την ανάπτυξη μιας άλλης εφαρμογής πχ στην δεδομένη περίπτωση εφαρμογή πιστοποίησης σε επιχειρήσεις ή δημόσιες υπηρεσίες στην τοπική αυτοδιοίκηση για παράδειγμα.
    Αυτό είναι κάτι που μπορεί να γίνει μέσω api, ηδη παρέχεται η δυνατότητα στο data.gov.gr για διάφορες εφαρμογές
    Το ίδιο μπορεί να γίνει για την πιστοποίηση, που λογικά γίνεται καθώς υπάρχει διασύνδεση με την τράπεζες και δεν έχει να κάνει με τον κώδικα τον εφαρμογών
    Ναι το να είναι διαθέσιμο σε api για να μεταφερθεί η πιστοποίηση αυτή και σε άλλες περιπτώσεις είναι κάτι που σίγουρα θα ήταν χρήσιμο, όπως πχ τώρα κάνουμε χρήση του gmail account για πιστοποίηση σε διαφορές εφαρμογές.
    Βέβαια μετά θα είχαμε κάποιο άρθρο που να λέει πως πουλάνε και αυτά τα δεδομένα

  14. #1019
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.099
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Η δικιά μου γνώμη είναι πως τα καρακλείνεις όλα χωρίς κώδικα στον αέρα και τέλος. Αυτή είναι η μέγιστη ασφάλεια. Ο κώδικας χύμα στο κύμα είναι προσβάσιμος από όλους τους μη καλοθελητες οπότε αν υπάρχει κάτι στραβό θα ανακαλυφθεί πολύ πιο γρήγορα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #1020
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δικιά μου γνώμη είναι πως τα καρακλείνεις όλα χωρίς κώδικα στον αέρα και τέλος. Αυτή είναι η μέγιστη ασφάλεια. Ο κώδικας χύμα στο κύμα είναι προσβάσιμος από όλους τους μη καλοθελητες οπότε αν υπάρχει κάτι στραβό θα ανακαλυφθεί πολύ πιο γρήγορα.
    Είναι και αυτό, μπορεί όντως κάποιος να βρει το σφάλμα και να το αναφέρει, μπορεί πάλι να το βρει και να το εκμεταλλευτεί.

Σελ. 68 από 117 ΠρώτηΠρώτη ... 4858636667686970737888 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας