Σελ. 75 από 117 ΠρώτηΠρώτη ... 5565707374757677808595 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.111-1.125 από 1743
  1. #1111
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ο δικαστικος εκπροσωπος μπορει να ειναι δικηγορος, δικαστης, συμβολαιογραφος (νομικος γενικοτερα), ή δικαστικός υπάλληλος που μπορει να μην ειναι νομικος.
    Υπαρχει διαδικασία διορισμου, και καθε αιθουσα εχει από εναν.

    Τις ταυτοτητες τις κρατανε "παρατυπα" καποτε που υπηρχαν βιβλιαρια κραταγαν τα βιβλιαρια, γιατι ηταν πρακτικο οταν εχεις πολλα παραβαν, να ερχεται καποιος να του επιστρεφεις την ταυτοτητα και να ριχνει το φακελο στη καλπη, χερι χερι.
    Συμβαινουν διαφορα αλλιως. Καποιος μπορει να φυγει και να παρει το φακελο μαζι του πχ. Εχει τυχει να ριξει το φακελο στο καδο, μαζι με τα υπολοιπα ψηφοδελτια (οπου και βρεθηκε οταν στη καταμετρηση ελειπε.)

  2. #1112
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις ταυτοτητες τις κρατανε "παρατυπα" καποτε που υπηρχαν βιβλιαρια κραταγαν τα βιβλιαρια, γιατι ηταν πρακτικο οταν εχεις πολλα παραβαν, να ερχεται καποιος να του επιστρεφεις την ταυτοτητα και να ριχνει το φακελο στη καλπη, χερι χερι.
    Μου έχει τύχει σε κάποιες από τις τελευταίες εκλογές αυτό με το χέρι-χέρι.
    Σε αυτούς που μετέχουν στην εφορευτική τι γίνεται τελικά με τις ταυτότητες;
    Τις κρατάνε ή όχι;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #1113
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Κάθε αίθουσα που είναι εκλογικό κέντρο έχει έναν δικαστικό αντιπρόσωπο. Κάνω εκλογές από το 2008, δεν υπάρχει περίπτωση, πλην κατεπείγοντος (τουαλέτας, ψήφου ανήμπορου πολίτη εκτός εκλογικού τμήματος κλπ) να λείψω από την αίθουσα. Εν τη απουσία μου εννοείται δεν προχωράει η εκλογική διαδικασία, κλείνει πόρτα. Δεν έχω ακούσει ποτέ γενικά δικαστικός αντιπρόσωπος να λείψει από την αίθουσα.
    Η ταυτότητα δεν παρακρατείται, απλώς για την επιτάχυνση της διαδικασίας την κρατάμε για να γράψουμε στοιχεία και ο ψηφοφόρος την παραλαμβάνει αφού ψηφίσει. Σε καμία περίπτωση και ποτέ δεν παρακρατείται ταυτότητα μέλους της εφορευτικής επιτροπής από κανέναν, είναι παράνομο, αποτελεί απλώς ταυτοποιητικό έγγραφο.
    Ως προς το θέμα της εφορευτικής επιτροπής κατ' εμέ προσωπικά θα έπρεπε να υπάρχει ημερήσια αποζημίωση των μελών της, είναι αδιανόητο το ότι πρέπει να είναι εκεί δωρεάν. Η δική μου πάγια τακτική είναι να κάνουν βάρδιες, όταν έχω άτομα που έρχονται. Συνεννοούνται μεταξύ τους και κάνουν βάρδιες 2-3 ώρες εναλλάξ, προκειμένου να μην είναι όλη ημέρα όλοι τους εκεί. Αν εμφανιστούν 1-2 τους ζητώ να έρθουν το απόγευμα, να βοηθήσουν στην καταμέτρηση, προκειμένου να επιταχυνθεί η διαδικασία. Εννοείται πληρώνω εγώ καφέδες τους και παραγγελία φαγητού.
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  4. #1114
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως προς το θέμα της εφορευτικής επιτροπής κατ' εμέ προσωπικά θα έπρεπε να υπάρχει ημερήσια αποζημίωση των μελών της, είναι αδιανόητο το ότι πρέπει να είναι εκεί δωρεάν. Η δική μου πάγια τακτική είναι να κάνουν βάρδιες, όταν έχω άτομα που έρχονται. Συνεννοούνται μεταξύ τους και κάνουν βάρδιες 2-3 ώρες εναλλάξ, προκειμένου να μην είναι όλη ημέρα όλοι τους εκεί. Αν εμφανιστούν 1-2 τους ζητώ να έρθουν το απόγευμα, να βοηθήσουν στην καταμέτρηση, προκειμένου να επιταχυνθεί η διαδικασία. Εννοείται πληρώνω εγώ καφέδες τους και παραγγελία φαγητού.
    Μεγάλο θέμα.
    Τόσα χρόνια και δεν έχει λυθεί.
    Αν υπήρχε μια αποζημίωση δεν θα είχαμε πρόβλημα με μέλη που την κάνουν για να αποφύγουν την αγγαρεία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καμία περίπτωση και ποτέ δεν παρακρατείται ταυτότητα μέλους της εφορευτικής επιτροπής από κανέναν, είναι παράνομο, αποτελεί απλώς ταυτοποιητικό έγγραφο.
    Άρα τις ήθελε τις φάπες της.
    Μου είχε κρατήσει την ταυτότητα και δεν μου την έδινε όπως είπα.
    Έφερα τον αστυνόμο και λύθηκε το θέμα.
    Δεν ξέρω αν ήταν δικαστικός αντιπρόσωπος ή μέλος της επιτροπής.
    Όπως είπα δεν έχω παραβρεθεί ποτέ και δεν ξέρω την διαδικασία.

    Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #1115
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ταυτότητα δεν παρακρατείται, απλώς για την επιτάχυνση της διαδικασίας την κρατάμε για να γράψουμε στοιχεία και ο ψηφοφόρος την παραλαμβάνει αφού ψηφίσει. Σε καμία περίπτωση και ποτέ δεν παρακρατείται ταυτότητα μέλους της εφορευτικής επιτροπής από κανέναν, είναι παράνομο, αποτελεί απλώς ταυτοποιητικό έγγραφο.
    Α γεια σου.

  6. #1116
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παιδια ειχα την παλαια ταυτοτητα στην εφαρμογη. Εβγαλα καινουργια στις 15/5 και ενω εχει περασει στην εφορια η αλλαγη, δεν με αφηνει να περασω στο wallet τη νεα. Μου πεταει μηνυμα δεν βρεθηκε φωτογραφια ταυτοτητας. Επικοινωνησα με gov και μου απαντησαν να απεγκαταστησω την εφαρμογη και να την ξαναβαλω. Το εκανα αλλα τα ιδια. Ξερει κανεις τι παιζει; Ουτε στο διπλωμα με αφηνει, μου πεταει το ιδιο μηνυμα

  7. #1117
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια ειχα την παλαια ταυτοτητα στην εφαρμογη. Εβγαλα καινουργια στις 15/5 και ενω εχει περασει στην εφορια η αλλαγη, δεν με αφηνει να περασω στο wallet τη νεα. Μου πεταει μηνυμα δεν βρεθηκε φωτογραφια ταυτοτητας. Επικοινωνησα με gov και μου απαντησαν να απεγκαταστησω την εφαρμογη και να την ξαναβαλω. Το εκανα αλλα τα ιδια. Ξερει κανεις τι παιζει; Ουτε στο διπλωμα με αφηνει, μου πεταει το ιδιο μηνυμα
    Νομίζω ότι είναι απλά θέμα χρόνου να ενημερωθεί η βάση τους.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #1118
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.534
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια ειχα την παλαια ταυτοτητα στην εφαρμογη. Εβγαλα καινουργια στις 15/5 και ενω εχει περασει στην εφορια η αλλαγη, δεν με αφηνει να περασω στο wallet τη νεα. Μου πεταει μηνυμα δεν βρεθηκε φωτογραφια ταυτοτητας. Επικοινωνησα με gov και μου απαντησαν να απεγκαταστησω την εφαρμογη και να την ξαναβαλω. Το εκανα αλλα τα ιδια. Ξερει κανεις τι παιζει; Ουτε στο διπλωμα με αφηνει, μου πεταει το ιδιο μηνυμα
    Μήπως θα χρειαστεί να κάνεις ανάκληση;

  9. #1119
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Catchphrase Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως θα χρειαστεί να κάνεις ανάκληση της παλιάς ταυτότητας πρώτα;
    Με την απεγκατάσταση της εφαρμογής νομίζω ότι το κάνει.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #1120
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Διαγραφη cache της εφαρμογης, απεγκατασταση της εφαρμογης και επανεκκινηση του κινητου. Πιστεψε με, με επανεκκινηση λυνονται πολλα. Ειχα μια περιπτωση που δεν εμπαινε στο wifi γιατι ειχε κολλησει το κινητο και ως "υστατη" λυση προτεινα την επανεκκινηση (σιγα τα ωα θα μου πειτε αλλα δεν το σκεφτεται καποιος ως πρωτη λυση) και τελικα μπηκε. Ποιος ξερει, κι αυτα παθαινουν κοκομπλοκο ωρες-ωρες.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  11. #1121
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαγραφη cache της εφαρμογης, απεγκατασταση της εφαρμογης και επανεκκινηση του κινητου. Πιστεψε με, με επανεκκινηση λυνονται πολλα. Ειχα μια περιπτωση που δεν εμπαινε στο wifi γιατι ειχε κολλησει το κινητο και ως "υστατη" λυση προτεινα την επανεκκινηση (σιγα τα ωα θα μου πειτε αλλα δεν το σκεφτεται καποιος ως πρωτη λυση) και τελικα μπηκε. Ποιος ξερει, κι αυτα παθαινουν κοκομπλοκο ωρες-ωρες.
    Η επανεκκίνηση είναι η λύση στο 90% των περιπτώσεων, στο λέω σαν ΙΤ lol....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #1122
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε αίθουσα που είναι εκλογικό κέντρο έχει έναν δικαστικό αντιπρόσωπο. Κάνω εκλογές από το 2008, δεν υπάρχει περίπτωση, πλην κατεπείγοντος (τουαλέτας, ψήφου ανήμπορου πολίτη εκτός εκλογικού τμήματος κλπ) να λείψω από την αίθουσα. Εν τη απουσία μου εννοείται δεν προχωράει η εκλογική διαδικασία, κλείνει πόρτα. Δεν έχω ακούσει ποτέ γενικά δικαστικός αντιπρόσωπος να λείψει από την αίθουσα.
    Η ταυτότητα δεν παρακρατείται, απλώς για την επιτάχυνση της διαδικασίας την κρατάμε για να γράψουμε στοιχεία και ο ψηφοφόρος την παραλαμβάνει αφού ψηφίσει. Σε καμία περίπτωση και ποτέ δεν παρακρατείται ταυτότητα μέλους της εφορευτικής επιτροπής από κανέναν, είναι παράνομο, αποτελεί απλώς ταυτοποιητικό έγγραφο.
    Ως προς το θέμα της εφορευτικής επιτροπής κατ' εμέ προσωπικά θα έπρεπε να υπάρχει ημερήσια αποζημίωση των μελών της, είναι αδιανόητο το ότι πρέπει να είναι εκεί δωρεάν. Η δική μου πάγια τακτική είναι να κάνουν βάρδιες, όταν έχω άτομα που έρχονται. Συνεννοούνται μεταξύ τους και κάνουν βάρδιες 2-3 ώρες εναλλάξ, προκειμένου να μην είναι όλη ημέρα όλοι τους εκεί. Αν εμφανιστούν 1-2 τους ζητώ να έρθουν το απόγευμα, να βοηθήσουν στην καταμέτρηση, προκειμένου να επιταχυνθεί η διαδικασία. Εννοείται πληρώνω εγώ καφέδες τους και παραγγελία φαγητού.
    Κάτι είχα ακούσει ότι στις τελευταίες εκλογές πήραν κάποιο μικρό ποσό τα μέλη της εφορευτικής. Κάνω λάθος?
    Μπράβο σου για τους καφέδες και το φαγητό. Δεν το κάνουν όλοι!

  13. #1123
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κι εγω ως ΙΤ το προτεινω αλλα ψαχνεις παντα τις δυσκολες λυσεις. Η πιο προφανης και ευκολη λυση, ειναι τελικα η τελευταια που θα προτεινεις αλλα πως γινεται και πεφτω παντα στο 10% που ειναι οι πιο απιθανες περιπτωσεις...
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  14. #1124
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Ο νόμος του Μέρφυ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #1125
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι είχα ακούσει ότι στις τελευταίες εκλογές πήραν κάποιο μικρό ποσό τα μέλη της εφορευτικής. Κάνω λάθος?
    Μπράβο σου για τους καφέδες και το φαγητό. Δεν το κάνουν όλοι!


    Δεν είδα να προβλέπεται πουθενά στις εγκυκλίους που καθορίζουν την αποζημίωση των δικαστικών αντιπροσώπων και των γραμματέων αποζημίωση εκλογική για τα μέλη της εφορευτικής, δυστυχώς. Ούτε θυμάμαι να δόθηκε σε προηγούμενες εκλογικές αναμετρήσεις. Στις εκλογές του 2019 δεν είχα κληρωθεί, αλλά πιστεύω θα το είχα ακούσει αν συνέβαινε.
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

Σελ. 75 από 117 ΠρώτηΠρώτη ... 5565707374757677808595 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας