Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-25 από 25
  1. #16
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Όλα αυτά τα Mustek. Lamtech, Conceptium, TurboX, ακόμα και APC της χαμηλής κατηγορίας τιμής λίγο που το έψαξα είναι από τα ίδια εργοστάσια με άλλη μάρκα πάνω στο ταμπελάκι.
    Για μένα ότι χειρότερο έχει περάσει είναι το TurboX και αυτό λόγο το πως είναι κλεισμένες οι μπαταρίες μέσα και είναι ιστορία για να τις αλλάξεις. Γενικώς όμως με την μάρκα αυτή δεν έχω πρόβλημα στα προϊόντα της.

  2. #17
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.504
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Δεν είναι παράξενο που το e-shop τόσο πολλές ημέρες στα τρία Mustek δεν ανεβάζει χαρακτηριστικά???

    Κάτι δεν πάει καλά μ' αυτά τα Mustek, και μου φαίνεται πως την πάτησα.

    - - - Updated - - -

    Κι αυτό το DOA εγγύηση, ας το προσέξουν καλύτερα ορισμένα καταστήματα. Κι αν δεν ξέρουν να το χρησιμοποιούν και γιατί το βάζουν, ας το βγάλουν.
    Dead on arrival, για μένα που είμαι καταναλωτής και πελάτης, δε σημαίνει πχ για ένα tablet, το ξεκινάω, δεν ανάβει και γίνεται αντικατάσταση. Καλά, αυτό εξυπακούεται. Δεν γίνεται αντικατάσταση λόγω DOA. Αυτή η αντικατάσταση (τού tablet στη συγκεκριμένη περίπτωση), έχει να κάνει γενικότερα με την εγγύηση.

    DOA σημαίνει, και την παραμικρή γρατζουνιά να έχει το είδος κατά την παραλαβή, πάει για αντικατάσταση. Όπως τώρα στη δική μου περίπτωση. Είναι ένα UPS μόνον πέντε ημερων και περιμένω εδώ και 5 ημέρες τα αποτελέσματα, και πιθανόν κάποια επισκευή.

    Τι λετε? DOA? Αντικατάσταση, χωρίς δεύτερη σκέψη. Είναι σαν να πήρα ένα ψυγείο, ένα αυτοκίνητο, κάτι, είναι του κουτιού (υποτίθεται), και από τις πρώτες ημέρες πάμε και το κάνουμε refurbished. Παρακαλώ??? Και ποιος ξέρει, για να το πήρα εγώ έτσι, και θέλει άμεση επισκευή, τι μού πούλησαν.

    DOA αν δεν ξέρουν τι σημαίνει, ας το βγάλουν.

    - - - Updated - - -

    Τελικά το προϊόν πιστώθηκε. Δεν ξέρω εάν από βλάβη ή επειδή τους είπα ότι, είτε επισκευαστεί είτε όχι, αυτό το UPS, δεν πρόκειται να το πάρω πίσω. Επειδή βιαζόμουν, τους είπα να το προχωρήσουμε γρήγορα. Οπότε, η πίστωση δεν ξέρουμε εάν είναι από βλάβη ή όχι.
    Τέλος πάντων, τέλος καλό.

    Μία βοήθεια ακόμη. Η σύνθεση τού υπολογιστή:

    Σκληρός δίσκος: SSD SAMSUNG MZ-76E250B/EU 860 EVO SERIES 250GB 2.5'' SATA3
    DVD±RW: PIONEER DVR-S21WBK INTERNAL DVD WRITER
    RAM: G.SKILL F4-2400C15D-8GIS 8GB (2X4GB) DDR4 2400MHZ AEGIS DUAL CHANNEL KIT
    CPU: AMD RYZEN 3 2200G 3.70GHZ 4-CORE WITH WRAITH STEALTH BOX
    Motherboard: ASUS PRIME B450-PLUS
    Τροφοδοτικό: COOLERMASTER MASTERWATT 550W
    CASE: COOLERMASTER MASTERBOX E500L
    Οθόνη: LG Electronics 20M37A-B 19.5¨ Wide LED
    keyboard: LOGITECH 967674 INTERNET 350
    mouse: LOGITECH PILOT OPTICAL

    Line interactive. Τώρα ως προς τις εξόδους, 2 είναι αρκετές, και θα προτιμούσα όχι σούκο.

    Τί UPS θα προτείνατε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnyb98 : 05-08-22 στις 13:56.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  3. #18
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Νομίζω ένα από τουλάχιστον 1200va θα είναι οκ..

    - - - Updated - - -

    H εταιρεία που πήρε την mge..
    https://www.e-shop.gr/eaton-5e-1500i...a-p-PER.664313

    - - - Updated - - -

    Η σε online..
    https://www.e-shop.gr/powerwalker-vf...9-p-PER.664488
    https://www.e-shop.gr/qoltec-53042-u...d-p-PER.588587

    - - - Updated - - -

    Προσωπικά με το mustek που πήρα εγώ δεν έχω κανένα θέμα.. Όπως είπα.. Αλλά τώρα μάλλον τα έχουν αλλάξει..
    Μετά έχω ένα μικρό apc 500αρι και ένα mge ellipse premium 800.. Αυτά που είναι πρόχειρα δλδ.. Συν κάτι άλλα στο ντουλάπι που μου τα είχαν δώσει ένας φίλος από μια εταιρεία χωρίς μπαταρίες.. Παίζει να είναι και online εκείνα.. Τώρα που τους έριξα μια ματιά powerware prestige γράφουν.. Ποιος ξέρει τι είναι....
    Γενικά έχω μπόλικα αλλά όλα θέλουν μπαταρίες...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 05-08-22 στις 17:38.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #19
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.504
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Στο δικό μου UPS, που άλλαξα μπαταρία 14/6/22, όταν έσβησα το UPS, δύο φορες pc+monitor δεν έσβησαν.

    Στο παρελθόν, έσβηναν.

    α. Την πρώτη φορά που δεν έσβησαν απ' τον Ιούνιο (αλλαγή μπαταρίας), αποσύνδεσα τα καλώδια από UPS και pc+monitor, τα ξανασύνδεσα, και δούλεψε κανονικά το power off (έσβησε pc+monitor)

    β. Τώρα, εδώ και 4-5 ημέρες, δεν δουλεύει το power off. Αρχικά, έκανα την αποσύνδεση, αλλά τίποτα. Στη συνέχεια, άλλαξα καί καλώδια σε ups+συσκευές, αλλά και πάλι τίποτα.

    Κλείνοντας το ups (πατώντας το κουμπί που έχει για να σβήσει), αυτό που συνέβαινε είναι οτι:

    α. Σβήνει η οθόνη (είναι συνδεδεμένη στο ups)
    β. σβήνει το λαμπάκι στη μητρική (είναι συνδεδεμένο το τροφοδοτικό στο ups)

    Αυτά δε γίνονται τωρα

    Αυτή είναι η τρίτη μπαταρία στο ups.

    Πρώτη:η εργοστασιακή

    Δεύτερη:η μπαταρία που άλλαξα πρώτη φορά

    Τρίτη: αυτή που άλλαξα δεύτερη φορά (14/6/22).

    Με την εργαστηριακή καί με την πρώτη αλλαγή, δούλευαν όλα ρολόι. Βέβαια να αναφέρω ότι το ups είναι αρκετών ετών. Όταν βρω ημερομηνία αγοράς, θα ανεβάσω.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  5. #20
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο δικό μου UPS, που άλλαξα μπαταρία 14/6/22, όταν έσβησα το UPS, δύο φορες pc+monitor δεν έσβησαν.

    Στο παρελθόν, έσβηναν.

    α. Την πρώτη φορά που δεν έσβησαν απ' τον Ιούνιο (αλλαγή μπαταρίας), αποσύνδεσα τα καλώδια από UPS και pc+monitor, τα ξανασύνδεσα, και δούλεψε κανονικά το power off (έσβησε pc+monitor)

    β. Τώρα, εδώ και 4-5 ημέρες, δεν δουλεύει το power off. Αρχικά, έκανα την αποσύνδεση, αλλά τίποτα. Στη συνέχεια, άλλαξα καί καλώδια σε ups+συσκευές, αλλά και πάλι τίποτα.

    Κλείνοντας το ups (πατώντας το κουμπί που έχει για να σβήσει), αυτό που συνέβαινε είναι οτι:

    α. Σβήνει η οθόνη (είναι συνδεδεμένη στο ups)
    β. σβήνει το λαμπάκι στη μητρική (είναι συνδεδεμένο το τροφοδοτικό στο ups)

    Αυτά δε γίνονται τωρα

    Αυτή είναι η τρίτη μπαταρία στο ups.

    Πρώτη:η εργοστασιακή

    Δεύτερη:η μπαταρία που άλλαξα πρώτη φορά

    Τρίτη: αυτή που άλλαξα δεύτερη φορά (14/6/22).

    Με την εργαστηριακή καί με την πρώτη αλλαγή, δούλευαν όλα ρολόι. Βέβαια να αναφέρω ότι το ups είναι αρκετών ετών. Όταν βρω ημερομηνία αγοράς, θα ανεβάσω.
    Δεν είναι κατανοητά αυτά που λες. Μάλλον αν καταλαβαίνω σε κάποιοι θέμα με power saving αναφέρεσαι ή σε bypass παροχές του UPS

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μήπως θέλει να το κρατήσεις πατημένο το κουμπί;

  7. #22
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.504
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι κατανοητά αυτά που λες. Μάλλον αν καταλαβαίνω σε κάποιοι θέμα με power saving αναφέρεσαι ή σε bypass παροχές του UPS
    Δεν πρόκειται για power saving ή bypass.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως θέλει να το κρατήσεις πατημένο το κουμπί;
    Ούτε για παράταση στο κουμπί πρόκειται.

    Για να κάνω πιο απλά αυτά που αναφέρω στην απάντηση, παλαιότερα, πριν την αλλαγή τής 2ης μπαταρίας, όταν ήταν το ups αναμμένο, έκανα shutdown Windows ή Ubuntu, και πατούσα το κουμπί τού ups για να σβήσει το ups (στατικο πάτημα κουμπιού ups). Τότε, έσβηνε το ups αμέσως, και μετά από 5 περίπου sec, έσβηναν οθόνη+Mobo.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  8. #23
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.249
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πρόκειται για power saving ή bypass.



    Ούτε για παράταση στο κουμπί πρόκειται.

    Για να κάνω πιο απλά αυτά που αναφέρω στην απάντηση, παλαιότερα, πριν την αλλαγή τής 2ης μπαταρίας, όταν ήταν το ups αναμμένο, έκανα shutdown Windows ή Ubuntu, και πατούσα το κουμπί τού ups για να σβήσει το ups (στατικο πάτημα κουμπιού ups). Τότε, έσβηνε το ups αμέσως, και μετά από 5 περίπου sec, έσβηναν οθόνη+Mobo.
    ΟΚ κατάλαβα. Επειδή τα αφήνω συνέχεια ανοιχτά όλο το 24άωρο τα UPS που έχω δεν έχω άποψη επί του θέματος.

  9. #24
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πρόκειται για power saving ή bypass.



    Ούτε για παράταση στο κουμπί πρόκειται.

    Για να κάνω πιο απλά αυτά που αναφέρω στην απάντηση, παλαιότερα, πριν την αλλαγή τής 2ης μπαταρίας, όταν ήταν το ups αναμμένο, έκανα shutdown Windows ή Ubuntu, και πατούσα το κουμπί τού ups για να σβήσει το ups (στατικο πάτημα κουμπιού ups). Τότε, έσβηνε το ups αμέσως, και μετά από 5 περίπου sec, έσβηναν οθόνη+Mobo.
    Το κουμπί είναι μηχανικό ή Pushbutton; αν είναι Pushbutton, δοκίμασες να το κρατήσεις πατημένο; σε περιπτώσεις που λειτουργεί κάποιο Mode, πχ avr,battery τότε το pushbutton δεν κλείνει με την μια.

    Μήπως απλά όταν άλλαξες μπαταρίες κάτι αποσυνδέθηκε;

  10. #25
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.504
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κουμπί είναι μηχανικό ή Pushbutton; αν είναι Pushbutton, δοκίμασες να το κρατήσεις πατημένο; σε περιπτώσεις που λειτουργεί κάποιο Mode, πχ avr,battery τότε το pushbutton δεν κλείνει με την μια.

    Μήπως απλά όταν άλλαξες μπαταρίες κάτι αποσυνδέθηκε;
    Μηχανικό και pushbutton, εάν καταλαβαίνω καλά τη διαφορά τους, στο συγκεκριμένο ups, το κουμπί είναι μηχανικό:το πατάς στιγμιαία, το αφήνεις, και ανάβει. Το ίδιο καί στο σβήσιμο. Δεν το κρατάς συνεχόμενα για on/off.

    Σχετικά με την αποσύνδεση-αλλαγή, κατά την αλλαγή της μπαταρίας, ήμουν πολύ προσεκτικός. Ο,τι καλώδιο φαινοταν κατά τη διαδικασία, δεν τεντώθηκε καθόλου. Ίσα που άλλαξα την μπαταρία. Ό,τι ακριβώς είχα κάνει καί στην πρώτη αλλαγή, και δεν είχα τέτοιο θέμα. Το μόνο που θα έλεγα δεν ήταν νορμάλ στην όλη διαδικασία ήταν όταν πήγα να βγάλω την παλιά μπαταρία, όταν πήγα να αποσύνδεση το καλώδιο απ' τον ένα πόλο, λόγω του ότι έκανα την εργασία και χωρίς γάντια, ένα μικρό τσίμπημα που ένιωσα σε κάποιο δάκτυλο. Αυτό, όμως, εάν είχε δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα, δεν θα υπήρχε αυτό το πρόβλημα που περιγράφω στην αρχή τού θέματος (να μην κλείνουν, δηλαδή, pc+monitor) απ' την πρώτη ημέρα; Δεν έχει γίνει, όμως, κάτι τέτοιο. Εδώ και δύο μήνες που έχω βάλει την μπαταρία, δύο μόνο φορές έχει παρουσιαστεί το πρόβλημα.

    Πάντως, δεν αποκλείουμε και το ενδεχόμενο να μου έχουν δώσει και ελαττωματική μπαταρία. Την πρώτη (εργοστασιακή) την άλλαξα όταν άρχισαν τα ίδια στο ups. Έσβηνα απ' το power button το ups, και δεν έσβηναν pc+monitor. Όποτε είπα να δοκιμάσω αλλαγή μπαταρίας, πριν πάω σε αγορά αλλού ups. Όποτε, αγόρασα την πρώτη μπαταρία, την άλλαξα, και όλα ok.

    Τώρα, που παρουσιάστηκαν τα ίδια με την πρώτη αλλαγμένη μπαταρία, αγόρασα τη δεύτερη, και την άλλαξα. Εάν, λοιπόν, η δεύτερη έχει κάποια προβλήματα, ίσως είναι θέμα μπαταρίας, και όχι κάτι άλλο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnyb98 : 16-08-22 στις 12:46.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας