Χρησιμοποιώ 3 TL-MR6400 σε 3 φωτοβολταϊκά πάρκα, απροβλημάτιστα εδώ και μήνες. Εντός του υποσταθμού, το σήμα κινητής δεν είναι το καλύτερο, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Εδώ και μερικές μέρες, αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα:

Χρειάζεται να συνδέσουμε τους ηλεκτρονόμους ABB REF615 των πάρκων στο internet. Οι ηλεκτρονόμοι είναι πολύπλοκα ρελέ με λαμπάκια, κουμπάκια, οθόνες και web interface. Δέχονται μόνο static LAN IP. Τους ρύθμισα στο 192.168.1.15, σε κάθε πάρκο. Τα router είναι στο 192.168.1.1 σε κάθε πάρκο.

Το πρόβλημα είναι πως με το που συνδέεται ο ηλεκτρονόμος στο router, αυτό επανεκκινεί μετά από 3-4 δευτερόλεπτα. Και συνεχίζει να επανεκκινεί κάθε τόσο. Μέχρι να αποσυνδεθεί ο ηλεκτρονόμος. Έχω αποκλείσει οποιοδήποτε πρόβλημα με hardware, καθώς έχω δοκιμάσει καλώδια, τροφοδορικά, παρένθετο switch και -στο κατω-κάτω- ο ηλεκτρονόμος απευθείας με laptop λειτουργεί κανονικά. Εννοείται πως το πρόβλημα παρατηρείται και στα 3 πάρκα, και με τα 3 router.

Υπάρχει κάποια "ιδιοτροπία" με τα συγκεκριμένα router και συσκευές με static IP στο LAN; To IP που έχω δώσει στους ηλεκτρονόμος είναι εκτός του IP address pool του router.