Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.280
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Νυν συνδρομητής Wind, πληρώνω για 2 100άρες στη μία 35 ευρώ το μήνα, στην άλλη 26 ευρώ το μήνα, την οποία πήρα με την ημιμόνιμη και καλά ΄κρυφή' προσφορά για νέους συνδρομητές.

    Στην παλιά συνδρομή που λήγει τέλος του χρόνου μου βγάζει τη δυνατότητα να ανανεώσω στα 29,90, που είναι και η δημοσιευμένη τιμή για νέους συνδρομητές, με αυξημένες παροχές για το συγκεκριμένο δικό μου πρόγραμμα (τα 300 λεπτά προς κινητά που έτσι κι αλλιώς δεν τα χρησιμοποιώ τα κάνει απεριόριστα). Έχει και την υποσημείωση ότι η νέα δέσμευση και οι νέες τιμές θα αρχίσουν να ισχύουν αφού λήξει η τρέχουσα δέσμευση.

    Η ερώτηση είναι η εξής: Από τότε που άρχισε ο ΟΤΕ το παιχνίδι με τους διπλασιασμούς και κάποιοι βλάκες (μεταξύ των οποίων κι εγώ) φωνάζαμε πως η Wind/Nova στην πράξη είναι σαν να τον έχει κάνει ήδη τον διπλασιασμό, έχει πετύχει κανείς για ΑΝΑΝΕΩΣΗ καλύτερες τιμές; Ή το καλύτερο που δίνουν για την 100άρα είναι αυτό;

    Θα προτιμούσα σχόλια από παλιούς συνδρομητές WIND που έκαναν όντως ανανέωση τους τελευταίους μήνες, σε τι τιμή την έκαναν και μέσα από ποιο κανάλι (τηλεφωνικά με πρωτοβουλία δική τους ή της εταιρείας; αποδέχτηκαν την αυτοματοποιημένη προσφορά; ). Επίσης, αν η νέα τιμολόγηση άρχισε αμέσως ή μετά τη λήξη της προηγούμενης δέσμευσης.

    Σκοπός της όλης άσκησης είναι να εκτιμήσουμε αν συμφέρει να κάνουμε ανανέωση τώρα όσοι έχουμε τη δυνατότητα (5 μήνες μου λείπουν περίπου προσωπικά) ή να περιμένουμε μήπως πιέσουμε για κάτι καλύτερο κοντά στη λήξη.
    hnesne

  2. #2
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Περιοχή
    Σταυρούπολη, Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    345
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105440/11000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Έδινα 31 και τον Δεκέμβριο ανανέωσα με 28.9. 100αρα. Μέσω της εφαρμογής η ανανέωση. Στην αρχή έδειχνε 31 για ανανέωση. Όσο δεν ανανέωνα και με παίρναν τηλ. Και έλεγα θα το σκεφτώ. Ξαφνικά μπήκα στην εφαρμογή και είχαν ρίξει την τιμή.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-11-2006
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    312
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Wind - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear Nighthawk d7000
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 5.3(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ είχα 50αρα με 27 ευρώ και μου έκαναν ανανέωση τον Απρίλιο 50αρα οχι voip 22,90 από κεντρικά την τελευταία εβδομάδα του συμβολαίου.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-12-2011
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Ανανέωσα μέσα από την εφαρμογή ,έξι μήνες πριν λήξει το συμβόλαιό μου με έναρξη του νέου συμβολαίου όταν λήξει το τρέχων , στην ίδια τιμή ( 17,86 ) ένα παλιό double play με πρόσθετο vdsl στα 50 Mbps .

  5. #5
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η 24άρα ADSL γραμμη που εχει η πεθερά μου λήγει σε ενα μηνα και σήμερα ελαβε προταση ανανέωσης σε FTTC 100άρα με απεριοριστα αστικά υπεραστικά και Εθνικά κινητά με 26 Ευρώ το μήνα τελική τιμή + 2 πάγια δώρο
    Αναμενουμε εξοπλισμο και την σχετική ταλαιπωρία τώρα...

  6. #6
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.280
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Μόλις μου τηλεφώνησαν και μου πρότειναν να ανανεώσω στο ίδιο πακέτο (το παλιό 100Mbps χωρίς τις απεριόριστες κλήσεις σε κινητά) στην τρέχουσα τιμή των 35 ευρώ ή το νέο πακέτο (με απεριόριστες κλήσεις σε κινητά) στην ίδια τιμή. Μετά από πίεση, βρήκαν μια ειδική προσφορά για μένα στα 29,90, όσο δηλαδή δίνει και το mywind. Προσδοκώ σε black friday τιμές, ευτυχώς η λήξη του συμβολαίου μου συμπίπτει χρονικά
    hnesne

  7. #7
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    455
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 16.3(dB)
    Δυο διαφορετικές οικιακές 50άρες:

    1. Η προσφορά για 100αρα που βγάζει η εφαρμογή στο Φάληρο σε γραμμή 50αρα (σήμερα στα 23€) από τότε που το έδιναν πιλοτικά σε 24αρες (3-4 χρόνια δε θυμάμαι)

    2. Η προσφορά για 100αρα που βγάζει η εφαρμογή στο Χαλάνδρι σε νεα σύνδεση 50αρα (26€) που πήρε αριθμοδότηση το Μάρτιο του 21 (2ετες συμβόλαιο).

    Κάποια λογική για τη τόσο μεγάλη διαφορά;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 478635CB-1098-4E1F-99A7-0F2BDED0445B.jpeg  

    D291370F-AA6A-43C5-9F5C-61698165D31D.jpeg  


  8. #8
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.280
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν υπάρχει λογική. Γιατι μπορούν. Αν τους πάρεις τηλέφωνο και σου πουν τα ίδια, ζητά τους να δουν αν υπάρχει προσφορά ημέρας, πιθανότατα θα σου πουν 29,90. Το θέμα είναι βέβαια να τους πετύχεις σε καλή μέρα να δώσουν τα 26. Λίγο υπομονή, θα, σκάσουν προσφορές black friday.
    hnesne

  9. #9
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    867
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geodimis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυο διαφορετικές οικιακές 50άρες:

    1. Η προσφορά για 100αρα που βγάζει η εφαρμογή στο Φάληρο σε γραμμή 50αρα (σήμερα στα 23€) από τότε που το έδιναν πιλοτικά σε 24αρες (3-4 χρόνια δε θυμάμαι)

    2. Η προσφορά για 100αρα που βγάζει η εφαρμογή στο Χαλάνδρι σε νεα σύνδεση 50αρα (26€) που πήρε αριθμοδότηση το Μάρτιο του 21 (2ετες συμβόλαιο).

    Κάποια λογική για τη τόσο μεγάλη διαφορά;
    Το 1ο είναι Fiber to the Home και μάλιστα σε μη ιδιόκτητο (όχι Wind) δίκτυο ενώ το 2ο Fiber to the Cabin..
    Επίσης για το 1ο μην ξεχνάμε ότι δεν υπάρχει και η επιδότηση με την μορφή κουπονιού πλέον.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spyridop : 07-11-22 στις 09:16.

  10. #10
    Εγγραφή
    22-12-2020
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα παιδιά,

    Εγώ έχω 100αρι στη Forthnet (nova) με 29,90 απεριόριστα σταθερά και κινητά και λήγει 1 Δεκεμβρίου το συμβόλαιο. Πέρασα από το κατάστημα και η προσφορά τους ήταν για να παραμείνω να πάμε στα 29 ευρώ, δηλαδή 90 λεπτά φθηνότερα.

    Είχα θέμα με τη γραμμή μου πριν ένα χρόνο το οποίο λύθηκε έπειτα από αλλαγές στο καφάο το οποίο είναι της vodafone και συγχρονίζω απροβλημάτιστα 112 down/11 up.

    Αν αλλάξω σε vodafone ή wind που προτείνετε να πάω; Εφόσον ήδη συγχρονίζω πολύ υψηλά χωρίς θέματα και το καφάο είναι της vodafone στα ίδια πιστεύετε θα είμαι;

    Ενημερωτικά, για 100άρι vodafone μου είπαν 23 ευρώ με 360' προς κινητά, ενώ wind 26 ευρώ απεριόριστα κινητά και δώρα 3 πάγια, οπότε wind βγαίνει 6 ευρώ λιγότερα συνολικά.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.280
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madike7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αλλάξω σε vodafone ή wind που προτείνετε να πάω; Εφόσον ήδη συγχρονίζω πολύ υψηλά χωρίς θέματα και το καφάο είναι της vodafone στα ίδια πιστεύετε θα είμαι;
    Λογικά ναι... Μετά είναι τι προκαταλήψεις έχεις με την κάθε εταιρεία, ποιανής το χρώμα δεν γουστάρεις, ευτυχώς είσαι νέος και απαλλαγμένος από τέτοια

    Εννοείται περιμένεις τελευταία στιγμή, μέχρι 1 Δεκεμβρίου θα έχουν σκάσει και οι όποιες προσφορές black friday.
    hnesne

  12. #12
    Εγγραφή
    22-12-2020
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά ναι... Μετά είναι τι προκαταλήψεις έχεις με την κάθε εταιρεία, ποιανής το χρώμα δεν γουστάρεις, ευτυχώς είσαι νέος και απαλλαγμένος από τέτοια
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου!
    Η αλήθεια είναι πως δεν έχω κάποια προκατάληψη ως προς κάποια εταιρία, το μόνο που σκέφτηκα είναι πως σε περίπτωση κάποιας βλάβης πχ ίσως η Vodafone εφόσον το καφαο είναι δικό της να έχει πιο άμεση πρόσβαση ενώ η wind θα πρέπει να επικοινωνήσει με την Vodafone.

  13. #13
    Εγγραφή
    10-07-2017
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Έχω μια 50άρα wind που ξεκίνησε με 30€ και στην προηγούμενη ανανέωση με κατέβασαν στα 28€.Μένουν 3 μήνες για αυτό το συμβόλαιο και μου κάνουν προσφορά για 26€.Κοίταξα τον ανταγωνισμό και βρήκα από συνεργάτη της nova την 50άρα με 23€ και 3 μήνες δώρο και αντίστοιχο πακέτο από Vodafone με 22€,χωρίς κανένα από τα δύο να έχει απεριόριστα κινητά,αλλά έχουν και πάλι παραπάνω από όσα χρειάζομαι.Μάλλον θα σπάσω το συμβόλαιο με πέναλτυ κάνα 30€ λογικά και θα πάω στον ανταγωνισμό

  14. #14
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.280
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν, black friday ήρθε και τίποτα νέο για τους νυν συνδρομητές, ίσως βγάλουν για το cyber monday, το έχουν ξανακάνει.

    Προσωπικά τους είχα στείλει μήνυμα στο facebook, ρωτώντας απλά πότε λήγει το συμβόλαιό μου. Ήρθε πίσω τυποποιημένη απάντηση να καλέσω την εξυπηρέτηση, πράγμα που δεν έπραξα. Με κάλεσαν 2 μέρες μετά, τους είπα πως θέλω να ανανεώσω με χαμηλότερη τιμή και πως ήξερα την προσφορά τους για νυν συνδρομητές στα 29,90, όπως και ότι η vodafone έχει προσφορά στα 24 ευρώ, πάντα για ταχύτητα 100 VDSL. Εντέλει, πήραν λέει "ειδική έγκριση" για μένα να μου κάνουν την ανανέωση στα 26 ευρώ (από 35), όσο δίνουν και στους νέους συνδρομητές, και με απεριόριστα λεπτά προς κινητά. Σε αντίθεση με την αυτόματη προσφορά των 29,90, η τιμή των 26 θα ισχύσει άμεσα και θα συνεχιστεί με την ανανέωση για άλλο ένα 24μηνο.
    hnesne

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας