Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Τώρα που με το καλό θα μπει η ftth σκέφτομαι να κρατήσω και την adsl και να τις ρίξω και τις 2 πάνω σε ένα ρουτερ για failover μόνο..
    Δεν με ενδιαφέρει ούτε το load balance ούτε το bonding..
    Επίσης σκέφτομαι να στήσω και openvpn για να μπαίνω και να μην ανοίγω τη σελίδα του ρουτερ προς τα έξω..
    Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω 2.. Ποιο θα προτείνατε;
    Θα το βάλω να κάνει και ddns-noip..
    Η ftth θα είναι κύρια γραμμή κ η adsl backup..


    https://www.tp-link.com/us/business-...specifications
    https://www.tp-link.com/us/business-...specifications
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Δεν έχω προσωπική πείρα με κανενα τους,
    από μια γρήγορη ματιά στα specs το tl-r υποστηρίζει και omada.
    Δυστυχώς τα specs δεν έχουν ούτε μετρήσεις, ούτε τεχνικά χαρακτηριστικά (soc/ram) οπότε δεν ξέρω πόσο γρήγορα ειναι,
    αλλά με τιμές στο πενηντάρικο μην περιμένεις πολλά πράγματα.
    Routing/nat με 100-200mbit (και πολύ παραπάνω...) θα κάνει χαλαρά, vpn δεν ξέρω πόσο θα πάει (και δεν λένε...)
    To firmware τους είναι ένα αρχαίο wrt + το σχετικό κόψε/ράψε της tp-link,
    + τους drivers του oem.

    Αν ήταν για δικό μου, θα κοίταγα σε:
    1. pfsense/opnsense (η πλέον safe επιλογή)
    2. openwrt (το πλέον παραμετροποιήσιμο, και τρέχει και στην καφετιέρα, θέλει νάσαι geek)
    3. mikrotik (το απόλυτο value/$, το ros 7.x δεν είναι ακριβώς stable ακόμα).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Ram αναφέρουν και τα 2 που κοίταζα..
    Omada υποστηρίζουν και τα 2 σύμφωνα με όσα γράφουν..
    Μετά έχουν μια μέτρηση απόδοσης σε sessions..
    Δεν το κατέχω γενικά στα συγκεκριμένα αλλά μου φαίνεται από τα λίγα που ξέρω ότι το ER είναι καλύτερο..
    Λες να μη κάνουν αυτά που θέλω; Η τιμή τους ναι είναι χαμηλή.. Απλά ήθελα κάτι απλό και plug n play..
    Για πιο ζόρικα πράγματα δεν είμαι..
    Πιο πολύ το failover με νοιάζει..
    Για vpn έχει μερικές πληροφορίες όπως ταχύτητα κλπ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 08-08-22 στις 00:34.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ram αναφέρουν και τα 2 που κοίταζα..
    Έχεις δίκιο, δεν το είδα.
    128/256 που είναι τυπικά μεγέθη για home router.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Omada υποστηρίζουν και τα 2 σύμφωνα με όσα γράφουν.
    Επίσης σωστό τωρα που ξαναδιαβάζω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά έχουν μια μέτρηση απόδοσης σε sessions..
    Ναι. Κρίνοντας απο το 150/25K το ER πρέπει(?) νάναι ισχυρότερο... (η απλώς έχει περισσότερη ram).

    Το θέμα είναι ότι μη ξέροντας το soc/cpu και τι crypto έχει,
    δεν ξέρουμε τι επιδόσεις έχει.
    Μετρήσεις για throughput δεν έχει.
    Στο ER εκεί που λέει performance, δίνει ~200 Mbit ipsec (προφανώς με το crypto του soc, και πολύ παραπάνω του tl-r),
    και ~20mbit ovpn (που είναι με την cpu, και είναι πάνω-κάτω στα επίπεδα φτηνού/οικιακού router).
    Δεν λέει λεπτομέρειες, αλλά πάνω-κάτω στα επίπεδα οικιακού/soho είναι, που δεν είν κακό για 50€...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες να μη κάνουν αυτά που θέλω; Η τιμή τους ναι είναι χαμηλή.. Απλά ήθελα κάτι απλό και plug n play..
    Πιθανότατα μια χαρά θα κάνεις δουλειά σου εφόσον λέει load-balancing & fail-over (δες και το manual όμως),
    απλώς:
    1) είναι tp-link, μέσα σε 2-3 χρόνια θα έχουν βγάλει την Ver# 2/3/4/5/.../n και θα σταματήσει το suport, και
    2) είναι βασισμένο σε ένα παλιό wrt (όπως πάμπολα tp-link). Θα ήταν προτιμηταίο κάτι να τρέχει σκέτο wrt
    γιατί θα υποστηρίζεται όσο επιτρέπουν τα specs του και όχι μέχρι να αποφασίσει η tp-link ότι πρέπει να σπρώξει τα φρέσκα μοντέλα.

    Αλλά για ~50€ δεν χάνεις και τπτ.
    Και αν θές κάτι plug-n-play δεν έχεις και πολλές επιλογές.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.946
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Αν θες φθηνή λύση και αξιόπιστη πάρε έναν ubiquity edgerouter που έχει wizard για διπλό WAN μόλις τον ανοίξεις για πρώτη φορά.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο, δεν το είδα.
    128/256 που είναι τυπικά μεγέθη για home router.


    Επίσης σωστό τωρα που ξαναδιαβάζω


    Ναι. Κρίνοντας απο το 150/25K το ER πρέπει(?) νάναι ισχυρότερο... (η απλώς έχει περισσότερη ram).

    Το θέμα είναι ότι μη ξέροντας το soc/cpu και τι crypto έχει,
    δεν ξέρουμε τι επιδόσεις έχει.
    Μετρήσεις για throughput δεν έχει.
    Στο ER εκεί που λέει performance, δίνει ~200 Mbit ipsec (προφανώς με το crypto του soc, και πολύ παραπάνω του tl-r),
    και ~20mbit ovpn (που είναι με την cpu, και είναι πάνω-κάτω στα επίπεδα φτηνού/οικιακού router).
    Δεν λέει λεπτομέρειες, αλλά πάνω-κάτω στα επίπεδα οικιακού/soho είναι, που δεν είν κακό για 50€...



    Πιθανότατα μια χαρά θα κάνεις δουλειά σου εφόσον λέει load-balancing & fail-over (δες και το manual όμως),
    απλώς:
    1) είναι tp-link, μέσα σε 2-3 χρόνια θα έχουν βγάλει την Ver# 2/3/4/5/.../n και θα σταματήσει το suport, και
    2) είναι βασισμένο σε ένα παλιό wrt (όπως πάμπολα tp-link). Θα ήταν προτιμηταίο κάτι να τρέχει σκέτο wrt
    γιατί θα υποστηρίζεται όσο επιτρέπουν τα specs του και όχι μέχρι να αποφασίσει η tp-link ότι πρέπει να σπρώξει τα φρέσκα μοντέλα.

    Αλλά για ~50€ δεν χάνεις και τπτ.
    Και αν θές κάτι plug-n-play δεν έχεις και πολλές επιλογές.
    Άρα καταλήγουμε στο ER ως καλύτερο; Εμένα έτσι μου φαίνεται.. Ε;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες φθηνή λύση και αξιόπιστη πάρε έναν ubiquity edgerouter που έχει wizard για διπλό WAN μόλις τον ανοίξεις για πρώτη φορά.
    Αυτό λες;
    Ubiquiti EdgeRouter X Router με 4 Θύρες Gigabit Ethernet | Skroutz.gr
    https://store.ui.com/collections/ope...s/edgerouter-x

    Έχει και άλλα αλλά ανεβαίνει η τιμή..

    - - - Updated - - -

    Βρήκα και αυτό..
    https://www.skroutz.gr/s/10245308/Mi...mparison_table
    https://mikrotik.com/product/RB750Gr3
    https://www.mikrotik-store.eu/en/RB750Gr3
    https://productz.com/en/mikrotik-rou...750gr3/p/QlyB6
    https://openwrt.org/toh/mikrotik/rb750gr3


    Άντε να διαλέξεις τώρα.... Μπέρδεμα....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 08-08-22 στις 11:18.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #7
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.633
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που με το καλό θα μπει η ftth σκέφτομαι να κρατήσω και την adsl και να τις ρίξω και τις 2 πάνω σε ένα ρουτερ για failover μόνο..
    Δεν με ενδιαφέρει ούτε το load balance ούτε το bonding..
    Επίσης σκέφτομαι να στήσω και openvpn για να μπαίνω και να μην ανοίγω τη σελίδα του ρουτερ προς τα έξω..
    Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω 2.. Ποιο θα προτείνατε;
    Θα το βάλω να κάνει και ddns-noip..
    Η ftth θα είναι κύρια γραμμή κ η adsl backup..


    https://www.tp-link.com/us/business-...specifications
    https://www.tp-link.com/us/business-...specifications
    Για failover το συγκεκριμένο θα σου δουλέψει αρκετά καλά. Στα ~50€ υπάρχει αυτό και το edgerouter.
    Αλλά επειδή δουλεύω omada και στο σπίτι αλλά και σε production, θα συνιστούσα να πας σε άλλη λύση για ότι αφορά τουλάχιστον στο routing κομμάτι, ειδικά αν σκέφτεσαι να το κάνεις adopt στον omada controller.
    Πρώτον, openvpn υποστηρίζει μόνο αν το κάνεις adopt. Σαν standalone, μόνο l2tp/pptp.
    Δεύτερον αν το κάνεις adopt, χάνεις κάποια λειτουργικότητα, κυρίως δεν μπορείς να θέσεις vlan στις lan ports του, αν έχεις πολλαπλά lan, το τρέχεις σαν standalone ή βάζεις ένα omada switch.
    Το configuration του δεν είναι το πιο προφανές, ειδικά αν θες κάτι πιο "προχωρημένο" όπως static dhcp leases, static routes etc.

    Προσωπικά θα πήγαινα είτε σε x64 openwrt που έχει πολύ χαμηλότερες απαιτήσεις σε hardware από *sense αν έχεις κάποιο παλιό σύστημα ή laptop ή αν βρεις κάποιο WRT3200 σε ebay σε παραπλήσια τιμή με τα r605/edgerouter.
    Σε xDSL δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από sqm-scripts με cake scheduler, αλλά σε ftth δεν νομιζω ότι είναι τόσο αναγκαίο, ειδικά τώρα που θα αρχίσουν να ανεβαίνουν οι ταχύτητες.

    Αν ανεβούν πάντως οι ταχύτητες, δεν νομίζω ότι κανένα από τα 2 μπορεί να πάει πάνω από τα 500mbps lan<> wan χωρίς το offloading αλλά για το κοντινό μέλλον πρέπει να είσαι εντάξει.

    Πάντως αν δεν έχεις σκοπό για πιο advanced καταστάσεις, και τα 2 είναι πολύ τίμια επιλογή για τα χρήματα που ζητάνε.
    A very minor case of serious brain damage.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα καταλήγουμε στο ER ως καλύτερο; Εμένα έτσι μου φαίνεται.. Ε;
    Μάλλον, (φαντάζομαι...?), αλλά περίμενε να το δει κανένας που να έχει πείρα με τα tp-link,
    γιατί πρακτική εμπειρία με τα συγκεκριμένα δεν έχω.

    Η προσωπική μου άποψη για τα tp-link (γενικά), είναι ότι είναι
    α) φτηνά... (βασικό),
    β) η υλοποίηση τυπικά ακολουθεί τον σχεδιασμό αναφοράς του odm (καλό είναι αυτό...),
    γ) η ποιότητα (pcb/parts) δεν είναι τελείως για πέταμα σε αντίθεση με πολλά κινέζικα
    (^και πάλι μην περιμένεις πολλά απο consumer συσκευές που η τιμή τους μετράει σε δεκάρικα η κατοστάρικα...),
    και δ) συχνά είναι υποψήφια για wrt, που με τα όποια (αρκετά...) θέματα του τουλάχιστον ξέρεις τι software τρέχει στο router σου και θα υποστηρίζεται.

    Το πρόβλημα είναι ότι αναλόγως διαθεσιμότητας και των επιταγών του marketing,
    θα βγάλει πολλές versions του ιδίου (όσον αφορά το μοντέλο τους) router/ap/switch/whatever
    (που μπορεί να μην είναι καν παρόμοια, ενίοτε αλλάζει και το soc) και δεν θα ασχοληθεί ιδιαίτερα με την υποστήριξη του.
    Αλλά αυτή είναι η γενικότερη κατάσταση στον home/soho εξοπλισμό.

    Για τα λεφτά τους συνήθως είναι τίμια όμως.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό λες;
    Το X, και η σειρά edgerouter γενικότερα, είναι στο τέλος της καριέρας τους (δυστυχώς...).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα και αυτό..
    Οποιοδήποτε mikrotik μπορεί να κάνει load balancing / failover σε 2/3/n interfaces,
    έχουν και αυτά τα θέματα τους,
    αν θες φτηνό/μικρό δες τα hap ac2/ac3 (ή ax2 σε λίγο),
    αλλά plug-n-play *δεν* τα λες...
    Πρίν πάρεις mtik ρίξε μια ματιά στο wiki τους να ξέρεις τι θα βρεις μπροστά σου.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αρχικά να πω ένα ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις..
    Με αυτά που διαβάζω όμως, μου φαίνεται ότι θα πάω προς tplink ER...
    Ελπίζω να είναι εύκολο στη χρήση...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #10
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.946
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Όλα είναι εύκολα στη χρήση αλλά δεν είναι αξιόπιστα ως προς το fail over. Δηλ όταν πέσει η κύρια γραμμή, γυρίζουν στη backup και μένουν εκεί ακόμη κι όταν επανέλθει η κύρια γραμμή και άλλα bugs.
    Τα pfsense και τα edgerouters είναι αξιόπιστα σε αυτό το κομμάτι.
    Κάνε ένα search για bugs πριν αποφασίσεις.

  11. #11
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για failover το συγκεκριμένο θα σου δουλέψει αρκετά καλά. Στα ~50€ υπάρχει αυτό και το edgerouter.
    Αλλά επειδή δουλεύω omada και στο σπίτι αλλά και σε production, θα συνιστούσα να πας σε άλλη λύση για ότι αφορά τουλάχιστον στο routing κομμάτι, ειδικά αν σκέφτεσαι να το κάνεις adopt στον omada controller.
    Πρώτον, openvpn υποστηρίζει μόνο αν το κάνεις adopt. Σαν standalone, μόνο l2tp/pptp.
    Δεύτερον αν το κάνεις adopt, χάνεις κάποια λειτουργικότητα, κυρίως δεν μπορείς να θέσεις vlan στις lan ports του, αν έχεις πολλαπλά lan, το τρέχεις σαν standalone ή βάζεις ένα omada switch.
    Το configuration του δεν είναι το πιο προφανές, ειδικά αν θες κάτι πιο "προχωρημένο" όπως static dhcp leases, static routes etc.

    Προσωπικά θα πήγαινα είτε σε x64 openwrt που έχει πολύ χαμηλότερες απαιτήσεις σε hardware από *sense αν έχεις κάποιο παλιό σύστημα ή laptop ή αν βρεις κάποιο WRT3200 σε ebay σε παραπλήσια τιμή με τα r605/edgerouter.
    Σε xDSL δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από sqm-scripts με cake scheduler, αλλά σε ftth δεν νομιζω ότι είναι τόσο αναγκαίο, ειδικά τώρα που θα αρχίσουν να ανεβαίνουν οι ταχύτητες.

    Αν ανεβούν πάντως οι ταχύτητες, δεν νομίζω ότι κανένα από τα 2 μπορεί να πάει πάνω από τα 500mbps lan<> wan χωρίς το offloading αλλά για το κοντινό μέλλον πρέπει να είσαι εντάξει.

    Πάντως αν δεν έχεις σκοπό για πιο advanced καταστάσεις, και τα 2 είναι πολύ τίμια επιλογή για τα χρήματα που ζητάνε.
    Failover, ddns κλπ πιστεύω ότι θα είναι σχετικά εύκολο να γίνουν έτσι;

    Το openvpn όμως παίζει μόνο με omada; Η δεν κατάλαβα καλά; Όχι ότι με πειράζει.. Απλά το ήθελα για να μην ανοίγω τη σελίδα του ρουτερ προς τα έξω.. Οι περιορισμοί που αναφέρεις δε νομίζω ότι θα με ενοχλήσουν.. vlan δεν έχω.. Πολλαπλά lan τι εννοείς;
    Κάτι προχωρημένο δεν με ενδιαφέρει.. Ούτε θα ήθελα επιπλέον switch μέχρι στιγμής..
    Μετά υπάρχει και άλλη λύση για vpn; Η όχι; Αυτό που λες με τα l2tp/pptp; Είναι άλλα;

    Βασικά το ήθελα κυρίως για failover-ddns...
    Μετά αν γινόταν να παίξει το openvpn για να μη βγάζω τη σελίδα του ρουτερ προς τα έξω, θέμα ασφάλειας καλά θα ήταν.. Αλλά από ότι καταλαβαίνω δεν θα είναι εύκολο ε;
    Έτσι όπως το σκέφτομαι, στις 2 θύρες του θα ρίξω ως wan τις 2 γραμμές και οι άλλες 3 θα παίξουν ως lan.. Στη μια θα μπει ένα κοντινό a.p και στην άλλη ένα άλλο a.p που δίνει ίντερνετ στο υπόλοιπο σπίτι.. Στη τελευταία μάλλον κάποιο κοντινό pc..
    Κάπως έτσι το σκέφτομαι...
    Τέλος οι περιορισμοί στη ταχύτητα πχ 500Μ νομίζω ότι έχουμε μέλλον μέχρι οι γραμμές να φτάσουν εκεί..
    Για πιο πολλά advanced δεν θα έλεγα ότι με ενδιαφέρουν..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα είναι εύκολα στη χρήση αλλά δεν είναι αξιόπιστα ως προς το fail over. Δηλ όταν πέσει η κύρια γραμμή, γυρίζουν στη backup και μένουν εκεί ακόμη κι όταν επανέλθει η κύρια γραμμή και άλλα bugs.
    Τα pfsense και τα edgerouters είναι αξιόπιστα σε αυτό το κομμάτι.
    Κάνε ένα search για bugs πριν αποφασίσεις.
    Είναι και αυτό...
    Στο σκρουτζ πάντως διαβάζω ανάμεικτα πράγματα σε ότι αφορά τα tplink..
    Δεν μπορείς εύκολα να σχηματίσεις άποψη..

    Για το edgerouter νομίζω διάβασα πιο καλά σχόλια..
    Αλλά θα έχει μέλλον; Να δω αυτό μήπως; Είναι εύκολο;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 08-08-22 στις 13:06.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #12
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.946
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το edgerouter νομίζω διάβασα πιο καλά σχόλια..
    Αλλά θα έχει μέλλον; Να δω αυτό μήπως; Είναι εύκολο;
    Μέλλον δεν πιστεύω οτι θα έχει για νέα features όπως wireguard, tailscale κλπ αλλά τα τυχόν bugs και security θέματα τα διορθώνουν ανά 3μηνο.
    Αν έχεις κάποιο pc με vmware που να είναι ανοικτό συνέχεια μπορείς να βάλεις το pfsense σε virtual machine.

  13. #13
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Προσπαθώ να αποφύγω τα ανοιχτά pc...
    Είχα ένα ανοιχτό με client ddns noip να κάνει τα updates στην ip γιατί το ρουτερ του παρόχου δεν υποστηρίζει noip, και όποτε κάνει διακοπή μπορεί να κολλήσει και μετά χάνω τα updates και δεν ξέρω την ip.. Από μακριά..
    Οπότε θέλω και ups...
    Γενικά θα προτιμούσα να κάνει τα παραπάνω μια συσκευή παρά ένα pc.. Δε νομίζω ότι έχω πολλές απαιτήσεις γενικά..
    Το ερώτημα τώρα είναι ubiquiti H tplink....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #14
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.633
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Openvpn αποκλειστικά μέσω του omada controller, τουλάχιστον έτσι ήταν μέχρι το Μάρτιο που το κοίταξα τελευταία φορά.

    Πολλαπλά lan εννοώ ότι έχεις π.χ. ένα συγκεκριμένο subnet εκτός του κυρίως, για άλλες χρήσεις π.χ. ΙοΤ συσκευές, guest δίκτυο, μοίρασμα internet σε κάποιο άλλο σπίτι, ασύρματη ζεύξη κλπ.
    Οπότε η lan1 πάει π.χ. στο κυρίως 192.168.1.0/25 η lan2 πάει π.χ. στο 10.10.11.0/24 κλπ
    Δυστυχώς το omada contoller για πολλαπλά δίκτυα & vlan περιμένει να έχεις switch, αλλά αν έχεις και καταλάβεις την λογική μεταξύ vlan <> profiles <> switch ports είναι πολύ εύκολο μετά (όπως επίσης για τα wireless networks).

    Δες στο emulator τι ddns υποστηρίζει και αν σε βολεύουν, π.χ. εγώ χρησιμοποιώ τον ddns της cloudflare και δεν υπάρχει υποστήριξη σε κανένα ετοιματζίδικο router.
    Για failover υποθέτω ότι θα δουλεύει out of the box, με το που θα δει άλλη primary ip λογικά θα το αλλάξει.
    A very minor case of serious brain damage.

  15. #15
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.950
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Openvpn αποκλειστικά μέσω του omada controller, τουλάχιστον έτσι ήταν μέχρι το Μάρτιο που το κοίταξα τελευταία φορά.

    Πολλαπλά lan εννοώ ότι έχεις π.χ. ένα συγκεκριμένο subnet εκτός του κυρίως, για άλλες χρήσεις π.χ. ΙοΤ συσκευές, guest δίκτυο, μοίρασμα internet σε κάποιο άλλο σπίτι, ασύρματη ζεύξη κλπ.
    Οπότε η lan1 πάει π.χ. στο κυρίως 192.168.1.0/25 η lan2 πάει π.χ. στο 10.10.11.0/24 κλπ
    Δυστυχώς το omada contoller για πολλαπλά δίκτυα & vlan περιμένει να έχεις switch, αλλά αν έχεις και καταλάβεις την λογική μεταξύ vlan <> profiles <> switch ports είναι πολύ εύκολο μετά (όπως επίσης για τα wireless networks).

    Δες στο emulator τι ddns υποστηρίζει και αν σε βολεύουν, π.χ. εγώ χρησιμοποιώ τον ddns της cloudflare και δεν υπάρχει υποστήριξη σε κανένα ετοιματζίδικο router.
    Για failover υποθέτω ότι θα δουλεύει out of the box, με το που θα δει άλλη primary ip λογικά θα το αλλάξει.
    Το ότι κάθε ρουτερ που θα συνδέσω πάνω του θα έχει το δικό του εύρος ip πιάνεται σαν πολλαπλά lan;
    ΠΧ το ρουτερ το ubiquiti H to tplink θέλω ας πούμε να έχει ip 10.0.0.1..
    Το ρουτερ της ftth 192.168.1.1
    Το ρουτερ της dsl 192.168.2.1
    Τα a.p και το pc θα παίρνουν από τον dhcp του ubiquiti H toυ tplink..
    Έγραψα πιο πάνω περίπου τι θέλω να κάνω..
    Δε νομίζω ότι θα βάλω το ubiquiti H to tplink να βγάλει πολλαπλά lan...
    Σε μπέρδεψα;

    Το openvpn υποθέτω ότι το ξεχνάω αν θέλει και άλλα πράγματα...

    Το failover που λες όταν επανέλθει η κύρια γραμμή θα το γυρίσει πάλι;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας