Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σας,έχω το εξής πρόβλημα,έχω σύνδεση cosmote vdsl 50/5 και έχουμε τοποθετήσει το ρούτερ σε έναν εξωτερικό χώρο μιας οικοδομής με 4 μικρά διαμερίσματα από οπου διανέμεται το ίντερνετ.Το πρόβλημα είναι ότι τα 2 κάτω διαμερίσματα δεν έχουν ταχύτητα σχεδόν δεν μπορούν να συνδεθούν,μήπως παίζει ρόλο ο μέγιστος αριθμός των χρηστών (32 μου έχουν πει)που έχουν συνδεθεί κατά καιρούς; μπορεί με κάποια ρύθμιση να γίνεται restart η κάτι άλλο ώστε να ανανεώνεται όλο αυτό; συγνώμη γιατί είμαι άσχετος κ δεν μπορώ να σας το εκφράσω σωστά αλλά πιστεύω αρκετοί θα έχετε καταλάβει

  2. #2
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    ετσι οπως το περιγραφεις ειναι καθαρα θεμα εμβελιας του σηματος! τι εννοεις ειναι στο κατω οροφο!!
    Το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να δεις στις συσκευες που ΔΕΝ μπορουν να συνδεθουν με τι σημα πιανουν το ασυρματο του παροχου. εαν το σημα ειναι απο πολυ μικρο εως καθολου ειναι εντελως φυσιολογικο το να μην γινεται η συνδεση λογοι αποστασης.
    Επισης την ιδια στιγμη μπορεις να κανεις το εξης για να πιστοποιησεις το εαν ειναι παλι θεμα αποστασης. την στιγμη που δεν θα συνδεονται αυτες οι συσκευες, παρτες και πηγαινε τες κοντα στο speedport. εαν συνδεθουν ειναι 100% λογο της αποστασης το προβλημα.
    κανε τα παραπανω και πες μας

  3. #3
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Όχι δεν είναι θέμα απόστασης ,την μία στιγμή πιάνεις 24down k 4,6up κ μετά πέφτει 2 /0.2,απλά μου είπαν ότι έχουν κλειδώσει 32 χρήστες κ μετά για κάποιο λόγο πέφτει δραματικά η ταχύτητα..κ κοντά πάλι έχει τα ίδια προβλήματα

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To router θεωρητικά μπορεί να εξυπηρετήσει τόσους χρήστες όσες και οι IP που μπορεί να δώσει.
    Το Lease Time μέσα στον DHCP Server που είναι ρυθμισμένο?? το έχει πειράξει κάποιος??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.910
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Δοκίμασε να φτιάξεις ένα δεύτερο SSID (όνομα) στο wifi και να δώσεις στους μισους το παλιό και στους άλλους το καινούργιο.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pd1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,έχω το εξής πρόβλημα,έχω σύνδεση cosmote vdsl 50/5 και έχουμε τοποθετήσει το ρούτερ σε έναν εξωτερικό χώρο μιας οικοδομής με 4 μικρά διαμερίσματα από οπου διανέμεται το ίντερνετ.Το πρόβλημα είναι ότι τα 2 κάτω διαμερίσματα δεν έχουν ταχύτητα σχεδόν δεν μπορούν να συνδεθούν,μήπως παίζει ρόλο ο μέγιστος αριθμός των χρηστών (32 μου έχουν πει)που έχουν συνδεθεί κατά καιρούς; μπορεί με κάποια ρύθμιση να γίνεται restart η κάτι άλλο ώστε να ανανεώνεται όλο αυτό; συγνώμη γιατί είμαι άσχετος κ δεν μπορώ να σας το εκφράσω σωστά αλλά πιστεύω αρκετοί θα έχετε καταλάβει
    καλημερα, καταρχην που συνδεονται στα 2,4 ή στο 5? επειδη το πηρα και εγω αυτο και το εχω και στην δουλεια δεν πιανει και πολυ μακρια, ειδικα τα 5ghz ετσι κι αλλιως εχουν αρκετα μειωμενη εμβελεια απο τα 2.4 και δεν περνανε ευκολα πχ τοιχους. Πρεπει να βαλεις access points για να κανεις σωστα την δουλεια σου.
    Και πρεπει να γινει δοκιμη πανω στο ρουτερ αν θες να δεις αν φταιει η ταχυτητα απο το ιντερνετ η vdsl δλδ, ειναι ενταξει αυτη?
    Επισης υπαρχει περιπτωση να μην μπορει να διαχειριστει τοσες πολλες συνδεσεις δλδ μπορει να ειναι και θεμα DHCP, πρεπει να δεις ποσες ips δινει και ποση ωρα τις κραταει δεσμευμενες. Θελει γενικα ελεγχο. Αλλα απο συσκευες δειχνουν οτι πιανουν σημα καλο? γιατι η μειωση σηματος προκαλει φυσικα πτωσεις ταχυτητας αν ειναι πολυ λιγο μπορει και αποσυνδεσεις.

    Αυτα ολα τα ρουτερ ειναι για εσωτερικη χρηση το wifi αμα πας σε αλλο κτισμα ποιο μακρια ειτε δεν πιανουν ειτε το σημα χανεται. Για τι αποστασεις μιλαμε? και τα 5ghz σιγουρα απλα τα ξεχνας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 09-08-22 στις 07:03. Αιτία: Συμπληρωματα

  7. #7
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα,δεν αναφέρομαι στα 5ghz,το θέμα είναι αυτό που αναφέρεις πόσες ips έχει δεσμευμένες πιστεύω,είχα πολύ δυνατό σήμα κ πιο μακριά,μιλάμε για 5 μέτρα κ έναν τοίχο, ξαφνικά δεν υπάρχει σήμα,επίσης υποψιάζομαι ότι μπορεί να φταίει κ το ρούτερ,το έχουμε σίγουρα 3 χρόνια ίσως κ παραπάνω μήπως έχει θέμα;

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pd1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,δεν αναφέρομαι στα 5ghz,το θέμα είναι αυτό που αναφέρεις πόσες ips έχει δεσμευμένες πιστεύω,είχα πολύ δυνατό σήμα κ πιο μακριά,μιλάμε για 5 μέτρα κ έναν τοίχο, ξαφνικά δεν υπάρχει σήμα,επίσης υποψιάζομαι ότι μπορεί να φταίει κ το ρούτερ,το έχουμε σίγουρα 3 χρόνια ίσως κ παραπάνω μήπως έχει θέμα;
    δλδ στα 2,4ghz δουλευετε υποθετω.

    Αμα δεν υπαρχει σημα δες και αλλες συχνοτητες για τυχον παρεμβολες, το εχω παθει.

  9. #9
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πιθανότερο είναι θέμα wifi (δεν έχει mu-mimo) αυτό που κάνει το router είναι κυκλικά wifi &bw οπότε κάποιος θα ταλαιπωρηθεί μέχρι να έρθει η σειρά του.
    Πηγένετε κι πάρτε ένα ACCESS POINT & router της προκοπής...

  10. #10
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα,νέες εξελίξεις ,μίλησα με cosmote κ όντως υπήρχε κάποιο λοκαρισμα στην γραμμή,αρχικά έτσι μου είπαν,έκαναν κάποιες ενέργειες απομακρυσμένα κ υπήρξε βελτίωση σημαντική . Παράλληλα επειδή το ρούτερ είναι παλιό ούτως η άλλως δικαιουμασταν αντικατάστασης.το πιο πιθανό σενάριο είναι να έχει θέμα το ρούτερ οπότε αύριο θα αντικατασταθεί κ ελπίζω να επανέλθουμε...θα σας ενημερώσω άμεσα.Προς το παρόν σας ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον κ για την προσπάθεια εξεύρεσης λύσης

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας