Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Παιδιά καλησπέρα σας.
    Ξενοικιασα μετά από 6 χρόνια και τώρα που φύγαμε από το σπίτι πήρε τηλέφωνο ο ιδιοκτήτης και είπε να μας χρεώσει το βάψιμο που πρόκειται να κάνει. Είπε είναι δική μας ευθύνη (και καλά) και τώρα ζητάει κοντά 500€.Στο συμβόλαιο από όσο έχω δει δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο. Τι προτείνετε να κάνω;

  2. #2
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Ο καθένας θεωρεί, λέει, πράττει σύμφωνα με το συμφέρον του. Επιτόπιες δίκες στο γόνατο ή από το τηλέφωνο ("... είπε είναι δική μας ευθύνη") δεν υπάρχουν. Σε κάθε μίσθωση, τα συμβαλλόμενα μέρη έχουν υποχρεώσεις αλλά έχουν και δικαιώματα.

    Ο νόμος, ο αστικός κώδικας και το συμβόλαιο συνήθως δίνουν λύση στις διενέξεις που αφορούν τις μισθώσεις ακινήτων. Αν η διαφορά εξακολουθεί να υφίσταται τότε τα δικαστήρια έχουν τον τελικό λόγο. Κάποιος ίσως και να σου πει ότι "να σου κάνει αγωγή για 500 ευρώ που θα εκδικαστεί μετά από 3-4 χρόνια χλωμό το βλέπω. Πιο ακριβά θα του βγει να βάλει δικηγόρο για να σε κυνηγήσει δικαστικά ώστε να σε υποχρεώσει να τα πληρώσεις (σε 3-4 χρόνια)". Και ίσως να έχει και δίκιο.

    Τούτων λεχθέντων και με μια ζωή στο ενοίκιο έχοντας αλλάξει 6 σπίτια, οι φιλικές και όχι δικηγορίστικες -γιατί δεν είμαι δικηγόρος- συμβουλές μου είναι:

    Υπάρχει πρόβλεψη στο συμβόλαιο συγκεκριμένα για το θέμα αυτό? Αν όχι, ο αστικός κώδικας - άρθρο 599 - Απόδοση του μισθίου γράφει: Ο μισθωτής κατά τη λήξη της μίσθωσης έχει υποχρέωση να αποδώσει το μίσθιο στην κατάσταση που το παρέλαβε.

    Αυτό απαντά αμέσως στο ερώτημα σου. Πρέπει να το παραδώσεις όπως το παρέλαβες. Αυτό που γίνεται συνήθως είναι εξής άτυπη-φιλική συμφωνία: ο μισθωτής (εσύ δηλαδή) λέει στον ιδιοκτήτη να κρατήσει την εγγύηση που είχε δώσει στην αρχή της μίσθωσης ως "αποζημίωση" για τις φθορές. Εκτιμώ ότι δεν έχεις γκρεμίσει κανά τοίχο οπότε το κονδύλι αυτό θα χρησιμοποιηθεί για την βαφή. Αν τώρα δεν είχες καταβάλει εγγύηση ή το ποσό ήταν πολύ μικρότερο (πχ 100-200 ευρώ) και δεν φτάνει για το βάψιμο αρχίζουν οι ιστορίες. Θα πρέπει να βρείτε μια μέση λύση. Προσωπικά μετά από 6 χρόνια, δηλαδή 6x12= 72 ενοίκια x NNN€ = ΝΝ.ΝΝΝ€ και εφόσον του είπα να κρατήσει την εγγύηση και να μην μου την επιστρέψει ως οφείλει αν μου έκανε θέμα ο ιδιοκτήτης για την διαφορά θα τον στόλιζα - ευγενικά πάντα

    Από την άλλη, ο αστικός κώδικας, στο Άρθρο 592 - Αστικός Κώδικας - Φθορές ή μεταβολές αναφέρει: Ο μισθωτής δεν ευθύνεται για φθορές ή μεταβολές που οφείλονται στη συμφωνημένη χρήση.

    Οπότε τι γίνεται εδώ? Τι ισχύει στην περίπτωση μας? Δυστυχώς τέτοιες αηδίες και νομικά loopholes που έπρεπε να έχουν λυθεί εδώ και χρόνια εξακολουθούν να υπάρχουν στους νόμους μας και μετά αναρωτιόμαστε γιατί τα δικαστήρια είναι γεμάτα από άχρηστες υποθέσεις. Τι καλά οι νομοθέτες μας να ήταν δικηγόροι ώστε να μην τρέχουμε για ψύλλου πήδημα στα δικαστήρια και πληρώνουμε τους θεούληδες δικηγόρους για την εκπροσώπηση μας και τις "πολύτιμες" συμβουλές τους. Wait, what?

    Σημείωσε εδώ ότι υπάρχει πλειάδα αποφάσεων δικαστηρίων (τα οποία έχουν ισχύ δεδικασμένου αν το λέω σωστά) που πατάνε στην "συνήθης χρήση". Ο νομικός όρος που μπορεί κάλλιστα να υπάρχει και στο συμβόλαιο σου συνήθως είναι: Ο μισθωτής κατά τη λήξη της μίσθωσης έχει υποχρέωση να αποδώσει το μίσθιο στην κατάσταση που το παρέλαβε πλην των φθορών που προκαλούνται από στην συνήθη χρήση. Είναι φυσικώς ΑΔΥΝΑΤΟΝ να παραδώσεις κάτι στην ίδια ακριβώς κατάσταση που ήταν πριν 6 χρόνια. Τα δικαστήρια και ο αστικός κώδικας το αναγνωρίζουν αυτό. Δεν θα σε βάλει να αλλάξεις όλο το ξύλινο πάτωμα γιατί έκανες μια χαρακιά. Δεν θα σε βάλει να αλλάξεις κουφώματα γιατί πλέον ασφαλίζουν 2 χιλιοστά λιγότερο. Δεν θα σε βάλει να αλλάξεις την μπανιέρα γιατί πλέον δεν είναι τόσο λαμπερή όσο ήταν καινούργια και τέτοιες βλακείες. Με αυτό το σκεπτικό -και με την προϋπόθεση ότι δεν έβαψες το διαμέρισμα μωβ-πράσινο-κόκκινο- το ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ξεθώριασμα από το πέρασμα του χρόνου της βαφής των τοίχων μπορεί να θεωρηθεί "συνήθης χρήση". Αν ήσουν 1 χρόνο μέσα θα έλεγα οχι, μην το βάψεις, είναι ήδη βαμμένο όπως το πήρες. Αλλά μετά από 6 χρόνια μάλλον ένα βάψιμο σίγουρα το θέλει και δεν ξέρω πόσο μπορεί να σε βοηθήσει να επικαλεστείς την "συνήθης χρήση".

    Ζύγισε τα: Ήταν εντάξει ο ιδιοκτήτης στις δικές του υποχρεώσεις αυτά τα 6 χρόνια? Ή μόνο έπαιρνε το ενοίκιο και δεν έδινε δεκάρα για να το συντηρήσει (επισκευές, ηλεκτρολογικά, υδραυλικά). Υπόψιν είναι δικές του υποχρεώσεις αυτές σύμφωνα με τον αστικό κώδικα - άρθρο 591 ! Ασχέτως αν κανείς μας (?) δεν κάνει θέμα στον ιδιοκτήτη για το καζανάκι των 20 ευρώ που χάλασε κάποια στιγμή και το αλλάξαμε με δικά μας έξοδα. Αν ήταν τύπος και υπογραμμός όλα αυτά τα χρόνια απέναντι σου τότε σορρυ αλλά εκτός από νομικά οφείλεις και ηθικά να το παραδώσεις ακριβώς όπως το παρέλαβες. Βαμμένο δηλαδή.

    Επίσης άλλο ένα πάτημα που έχω χρησιμοποιήσει πάντα: στα κοινόχρηστα πλήρωνες εσύ ο ίδιος τις λεγόμενες "δαπάνες ιδιοκτητών"? Αυτό συνήθως είναι ένα μικρό μηνιαίο ποσό (5€ π.χ) ανά διαμέρισμα για την δημιουργία του μυστηριώδους "αποθεματικού ταμείου" (ανάθεμα και αν ξέρει κάνεις που πάνε/τοκίζονται τα λεφτά αυτά όσο περνάνε τα χρόνια και ποιος τα διαχειρίζεται). Αυτό το ποσό είναι αποκλειστικά υποχρέωση του ιδιοκτήτη καθώς αφορά την ιδιοκτησία του και όχι την χρήση-μίσθωση! Ναι, η ΔΕΗ του ανελκυστήρα είναι δικιά σου υποχρέωση να το πληρώνεις γιατί εσύ κάνεις χρήση της υπηρεσίας (=το ρεύμα). Όχι, ο καινούργιος ανελκυστήρας των 15.000 ευρώ που θέλουν οι ιδιοκτήτες να βάλουν στο κτίριο τους δεν είναι δικιά σου υποχρέωση να τον πληρώσεις. Ότι και να λέει το συμβόλαιο ή ο μυστηριώδης "κανονισμός της πολυκατοικίας" ότι "πρέπει" να πληρώνει ο ενοικιαστής τις δαπάνες ιδιοκτητών είναι μπούρδες. Είναι καθαρά υποχρέωση του ιδιοκτήτη. Ασχέτως αν τελικά τα πλήρωνες εσύ γιατί δεν ήθελες να κάνεις θέμα τα 5 ευρώ. 5 ευρώ x 72 μήνες = 360€. Να τα έξοδα βαφής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dpap76 : 09-08-22 στις 00:38.

  3. #3
    Λοιπόν πρώτα από όλα να αναφέρω κάτι που παρελειψα. Είπε ειδικά για εμάς 500€ επειδή τα πήγαμε καλά τόσα χρόνια, αλλιώς κανονικά θα έπρεπε κοντά στα 900€.
    Μια φορά με μια αλλαγή ασφάλειας με βοήθησε επειδή ξέρει από αυτά. Το θυροτηλεφωνο ήταν χαλασμένο και από όταν πήγα και απλά δεν φτιάχτηκε ποτέ.
    Επίσης για κοινόχρηστα που λες τα έβαζα όλα εγώ. Και δεν ήταν 5€ ήταν κοντά στα 25 ανά δίμηνο. Καθαρή κερδοσκοπια προσπαθεί να κάνει προφανώς αλλά το θέμα είναι πως κινουμαστε μιας και πήρε τηλέφωνο σήμερα να πει ότι θα βγει τόσο το κόστος και να του τα στείλουμε.
    Εγγύηση είχαμε βάλει όταν πήραμε το σπίτι το πρώτο ενοίκιο και απλά δεν πληρώσαμε τον τελευταίο μήνα που έμεινα λογω της εγγύησης.
    Δεν ξέρω κατά πόσο σου έκανα πιο ξεκάθαρο το θέμα που υπάρχει. Πάντως θα ήθελα με βάση όλα τα παραπάνω μια πρόταση για το πως να κινηθώ πλέον. Γιατί ουσιαστικά θέλει 500€ για το τίποτα.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ειναι ευθυνη του ιδιοκτητη να το βαψει μετα απο 6 χρονια για να το ξανανοικιάσει, μην ασχολείστε περαιτέρω

    Εκτός αν το έχετε γκρεμίσει μέσα

    αμα σας ξαναπαρει πειτε του οτι ειναι δικη του ευθυνη και να μη σας ξαναενοχλησει, δε σκοπευετε να το συζητήσετε άλλο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 09-08-22 στις 09:15.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koutsi7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα σας.
    Ξενοικιασα μετά από 6 χρόνια και τώρα που φύγαμε από το σπίτι πήρε τηλέφωνο ο ιδιοκτήτης και είπε να μας χρεώσει το βάψιμο που πρόκειται να κάνει. Είπε είναι δική μας ευθύνη (και καλά) και τώρα ζητάει κοντά 500€.Στο συμβόλαιο από όσο έχω δει δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο. Τι προτείνετε να κάνω;
    Εγγύηση είχατε δώσει όταν το νοικιάσατε; Λογικά δώσατε.

    Σας την επέστρεψε; Αν όχι, σιγά μη του πληρώσεις και το βάψιμο.

    Εκτός κι αν είχε κάποια τέτοια ρήτρα στο συμβόλαιο και δεν το πρόσεξες.

    Αλλιώς, δεν νομίζω πως μπορεί να σε αναγκάσει να του πληρώσεις το βάψιμο.

    Κοίτα κάτι τύποι που υπάρχουν πάντως ρε φίλε.

    Αντί να εκτιμήσει το γεγονός ότι 6 χρόνια του πλήρωνες το ενοίκιο (φαντάζομαι πως έτσι έκανες), κάθεται και ζητάει και γαμ...άτικα!

    Δεν απορώ που πολλοί ενοικιαστές "ρίχνουν" πιστόλια, όταν υπάρχουν τέτοιοι ιδιοκτήτες...

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koutsi7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν πρώτα από όλα να αναφέρω κάτι που παρελειψα. Είπε ειδικά για εμάς 500€ επειδή τα πήγαμε καλά τόσα χρόνια, αλλιώς κανονικά θα έπρεπε κοντά στα 900€.
    Κλασικός landlord, μια ζωή τον πατάει η άτιμη κενωνία στο λαιμό
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #7
    Για όσους ρωτάτε για εγγύηση με άφησε ένα μήνα χωρίς να πληρώσω ενοίκιο οπότε ναι την επέστρεψε.
    Πάντως μιας και το χω μπροστά μου το συμβόλαιο δεν αναφέρει πουθενά κάτι τέτοιο.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koutsi7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όσους ρωτάτε για εγγύηση με άφησε ένα μήνα χωρίς να πληρώσω ενοίκιο οπότε ναι την επέστρεψε.
    Πάντως μιας και το χω μπροστά μου το συμβόλαιο δεν αναφέρει πουθενά κάτι τέτοιο.
    Εφόσον πατσίσατε την εγγύηση με +1 μήνα χρήση του σπιτιού, τότε ναι, έχει δικαίωμα νομίζω να ζητήσει να του το επιστρέψεις όπως το παρέλαβες.

    Αν δηλαδή ήταν φρεσκοβαμμένο όταν μπήκατε μέσα, τότε έτσιπρέπει να του το παραδώσεις.

    Αυτό που θα μπορούσες να προτείνεις, θα ήταν να αναλάμβανες εσύ το βάψιμο, οπότε να σου βγει φτηνότερα.

    900 ευρώ για βάψιμο σπιτιού, είναι εξωφρενικό ποσό. Εκτός αν είναι 200τμ ξέρω 'γω, αλλά δεν νομίζω...

  9. #9
    58 τμ ήταν το σπίτι
    Ε λέει το είχε βάψει να είναι μπούμε τώρα κατά πόσο είναι αλήθεια.... Θα σε γελάσω

  10. #10
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koutsi7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    58 τμ ήταν το σπίτι
    Ε λέει το είχε βάψει να είναι μπούμε τώρα κατά πόσο είναι αλήθεια.... Θα σε γελάσω
    Ωραία. Όπως και να 'χει, αν το σπίτι δείχνει ταλαιπωρημένο και όντως χρήζει βαψίματος, τότε μπορείς απλώς να του πεις ό,τι θα φέρεις εσύ συνεργείο και μπογιές, σίγουρα θα σου βγεί κατά πολύ φθηνότερο απ'τα 500 και τα 900 που ζητάει.

    Και πάλι όμως, πριν προβείς σε όποια συζήτηση ή και συμφωνία, συμβουλέψου δικηγόρο να σου πει ακριβώς τι υποχρέωση έχεις βάσει του συμβολαίου που έχεις υπογράψει.

    Μη τον κάνεις μάγκα απ'το πουθενά. Βρίσκει και τα κάνει.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον πατσίσατε την εγγύηση με +1 μήνα χρήση του σπιτιού, τότε ναι, έχει δικαίωμα νομίζω να ζητήσει να του το επιστρέψεις όπως το παρέλαβες.

    Αν δηλαδή ήταν φρεσκοβαμμένο όταν μπήκατε μέσα, τότε έτσιπρέπει να του το παραδώσεις.

    Αυτό που θα μπορούσες να προτείνεις, θα ήταν να αναλάμβανες εσύ το βάψιμο, οπότε να σου βγει φτηνότερα.

    900 ευρώ για βάψιμο σπιτιού, είναι εξωφρενικό ποσό. Εκτός αν είναι 200τμ ξέρω 'γω, αλλά δεν νομίζω...
    Μην λεμε οτι ναναι. Η φυσικη φθορα του σπιτιου δεν ειναι στις δαπανες του ενικοιαστου.
    Αν σπασουν ας πουμε οι σωληνες το πληρωνει ο ενικοιαστης?
    Μονο αν υπαρχει ειδικη συμφωνια απο την αρχη. (οπου και παλι βλακεια ειναι, γιατι αυτος που φευγει θα κανει τη δουλεια με το χαμηλοτερο δυνατο κοστος. Ο ιδιοκτητης ομως πρεπει να συντηρησει το σπιτι του σωστα.)

  12. #12
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Αυτό έπρεπε να είχε κανονιστεί πριν την αποχώρηση σου από το διαμέρισμα. Είναι ανήκουστο να σε παίρνει ΑΦΟΥ έχεις φύγει και να σου ζητάει 500€. Το ποσό για 58τμ επίσης είναι τρελό. Πολύ χοντρικά ένας πρόχειρος/μπακάλικος υπολογισμός είναι 3-4 το πολύ 5 ευρώ/τμ ανάλογα και τι ποιότητα βαφής θέλεις να βάλεις. Για 900 δε το συζητάω είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να κοστίζει τόσο. Στα φουσκώνει για να βγει και από πάνω. Πέρυσι έβαψα 100τμ σπίτι και έδωσα ~200 για τα χρώματα (ΑΑΑ ποιότητας πλαστικό χρώμα οικολογικό/αλέκιαστο/άοσμο) και 400 μου πήρε ο μπογιατζής για 2 μέρες δουλειά/2 άτομα. 6€/τμ μου βγήκε αλλά διάλεξα συνειδητά το ποιο ακριβό χρώμα που υπήρχε και ο μπογιατζής ήρθε εν μέσω 15αυγουστου όταν δεν κινείται τίποτα. Με τον ζόρι τον βρήκα.

    Συμφωνώ με τον ariadgr: μην ασχολείστε άλλο, αμα σας ξαναπαρει πειτε του οτι ειναι δικη του ευθυνη και να μη σας ξαναενοχλησει, δε σκοπευετε να το συζητήσετε άλλο και τερμάτισε το εδώ το θέμα. Φυσικά αυτό σημαίνει ότι η σχέση σας δεν θα τερματιστεί με καλό τρόπο - με ότι σημαίνει αυτό.

    Ακόμα και αν τελικά αποφασίσεις να διαθέσεις κονδύλι για να του το δώσεις βαμμένο ανέλαβε το εσύ. Δικά σου είναι τα λεφτά, δεν έχει κανένα δικαίωμα να παίζει τον εργολάβο με τα χρήματα σου.

  13. #13
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην λεμε οτι ναναι. Η φυσικη φθορα του σπιτιου δεν ειναι στις δαπανες του ενικοιαστου.
    Αν σπασουν ας πουμε οι σωληνες το πληρωνει ο ενικοιαστης?
    Μονο αν υπαρχει ειδικη συμφωνια απο την αρχη. (οπου και παλι βλακεια ειναι, γιατι αυτος που φευγει θα κανει τη δουλεια με το χαμηλοτερο δυνατο κοστος. Ο ιδιοκτητης ομως πρεπει να συντηρησει το σπιτι του σωστα.)
    Εξαρτάται τη φθορά. Αν προκαλέσω εγώ, σαν ενοικιαστής, φθορά, θα την πληρώσει ο ιδιοκτήτης;

    Δεν μιλάω για φυσική φθορά, μιλάω για εκούσια φθορά.

    Και ναι. Οι τοίχοι του σπιτιού πρέπει να παραδοθούν σε καλή κατάσταση στο τέλος, αν έτσι τους παρέλαβε ο ενοικιαστής.

    Δεν είναι παράλογο αυτό. Παράλογο είναι να του ζητάει 500 και 900 ευρώ.

    Αν δεν δεχτεί να του το βάψει ο ενοικιαστής, τότε κάτι βρωμάει.

  14. #14
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koutsi7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης για κοινόχρηστα που λες τα έβαζα όλα εγώ. Και δεν ήταν 5€ ήταν κοντά στα 25 ανά δίμηνο.
    Προσοχή, δεν αναφερόμουν στα κοινόχρηστα γενικά και στο σύνολο τους αλλά ειδικά στο κομμάτι "δαπάνες ιδιοκτητών". 25 ευρώ το δίμηνο μάλλον εννοείς ήταν το σύνολο του λογαριασμού των κοινοχρήστων το οποίο οφείλεις να πληρώνεις κανονικά σαν μισθωτής/ένοικος της πολυκατοικίας ΠΛΗΝ οποιοδήποτε ποσού αφορά τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος (πχ δημιουργία αποθεματικού ταμείου, αγορά νέου ανελκυστήρα, στεγανοποίηση ταράτσας, εγκατάσταση πισίνας ολυμπιακών διαστάσεων στο υπόγειο της πολυκατοικίας και ότι άλλο αποφασίσουν οι σοφοί ιδιοκτήτες ότι χρειάζονται στο κτήριο τους).

    Αν πράγματι 25€ ανά δίμηνο ήταν ΜΟΝΟ οι "δαπάνες ιδιοκτητών" τότε φίλε μου μιλάμε για ένα ποσό 25 x 36 δίμηνα = 900 ευρώ! Του τα ζητάς πίσω αμέσως και κακώς που τα πλήρωνες -εκ μέρους του- τόσο καιρό.

  15. #15
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Σε αυτές τις περιπτώσεις επειδή μιλάμε για την Ελλάδα και για τα ελληνικά δικαστήρια ακολούθησε τα εξής αν δεν υπέγραψες κάποιο ειδικό συμβόλαιο κατά την ενοικίαση που να αναφέρει λεπτομερώς μέχρι και την κατάσταση από τις πρίζες του ρεύματος.

    1. Αν έχεις δώσει εγγύηση , δεν πληρώνεις τον τελευταίο μήνα και συμψηφίζεις.

    2. Αν έχεις λογαριασμούς στο όνομα σου κάνεις υποχρεωτικά διακοπή και περιμένεις να σου ζητήσει να γίνει μεταβίβαση.

    3. Παίρνεις υπεύθυνη δήλωση από τον διαχειριστή ότι δε χρωστάς κοινόχρηστα.

    Αυτά και τέλος.
    Ότι δικαστήριο και να σου κάνει θα χάσει περισσότερα από όσα μπορεί να κερδίσει.

    Το ξέρω γιατί το έχω προσπαθήσει ως ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ.

    Αν έχεις υπογράψει ειδικό συμβόλαιο κατά τη μίσθωση που έχει συνταχθεί από δικηγόρο του ιδιοκτήτη(αυτό κάνω πλέον) , τότε εφαρμόζεται ότι λέει το συμβόλαιο.

    Για το θέμα πχ του βαψίματος το δικαστήριο θα ζητήσει παραστατικά για βάψιμο ΠΡΙΝ την ενοικίαση που να αποδεικνύουν το κόστος για να μπει σε κάποια κουβέντα. Ακόμα και να υπάρχουν παραστατικά , πάλι μπορεί να μη σου επιδικάσει τιποτα στα πλαίσια της χρήσης του ακινήτου. Εγώ για το βάψιμο έχω όρο ότι αν κάποιος φύγει σε λιγότερο απο 3 χρόνια το χρεώνεται καθώς δεν έχω κάνει απόσβεση. Επίσης αναφέρεται ρητά ότι δεν μπορεί να γίνει χρήση βαφής σε οποιοδήποτε σημείο χωρίς την εγγραφή συναίνεση μου και χωρίς να γίνει τροποποίηση του συμβολαίου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lord_British : 09-08-22 στις 15:41.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας