Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    24-06-2022
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,

    μου έστειλαν σήμερα κωδικό για να περάσω την τηλεφωνία σε δικιά μου συσκευή ώστε να αντικαταστήσω το Speedport Plus που είχε μείνει μόνο για την τηλεφωνία.

    Πέρασα τα στοιχεία σε ένα HT812 (software ver: 1.0.41.2) αλλά δεν λέει να κάνει register. Σε επικοινωνία με το τεχνικό του ΟΤΕ επιβεβαιώσαμε ότι οι ρυθμίσεις (server, proxy, port, username) είναι οκ και λέει να περιμένω γιατί άλλες φορές θέλει 20 λεπτά, άλλες ακόμη και 24ώρες αλλά επειδή παλιότερα που είχα περάσει γραμμή ΟΤΕ σε pbx το πήρε κατευθείαν φοβάμαι μην έχω κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις εδώ και περιμένω άδικα...

    Ανεβάζω φωτογραφίες από τις ρυθμίσεις, αν μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει ότι είναι σωστές ή αν έχει HT812 που δουλεύει να ανεβάσει τις δικές του θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ!

    Προφίλ

    Spoiler:


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  profile1 (1).JPG 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  125,1 KB 
ID: 240191

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  profile1 (2).JPG 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  102,6 KB 
ID: 240192

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  profile1 (3).JPG 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  118,3 KB 
ID: 240193

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  profile1 (4).JPG 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  124,1 KB 
ID: 240194

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  profile1 (5).JPG 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  121,2 KB 
ID: 240195



    FXS

    Spoiler:


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fxs.JPG 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  84,7 KB 
ID: 240196



    Σαν DNS έχω της Cloudflare, δοκίμασα να βάλω του ΟΤΕ αλλά καμία διαφορά και είπαν και από τον ΟΤΕ ότι δεν έχει σημασία

  2. #2
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Στο dns mode επέλεξε srv. Dns server βάλε της cosmote.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα αρχικά Έχεις δοκιμάσει τον κωδικό να τον συνδέσεις με κάποιο Softphone π.χ. Zoiper,MicroSIP για να δεις ότι λειτουργεί.
    πάντοτε βάζουμε τα DNS του ΟΤΕ.
    Επίσης πρόσθεσε NAT Traversal:Keep-Alive. Επίσης άλλαξε Local RTP Port: 4000 και SIP REGISTER Contact Header Uses: LAN Address και βλέπουμε.
    as long as we live you learn and they learn

  4. #4
    Εγγραφή
    24-06-2022
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα

    Άλλαξα σε dns της cosmote από χθες το βράδυ μήπως έφταιγε αυτό αλλά τίποτα. DNS Mode, NAT Traversal, Local RTP Port, SIP REGISTER Contact Header Uses τα άλλαξα και αυτά μόλις και πάλι Not Registered δείχνει. Το HT812 είναι συνδεδεμένο μέσω της WAN στο δίκτυο, το λέω μήπως αυτό έχει σημασία για το SIP REGISTER Contact Header Uses.

    Δεν δοκίμασα σε softphone γιατί δεν μου πέρασε από το μυαλό αλλά και γιατί χθες που τους ρώτησα μήπως φταίει ο κωδικός και να στείλουν άλλον απλά κάνανε τηλεφωνική επιβεβαίωση ότι είναι σωστός και λένε δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα το δοκιμάσω το συντομότερο και θα ενημερώσω.

    SIP User ID, Authenticate ID και Name στο FXS Ports θέλει απλά +30XXXXXXXXXX σωστά; Ή πρέπει να βάλω και το @ims.otenet.gr και εκεί;

  5. #5
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    στο SIP User ID:+30XXXXXXXXXX και στο Authenticate ID:+30XXXXXXXXXX@ims.otenet.gr
    as long as we live you learn and they learn

  6. #6
    Εγγραφή
    24-06-2022
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έκανα δοκιμή από softphone (zoiper) και βγάζει Forbidden 403.

    Έβαλα στο Authenticate ID @ims.otenet.gr. Πριν την αλλαγή επέστρεφε στο HT812 403 Forbidden Invalid AuthID (αν θυμάμαι καλά, κάτι με το UserId ή AuthID πάντως) και τώρα επιστρέφει 401 Unauthorized και 403 Forbidden Authentication Failure. Φαντάζομαι είναι ο κωδικός να τους πάρω τηλέφωνο να ζητήσω άλλον ή μπορεί να είναι κάτι άλλο;

  7. #7
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    στο zoiper
    username:+30XXXXXXXXXX
    password: ο κωδικός
    hostname:ims.otenet.gr:5060
    authentication username:+30XXXXXXXXXX@ims.otenet.gr
    σωστά; και σου βγάζει Forbidden Μάλλον θα πρέπει να πάρεις ξανά τον κωδικό

    - - - Updated - - -

    Εκτός αν θες να κάνεις και μία δοκιμή με το MicroSIP τα Settings είναι αυτά Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_7.png 
Εμφανίσεις:  66 
Μέγεθος:  306,9 KB 
ID: 240205
    as long as we live you learn and they learn

  8. #8
    Εγγραφή
    24-06-2022
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στο zoiper με τα παραπάνω στοιχεία τώρα βγάζει Request Timeout 408. Πριν με τα ίδια στοιχεία + outbound proxy έβγαζε άλλοτε Forbidden 403 και άλλοτε Request Timeout 408 (αν και τώρα και με τα δύο το ίδιο κάνει).

    Στο MicroSIP... Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  img.JPG 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  14,1 KB 
ID: 240206

    Οπότε πρέπει να τους πάρω για κωδικό... Μίλησα με έναν στον ΟΤΕ χθες βράδυ λέει δεν χρειάζεται άλλος κωδικός, με πήραν σήμερα το πρωί γιατί έχουμε ανοίξει τεχνικό δελτίο, και έψαχνε να βρει γιατί δεν βλέπει το Speedport Plus και πότε το άλλαξα ενώ το έχω 2 χρόνια πάνω το δικό μου και λέει θα ξανά καλέσει και μίλησα και με μια κοπέλα που της είπα ξεκάθαρα να στείλουνε καινούριο κωδικό για την τηλεφωνία και μου λέει μπορείτε να αλλάξετε τους κωδικούς σας μέσα από το mycosmote app στο κινητό. Το διασκεδάζω πάντως με αυτά που ακούω

    Θα περιμένω να με καλέσουν για το δελτίο (λέει απομακρυσμένη επίλυση έως τις 16/08) και αν δεν, θα πάρω να ζητήσω κωδικό και να κλείσω και TR-069 αν πετύχω κανένα συνεργάσιμο.

    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και θα σας ενημερώσω μόλις έχω νεότερα

  9. #9
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    επίσης να συμπληρώσω Όταν λάβεις τον καινούργιο κωδικό να τον περάσεις στο softphone πρώτα για να βεβαιωθείς ότι λειτουργεί κανονικά και μετά δοκιμάζεις στο grandstream
    as long as we live you learn and they learn

  10. #10
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Λογικά συνεχίζει και ισχύει πως αν δεν κάνεις register σε μισή ώρα θέλει νέο κωδικό.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-06-2022
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zackkast Εμφάνιση μηνυμάτων
    επίσης να συμπληρώσω Όταν λάβεις τον καινούργιο κωδικό να τον περάσεις στο softphone πρώτα για να βεβαιωθείς ότι λειτουργεί κανονικά και μετά δοκιμάζεις στο grandstream
    Will do

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά συνεχίζει και ισχύει πως αν δεν κάνεις register σε μισή ώρα θέλει νέο κωδικό.
    Έτσι φαίνεται. Λόγω του λάθος Authenticate ID που έβαζα δεν μπορούσε να κάνει register, πέρασε το μισάωρο και έληξε.

    Εντωμεταξύ κάναμε και επιβεβαίωση των στοιχείων (server, port, proxy, user id, auth id και κάποιους χρόνους) τηλεφωνικά δύο φορές αλλά δεν το εντόπισε κανείς δυστυχώς.

  12. #12
    Εγγραφή
    24-06-2022
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τους πήρα σήμερα τηλέφωνο για να μου στείλουν άλλο κωδικό (επαναφορά του token της τηλεφωνίας όπως το ανέφεραν), το έβαλα στο MicroSIP πήρα το πράσινο φως, αποσυνδέθηκα και το έβαλα στο HT812 και... Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  00.JPG 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  18,8 KB 
ID: 240233

    Απενεργοποίηση του TR-069 και να επέμβει στο τεχνικό δελτίο για να το κλείσει ή να βάλει σημείωση ότι όλα εντάξει δεν μπορούσε, οπότε ελπίζω να μην κάνουν καμία αλλαγή οι τεχνικοί και σταματήσει να λειτουργεί, αλλά τώρα και να ξαναγίνει τον βρήκαμε τον δρόμο

    Σας ευχαριστώ, και θα ανεβάσω το τελικό configuration το συντομότερο ώστε να υπάρχει για μελλοντική αναφορά σε περίπτωση που το χρειαστεί κάποιος (υπάρχουν κι άλλα νήματα βέβαια αλλά μιας και υπάρχει το HT812 στον τίτλο ας υπάρχει και το configuration ώστε άμα ψαχτεί κανείς από την αναζήτηση να τα βρίσκει εύκολα) αλλά αν δείτε και κάποιο λάθος ή βελτίωση που μπορεί να γίνει σε αυτά που θα ανεβάσω πείτε μου να το διορθώσω.

    - - - Updated - - -

    Όπως έκανα δοκιμές για να δω ότι λειτουργεί σωστά παρατήρησα ότι δεν λειτουργεί η αναμονή. Κλήση από σταθερό σε κινητό, αν προσπαθήσει το κινητό να βάλει αναμονή πέφτει η γραμμή με σφάλμα "Δεν είναι δυνατό να θέσετε την κλήση σε αναμονή". Αν προσπαθήσει το σταθερό, ανοίγει δεύτερη γραμμή αλλά δεν βάζει σε αναμονή την πρώτη.

    Είναι κάποια περίεργη επιλογή μέσα από το ht812 αυτό όπως πχ το enable 100rel για να ακούγεται τόνος κλήσης προς vowifi κλπ; Νομίζω δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα με την αναμονή τουλάχιστον όταν την βάζει το κινητό. Με VOIP πάροχο στο ht812 δεν είχα θέμα με αυτό.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    θα σε παραπέμψω στο thread του HT-802 είναι πανομοιότυπα κάποια Settings που χρειάζονται να γίνουν
    as long as we live you learn and they learn

  14. #14
    Εγγραφή
    24-06-2022
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχω δει το μήνυμα με τις ρυθμίσεις εκεί καθώς και την συζήτηση και έχω τις ίδιες ρυθμίσεις με ελάχιστες διαφορές πχ άλλη σειρά στα codec, enable 100rel ενεργοποιημένο, dns mode σε srv όπως αναφέρθηκε εδώ, παρόλα αυτά το συγκεκριμένο θέμα παραμένει. Δοκίμασα και με τις ίδιες αλλά η συμπεριφορά δεν άλλαξε.

  15. #15
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μμμμ περίεργο Θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω

    - - - Updated - - -

    προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοια θέματα με το ht801

    - - - Updated - - -

    αν μπορείς ανέβασε μας λίγο το config
    as long as we live you learn and they learn

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας