Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23
  1. #16
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.398
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    @apok: Για πες έτσι για να γίνεται συζήτηση 3-4 μοντέλα να πληρούν αυτές τις προδιαγραφές (να μη μπουκώνουν). Θα έλεγα και να ισχύει το κόστος των 6 ευρώ ανά μπουκαλάκι αλλά προφανώς αναφέρεσαι αποκλειστικά σε tank.
    Προφανώς και αναφέρομαι σε tank και τα μελάνια των 6€ για 6Κ+ σελίδες ισχύει.

    Πες μου ένα range τιμής που θες και επίσης αν θες εκτυπωτή ή MFP ( προτασή μου το MFP πάντα... δεν ξέρεις πότε θα σου κάτσει να κάνεις ένα scan )
    Socii stamus Cadimus dividui

  2. #17
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Με το μικρότερο δυνατό κόστος (να μην πω μαξ 150 ευρώ, ξέρω δεν υπάρχει τίποτα), και ναι, καλό είναι να έχει και σκάνερ. (Το φαξ εντελώς αχρείαστο σήμερα)
    hnesne

  3. #18
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    962
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    συν toner συμβατό στα 20 ευρώ για 5000 σελίδες
    Από την πείρα μου η χρήση συμβατού - ανακτασκευασμένου τόνερ σε laser στις περισσότερες περιπτώσεις σημαίνει και το τέλος του εκτυπωτή. Στη δουλειά χρησιμοποιούμε τέτοια και οι εκτυπωτές μέσα (αλλά και το τραπέζι απο κάτω) έχουν γεμίσει με τονερ. Ξέρω θα μου πει κάποιος ότι δεν πέσαμε σε καλά και μπορεί να υπάρχουν κάποια που είναι σαν τα origιnal. Ναι αλλά μέχρι να τα βρούμε πάει ο εκτυπωτής...

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ξεχάσουμε λιγο την Inkjet τεχνολογία προ δεκαετίας (που σημαίνει thermal inkjet ) και πάμε σε κάτι πιο καινούργιο θα δουμε οτι
    α) οι κεφαλές πλέον ΔΕΝ μπουκώνουν, γιατι απλά ΔΕΝ θερμαίνονται προκειμένου να εκτυπώσουν
    ( πχ precision core κεφαλές )
    β) τα tubes απο την πολλή αχρηστία το πολύ πολύ να κρατήσουν "σκουπιδάκα" και ίσως στην 1η ( μετά απο πολύ καιρό ) εκτύπωση να θέλει ένα καθαρισμό.

    Με δεδομένο οτι τα μπουκαλάκια έχουν 6€ για 6Κ σελίδες ( μαύρο ή χρώματα ) τοτε ναι, κάνε ένα καθαρισμό κεφαλής και ειναι σαν καινούργιο.

    Επίσης πολλά, πλεον, Inkjet μηχανήματα έχουν 3 χρόνια εγγύηση ( bring to base ) και η κεφαλή τους ειναι μέρος της εγγύησης.

    Αν στο τέλος υπολογίσεις και την πολυ πιο χαμηλή κατανάλωση ενέργείας και την μηδαμινή εκπομπή Co2 ( σε σύγκριση πάντα με Laser ) τότε ναι αξίζει να δώσεις κάποια € παραπάνω στο αρχικό κόστος και να πάρεις Inkjet.
    Τα προβλήματα που αναφέρω πιο πίσω με τις κεφαλές είναι σε νέους εκτυπωτές, συγκεκριμένα epson L565 tank, όπως αναφέρεις ναι υπάρχει κάλυψη για την κεφαλή στην εγγύηση, το θέμα είναι τι γίνεται μετά, η ίδια η octabit μας έλεγε πως πρέπει να εκτυπώνεις συχνά, αλλιώς έχεις θέμα.

    Αν έχεις κάποιους που δεν το έχουν αυτό το θέμα με το να χαλάει η κεφαλή, πες μερικά μοντέλα

  5. #20
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.398
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το μικρότερο δυνατό κόστος (να μην πω μαξ 150 ευρώ, ξέρω δεν υπάρχει τίποτα), και ναι, καλό είναι να έχει και σκάνερ. (Το φαξ εντελώς αχρείαστο σήμερα)
    Κοίτα σε αυτη την τιμή μόνο εκτυπωτή μπορώ να σκεφτώ
    Πχ αυτον
    Epson EcoTank L1210 C11CJ70401
    Τον βρήκα ( οχι skroutz ) στα ~160€
    Σε πολυμηχάνημα πας περίπου στο ίδιο μοντέλο
    Epson EcoTank L3210 C11CJ68401
    Αλλά τώρα πας κάνα 30άρι παραπάνω .. περίπου 190€
    Φαντάζομαι οτι απο Skroutz θα τα βρείς πιο φθηνα

    Και τα δυο αυτά έχουν μπουκαλάκια με 7500 σελίδες χρώμα και 4500 στο μαύρο με ~6€

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα προβλήματα που αναφέρω πιο πίσω με τις κεφαλές είναι σε νέους εκτυπωτές, συγκεκριμένα epson L565 tank, όπως αναφέρεις ναι υπάρχει κάλυψη για την κεφαλή στην εγγύηση, το θέμα είναι τι γίνεται μετά, η ίδια η octabit μας έλεγε πως πρέπει να εκτυπώνεις συχνά, αλλιώς έχεις θέμα.

    Αν έχεις κάποιους που δεν το έχουν αυτό το θέμα με το να χαλάει η κεφαλή, πες μερικά μοντέλα
    Λαγέ δεν εχω υπόψιν μου τέτοια μοντέλα, αλλά σου λέω με σιγουριά οτι:
    α) Η κεφαλή ( βασικά τα tubes ) δεν μπουκώνουν απο αχρηστία αλλά απο άλλες συνθήκες ( πχ πολλή σκόνη στον χώρο, πολλή ζέστη κτλ )
    Με ένα καθαρισμό κεφαλής 9 στις 10 φορές φτιάχει
    β) μπορείς να επιλεξεις έναν αυτόματο τακτικό καθαρισμό ( π.χ 1 φορά τον μήνα )
    Με τόσο χαμηλό κόστος στα μελάνια ειναι σχεδόν 0 το κόστος
    γ) Με την μέχρι τώρα εμπειρία μου στα Epson είδα οτι παίζει ρόλο το χαρτί που χρησιμοποιείς. Ξέρω μια μάρκα που αφήνει πολλή πούδρα ( ακομα και στα rollers ). Αν θες περισσότερες πληροφορίες Pm ( δεν κάνουμε και διαφήμιση )
    δ) εχω έναν L5296 περίπου 4 χρόνια τώρα. Τυπώνω μια σελίδα στους δυο μήνες ( και αν .. το θέλω μονο για σάρωση).
    Ναι έχει χρειαστεί να κάνω καθαρισμό κεφαλής για να εχω καλή ποιότητα εκτύπωσης, οχι δεν εχει χαλάσει ποτέ η κεφαλή.
    ε) εχω πάρει στον γιο μου έναν L110 . Μικρό / φθηνό μοντέλο και του έχει βγάλει 2 καραντίνες με τηλεργασία
    Socii stamus Cadimus dividui

  6. #21
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Πλάκα έχει μετά από δύο 10ετίες να ξαναγυρίσουμε στην EPSON για τον ίδιο λόγο που φύγαμε

    Ίσως το δω σαν προοπτική όταν φτάσει αυτή η ώρα.
    hnesne

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λαγέ δεν εχω υπόψιν μου τέτοια μοντέλα, αλλά σου λέω με σιγουριά οτι:
    α) Η κεφαλή ( βασικά τα tubes ) δεν μπουκώνουν απο αχρηστία αλλά απο άλλες συνθήκες ( πχ πολλή σκόνη στον χώρο, πολλή ζέστη κτλ )
    Με ένα καθαρισμό κεφαλής 9 στις 10 φορές φτιάχει
    β) μπορείς να επιλεξεις έναν αυτόματο τακτικό καθαρισμό ( π.χ 1 φορά τον μήνα )
    Με τόσο χαμηλό κόστος στα μελάνια ειναι σχεδόν 0 το κόστος
    γ) Με την μέχρι τώρα εμπειρία μου στα Epson είδα οτι παίζει ρόλο το χαρτί που χρησιμοποιείς. Ξέρω μια μάρκα που αφήνει πολλή πούδρα ( ακομα και στα rollers ). Αν θες περισσότερες πληροφορίες Pm ( δεν κάνουμε και διαφήμιση )
    δ) εχω έναν L5296 περίπου 4 χρόνια τώρα. Τυπώνω μια σελίδα στους δυο μήνες ( και αν .. το θέλω μονο για σάρωση).
    Ναι έχει χρειαστεί να κάνω καθαρισμό κεφαλής για να εχω καλή ποιότητα εκτύπωσης, οχι δεν εχει χαλάσει ποτέ η κεφαλή.
    ε) εχω πάρει στον γιο μου έναν L110 . Μικρό / φθηνό μοντέλο και του έχει βγάλει 2 καραντίνες με τηλεργασία
    Μας μπιπ τώρα!
    Αν είναι να έχουμε θέμα και με την σκόνη στον χώρο το χάσαμε το κορμί!

    Αυτό που σου αναφέρω είναι το τι μου είπανε απο Octabit, ο εκτυπωτής πρέπει να εκτυπώνει κανονικά λέει μια φορά την εβδομάδα στην χειρότερη 1 φορά τον μήνα, αν είσαι στην εγγύηση δεν είναι θέμα, πέρα απο το ότι θα μείνεις για 2 βδομάδες χωρίς εκτυπωτή, εκτός εγγύησης, πιο φθηνός βγαίνει ο Mfp που είπες πιο πίσω.

  8. #23
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.398
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας μπιπ τώρα!
    Αν είναι να έχουμε θέμα και με την σκόνη στον χώρο το χάσαμε το κορμί!

    Αυτό που σου αναφέρω είναι το τι μου είπανε απο Octabit, ο εκτυπωτής πρέπει να εκτυπώνει κανονικά λέει μια φορά την εβδομάδα στην χειρότερη 1 φορά τον μήνα, αν είσαι στην εγγύηση δεν είναι θέμα, πέρα απο το ότι θα μείνεις για 2 βδομάδες χωρίς εκτυπωτή, εκτός εγγύησης, πιο φθηνός βγαίνει ο Mfp που είπες πιο πίσω.
    Λαγέ αντίστοιχα στα οικιακά Laser αν εχεις πολλή υγρασία στον χώρο, πετρώνει το τόνερ
    Η ΟΚΤΑΒΙΤ σαν επίσημος επισκευαστής σου λέει αυτά που πρέπει.
    Η εμπειρία μου ομως λέει άλλα, υπάρχουν πολλά περισσότερα απο το " τύπωνε συχνά "
    Σου ειπα οτι μέχρι και ο τύπος του χαρτιού παίζει ρόλο. Πχ μην βάλεις για κανέναν λογο ανακυκλωμένο χαρτι
    Socii stamus Cadimus dividui

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας