Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Θέλω ν' αλλάξω το πακέτο μου για μικρότερο κόστος[*] και μάλλον χρειαστεί άλλο καλώδιο από την καμπίνα οπτικής μέχρι το σπίτι μου. Με το τωρινό καλώδιο έχω μια αψεγάδιαστη γραμμή: πιάνω 110-120mbit και δεν έχω καθόλου αποσυνδέσεις. Πόσο σπάνιο είναι μια αψεγάδιαστη γραμμή; Γιατί αν είναι σπάνιο τότε τα 10ε/μήνα που θα γλυτώσω δεν αξίζουν το ρίσκο.

    [*] Η Wind δίνει 100άρα + κινητό στα 50ε/μήνα αλλά η Vodafone δίνει τα ίδια στο κινητό με 12ε/μήνα και η 100άρα μόνη της στην Wind κάνει 26ε/μήνα οπότε γλυτώνω 120ε/χρόνο. Δεν είναι σίγουρο πως αν πάρω το κινητό θα μ' αφήσουν να κρατήσω την ίδια γραμμή (για γραφειοκρατικούς δικούς τους λόγους).

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Σπάνιο δεν είναι η απροβλημάτιστη γραμμή, ούτε η προβληματική δυστυχώς.
    Τώρα η γραμμή σου πόσο σου δίνει στο attainable;

    Θεωρητικά πάντα τα ίδια καλώδια που φτάνουν απο την καμπίνα στην οικοδομή, ακολουθούν την ίδια διαδρομή, αν υπήρχε θέμα κεντρικό θα το είχες και εσύ, όποτε μένει η περίπτωση όντως κάποιος ζευγάρι να έχει θέμα που είναι κάτι που γίνεται δυστυχώς.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κώδικας:
    Modulation Type: VDSL2
    Actual Rate(Up/Down): 10998/109998 kbps
    Attainable Rate(Up/Down): 54273/126327 kbps
    Noise Margin(Up/Down): 31/14.4 dB
    Line Attenuation(Up/Down): 2.5/4.3 dB
    Output Power(Up/Down): -3.6/13.6 dBm
    Data Path(Up/Down): Fast/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down): 1/8
    Interleave Delay(Up/Down): 0/0 ms
    INP(Up/Down): 29/30 symbols
    Profile: 17a
    LinkEncap: G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down): 0/0
    FEC Errors(Up/Down): 267/77788
    Στο παρελθόν με κάλεσαν για προσφορά 200άρας, και εκεί υπέθεσα πως το καλώδιο την σηκώνει. Από το attainable τώρα δεν φαίνεται να την σηκώνει. Βέβαια δεν με νοιάζει γιατί η 100άρα μου είναι μια χαρά.

    Αφού το ζεύγος μου είναι μια χαρά με συμφέρει να το κρατήσω και να αλλάξω το συμβόλαιο. Έχω κινητό και σταθερό με 50ε. Χρεώνουν την 100άρα 26ε στους νέους συνδρομητές και όπως φαίνεται μου χρεώνουν 24ε το κινητό. Θα πάρω το κινητό σε άλλη εταιρία με 12ε και λογικά θα μου κάνουν μια άλλη προσφορά με 26ε την 100άρα μόνη της. Αν δεν κάνουν θα ζητήσω νέα γραμμή οπότε εκεί "αναγκαστικά" θα την δώσουν στα 26ε. Τώρα αυτό είναι καλύτερο να το ρωτήσω στο αντίστοιχο τμήμα του forum για να μου πουν αν θα πάει όπως το νομίζω.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.920
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από swapjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο παρελθόν με κάλεσαν για προσφορά 200άρας, και εκεί υπέθεσα πως το καλώδιο την σηκώνει. Από το attainable τώρα δεν φαίνεται να την σηκώνει.
    Η 200άρα παίζει στα 35 MHz (προφίλ 35b) οπότε αυξάνεται και το Attainable. Στο 17a που είσαι τώρα μια άριστη γραμμή έχει περίπου 150 Mbps attainable, οπότε καλά είσαι.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από swapjim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώδικας:
    Modulation Type: VDSL2
    Actual Rate(Up/Down): 10998/109998 kbps
    Attainable Rate(Up/Down): 54273/126327 kbps
    Noise Margin(Up/Down): 31/14.4 dB
    Line Attenuation(Up/Down): 2.5/4.3 dB
    Output Power(Up/Down): -3.6/13.6 dBm
    Data Path(Up/Down): Fast/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down): 1/8
    Interleave Delay(Up/Down): 0/0 ms
    INP(Up/Down): 29/30 symbols
    Profile: 17a
    LinkEncap: G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down): 0/0
    FEC Errors(Up/Down): 267/77788
    Στο παρελθόν με κάλεσαν για προσφορά 200άρας, και εκεί υπέθεσα πως το καλώδιο την σηκώνει. Από το attainable τώρα δεν φαίνεται να την σηκώνει. Βέβαια δεν με νοιάζει γιατί η 100άρα μου είναι μια χαρά.

    Αφού το ζεύγος μου είναι μια χαρά με συμφέρει να το κρατήσω και να αλλάξω το συμβόλαιο. Έχω κινητό και σταθερό με 50ε. Χρεώνουν την 100άρα 26ε στους νέους συνδρομητές και όπως φαίνεται μου χρεώνουν 24ε το κινητό. Θα πάρω το κινητό σε άλλη εταιρία με 12ε και λογικά θα μου κάνουν μια άλλη προσφορά με 26ε την 100άρα μόνη της. Αν δεν κάνουν θα ζητήσω νέα γραμμή οπότε εκεί "αναγκαστικά" θα την δώσουν στα 26ε. Τώρα αυτό είναι καλύτερο να το ρωτήσω στο αντίστοιχο τμήμα του forum για να μου πουν αν θα πάει όπως το νομίζω.
    Σε 200αρα θα πας σε αλλο προφιλ όποτε θα είναι και διαφορετικά τα νούμερα
    δεν υπάρχει καμία εγγύηση οτι θα μείνει το ίδιο καλώδιο απο την Καμπίνα προς εσένα.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-10-2015
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ παιδιά!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας