Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-24 από 24
  1. #16
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Επανέρχομαι στο θέμα μου γιατί εδώ και 2 ώρες έχω βάλει μετρητή στο ψυγείο και δείχνει κατανάλωση 90 watt (θερμοκρασία χώρου περίπου 29 Κελσίου). Βρήκα και την ενεργειακή ετικέτα του και αναφέρει κατηγορία Α και ετήσια κατανάλωση 412 kw. Πριν λίγο έπεσε στα 4 watt, μετά πήγε στα 255 watt, θα δω αύριο πόσο θα έχει γράψει σε μία μέρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Wizard270 : 31-08-22 στις 12:05.

  2. #17
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    412Kw ετήσια / 34 Kwh το μήνα (εαν μένεις στην Σιβηρία) και σου βγάζει 3 φορές πάνω (97 Kwh) κάτι δεν πάει καλά.

    Βγάλε το μέσο όρο απο 3 μέρες (ιδανικά χωρίς ανοιξε κλείσε πόρτα)

  3. #18
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Σε ένα 24ωρο ο μετρητής έγραψε συνολικά 2,4 kw, με συνήθη κατανάλωση (όταν το κοίταζα) 90 watt, ελάχιστη στιγμιαία 2 watt και μέγιστη στιγμιαία 1325 watt.

  4. #19
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ολοκαίνουργιος ψυγειοκαταψύκτης bosch μεγάλων διαστάσεων (πλάτος 86cm, βάθος 80cm, ύψος 185cm) καταναλώνει αυτή την περίοδο max 1,5 kWh το 24ωρο σε σπίτι με κανονική χρήση
    με συνήθη κατανάλωση 90W όταν λειτουργεί

    άρα μάλλον το δικό σου λειτουργεί πολύ περισσότερες ώρες

    η ενεργειακή ετικέτα αναφέρει ετήσια 384 kWh

    προφανώς πρέπει να ζυγίσεις το κόστος νέας συσκευής, σε σχέση με το κόστος του επιπλέον ρεύματος που καταναλώνει

    επίσης το έχεις ρυθμισμένο στα κλασικά (4 βαθμοί ψύξη, -18 κατάψυξη) ή σε τίποτα ακραίο;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 01-09-22 στις 14:00.

  5. #20
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ένα 24ωρο ο μετρητής έγραψε συνολικά 2,4 kw, με συνήθη κατανάλωση (όταν το κοίταζα) 90 watt, ελάχιστη στιγμιαία 2 watt και μέγιστη στιγμιαία 1325 watt.
    2.2Kw έχω εγώ τώρα στους θερμούς μήνες, με 600+ λίτρα και άνοιγμα πολύ συχνά

    Όταν δουλεύει ο συμπιεστής έχω 120-140 (είναι μαζί και τα φαν), 250 έχει όταν ανάβει αντιστάσεις για να λιώσει πάγο στην κατάψυξη

    Τα δικά σου μου φαίνονται πολλά.
    Αλήθεια τα στοιχεία τα έχεις δεί μήπως έχουν μαζέψει σκόνη; μήπως έχει ανεμιστήρα που να τα ψύχει και έχει χαλάσει;

    Όταν η πόρτα είναι κλειστή και τραβήξεις ελαφρά νιώθεις αντίσταση ή ανοίγει χωρίς αντίσταση;

  6. #21
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    προφανώς πρέπει να ζυγίσεις το κόστος νέας συσκευής, σε σχέση με το κόστος του επιπλέον ρεύματος που καταναλώνει

    επίσης το έχεις ρυθμισμένο στα κλασικά (4 βαθμοί ψύξη, -18 κατάψυξη) ή σε τίποτα ακραίο;
    Το δικό μου είναι Bosch 13 ετών. Η ρύθμιση είναι 4 βαθμοί ψύξη και -20 κατάψυξη. Όπως λες, πρέπει να δω τι απόσβεση θα έχω με νέο ψυγείο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια τα στοιχεία τα έχεις δεί μήπως έχουν μαζέψει σκόνη; μήπως έχει ανεμιστήρα που να τα ψύχει και έχει χαλάσει;

    Όταν η πόρτα είναι κλειστή και τραβήξεις ελαφρά νιώθεις αντίσταση ή ανοίγει χωρίς αντίσταση;
    Είδα ότι υπάρχει σκόνη από πίσω, δεν έχει και μεγάλο κενό ανάμεσα στις πλευρές, 2 εκατοστά περίπου. Η πόρτα της ψύξης έχει αρκετή αντίσταση, της κατάψυξης λιγότερη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Wizard270 : 01-09-22 στις 20:28.

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικό μου είναι Bosch 13 ετών. Η ρύθμιση είναι 4 βαθμοί ψύξη και -20 κατάψυξη. Όπως λες, πρέπει να δω τι απόσβεση θα έχω με νέο ψυγείο.



    Είδα ότι υπάρχει σκόνη από πίσω, δεν έχει και μεγάλο κενό ανάμεσα στις πλευρές, 2 εκατοστά περίπου. Η πόρτα της ψύξης έχει αρκετά αντίσταση, της κατάψυξης λιγότερη.
    ίσως να έχεις θέμα πως δεν επαρκεί το κένο για να γίνει σωστά απαγωγή θερμοκρασίας απο τα στοιχεία.
    Θα σου έλεγα να καθαρίσεις την σκόνη και να αφήσεις παραπάνω κενό απο όπου μπορείς ώστε να περνάει αέρας.
    Αν όπως λες έχει αντίσταση τότε είσαι οκ απο αυτό το θέμα

  8. #23
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ρύθμιση είναι 4 βαθμοί ψύξη και -20 κατάψυξη.
    Θες να δοκιμάσεις να βάλεις -18 την κατάψυξη, και να καθαρίσεις τη σκόνη από πίσω;

  9. #24
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.588
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    κοιτα αν ειναι οντως παλιο αλλα δεν χανει απο τα κομπρεσερ και δεν εχεις λεφτα να παρεις νεο η μονη λυση που εχεις ειναι να φερεις ψυκτικο και να του πεις να αλλαξει το φρεον με r600 για ολα τα καλα που εχει το μονο κακο που εχει ειναι πως ειναι ευφλεκτο ενω το r132a δεν ειναι...
    στην ουσια παγωνει περιπου 60% πιο γρηγορα

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας