Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    07-10-2021
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Εδώ και δύο μήνες παιδεύομαι με μια βλάβη η οποία είναι κατά μεγάλο ποσοστό "δάκτυλος τεχνικού" στο καφάο της περιοχής.
    Έχω ζητήσει να μιλήσω απευθείας με κάποιον τεχνικό, είτε στα κεντρικά είτε με τους τεχνικούς της περιοχής, και η απάντηση που παίρνω είναι πως "το τεχνικό τμήμα είναι ξεχωριστό" και δεν υπάρχει τρόπος επικοινωνίας.

    Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, η γραμμή τους τελευταίους δύο μήνες έχει την εξής συμπεριφορά.

    * Απροβλημάτιστη λειτουργία τα τελευταία 5 χρόνια
    * Μείωση της ταχύτητας από τα 38 στα 30 mbps τον Μάιο
    * Δήλωσα βλάβη και προσπάθησαν να με πείσουν πως είμαι παραπάνω από το μέσο όρο της περιοχής, άρα όλα είναι καλά.
    * Μετά από άρνηση μου να κλείσει η δήλωση βλάβης, έστειλαν τεχνικό ο οποίος δεν βρήκε βλάβη στο σπίτι.
    * Προσπάθησε να μου αλλάξει το πρόγραμμα τα 30mbps "λόγο αποσυνδέσεων". Ποτέ δεν ανέφερα αποσυνδέσεις, είδε τις επανεκκηνίσεις που είχα κάνει και τις θεώρησε από μόνος του αποσυνδέσεις.
    * Ανέφερα πως αν η γραμμή δεν επανέλθει, η βλάβη θα δηλωθεί ξανά. Μόλις πήγε στο καφάο, κάτι πείραξε και η γραμμή έγινε πιο γρήγορη και από πριν.
    * Μετά από δύο μήνες απροβλημάτιστης λειτουργίας, προχθές πάλι, η γραμμή άρχισε να κλειδώνει σε χαμηλότερες ταχύτητες με τα Attainable, Noise Margin και Line Attenuation "πειραγμένα"

    Και τις δύο φορές που ξεκίνησε η βλάβη, υπήρξε επίσκεψη τεχνικού στο καφάο της περιοχής.

    Για να μην κουράζω, θέλω να επικοινωνήσω με το τεχνικό τμήμα και να μάθω με λεπτομέρειες τι ακριβώς γίνεται και για ποιον λόγο η γραμμή μου έχει τέτοια συμπεριφορά.
    Επειδή τηλεφωνικά δεν συνεργάζονται, πως μπορώ να επικοινωνήσω με το τεχνικό τμήμα;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν καλούσε ο κάθε ενας μας τον τεχνικό, τότε δεν θα προλάβαινε να κάνει τίποτα

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MichMik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή τηλεφωνικά δεν συνεργάζονται, πως μπορώ να επικοινωνήσω με το τεχνικό τμήμα;
    Aν υπάρχει επαναλαμβανόμενη βλάβη που την προωθούν στο 3ο επίπεδο(τους κατά τόπους τεχνικούς για να ελέγξουν την καλωδίωση) και δεν βρίσκουν κάποιο πρόβλημα, τότε επεμβαίνει ο τεχνικός του δευτέρου επιπέδου για να τσεκάρει την παραμετροποίηση.
    Αυτό συνήθως γίνεται τελευταίο ή μπορεί να κλείσει η βλάβη χωρίς να γίνει κάποιος έλεγχος θεωρώντας απλά ότι σ' αυτό το κομμάτι είναι όλα εντάξει και δεν έχουν πειραχτεί.
    Αν πάρεις στο 13788 και ζητήσεις να μιλήσεις με τεχνικό λέγοντας ότι είσαι του επαγγέλματος και φυσικά υπάρχει μέσα στο ιστορικό της γραμμής σου το επαναλαμβανόμενο πρόβλημα, τότε θα σε συνδέσουν για να μιλήσεις.

    Το έχω κάνει πιο παλιά και χρειάστηκε να το κάνω και πρόσφατα μετά από αυτό στο Link
    https://www.adslgr.com/forum/threads...76#post7300076
    o τεχνικός που ήρθε, είναι και φίλος, δύο φορές και είδε την καλωδίωση με διαφορετικά όργανα μου είπε(την δεύτερη φορά και αφού τα είχαμε αποκλείσει όλα) να πάρω και ζητήσω τεχνικό για να του εξηγήσω το πρόβλημα και να κοιτάξει την παραμετροποίηση της πόρτας, την οποία παρεμπιπτόντως μου είχαν αλλάξει στην αρχή του προβλήματος.
    Πήρα, του εξήγησα το πρόβλημα και μου είπε ότι θα το κοιτάξει, μετά από μερικές ώρες η γραμμή έφτιαξε και είναι πάλι χωρίς αποσυνδέσεις και διακυμάνσεις του SNR.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.938
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MichMik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και δύο μήνες παιδεύομαι με μια βλάβη η οποία είναι κατά μεγάλο ποσοστό "δάκτυλος τεχνικού" στο καφάο της περιοχής.
    Μέχρι εδώ διάβασα και κατάλαβα τι παίζει

  5. #5
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Μηνύματα
    229
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20686 kbps / 1020 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    CISCO887VA
    SNR / Attn
    6(dB) / 9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι εδώ διάβασα και κατάλαβα τι παίζει
    ...για πες κ σ εμάς τι κατάλαβες....

  6. #6
    Εγγραφή
    03-02-2013
    Περιοχή
    Κατερινη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220000/21998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Smart3
    SNR / Attn
    17.3(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εδώ εμένα παλιά που δεν είχα ίντερνετ -τηλεφωνο μετά από επίσκεψη τεχνικού ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ μου ήρθε μήνυμα ότι έγινε επίλυση του προβλήματος και έκλεισαν την βλάβη ΧΩΡΊΣ να έχω ίντερνετ.Και από την εξυπηρέτηση που κάλεσα με ρώτησαν,μας πως το έκαναν αυτό? ... Υπομονή 2 μήνες έμειναν για το συμβόλαιο.. αρκετά θέματα έχουν οι τεχνικοί λες να έχουν και εμάς στο κεφάλι τούς?

  7. #7
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Συνήθως τέτοια προβλήματα λύνονται με αλλαγή πόρτας.
    Πολύ απλό.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας