Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 37
  1. #16
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Η αλήθεια είναι χθες με την νέα σύνδεση σε οπτική ίνα νομίζω ότι πάλι με έριξαν σε CG-NAT (το ρούτερ γράφει 100.xx.xx.xx ενώ το myip δίνει 176.xx.xx.xx). Τους ζήτησα χθες να με βγάλουν αλλά μέχρι τώρα δεν βλέπω να έχει αλλάξει κάτι, παρότι το αποδέχθηκαν σαν αίτημα και είχαν πει ότι θα λυνόταν μέχρι το βράδυ.

    Όσον αφορά το Mesh της Xiaomi, το ένα ρούτερ που κάθεται με καλώδιο επάνω στο Huawei της Nova δίνει φουλ 500, αλλά το 2ο που βρίσκεται στην άλλη άκρη του σπιτιού τρώει πακέτο από τον πυρήνα του ανελκυστήρα που είναι τοποθετημένος στρατηγικά ενάμιση μέτρο από το ρούτερ της Nova και ΑΚΡΙΒΩΣ στο κέντρο του σπιτιού και το κόβει στα 2 (φτάνει με poor σινιάλο στην μπαντα των 5GHz έως 120~130Mbps). Ίσως με ένα 3ο να διορθωθεί η κατάσταση αν και δεν είμαι πολύ αισιόδοξος να πω την αλήθεια λόγω διαμόρφωσης/κάτοψης του σπιτιού.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ambu : 19-04-23 στις 11:13.

  2. #17
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Είπες πως έχεις και powerline. Εκείνο τι πιάνει; Είναι κοντά στο δεύτερο xiaomi;

  3. #18
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπες πως έχεις και powerline. Εκείνο τι πιάνει; Είναι κοντά στο δεύτερο xiaomi;
    Είναι παλιό με 100άρα θύρα δυστυχώς. Το 2ο Xiaomi ήδη πιάνει περισσότερα...
    Αν θυμάμαι καλά είναι το παρακάτω: https://www.skroutz.gr/s/36414628/TP...net.html#specs

    Το σκεφτόμουν μήπως έπαιρνα καινούργια powerlines με gigabit θύρες και καταργούσα τα παλιά αλλά δεν ξέρω αν αξίζει θα βοηθήσουν για την χρήση που τελικά τα θέλω, είναι καλύτερα ένα 3ο Xiaomi Mesh (που πάλι μπορεί να μην πετύχει τον σκοπό του)?
    Ίσως κάτι οικονομικό σαν αυτό: https://www.skroutz.gr/s/22955225/TP...net.html#specs
    Αν και αυτά είναι μόνο για LAN και δεν έχουν WiFi... βέβαια αν εξυπηρετήσουν τον σκοπό τους θα αναλάβει το 2ο Xiaomi μετά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ambu : 19-04-23 στις 16:06.

  4. #19
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλώδιο με κάποιο τρόπο δεν γίνεται να πάει στο σημείο??
    Πρίζα τηλεφώνου με καλώδιο UTP που να μετατραπεί σε δικτύου δεν υπάρχει κοντά??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #20
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώδιο με κάποιο τρόπο δεν γίνεται να πάει στο σημείο??
    Πρίζα τηλεφώνου με καλώδιο UTP που να μετατραπεί σε δικτύου δεν υπάρχει κοντά??
    Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

    Καλώδιο δεν αξίζει την φασαρία να πάει για αυτό κοιτούσα την λύση των Mesh, ειδικά μετά τις πρόσφατες εμπειρίες μου με τρύπες σε τοίχους κλπ που ήταν τραγική (όσο κι αν πρόσεξα χτύπησα καλώδια κλπ) είναι και σχετικά φρεσκοβαμμένο το σπίτι. Ήδη η ταχύτητα είναι σχεδόν 10x σε σχέση με το τι είχα πριν και δεν είναι ότι έχω τρομερές ανάγκες ή είμαι Power user για να κυνηγάω το 100% να πω την αλήθεια, απλά αν μπορώ να βελτιώσω λίγο παραπάνω τα πράγματα με ένα μικρό κόστος θα το έκανα φυσικά.

    Αν είδα καλά στις πρίζες του τηλεφώνου δεν υπάρχουν UTP καλώδια αλλά κάτι κόκκινα/μπλε. Δυστυχώς πριν 20 χρόνια που πέρασα στο σπίτι UTP καλώδια για τον συναγερμό δεν πρόβλεψα να τραβήξω επιπλέον για τυχόν δίκτυα. Τώρα αφενώς πρέπει να σκάψω το μισό σπίτι για να στείλω πίσω έστω 1 καλώδιο, αφετέρου δεν θυμάμαι και όλα τα σημεία που έστρωσα τα καλώδια του συναγερμού. Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα.

    Οπότε επιστροφή στην πιο εύκολη λύση. Επιπλέον Mesh ή αναβάθμιση του Powerline (ή και τα δύο)?
    Αλήθεια το παραπάνω powerline που έβαλα και λέει υποστηρίζει LAN1000 θα μπορεί να ανεβάσει την ταχύτητα μέχρι 500 στο 2ο Xiaomi Mesh (ή και παραπάνω μελλοντικά) ή είναι χαμένη λύση;
    Γενικά έχω διαβάσει εδώ ότι δεν εμπιστεύεστε την λύση των powerlines και φυσικά πάντα αυτή των καλωδίων είναι επικρατούσα αλλά για την ώρα είναι εκτός συζήτησης (για να μην βρεθώ εγώ εκτός σπιτιού από την γυναίκα που ήδη παραπονιέται για τα 2-3 καλώδια παραπάνω που φαίνονται λόγω FTTH).

  6. #21
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου....
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    TG585v7
    SNR / Attn
    10(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν υπάρχει powerline να πιάσει το 500αρι ακόμα και σε διπλανες πρίζες να το βαλεις.

    Ξέχνα τα powerline.

    Μία εντελώς πρόχειρη κάτοψη μπορείς να ανεβάσεις;

  7. #22
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα αφενώς πρέπει να σκάψω το μισό σπίτι για να στείλω πίσω έστω 1 καλώδιο,
    Σκάψιμο δεν χρειάζεται, απλά θα πρέπει να ανοιχτούν τα κουτιά διακλάδωσης για να περαστεί καινούργιο καλώδιο, βέβαια θα γίνουν μικρά μερεμέτια από το άνοιγμα.
    Όταν θα χρειαστεί πάλι βάψιμο να το έχεις στα υπ' όψιν.

    Προσωπικά δεν θα έδινα λεφτά για powerline αλλά για ένα επιπλέον MESH που θα έμπαινε στο ενδιάμεσο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #23
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι παλιό με 100άρα θύρα δυστυχώς. Το 2ο Xiaomi ήδη πιάνει περισσότερα...
    Αν θυμάμαι καλά είναι το παρακάτω: https://www.skroutz.gr/s/36414628/TP...net.html#specs

    Το σκεφτόμουν μήπως έπαιρνα καινούργια powerlines με gigabit θύρες και καταργούσα τα παλιά αλλά δεν ξέρω αν αξίζει θα βοηθήσουν για την χρήση που τελικά τα θέλω, είναι καλύτερα ένα 3ο Xiaomi Mesh (που πάλι μπορεί να μην πετύχει τον σκοπό του)?
    Ίσως κάτι οικονομικό σαν αυτό: https://www.skroutz.gr/s/22955225/TP...net.html#specs
    Αν και αυτά είναι μόνο για LAN και δεν έχουν WiFi... βέβαια αν εξυπηρετήσουν τον σκοπό τους θα αναλάβει το 2ο Xiaomi μετά.
    Έλεγα αν έπιανε καλά να περνούσες εκεί το backhaul μεταξύ των δυο access point. Αφού δεν, δεν νομίζω πως αξίζει να επενδύσεις.
    Αν μπορείς να βάλεις ένα ακόμα ανάμεσα στα δυο με, αν όχι οπτική επαφή, όσο λιγότερους τοίχους να παρεμβάλλονται τότε πιστεύω πως θα έχεις μεγάλη βελτίωση.

  9. #24
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου....
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    TG585v7
    SNR / Attn
    10(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν έχεις επαφή χωρίς τοίχο μεταξύ των nodes όσες πορτες και να έχει ενδιάμεσα θα έχεις σήμα που θα τερματίζει η 500αρα.

    Απλά επαφή στην ευθεία χωρις τοίχο ή έστω μόνο έναν και μόνο μεσοτοιχια.

    Αυτός να είναι ο στόχος σου. Τώρα αν θες τρίτο node για να γίνει αυτό δυστυχώς θες και τρίτο.

    Αλλά μην δώσεις λεφτά για powerline. πεταμένα λεφτά για οτιδήποτε πάνω από 100αρα γραμμή

  10. #25
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Από τοίχους δυστυχώς άλλο τίποτα... οπότε είμαι μάλλον απαισιόδοξος. Δεν ξέρω ίσως περίμενα θαύματα από τα Xiaomi από τα θετικά σχόλια και έλεγα μήπως κάνω κάτι λάθος. Επειδή μέχρι σήμερα τα υφιστάμενα powerlines έκαναν σχετικά αξιοπρεπή δουλειά (τι θα μπορούσαν να κάνουν βέβαια σε 14άρα γραμμή αν και τώρα δίνουν 50~80 ανάλογα τα κέφια τους), έλεγα αν έκανα δουλειά με ένα gigabit powerline (από τα 1000 να κατέβω με "απώλειες" στο μισό της απόδοσης τους θα ήταν κέρδος). Βέβαια είχα διαβάσει εντυπώσεις και σχόλια σας από προσωπικές σας εμπειρίες οπότε ήδη είχα εισπράξει γενικά αρκετό αρνητισμό απέναντι τους.

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  HOUSE.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  127,2 KB 
ID: 247724


    Τέλος πάντων για να μην το κουράζω πολύ, μάλλον θα τραβήξω δοκιμαστικά ένα καλώδιο μακρύ UTP από το Huawei για να πάω το Mesh 1 στην υποψήφια θέση για το "πιθανή αγορά 3ου", να δω αν θα βελτιώσει κάτι σε αξιόλογο βαθμό αν και το βλέπω πολύ χλωμό με 3 τοίχους, καθρέπτες και ντουλάπια/βιβλιοθήκες στην διαδρομή. Θα μου πεις από τα 8-12 έχεις πάει στα 140~180+ στο μισό σπίτι και γκρινιάζεις; Ουσιαστικά στο σημείο που ήθελα τα 500 (σαλόνι) τα έχω και υποτίθεται ότι η αρχική σκέψη πέρυσι που έκανα την αίτηση ήταν για τα 200mbps. Δεν είμαι κανένας power user και δεν ασχολούμαι πολύ πια με το gaming ή με το computing στο σπίτι. Απλά είναι ξέρετε αυτό το ότι έχεις κάτι δυνητικά "διαθέσιμο", μπορείς με μία μικρή αλλαγή/boost/κόστος να το πιάσεις ή έστω να το πλησιάσεις να μην το κάνεις;

    Ευχαριστώ πολύ.

  11. #26
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι χθες με την νέα σύνδεση σε οπτική ίνα νομίζω ότι πάλι με έριξαν σε CG-NAT (το ρούτερ γράφει 100.xx.xx.xx ενώ το myip δίνει 176.xx.xx.xx). Τους ζήτησα χθες να με βγάλουν αλλά μέχρι τώρα δεν βλέπω να έχει αλλάξει κάτι, παρότι το αποδέχθηκαν σαν αίτημα και είχαν πει ότι θα λυνόταν μέχρι το βράδυ.
    Μπες στο τσατ από κινητό μέσω της σελίδας τους.. Γράψε τι θες και επέλεξε τεχνική υποστήριξη.. Αν δεν το έχεις κάνει ήδη.. Θα στο βγάλουν..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #27
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπες στο τσατ από κινητό μέσω της σελίδας τους.. Γράψε τι θες και επέλεξε τεχνική υποστήριξη.. Αν δεν το έχεις κάνει ήδη.. Θα στο βγάλουν..
    Σε ευχαριστώ πολύ.

    Έχεις δίκιο για το chat. Προ οπτικής το είχα κάνει μέσω του app chat και είχε λυθεί άμεσα και χωρίς ιδιαίτερη ενασχόληση από μέρους μου μέσα στο Πάσχα κιόλας. Με το που έβαλαν οπτική πάλι CG-ΝΑΤ, είπα να πάρω τηλέφωνο γιατί ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, τελικά δεν έγινε δουλειά παρόλες τις διαβεβαιώσεις. Οπότε δοκίμασα την πεπατημένη ήτοι από το app chat και λύθηκε επιτόπου.

  13. #28
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ.

    Έχεις δίκιο για το chat. Προ οπτικής το είχα κάνει μέσω του app chat και είχε λυθεί άμεσα και χωρίς ιδιαίτερη ενασχόληση από μέρους μου μέσα στο Πάσχα κιόλας. Με το που έβαλαν οπτική πάλι CG-ΝΑΤ, είπα να πάρω τηλέφωνο γιατί ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, τελικά δεν έγινε δουλειά παρόλες τις διαβεβαιώσεις. Οπότε δοκίμασα την πεπατημένη ήτοι από το app chat και λύθηκε επιτόπου.
    Εγώ όπως σου έγραψα το έκανα και μου το έκαναν αμέσως...
    Βέβαια εγώ ήθελα public για ddns και για να μπαίνω στο ρουτερ από μακριά..
    Αλλά το συγκεκριμένο ρουτερ μας δεν μου έκανε τη χάρη... Γιατί έχει προστασία και δεν αφήνει το μενού του να βγαίνει έτσι χύμα στο ίντερνετ.. Αλλά τι να κάνουμε; Υγεία..
    Στον τεχνικό πάντως για κάμερες είπα και το έβγαλε μέσα σε λίγα λεπτά το cgnat...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #29
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Έχει δοκιμάσει κανείς με 3 modules για εν σειρά Mesh - αν γίνεται - να μου πει εντυπώσεις; Τα δύο που έχω κρίνονται ανεπαρκή να.καλυψουν όλο το σπίτι. Θέλω να ξέρω αν θα δουλέψει να βάλω ένα ενδιάμεσα από τα υπάρχοντα δύο σαν γέφυρα ή δουλεύουν μόνο σε ακτίνα σε σχέση με το κεντρικό (parent) ρούτερ. Μια δοκιμή που έκανα με ένα AX3200 της ίδιας εταιρείας με πολλές υποσχέσεις κλπ ήταν αποτυχημένη και με έβαλε σε πολλές σκέψεις.

    Ναι ΟΚ μόνο η δομημένη καλωδίωση θα κάνει δουλειά αλλά όχι τώρα καθώς σε φρεσκοβαμμένο σπίτι δεν ανοίγουμε αυτή την περίοδο τέτοιες κουβέντες. Δεν φοβάμαι τον χωρισμό, αλλά τον αποχωρισμό από την ζωούλα μου.

    Επίσης, συγχωρέστε με που επιμένω. Άποψη για να ανέβει πάνω από 150 το δεύτερο απομακρυσμενο mesh, με 1Gbps PLC (μονοφασικές πίνακας, 1 όροφος, 20-30 μέτρα καλώδια) θα ανέβει καθόλου αξιόλογα (500αρα έχω) ή και αυτά πεταμένα λεφτά; Δεν έχω και κανέναν γνωστό που να έχει τέτοια να τα δοκιμάσω.

    Ευχαριστώ πολύ

  15. #30
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει δοκιμάσει κανείς με 3 modules για εν σειρά Mesh - αν γίνεται - να μου πει εντυπώσεις; Τα δύο που έχω κρίνονται ανεπαρκή να.καλυψουν όλο το σπίτι. Θέλω να ξέρω αν θα δουλέψει να βάλω ένα ενδιάμεσα από τα υπάρχοντα δύο σαν γέφυρα ή δουλεύουν μόνο σε ακτίνα σε σχέση με το κεντρικό (parent) ρούτερ.
    Δες την εικονα στην ενότητα "Πώς λειτουργεί το Mesh WiFi;" που απανταει το ερωτημα σου
    https://www.tp-link.com/gr/mesh-wifi/

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας