Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-37 από 37
  1. #31
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου....
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    TG585v7
    SNR / Attn
    10(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ambu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει δοκιμάσει κανείς με 3 modules για εν σειρά Mesh - αν γίνεται - να μου πει εντυπώσεις; Τα δύο που έχω κρίνονται ανεπαρκή να.καλυψουν όλο το σπίτι. Θέλω να ξέρω αν θα δουλέψει να βάλω ένα ενδιάμεσα από τα υπάρχοντα δύο σαν γέφυρα ή δουλεύουν μόνο σε ακτίνα σε σχέση με το κεντρικό (parent) ρούτερ. Μια δοκιμή που έκανα με ένα AX3200 της ίδιας εταιρείας με πολλές υποσχέσεις κλπ ήταν αποτυχημένη και με έβαλε σε πολλές σκέψεις.

    Ναι ΟΚ μόνο η δομημένη καλωδίωση θα κάνει δουλειά αλλά όχι τώρα καθώς σε φρεσκοβαμμένο σπίτι δεν ανοίγουμε αυτή την περίοδο τέτοιες κουβέντες. Δεν φοβάμαι τον χωρισμό, αλλά τον αποχωρισμό από την ζωούλα μου.

    Επίσης, συγχωρέστε με που επιμένω. Άποψη για να ανέβει πάνω από 150 το δεύτερο απομακρυσμενο mesh, με 1Gbps PLC (μονοφασικές πίνακας, 1 όροφος, 20-30 μέτρα καλώδια) θα ανέβει καθόλου αξιόλογα (500αρα έχω) ή και αυτά πεταμένα λεφτά; Δεν έχω και κανέναν γνωστό που να έχει τέτοια να τα δοκιμάσω.

    Ευχαριστώ πολύ
    Αν δεν σε καλύπτουν 2 nodes τότε μόνο καλώδιο ή tri-band mesh σύστημα. Με τα dual band θα χάσεις μισή ταχύτητα αν βάλεις 3ο node.

    Τα tri-band είναι πανάκριβα οπότε ή καλώδιο ή τα χοντρό σκας ή δεν ασχολείσαι.

    powerline δεν φτάνουν ταχύτητες πάνω από 200 σχεδόν ποτέ. Σταθερά μεν χωρίς bandwidth δε.

  2. #32
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Raven84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν σε καλύπτουν 2 nodes τότε μόνο καλώδιο ή tri-band mesh σύστημα. Με τα dual band θα χάσεις μισή ταχύτητα αν βάλεις 3ο node.
    Που ακριβώς το διάβασες αυτό??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #33
    Εγγραφή
    28-06-2005
    Περιοχή
    Κάπου....
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    TG585v7
    SNR / Attn
    10(dB) / 24(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που ακριβώς το διάβασες αυτό??
    Βackhaul με dual band εχεις παντου bottlenecks.Ισως την παλεψει στα 500 αλλα παραπανω ποτε.
    Θα σου τρωει το bw για την επικοινωνια μεταξυ των node και μετα θα ζητας και εσυ bw στην συσκευη σου
    Σε triband η εξτρα γινεται dedicated και δεν τρωει απο την ουτως η αλλως περιορισμενη 2,4 και απο την 5αρα.

    Το μιση εννοειται δεν ισχυει αλλα υπαρχει μεγαλη μειωση.

  4. #34
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Raven84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε triband η εξτρα γινεται dedicated και δεν τρωει απο την ουτως η αλλως περιορισμενη 2,4 και απο την 5αρα.
    Αν έχεις πολλές συσκευές που λειτουργούν στα 5GHz και έχεις διαπιστώσει ότι υπάρχει καθυστέρηση στην επικοινωνία τότε και μόνο τότε αξίζει να δώσεις λεφτά για τα συγκεκριμένα.
    https://www.leadsrating.com/routers/...d-vs-tri-band/

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Raven84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μιση εννοειται δεν ισχυει αλλα υπαρχει μεγαλη μειωση.
    Τώρα συμφωνούμε, γιατί με την MIMO τεχνολογία έχουν βελτιωθεί κατά πολύ οι ταχύτητες μεταξύ των συσκευών.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #35
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Το AX3200 έχει 4 MIMO, σε αντίθεση με το AX3000 που έχει 2. Μου κάνει εντύπωση που ειναι τόσο απογοητευτικά τα αποτελέσματα. Σίγουρα συνδέθηκε ως κόμβος mesh;

  6. #36
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Για αυτό ακριβώς το πήρα και εγώ με το σκεπτικό ότι θα είναι καλύτερα με ένα τέτοιο αντί ενός πύργου AX3000 επιπλέον. Να κάνω γέφυρα και να δώσω στο πιο μακρινό καλύτερο σήμα.

    Ναι το έβλεπα σαν νέο κόμβο μετά το κεντρικό ρουτερ σε μορφή αστεριού πάντα. Όπου και να το έβαζα, ακόμη και αφαιροντας το δεύτερο AX3000, μου έδινε πάντα χαμηλότερες ταχύτητες από τον δεύτερο κόμβο AX3000 που είχα ήδη στην ίδια θέση.

  7. #37
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Μηνύματα
    128
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG8145V5
    Λοιπόν, σε συνέχεια του παραπάνω μου μηνύματος:

    1. Τι έχω αυτή την στιγμή: 1 διπλό κιτ του Xiaomi AX3000 (το πρώτο είναι σε επιλογή Access Point):
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20230411_114400_com.xiaomi.smarthome.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  129,7 KB 
ID: 248141


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  MESH_1.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  146,5 KB 
ID: 248133

    2. Θέλω να κάνω: 1 διπλό κιτ του Xiaomi AX3000 + προσθήκη επιπλέον ρούτερ/mesh:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  MESH_2.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  175,9 KB 
ID: 248134

    3. Τι έγινε τελικώς μετά από προμήθεια νέου ρούτερ:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  MESH_3.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  180,6 KB 
ID: 248138

    4. Η παρακάτω εικόνα είναι από το site της Xiaomi. Θεωρητικά θα έπρεπε να έχω το 2. αλλά τουλάχιστον με το AX3200 ΔΕΝ τα κατάφερα. Αναρωτιέμαι γιατί...
    Εγώ δοκίμασα το AX3200 λόγω κεραιών και καλύτερων χαρακτηριστικών, αν λειτουργούσε όπως το ήθελα, θα το κάρφωνα σε τοίχο σε ενδιάμεσο "στρατηγικό" σημείο για να πάρω τα μέγιστα αλλά ΔΕΝ.
    Δοκίμασα να το βάλω και τρίτο εν σειρά αλλά πάλι αποτυχία (πίσω από τα AX3000). Δεν ήθελα να το βάλω πρώτο καθαρά λόγω του ότι στο σημείο που έχω το αρχικό ρούτερ δεν δίναται να μπει αυτό (λόγω χώρου/εμφάνισης). Συνδέθηκε και έκανε Mesh, εμφανίστηκε στο App αλλά πάντα σε μορφή ακτίνας ή έστω μόνο του όταν αφαιρούσα τον δεύτερο πύργο που είχα για να κάνω τα διάφορα tests. Επίσης στις ίδιες θέσεις με το δεύτερο AX3000 (όταν είχα μόνο 2 συσκευές είτε το AX3000 είτε το AX3200) το AX3200 έδινε χαμηλότερα νούμερα συνδεσιμότητας/ταχυτήτων ειδικά στο upload (εώς και 50% λιγότερο) σε πολλαπλά τεστ από διάφορες συσκευές. Αναρωτιέμαι τώρα, αν έπαιρνα ένα επιπλέον AX3000 (μονό κτι) θα λειτουργήσει σαν ενδιάμεσος κόμβος ή κάτι δεν το επιτρέπει αυτό (ίσως επειδή έχω το πρώτο σε επιλογή Access Point και όχι ρούτερ);

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  MESH_4.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  65,2 KB 
ID: 248140

    https://www.mistore-greece.gr/Produc...-(2-pack).aspx

    Είναι συμβατά και έκανα επιτυχώς "mesh" αλλά όχι εν σειρά, πάντα σε ακτίνα.
    *Το Xiaomi Router AX3200 υποστηρίζει ασύρματη δικτύωση mesh με το ίδιο μοντέλο ή με τα Mi Router AX9000, Xiaomi Mesh System AX3000 (2-Pack), Xiaomi Mesh System AX3000 (1-Pack) για έως 10 συνολικά συσκευές.
    https://www.mistore-greece.gr/Produc...er-ax3200.aspx
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ambu : 02-05-23 στις 10:06.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας