Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    16-08-2022
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπορεί κάποιος καλός άνθρωπος να μου εξηγήσει πως μπλέκεται ο διαχειριστής και πως ζητάνε την συναίνεσή του ή την υπογραφή του (και μετά σου λένε ακόμα και ένας να θέλει είναι υποχρεωμένος να υπογράψει).

    4463/2017 στο ΦΕΚ 40/Α/30-3-2017
    Άρθρο 8

    Πρόσβαση σε υλική υποδομή εντός κτιρίου

    (Άρθρο 9 της Οδηγίας 2014/61/ΕΕ)

    (Παράγραφος)6. Αν δεν υπάρχει διαθέσιμη υποδομή εντός κτιρίου προσαρμοσμένη σε υψηλές ταχύτητες, οι πάροχοι δημόσιων δικτύων επικοινωνιών έχουν δικαίωμα: α) τερματισμού του δικτύου τους στο χώρο του συνδρομητή, εφόσον συμφωνεί ο συνδρομητής ή και β) τερματισμού του δικτύου τους σε νέο σημείο πρόσβασης σε κοινόχρηστο ή κοινόκτητο χώρο του κτιρίου όπου θα εγκαθίσταται νέος κεντρικός κατανεμητής, σύμφωνα με τις προδιαγραφές της 41020/819/2012 κοινής απόφασης των Υπουργών Οικονομίας, Ανάπτυξης και Τουρισμού, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων και Περιβάλλοντος και Ενέργειας (Β΄ 2776). Στην περίπτωση β΄ οι πάροχοι μπορούν να εγκαθιστούν ενεργό εξοπλισμό και κάθετο κατανεμητή - κάθετη καλωδίωση, όπου αυτό απαιτείται για την ολοκλήρωση του τερματισμού της εσωτερικής καλωδίωσης στο χώρο των συνδρομητών ή και τελικών χρηστών. Για την υλοποίηση των ανωτέρω εργασιών, η πρόσβαση σε κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους του κτιρίου επιτρέπεται κατόπιν κοινοποίησης στον διαχειριστή ή εκπρόσωπο της Γενικής Συνέλευσης συνιδιοκτητών και εφόσον, εντός μηνός από την ανωτέρω κοινοποίηση, δεν γνωστοποιηθεί στον ενδιαφερόμενο ομόφωνη απόφαση της Γενικής Συνέλευσης των συνιδιοκτητών περί άρνησης ως προς την υλοποίηση των ανωτέρων εργασιών. Αν για τις ανωτέρω εργασίες δεν αρκεί η πρόσβαση σε κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους του κτιρίου αλλά απαιτείται πρόσβαση σε ιδιωτική ιδιοκτησία, οι εργασίες υλοποιούνται μετά τη συναίνεση του ιδιοκτήτη ο οποίος μπορεί να ζητήσει από τον ενδιαφερόμενο πάροχο δημόσιου δικτύου επικοινωνιών μελέτη επιπτώσεων και αποκατάστασης και υπογραφή σχετικού συμφωνητικού. Σε κάθε περίπτωση, οι πάροχοι δημόσιων δικτύων ηλεκτρονικών επικοινωνιών που εγκαθιστούν υποδομή εντός κτιρίου, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου, οφείλουν να ελαχιστοποιούν τις επιπτώσεις στην κοινόχρηστη ή κοινόκτητη ή ιδιωτική ιδιοκτησία χρησιμοποιώντας την υφιστάμενη φυσική υποδομή, η οποία είναι διαθέσιμη στο κτίριο, να αποκαθιστούν πλήρως τα στοιχεία των ιδιωτικών ή κοινόχρηστων ή κοινόκτητων ιδιοκτησιών που επηρεάζονται κατά τις εργασίες εγκατάστασης της υποδομής και πριν από την πραγματοποίηση των εργασιών να ενημερώνουν το νόμιμο εκπρόσωπο των ιδιοκτητών για το είδος των εργασιών που θα πραγματοποιηθούν και τον τρόπο αποκατάστασης των χώρων.

    Δεν λέει πουθενά για συναίνεση ή υπογραφή (άρα καταλαβαίνω με τα φτωχά μου Ελληνικά ότι ούτε καμία υποχρέωση να υπογράψει έχει ούτε και όμως ότι απαιτείται).

    Εγώ καταλαβαίνω ότι το μόνο που θέλει είναι κοινοποίηση και αναμονή 1 μήνα (η υπογραφή μπορεί να βοηθήσει να συντμηθεί ο χρόνος και να αρχίσουν τα έργα αμέσως αφού οι ενδιαφερόμενοι πάροχοι μπορούν να είναι βέβαιοι τσακ μπαμ).
    Εγώ ταλαιπωρούμε 6 μήνες τώρα με έναν διαχειριστή 80-90 χρονών (πολυτεχνείο ναυπηγός μηχανικός) που έχει μείνει σίγουρα στις εφαρμογές και στην τεχνολογία πριν 50-60 χρόνια (τότε που σπούδαζε αυτός) και πιστεύει ότι είναι απάτη και δεν έχουμε οπτικές ίνες..

    Δηλαδή δεν λέει καν εξώδικο (απλώς αν στείλεις δικαστικό επιμελητή έχεις απόδειξη για την ημερομηνία της κοινοποίησης).

    Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορούν οι πάροχοι να πουν στο Νομικό Τμήμα έχε μου έτοιμη μια κοινοποίηση (εγώ θα αλλάζω μόνο διεύθυνση και ονόματα) να την δώσουν σε ένα δικαστικό επιμελητή να επιδόσει στην Διεύθυνση (Σημείωση Διαχειριστής ή Εκπρόσωπος) στον θυρωρό να περιμένουν 1 μήνα (σίγουρα ομόφωνη άρνηση δεν μπορούν να πάρουν αφού ακόμα και νοικιάρης να είναι ο άλλος ο σπιτονοικοκύρης που θα αρνηθεί θα του μείνει το διαμέρισμα ξενοίκιαστο ίσως με το να το ξέρει ο διαχειριστής ότι σε 1 μήνα τα έργα θα γίνουν σίγουρα να υπογράψει να τελειώνουμε). Και τελειώσαμε σε 1 μήνα το πολύ. Εγώ 6 μήνες ταλαιπωρούμε και δεν είμαι καν νοικιάρης (δικιά μου η καλύβα)

    Μήπως δεν ξέρω Ελληνικά ή μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ο πάροχος σου ζητάει υπογραφή γιατί δεν έχει καμία όρεξη να τρέχει στα δικαστήρια όταν θα τον καλέσουν οι άλλοι ένοικοι ή ο διαχειριστής.
    Είναι στα δικαιώματα του να ζητήσει την υπογραφή του διαχειριστή, όποτε καλό θα είναι να βρείς εναν τρόπο να την έχεις

    - - - Updated - - -

    σχετικό νήμα
    Και εδώ

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας