Εμφάνιση 1-14 από 14

Θέμα: wind + voip + pbx?

  1. #1
    Εγγραφή
    01-07-2013
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Question
    Καλησπέρα παιδιά,

    Διαβάζω το φορουμ για ωρες και νομιζω εχω καταλαβει καποια πραγματα, αλλα θέλω τα φωτα σας για να δω τι μπορω να κανω:

    Σε λιγο καιρο περιμενω να μου γινει η συνδεση στη wind οπτικη ινα 200. Η τηλεφωνικη γραμμη θα ειναι μεσω ιντερνετ, οπως καταλαβαινω οτι γινεται σε τετοιες συνδεσεις.

    Δυστυχως ομως wind δεν δινει τους κωδικους συνδεσης ωστε με δικη μου συσκυεη να χρησιμοποιω τηλεφωνικη γραμμη.

    Αυτο που θελω ειναι το εξης:

    να εχω ενα ειδους τηλεφωνικου κεντρου και οταν με παιρνουν στο σταθερο να χτυπα σε 3-4 κινητα τηλεφωνα μεσω ιντερνετ, να υπαρχει τηλεφωνητης αν δεν απαντησει καποιο από αυτά, να υπάρχουν ωρες αργα το βράδυ που να παιζει αυτοματα τηλεφωνητη κλπ καθώς και να μπορω να καλω απο το κινητο μεσω ιντερνετ κανοντας χρηση της γραμμης του σταθερου

    Αυτο είναι εφικτο αρχικά ;

    και γινεται αν συνδεσω στο ρουτερ της wind ενα raspberry με το asterisk? πρέπει να αγορασω frisk?

    απο αξιοπιστια ξερετε πως θα ειναι; θα εχει καλη ποιοτητα κλησης κλπ, αν ας πουμε τα κινητα εχουν καλο ιντερνετ;

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ θερμα για καθε επεξηγηση!

  2. #2
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αυτό που ζητάς γίνεται.

    Για να συνδέσεις ένα raspbx με το ρούτερ θα χρειαστείς και έναν ATA όπως το grandstream ht813.

    Μία άλλη λύση είναι να πάρεις το Fritz Box 7390 που είναι φτηνό στο ebay και να κάνεις τη δουλειά σου με αυτό.

    Όποια λύση και να κάνεις είναι κανόνας να χρησιμοποιήσεις vpn εκτός σπιτιού σου, για να μην έχεις προβλήματα με τους παρόχους κινητής, τα διάφορα wi-fi σε καφετέριες ή άλλα σημεία που θα είσαι.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-07-2013
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Θενκς!

    1. Ειναι σιγουρο οτι το fritzbox μπορει να δουλειψει με wind? γιατι βλεπω σε διαφορα σημεια στο ιντερνετ να λενε οτι wind εχει κλειδωσει τελειως το συστημα

    2. Με το fritzbox μπορει να γινει το εξης σεναριο;;; :

    Δεχομαι κληση στο σταθερο, προωθει την κληση σε 3 κινητα τηλεφωνα εκτος του σπιτιου που ιεναι συνδεδμενα μεσω ιντερνετ, αν δεν απαντησει κανενα από αυτά μετά από 10 δευτερολεπτα να βγει τηλεφωνητης και να κρατησει το μηνυμα;

    Το ψαχνω στο ιντερνετ αν αυτο ειναι εφικτο αλλα δν μπορω να βρω σαφη απαντηση.

    Ευχαριστώ!

  4. #4
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το Fritz box θα το χρησιμοποιήσεις για την τηλεφωνία.

    Όσο αναφορά τον τηλεφωνητή θα πρέπει να το ψάξω.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Με wind ο μονος τροπος ειναι να περασεις απο αναλογικο (η isdn) interface. Ακριβη συχνα λυση, με παρα πολλα θεματα ποιοτητας ειδικοτερα στα αναλογικα και οταν απο πισω ειναι voip (με την ηχω και τη χαμηλη ενταση να ειναι τα κυριοτερα)

    Εαν χρειαζομουν κατι τετοιο, θα εκανα εκτροπη εισερχομενων σε voip και θα το χειριζομουν απο κει. Ουτως η αλλως ετσι οπως το σκεφτεσαι, για να καλεσεις 3 κινητα ταυτοχρονα θες αλλα τρια καναλια φωνης, περα απο το εισερχομενο της wind. To να τα καλεσεις σε σειρα και στο τελος τηλεφωνητης δεν εχει νοημα, κανεις δεν θα περιμενει τοσο, στη καλυτερη.
    (χωρια οτι θα πρεπει τα κινητα να μην προωθουν στο δικο τους τηλεφωνητη.) Γενικα ΔΕΝ.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ναι δυστυχώς με την WIND θα πρέπει να γίνει από την έξοδο τηλεφωνίας του router στην είσοδο ενός μετατροπέα είτε είναι ΑΤΑ είτε είναι Fritz.

    Όταν τα κινητά θα έχουν πάνω κάποιο softphone και θα είναι εσωτερικά ενός κέντρου τότε δεν χρειάζονται παραπάνω κανάλια φωνής. Η μόνη δυσκολία είναι να θυμούνται να ενεργοποιούν το vpn όταν είναι εκτός wi-fi οικίας.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειναι γνωστο οτι αν παιζουμε με softphones τοτε αν δεν υπαρχουν push notifications, ειτε αποχαιρετας τη μπαταρια, ειτε χανεις εισερχομενες.

    Και τα push για να προλαβεις εισερχομενη, πρεπει να ειναι ολα τζι τζι. Σημα, κινητο, firmare κλπ (και να το ελεγχεις και καθε λιγο)

    Πρακτικα εκτροπή, με voip συνδρομη σε τριτο πάροχο.

  8. #8
    Εγγραφή
    01-07-2013
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    άρα παιδιά για να καταλάβω, ειναι πολυ πιθανον με μια λυση τυπου fritzbox να εχω προβλημα ποιοτητας των κλησεων ε;

    το να κανω εκτροπη για τις εισεχρομενες σε voip αριθμο ειναι μια επιλογη. και μετά θα μπορουσα να εχω τα android κινητά με ενα sip app και μεσω του fritz να κανω εξερχομενες;

    γενικα μαλλον λεω να παρω αυτο το fritzbox που προταθηκε και ειναι φθηνο, να κανω μερικα πειραματα να δω πως μπορει να λειτουργησει.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Η λυση με την προωθηση ... προυποθετει οτι θα εχεις "υπολοιπο" και στο voip νουμερο .


    Εγω εδω και πολλα χρονια εχω λυσει το προβλημα με τα voip .

    πχ ειχα το 210-5555555 νουμερο με ιντερνετ .

    Εκανα ΝΕΑ συνδεση με νεα αριθμοδοτηση .
    Αφου ενεργοποιηθει , εκανα φορητοτητα το νουμερο μου που ηθελα να κρατησω ,στη Modulus .
    σε 3 εργασιμες ειχε ολοκληρωθει και ταυτοχρονε ειχα απεμπλακει απο τον παλιο βρογχο .

    οποτε πλεον ειμαι με ενα νουμερο που εχει 2 ταυτοχρονα καναλια φωνης , και τα χρησιμοποιω οπως και οπου θελω .

    Ειδικα αν ΔΕΝ εχεις καποιο νουμερο που θελεις να κρατησεις ... μπορεις να διαλεξεις ενα που να σου αρεσει .

    τωρα σχετικα με το fritz .... απο voip γινεται αναλογικο . και απο αναλογικο γινεται voip . και μετα το στελνεις σε app.
    δεν ξερω τι αποτελεσμα θα βγει .





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgew Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε λιγο καιρο περιμενω να μου γινει η συνδεση στη wind οπτικη ινα 200. Η τηλεφωνικη γραμμη θα ειναι μεσω ιντερνετ, οπως καταλαβαινω οτι γινεται σε τετοιες συνδεσεις.
    τι ακριβως εχεις κανει ? φορητοτητα ? νεα συνδεση ? νεα αριθμοδοτηση ?
    οπτικη ειναι σχετικο. θα ειναι οντως ινα μεχρι το σπιτι ? ή vdsl που το ονομαζουν fiber ?
    The gr81 .

  10. #10
    Εγγραφή
    01-07-2013
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    οπτικη ως το σπιτι θα εχω. αγνωστο βεβαια ποτε θα φτασει.

    περιμενω να ερθει το fritzbox και θα το δοκιμασω προσωρινα με την υπαρχουσα αναλογικη γραμμη να δω πως παει

  11. #11
    Εγγραφή
    01-07-2013
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    να ρωτησω, το fritzbox πως πρεπει να το συνδεσω ωστε να λειτουργει το vpn, ενώ για το ιντερνετ κλπ να εχω το ρουτερ τς wind?

    με αυτον τον τρόπο:

    https://en.avm.de/service/knowledge-...scaded-router/

  12. #12
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Setting up the FRITZ!Box as an IP client

    Assignment of cables, adapters, and sockets
    Για την τηλεφωνία από το άλλο router προς το fritzbox.
    Με ένα καλώδιο δικτύου που στην μια άκρη έχει το rj45 με το πρότυπο 568Α, και στην άλλη άκρη το πορτοκαλί ζεύγος στις δυο μεσαίες ακίδες του rj11.

  13. #13
    Εγγραφή
    01-07-2013
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    στο λινκ που μου εστειλες βλεπω ότι:
    Parental controls, the online meter, guest access, VPN connections, and all functions that require a public IP address (for example port sharing) are not available in IP client mode.

    Αρα πως θα συνδεομαι μεσω vpn εκτος wifi;

    * στο δικο μου λινκ αν το σεταρω ως cascaed router λεει οτι ενδεχεται να λειτουργει το vpn

  14. #14
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Για το vpn δεν το πρόσεξαν ότι θα είναι και αυτό έκτος.
    Για την τηλεφωνεία σαν cascade θα είναι εντάξει. Θα κάνεις τις ανάλογες port forwarding στο fritz

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας