Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    07-06-2005
    Περιοχή
    Αθήνα, Κ.Πατήσια
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΓΚΛΗ
    Καλημέρα, ψάχνω εταιρεία για σταθερή τηλεφωνια μονο για τους γονείς μου (80 ετων) που δεν χρειάζονται τιποτα άλλο εκτός από σταθερή τηλεφωνια χωρίς προβλήματα.

    Επικοινωνησα με την Forthnet/Nova στους οποιους ειμαι πελάτης απειρα χρονια, δεν εχουν χωρις ιντερνετ.

    Υπάρχει κάποιο τέτοιο πρόγραμμα σε κάποια εταιρεία?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

    "That's what happens when Earth f*cks with Space... never forget that..."

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.312
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Η Cosmote διαφημίζει το COSMOTE Home Telephony, από 60 λεπτά προς σταθερά με 17,82 πάγιο μέχρι απεριόριστα με 24,17. Η Vodafone το έχει καλά κρυμμένο, το ονομάζει Vodafone Home Telephony, για τιμές θα πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο. Νομίζω είναι στα 18-19 ευρώ με απεριόριστα σταθερά, με +1 ευρώ δίνουν και internet. Προσοχή, το ότι δίνουν πακέτο μόνο τηλεφωνίας δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι δεν το δίνουν μέσω internet και router.

    Αφού ενημερωθείς, γράψε κι εδώ αν δεν σου κάνει κόπο.
    hnesne

  3. #3
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Η τηλεφωνία ποία παρέχεται μέσω Internet το λεγόμενο voip.
    Οπότε στο τέλος όλα είναι πόσο κοστίζει και όχι αν μαζί σου δίνουν και internet ή όχι.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-06-2005
    Περιοχή
    Αθήνα, Κ.Πατήσια
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΓΚΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Cosmote διαφημίζει το COSMOTE Home Telephony, από 60 λεπτά προς σταθερά με 17,82 πάγιο μέχρι απεριόριστα με 24,17. Η Vodafone το έχει καλά κρυμμένο, το ονομάζει Vodafone Home Telephony, για τιμές θα πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο. Νομίζω είναι στα 18-19 ευρώ με απεριόριστα σταθερά, με +1 ευρώ δίνουν και internet.
    Να είσαι καλα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσοχή, το ότι δίνουν πακέτο μόνο τηλεφωνίας δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι δεν το δίνουν μέσω internet και router.
    Ναι, αυτο είναι προβλημα γιατι απο τότε που έκαναν την υπέρτατη λακαμία οι γονεις μου (φυσικα χωρις να συμβουλευτουν κανέναν, λες και ήξεραν) και πηγαν σε COSMOTE (τους πλασαραν και ιντερνετ λες και εχουν τι να το κανουν και πληρωνουν τα κερατα τους) τα τηλέφωνα υπολειτουργουν. Στις 10 κλήσεις ζήτημα να "περνάνε" οι 5, δηλαδή γυρισαν στην δεκαετια 70 και χειροτερα...το μονο culprit ειναι router που παρεμβάλλεται...και ποιότητα συνομιλιας κουκουρούκου και μιλάμε για 2 οροφους αποσταση...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rc31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τηλεφωνία ποία παρέχεται μέσω Internet το λεγόμενο voip.
    Δεν καταλαβαίνω, Forthnet/Nova έχω εδω και 500 χρόνια (το κλασσικο πάλαι ποτέ Double Play), VOIP στην περιπτωση μου δεν ειναι με τιποτα...

    "That's what happens when Earth f*cks with Space... never forget that..."

  5. #5
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.961
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Εγώ θα τους έβαζα ένα καρτοκινητο που με 10-13€ το μήνα δίνει απεριόριστα παντού να μιλάνε όσο θέλουν.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-06-2005
    Περιοχή
    Αθήνα, Κ.Πατήσια
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΓΚΛΗ
    Δεν παιζει αυτο, θελουν να κρατησουν και το νουμερο που το εχουν άπειρα χρονια...

    "That's what happens when Earth f*cks with Space... never forget that..."

  7. #7
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.312
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Υπάρχουν προγράμματα και για αυτό, π.χ. αυτό. Ο αριθμός μια χαρά μεταφέρεται. Δεν είναι ανάγκη να είναι παραδοσιακό πακέτο κινητής.

    Κατά τα άλλα, για τη γραμμή που υπολειτουργεί θα πρέπει να το δώσουν βλάβη να το ψάξει ο πάροχος, δεν λες και τι ακριβώς πρόβλημα υπάρχει. Όπως σου είπε ο rc31 όλα τα τηλέφωνα μέσω σταθερής γραμμής αργά ή γρήγορα θα περάσουν σε τεχνολογία voip, η Nova έχει καθυστερήσει χαρακτηριστικά.
    hnesne

  8. #8
    Εγγραφή
    07-06-2005
    Περιοχή
    Αθήνα, Κ.Πατήσια
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΓΚΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν προγράμματα και για αυτό, π.χ. αυτό. Ο αριθμός μια χαρά μεταφέρεται. Δεν είναι ανάγκη να είναι παραδοσιακό πακέτο κινητής.
    Φοβερό πακέτο, αλλά δεν μπορώ να βρώ πληροφορίες σχετικά με το πως ακριβώς λειτουργεί (αυτο το "δωρεαν εξοπλισμος" που αναφέρεται?)

    Το σημειώνω παντως, είναι καλή λυση για κάποιον που θελει μονο σταθερη τηλεφωνια, να είσαι καλα!

    Θα το συζητησω και μαζι τους μπας και...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τα άλλα, για τη γραμμή που υπολειτουργεί θα πρέπει να το δώσουν βλάβη να το ψάξει ο πάροχος, δεν λες και τι ακριβώς πρόβλημα υπάρχει.
    Εχει γινει 2 φορές τα βρηκαν ολα καλά. Το προβλημα ειναι οτι παμπολες φορές δεν "περναει" η κληση στα τηλέφωνα. Πειρνεις τηλ, χτυπαει, το σηκωνουν οι γονεις και δεν υπαρχει τιποτα. Και επισης η ποιότητα κλησης ειναι γτπ καβάλα 5/10 φορές. Ολα αυτα ξεκινησαν οταν εβαλαν το ρουτερ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως σου είπε ο rc31 όλα τα τηλέφωνα μέσω σταθερής γραμμής αργά ή γρήγορα θα περάσουν σε τεχνολογία voip, η Nova έχει καθυστερήσει χαρακτηριστικά.
    Κοίτα, απο ότι κατάλαβα ο τελευταίος των Μοικανών με 24άρα ADSL ειμαι εγώ...υποθέτω οτι κάποια στιγμή θα με πιέσουν (πάλι) για "γρηγορη γραμμη"κοκ οπότε ναι, μάλλον θέλω δεν θέλω θα πέσω σε voip...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Freedom : 20-08-22 στις 18:27.

    "That's what happens when Earth f*cks with Space... never forget that..."

  9. #9
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.312
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Freedom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοβερό πακέτο, αλλά δεν μπορώ να βρώ πληροφορίες σχετικά με το πως ακριβώς λειτουργεί (αυτο το "δωρεαν εξοπλισμος" που αναφέρεται?)

    Το σημειώνω παντως, είναι καλή λυση για κάποιον που θελει μονο σταθερη τηλεφωνια, να είσαι καλα!

    Θα το συζητησω και μαζι τους μπας και...
    Παλιότερα (πολύ παλιότερα) έδιναν ένα FCT, δηλ. εξοπλισμό που του βάζεις SIM και συνδέσεις οποιοδήποτε σταθερό ή ασύρματο τηλέφωνο. Τώρα πρέπει να δίνουν κάποιο φτηνό κινητό, κάποιες εποχές έδιναν ένα που έμοιαζε με σταθερό ασύρματο, εννοείται μπορείς να βάλεις όποιο θες εσύ. Το FCT είναι καλύτερη λύση γιατί μπορείς να τραβήξεις τη γραμμή, να βάλεις duplex συσκευές κ.λπ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Freedom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει γινει 2 φορές τα βρηκαν ολα καλά. Το προβλημα ειναι οτι παμπολες φορές δεν "περναει" η κληση στα τηλέφωνα. Πειρνεις τηλ, χτυπαει, το σηκωνουν οι γονεις και δεν υπαρχει τιποτα. Και επισης η ποιότητα κλησης ειναι γτπ καβάλα 5/10 φορές. Ολα αυτα ξεκινησαν οταν εβαλαν το ρουτερ.
    Μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό, όπως πάρα πολλές συσκευές συνδεδεμένες στο router. Και κάποιες συγκεκριμένες συσκευές πεισμώνουν και δεν συνεργάζονται - είναι προτιμότερο να συνδέεται κάποιο ασύρματο παρά ενσύρματο, γενικά μπορείς να δοκιμάσεις μία-μία τις συσκευές μήπως κάποια προξενεί πρόβλημα. Επίσης, φαντάζομαι έχεις ξεφορτωθεί φιλτράκια, splitter και επιστροφές στην καλωδίωση, θα μπορούσε να προκαλούν τόσο θόρυβο ώστε να μην ακούγεται τίποτα.
    hnesne

  10. #10
    Εγγραφή
    07-06-2005
    Περιοχή
    Αθήνα, Κ.Πατήσια
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΔΑΓΚΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλιότερα (πολύ παλιότερα) έδιναν ένα FCT, δηλ. εξοπλισμό που του βάζεις SIM και συνδέσεις οποιοδήποτε σταθερό ή ασύρματο τηλέφωνο. Τώρα πρέπει να δίνουν κάποιο φτηνό κινητό, κάποιες εποχές έδιναν ένα που έμοιαζε με σταθερό ασύρματο, εννοείται μπορείς να βάλεις όποιο θες εσύ. Το FCT είναι καλύτερη λύση γιατί μπορείς να τραβήξεις τη γραμμή, να βάλεις duplex συσκευές κ.λπ.
    " το πρόγραμμα COSMOTE Home Telephony SIM M που μας έστειλες δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο. Διαθέσιμο είναι το αντίστοιχο πρόγραμμα COSMOTE Double Play SIM Μ "

    Οπότε πορτα και απο εκει, ήταν too good to be true...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό, όπως πάρα πολλές συσκευές συνδεδεμένες στο router. Και κάποιες συγκεκριμένες συσκευές πεισμώνουν και δεν συνεργάζονται - είναι προτιμότερο να συνδέεται κάποιο ασύρματο παρά ενσύρματο, γενικά μπορείς να δοκιμάσεις μία-μία τις συσκευές μήπως κάποια προξενεί πρόβλημα. Επίσης, φαντάζομαι έχεις ξεφορτωθεί φιλτράκια, splitter και επιστροφές στην καλωδίωση, θα μπορούσε να προκαλούν τόσο θόρυβο ώστε να μην ακούγεται τίποτα.
    Ολα εχουν ελεγχθει απο τεχνικους της Cosmote, δεν εχω βάλει χέρι καθόλου, αν δεν το εχουν λυσει εκεινοι...

    Για το θεμα τωρα, μαλλον θα τους παω σε Nova (με 50αρα γραμμη, λολ, εγω με 24Mbps που δουλευευει στα 12 και οι γονεις με 50αρα) να τελειωνει η υποθεση, 23 τον μηνα και πάπαλα...

    "That's what happens when Earth f*cks with Space... never forget that..."

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας