Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 39
  1. #16
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Εγω δεν εχω πιασει το σημειο στο γιατι σου χρειαζεται καποιο VM. Χωρις αυτο δε μπορεις να κανεις τη δουλεια σου?
    Άλλα Ντάλλα....

  2. #17
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δεν εχω πιασει το σημειο στο γιατι σου χρειαζεται καποιο VM. Χωρις αυτο δε μπορεις να κανεις τη δουλεια σου?
    Αν θέλω native Linux στον Windows 11 υπολογιστή μου χωρίς dual boot, πως το κάνω;

  3. #18
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.022
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δεν εχω πιασει το σημειο στο γιατι σου χρειαζεται καποιο VM.
    Για dev, αναλόγως και τι φτιάχνεις, τα χρειάζεσαι.
    Θες το x os για dev με το z sdk για android (πχ),
    ένα με posix για gcc+libc et al, και ένα με win xp για τα παλαιότερα VS, και ένα με dos (αν συντηρείς μια εφαρμογή σε cobol πχ),
    κλπ, κλπ.
    Και μπορεί το x os να μην παίζει σωστά/εύκολα αν έχει 2 διαφορετικά sdk πάνω (παίζει ρόλο η σειρά των lib includes και των dll/so που βάζει στο σύστημα),
    ή 2 διαφορετικούς web/app servers, οπότε θες 2 os images, ένα με το sdk a και ένα με το sdk b αν κάνεις dev και με τις 2 πλατφόρμες.
    Συχνά θες ένα παρθένο linux για να δoκιμάσεις κάτι σε lamp/whatever που δεν παίζει
    με την x ver php/sql, και θες και os images για δοκιμές στα oses που υποστηρίζεις ώστε να δοκιμάζεις όταν ο άλλος σου λέει:
    "έχω τα windows τάδε και .net δείνα και δεν μου παίζει το τάδε...", τα ίδια και σε java vm και σε όλα.
    Κάποια από αυτά θα μπορούσαν να γίνουν και σε containers,
    αλλά τυπικά vm images χρησιμοποιεί κανείς.
    Όσο μιλάμε για έναν μοναχικό dev η κεντρική διαχείριση δεν έχει σημασία,
    οπότε τα καλούδια της vmware δεν έχουν πολύ νόημα.
    Και πλην του ενδεχόμενου compile δεν θα έχουν κανα σοβαρό load πάνω,
    ούτε θα τρέχουν 24/7 να προσφέρουν κάποια υπηρεσία, οπότε το να βάλεις bare metal hypervisor είναι overkill.

    Τυπικά χρησιμοποιεί κανείς είτε vm workstation, είτε virtualbox.
    To workstation είναι καλύτερο στα σημεία αλλά έχει 200-250$,
    το virtualbox είναι free, οπότε αν δεν χρειάζεται κανείς τα της vmware η επιλογή είναι προφανής νομίζω.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #19
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δεν εχω πιασει το σημειο στο γιατι σου χρειαζεται καποιο VM. Χωρις αυτο δε μπορεις να κανεις τη δουλεια σου?
    Όχι δεν μπορείς .... Το VM σε βοηθάει πάρα πολύ σε πολλά πράγματα...Εγώ που system admin & προγραμματιστής με βολεύει αφάνταστα...
    Αντί όπως παλιά να έχω 10 χρέπια-used PC για χρήση για διάφορες χρήσείς ...τώρα ένα απλά ένα καλό host
    Εχω πάνω του μηχανές Linux με διάφορα distros Windows με διάφορα πάνω και κάνει χαλάσει από κάτι που έχω κάνει crash restore previous point και τέλος.
    Έτσι γλυτώνω χρόνο/κόπο και χρήμα σε productive περιβάλλον γιατί τα έχω όλα δοκιμασμένα και ξέρω τι κάνω ... οπότε λιγότερα λάθη ... Ασε που τα έχω και ως reference τελικά !

    Αν αυτά τα έκανα σε real PC θα έχανα απίστευτο χρόνο και πολύ κόπο ..Σκέψου σε κάθε λάθος που τελικά καταλήγει σε broken OS/App φτού και από την αρχή... Και άντε έχεις και το Ghost ... Πόσο πρόσφατο είναι το backup που έχεις κάνει ..... Και ξαφνικά εκεί που δουλεύεις σκάει μια κάρτα.... ή βάζεις μια νέα κάρτα για κάποιο λόγο και ψάξε βρές γιατί δεν την βλέπει το Linux ... Πρέπει να προσέχεις τι βάζεις που πολλές φορές σημαίνει κάποια χρήματα παραπάνω να θες για να πάρεις αυτό που παίζει π.χ στο Linux, ενώ στο VM απλά κάνεις New Network Card και ξέρεις ότι παίζει ....

    Το VM είναι αφάνταστος βοηθός...από πολλές πλευρές... Χωρίς αυτό δεν κάνω ... Απλά δεν κολλάω στην μάρκα ...Πχ VirtulaBOX/HyperV/Proxmox/VMWare

    Για πειραματισμούς με βολεύει το VirtualBox η αλήθεια είναι

  5. #20
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.961
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Η μεγαλύτερη μαγκιά του vm είναι τα snapshots. Μπορείς να διαλύσεις ένα μηχάνημα και μετά να κάνεις ένα restore από το snapshot και σε μερικά δευτερόλεπτα να είναι όπως πριν.
    Αυτό δύσκολα το κάνεις στο κανονικό pc.

  6. #21
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μεγαλύτερη μαγκιά του vm είναι τα snapshots. Μπορείς να διαλύσεις ένα μηχάνημα και μετά να κάνεις ένα restore από το snapshot και σε μερικά δευτερόλεπτα να είναι όπως πριν.
    Αυτό δύσκολα το κάνεις στο κανονικό pc.
    Μαζί σου ...

    έχω ένα γουρούνι για κεντρικό και πάνω του 3 μηχανές....Σε productive enviroment... Αλλιώς ήθελα τρεις servers... Έτσι έχω και λιγότερη κατανάλωση σε ρεύμα και σε λιγότερο hardware

  7. #22
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Έχω περιστασιακά δουλέψει Virtual Box, VMware και HyperV, WSL για διάφορες δουλειές, κυρίως development / sys Admin.

    VB / VMware είναι σχεδόν ίδια. Λίγο το γραφικό περιβάλλον αλλάζει αλλά κατά τα άλλα κανιυν πολύ παρόμοια πράγματα με σχετικά ίδιες ταχύτητες.

    Στο HyperV είδα τρελή διαφορά σε ταχύτητα τώρα τελευταία, που για κάποιο λόγο τα άλλα δύο σερνοντουσαν όσο δεν πάει! Αλλά είναι φτιαγμένο σαν "bare metal" hypervisor και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα διάφορες "ελλείψεις". Πχ δεν μπορείς να "δώσεις" μια συσκευή USB από τον host στο guest. Θέλει ολόκληρη "πατέντα" για να πας μέσω δικτύου!!

    Το WSL είναι πολύ γρήγορο και βολικό για τη χρήση του, αλλά έχει και αυτό τις παθογένειες του HyperV (πχ με USB).

    Δώσε μια ευκαιρία στο WSL αλλιώς, για εμένα, μείνε στο VB που το ξέρεις και σε βολεύει!

  8. #23
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω περιστασιακά δουλέψει Virtual Box, VMware και HyperV, WSL για διάφορες δουλειές, κυρίως development / sys Admin.

    VB / VMware είναι σχεδόν ίδια. Λίγο το γραφικό περιβάλλον αλλάζει αλλά κατά τα άλλα κανιυν πολύ παρόμοια πράγματα με σχετικά ίδιες ταχύτητες.

    Στο HyperV είδα τρελή διαφορά σε ταχύτητα τώρα τελευταία, που για κάποιο λόγο τα άλλα δύο σερνοντουσαν όσο δεν πάει! Αλλά είναι φτιαγμένο σαν "bare metal" hypervisor και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα διάφορες "ελλείψεις". Πχ δεν μπορείς να "δώσεις" μια συσκευή USB από τον host στο guest. Θέλει ολόκληρη "πατέντα" για να πας μέσω δικτύου!!

    Το WSL είναι πολύ γρήγορο και βολικό για τη χρήση του, αλλά έχει και αυτό τις παθογένειες του HyperV (πχ με USB).

    Δώσε μια ευκαιρία στο WSL αλλιώς, για εμένα, μείνε στο VB που το ξέρεις και σε βολεύει!
    Πάντα το HyperV ήταν ποιο γρήγορο για μένα και το θέμα μου έχει τσακίσει τα νεύρα όταν έστηνα το backup όμως και μόνο που δίνει 100% με το λειτουργικό είναι ατού...

    Τέσπα για μένα το το κάθε VM έχει τον ρόλο ύπαρξης του...

    Γενικά συμφωνώ σε ότι λές ...πάντως

  9. #24
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Τώρα έχετε αρχίσει να με ψήνετε για το HyperV... Όταν κάνω compile το Virtualbox ψιλοσέρνεται, και όταν τρέχω (πολύ απαιτητικό μαθηματικά) κώδικα παράλληλα καλύτερα να είχα πάρει σαλιγκάρι για να τρέξω 100άρι. Έχει πραγματικά καλές ταχύτητες σε κάτι τέτοιο;

  10. #25
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    To να στήσεις λινθχ
    και πάνω σ'αυτό VM (win11 και ότι άλλο θες)
    το έχεις εξετ'ασει ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #26
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    To να στήσεις λινθχ
    και πάνω σ'αυτό VM (win11 και ότι άλλο θες)
    το έχεις εξετ'ασει ?
    Ναι, απορρίπτεται πλήρως. Απαιτητικές εφαρμογές όπως παιχνίδια απλά είναι αδύνατον να δουλέψουν σε VM. Όχι ότι παίζω συχνά, αλλά αν το αποφασίσω θα είναι πρακτικά αδύνατον.

  12. #27
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Ιδιο μηχάνημα με σένα για corporate laptop. cygwin οταν θέλω κάτι γρήγορο, VMware Workstation για τα υπόλοιπα, δεν συμπάθησα ποτέ τον HyperV (μην ρωτάς το γιατί...)

    Θα έβαζα virtualbox μόνο για automation (άνοιξε αυτό, τράβα απο εκει το άλλο και κάνε το τρίτο)

    Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να αποφύγω να σηκώνω VMs με συγκεκριμένο περιβάλλον εαν:
    Μπορεί να γίνει σε python με virtualenv
    Μπορεί να γίνει με container

    Για containers εχω ενα host στο DO

    Την περίπτωση να πάρεις hosted bare metal ESXi την έχεις σκεφτεί ?

    Επίσης διαφορετικές ανάγκες... δεν γράφω κώδικα για να ζήσω

  13. #28
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.022
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαιτητικές εφαρμογές όπως παιχνίδια απλά είναι αδύνατον να δουλέψουν σε VM. Όχι ότι παίζω συχνά, αλλά αν το αποφασίσω θα είναι πρακτικά αδύνατον.
    Όχι ότι ενδείκνυται σε laptop,
    αλλά είναι της μόδας να στήνουν esxi headless, να κάνουν passthrough την gpu στο host με τα windows,
    και να stream-άρουν τα όποια games όπου θέλουν.
    Μια χαρά παίζει διαβάζω.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  14. #29
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    cygwin οταν θέλω κάτι γρήγορο
    Προφανώς εννοείς "στα γρήγορα" και όχι "γρήγορο" όταν αναφέρεσαι στο Cygwin φαντάζομαι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την περίπτωση να πάρεις hosted bare metal ESXi την έχεις σκεφτεί ?
    Τι να την κάνω αυτή τη λύση; Όπως είπα στο αρχικό μήνυμα θέλω virtual λύση για όταν είμαι offline. Όταν έχω internet συνδέομαι στον supercomputer της δουλειάς και κάνω τα πάντα εκεί.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ότι ενδείκνυται σε laptop,
    αλλά είναι της μόδας να στήνουν esxi headless, να κάνουν passthrough την gpu στο host με τα windows,
    και να stream-άρουν τα όποια games όπου θέλουν.
    Μια χαρά παίζει διαβάζω.
    Το "διαβάζω" απέχει από την πραγματικότητα. Το έχω δει με τα μάτια μου στην απόδοση του Virtualbox (και αυτός είναι ένας από τους κύριους λόγους που άνοιξα το νήμα) όσον αφορά τη CPU, πόσο μάλλον τη GPU...

  15. #30
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς εννοείς "στα γρήγορα" και όχι "γρήγορο" όταν αναφέρεσαι στο Cygwin φαντάζομαι
    Χαχαχα αυτό ακριβώς !!!

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας